Nagroda im. Philipa K. Dicka
Nagroda za | twórczość literacką |
---|---|
Przyznający | Norwescon |
Państwo | Stany Zjednoczone |
Pierwsze rozdanie | 1983 |
Strona internetowa |
Nagroda im. Philipa K. Dicka (ang. The Philip K. Dick Award) – amerykańska nagroda literacka w dziedzinie science fiction, wręczana corocznie podczas konwentu Norwescon(inne języki) i sponsorowana przez Philadelphia Science Fiction Society(inne języki), a od 2005 wspierana przez Philip K. Dick Trust(inne języki).
Nagrodzie patronuje amerykański pisarz SF Philip K. Dick. Po raz pierwszy została przyznana w 1983, rok po śmierci pisarza. Decyzją pięcioosobowego jury nagrodę otrzymuje najlepsza książka (powieść, zbiór opowiadań, antologia) wydana po raz pierwszy w miękkiej oprawie w danym roku w Stanach Zjednoczonych[1].
Nagroda została utworzona przez Thomasa M. Discha z pomocą Davida G. Hartwella(inne języki), Paula S. Williamsa(inne języki) i Charlesa N. Browna(inne języki). Obecnie administrowana jest przez Davida G. Hartwella i Gordona Van Geldera(inne języki). W przeszłości administratorami byli Algis Budrys i David Alexander Smith(inne języki).
W pierwszym roku jurorami byli Thomas M. Disch, Ursula K. Le Guin i Norman Spinrad. W następnych latach jurorami byli m.in. Greg Bear, Robert Silverberg, Tim Powers.
Lista nagrodzonych i nominowanych
Rok w tabeli oznacza rok opublikowania książki. Nagroda jest przyznawana w roku następnym.
Rok | Nagroda | Specjalne wyróżnienie | Nominacje |
---|---|---|---|
1982 | Rudy Rucker – Software | Ray Nelson – The Prometheus Man | J.M. Coetzee – Czekając na barbarzyńców R.A. Lafferty – Aurelia John Sladek(inne języki) – Roderick Steve Rasnic Tem(inne języki) (red.) – The Umbral Anthology of Science Fiction Poetry |
1983 | Tim Powers – Wrota Anubisa(inne języki) | R.A. MacAvoy(inne języki) – Tea with the Black Dragon | Barrington J. Bayley – The Zen Gun Zoe Fairbairns(inne języki) – Benefits M. John Harrison – The Floating Gods John Varley – Złoty wiek(inne języki) |
1984 | William Gibson – Neuromancer | Kim Stanley Robinson – Dziki brzeg(inne języki) | C.J. Cherryh – Voyager in Night Geary Gravel(inne języki) – The Alchemists David R. Palmer(inne języki) – Emergence Lucius Shepard(inne języki) – Green Eyes Lewis Shiner(inne języki) – Frontera Howard Waldrop(inne języki) – Them Bones |
1985 | Tim Powers – Dinner at Deviant's Palace | Richard Grant(inne języki) – Saraband of Lost Time | Russell Griffin – The Timeservers Michael P. Kube-McDowell(inne języki) – Emprise Barry N. Malzberg(inne języki) – The Remaking of Sigmund Freud Scott Russell Sanders(inne języki) – Terrarium Walter Jon Williams – Knight Moves |
1986 | James P. Blaylock(inne języki) – Homunculus | Jack McDevitt – The Hercules Text | Karen Joy Fowler – Artificial Things Robert Charles Wilson – A Hidden Place |
1987 | Patricia Geary(inne języki) – Strange Toys | Mike McQuay(inne języki) – Memories | Richard Bowker(inne języki) – Dover Beach Pat Cadigan – Mindplayers K.W. Jeter(inne języki) – Dark Seeker Lucius Shepard(inne języki) – Zielony kocur diabła(inne języki) |
1988 | Paul J. McAuley – Czterysta miliardów gwiazd Rudy Rucker – Wetware | Roger MacBride Allen(inne języki) – Orphan of Creation Marc Laidlaw – Neon Lotus Rebecca Ore(inne języki) – Becoming Alien David Alexander Smith(inne języki) – Rendezvous | |
1989 | Richard Paul Russo(inne języki) – Subterranean Gallery | Dave Wolverton(inne języki) – On My Way to Paradise | Barry B. Longyear(inne języki) – Infinity Hold James Luceno – A Fearful Symmetry Rebecca Ore(inne języki) – Being Alien Susan Shwartz(inne języki) – Heritage of Flight |
1990 | Pat Murphy – Points of Departure | Raymond Harris(inne języki) – The Schizogenic Man | Gregory Feeley(inne języki) – The Oxygen Barons Elizabeth Hand – Długa noc zimowa Allen M. Steele(inne języki) – Clarke County, Space |
1991 | Ian McDonald – King of Morning, Queen of Day | Emma Bull – Bone Dance | Douglas Bell – Mojo and the Pickle Jar Kathe Koja – Zero Robert Charles Wilson – Bridge of Years |
1992 | Richard Grant(inne języki) – Through the Heart | Élisabeth Vonarburg(inne języki) – In the Mothers' Land | Colin Greenland(inne języki) – Take Back Plenty Elizabeth Hand – Æstival Tide R.A. Lafferty – Iron Tears |
1993 | John M. Ford(inne języki) – Growing Up Weightless | Wilhelmina Baird(inne języki) – Crash Course Jack Womack – Elvissey David R. Bunch(inne języki) – Bunch! Elizabeth Hand – Icarus Descending | |
1994 | Robert Charles Wilson – Mysterium | Jack Cady(inne języki) – Inagehi | Alexander Besher(inne języki) – Rim: A Novel of Virtual Reality Ian McDonald – Scissors Cut Paper Wrap Stone Lisa Mason(inne języki) – Summer of Love Lance Olsen(inne języki) – Tonguing the Zeitgeist |
1995 | Bruce Bethke(inne języki) – Zderzenie czołowe(inne języki) | Richard Paul Russo(inne języki) – Carlucci’s Edge | Shale Aaron(inne języki) – Virtual Death Greg Egan – Miasto Permutacji(inne języki) Amy Thomson(inne języki) – The Color of Distance Élisabeth Vonarburg(inne języki) – Reluctant Voyagers |
1996 | Stephen Baxter – Statki czasu | Michael Bishop – At the City Limits of Fate | William Barton(inne języki) – The Transmigration of Souls George Foy(inne języki) – The Shift Sarah Zettel – Reclamation |
1997 | Stepan Chapman – Trojka | William Barton(inne języki) – Acts of Conscience | Susan R. Matthews(inne języki) – An Exchange of Hostages Richard Paul Russo(inne języki) – Carlucci’s Heart Denise Vitola(inne języki) – Opalite Moon Catherine Wells(inne języki) – Mother Grimm |
1998 | Geoff Ryman – 253(inne języki) | Paul Di Filippo – Lost Pages | Nalo Hopkinson(inne języki) – W kole stań, dziewczyno(inne języki) Steve Aylett(inne języki) – Slaughtermatic Paul J. McAuley – The Invisible Country |
1999 | Stephen Baxter – Vacuum Diagrams | Jamil Nasir(inne języki) – Tower of Dreams | Kristine Smith(inne języki) – Code of Conduct Constance Ash(inne języki) (red.) – Not of Woman Born Toni Anzetti – Typhon's Children William Barton(inne języki) – When We Were Real |
2000 | Michael Marshall Smith – Only Forward | Scott Westerfeld – Evolution's Darling | Stephen L. Burns(inne języki) – Call from a Distant Shore Nalo Hopkinson(inne języki) – Midnight Robber Maggy Thomas(inne języki) – Broken Time Janine Ellen Young(inne języki) – The Bridge |
2001 | Richard Paul Russo(inne języki) – Ship of Fools | Ken Wharton(inne języki) – Divine Intervention | Julie E. Czerneda(inne języki) – In the Company of Others Mark W. Tiedemann(inne języki) – Compass Reach Ray Vukcevich(inne języki) – Meet Me in the Moon Room Liz Williams(inne języki) – The Ghost Sister |
2002 | Carol Emshwiller(inne języki) – The Mount | China Miéville – Blizna | Carol Emshwiller(inne języki) – Report to the Men’s Club Kay Kenyon(inne języki) – Maximum Ice Karin Lowachee(inne języki) – Warchild Liz Williams(inne języki) – Empire of Bones Jeff VanderMeer, Forrest Aguirre(inne języki) (red.) – Leviathan Three |
2003 | Richard K. Morgan – Modyfikowany węgiel | Jane Jensen – Dante’s Equation | M.M. Buckner(inne języki) – Hyperthought Mark Budz(inne języki) – Clade Chris Moriarty(inne języki) – Spin State Ann Tonsor Zeddies(inne języki) – Steel Helix |
2004 | Gwyneth Jones(inne języki) – Life | Lyda Morehouse(inne języki) – Apocalypse Array | Geoff Ryman – Tlen (Air) Liz Williams(inne języki) – Banner of Souls Karen Traviss(inne języki) – City of Pearl Minister Faust(inne języki) – The Coyote Kings of the Space-Age Bachelor Pad Eileen Gunn – Stable Strategies and Others |
2005 | M.M. Buckner – War Surf | Justina Robson(inne języki) – Natural History | Neal Asher(inne języki) – Cowl Karin Lowachee(inne języki) – Cagebird Justina Robson(inne języki) – Silver Screen Wil McCarthy(inne języki) – To Crush the Moon |
2006 | Chris Moriarty(inne języki) – Spin Control | Elizabeth Bear(inne języki) – Carnival | Andrea Hairston(inne języki) – Mindscape Nina Kiriki Hoffman(inne języki) – Catalyst: A Novel of Alien Contact Tony Ballantyne(inne języki) – Recursion Mark Budz(inne języki) – Idolon Justina Robson(inne języki) – Living Next Door to the God of Love |
2007 | M. John Harrison – Nova Swing(inne języki) | Minister Faust(inne języki) – From the Notebooks of Dr. Brain | Jon Armstrong – Grey Elizabeth Bear(inne języki) – Undertow Adam Roberts(inne języki) – Gradisil Karen Traviss(inne języki) – Ally Sean Williams(inne języki) – Saturn Returns |
2008 | Adam-Troy Castro(inne języki) – Emissaries from the Dead David Walton(inne języki) – Terminal Mind | Lou Anders(inne języki) (red.) – Fast Forward 2 Karen Traviss(inne języki) – Judge Jeff Carlson(inne języki) – Plague War K.A. Bedford – Time Machines Repaired While-U-Wait | |
2009 | C.L. Anderson – Bitter Angels | Ian McDonald – Dni Cyberabadu | Carlos J. Cortes – The Prisoner Eric Garcia(inne języki) – The Repossession Mambo Daryl Gregory – The Devil’s Alphabet Rebecca Ore(inne języki) – Centuries Ago and Very Fast S. Andrew Swann(inne języki) – Prophets |
2010 | Mark Hodder(inne języki) – W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka | Project Itoh(inne języki) – Harmony | Jon Armstrong – Yarn Elizabeth Bear(inne języki) – Chill Alden Bell – The Reapers Are the Angels Sara Creasy(inne języki) – Song of Scarabaeus James Knapp(inne języki) – State of Decay |
2011 | Simon Morden(inne języki) – The Samuil Petrovitch Trilogy | Robert Jackson Bennett(inne języki) – The Company Man | Jean Johnson(inne języki) – A Soldier’s Duty Maureen F. McHugh – After the Apocalypse Mira Grant – Deadline Matthew Hughes(inne języki) – The Other Drew Magary(inne języki) – The Postmortal |
2012 | Brian Francis Slattery(inne języki) – Lost Everything | Andri Snær Magnason(inne języki) – LoveStar | Ryan Boudinot(inne języki) – Blueprints of the Afterlife Keith Brooke(inne języki) – Harmony Eric Brown(inne języki) – Helix Wars Moira Crone(inne języki) – the not yet Nancy Kress – Fountain of Age: Stories |
2013 | Ben H. Winters(inne języki) – Countdown City | Toh EnJoe(inne języki) – Self-Reference Engine | Anne Charnock(inne języki) – A Calculated Life Cassandra Rose Clarke(inne języki) – The Mad Scientist’s Daughter Ann Leckie – Zabójcza sprawiedliwość Jack Skillingstead(inne języki) – Life on the Preservation Ian Whates(inne języki) (red.) – Solaris Rising 2: The New Solaris Books of Science Fiction |
2014 | Meg Elison(inne języki) – The Book of the Unnamed Midwife | Jennifer Marie Brissett(inne języki) – Elysium | Rod Duncan(inne języki) – The Bullet-Catcher’s Daughter Emmi Itäranta(inne języki) – Memory of Water Cherie Priest – Maplecroft: The Borden Dispatches Jonathan Strahan(inne języki) (red.) – Reach For Infinity |
2015 | Ramez Naam – Apex | Marguerite Reed(inne języki) – Archangel | Brenda Cooper(inne języki) – Edge of Dark Douglas Lain(inne języki) – After the Saucers Landed P.J. Manney – (R)evolution Adam Rakunas(inne języki) – Windswept |
2016 | Claudia Casper(inne języki) – The Mercy Journals | Susan diRende(inne języki) – Unpronounceable | Kristy Avecedo – Consider Eleanor Arnason(inne języki) – Hwarhath Stories: Transgressive Tales by Aliens Matt Hill – Graft Yoss – Super Extra Grande |
2017 | Carrie Vaughn – Bannerless | Deji Bryce Olukotun(inne języki) – After the Flare | Meg Elison(inne języki) – The Book of Etta Mur Lafferty(inne języki) – Six Wakes Tim Pratt(inne języki) – The Wrong Stars Alastair Reynolds – Revenger Martha Wells – All Systems Red |
2018 | Audrey Schulman(inne języki) – Theory of Bastards | Claire North – 84K | Ian McDonald – Time Was Jeff Noon – The Body Library Abbey Mei Otis – Alien Virus Love Disaster: Stories Vandana Singh(inne języki) – Ambiguity Machines and Other Stories |
2019 | Sarah Pinsker Sooner or Later Everything Falls Into the Sea: Stories | Sarah Tolmie(inne języki) The Little Animals | Ada Hoffmann The Outside Megan E. O’Keefe(inne języki) Velocity Weapon Susan Palwick(inne języki) All Worlds Are Real: Short Fictions Tade Thompson(inne języki) The Rosewater Redemption |
2020 | Alison Stine(inne języki) Road Out of Winter | M.R. Carey The Book of Koli | Christopher Brown(inne języki) Failed State Elwin Cotman Dance on Saturday Alastair Reynolds Bone Silence Adrian Tchaikovsky The Doors of Eden |
2021 | Kali Wallace(inne języki) Dead Space | Lavie Tidhar The Escapement | Nino Cipri(inne języki) Defekt Jason Sanford(inne języki) Plague Birds Giacomo Sartori(inne języki) Bug Tade Thompson(inne języki) Far from the Light of Heaven |
2022 | Kimberly Unger The Extractionist | Tade Thompson(inne języki) The Legacy of Molly Southbourne | Rebecca Campbell(inne języki) Arboreality C.J. Carey Widowland Rich Larson(inne języki) Ymir Rachel Swirsky(inne języki) January Fifteenth |
2023 | Bethany Jacobs These Burning Stars | Rebekah Bergman The Museum Of Human History | Eugen Bacon Danged Black Thing M. R. Carey Infinity Gate S. L. Coney Wild Spaces Dilman Dila Where Rivers Go To Die |
Przypisy
- ↑ Locus Index to SF Awards.
Linki zewnętrzne
- Philip K. Dick Award – oficjalna strona nagrody.
- Nagroda PKD w Science Fiction Awards Database – informacje o nagrodzie oraz pełna lista nagrodzonych i nominowanych.
- p
- d
- e
Anglojęzyczne |
|
---|---|
Inne państwa | |
Polska | |
Nagrody filmowe |
|