Perttu Hyvärinen
Data i miejsce urodzenia | 5 czerwca 1991 | |||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Klub | Riistaveden Urheilijat | |||||||||||||||||||||
Wzrost | 189 cm | |||||||||||||||||||||
Debiut w PŚ | 12.03 2011, Lahti | |||||||||||||||||||||
Pierwsze punkty w PŚ | 23.01 2016, Nové Město (24. miejsce – 15 km) | |||||||||||||||||||||
Dorobek medalowy | ||||||||||||||||||||||
|
Perttu Hyvärinen (ur. 5 czerwca 1991 w Kuopio) – fiński biegacz narciarski, srebrny medalista mistrzostw świata i trzykrotny medalista mistrzostw świata juniorów.
Kariera
Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Perttu Hyvärinen pojawił się 7 grudnia 2008 roku w zawodach FIS Race w miejscowości Kontiolahti. Zajął wtedy 26. miejsce w 15 km techniką dowolną. Trzy miesiące później wystąpił na mistrzostwach świata juniorów w Praz de Lys-Sommand, ale nie zdobył medalu. W 2009 roku wystartował także na europejskim festiwalu młodzieży w Szczyrku, gdzie był najlepszy w biegu na 10 km stylem dowolnym i trzeci na dystansie 7.5 km techniką klasyczną. Na rozgrywanych w 2011 roku mistrzostwach świata juniorów w Otepää zdobył trzy brązowe medale: w biegu łączonym na 20 km, na 10 km techniką dowolną oraz w sztafecie. Pierwszy raz w Pucharze Świata pojawił się 7 marca 2010 roku w Lahti, gdzie razem z kolegami zajął jedenaste miejsce w sztafecie. W zawodach indywidualnych zadebiutował nieco ponad rok później – 12 marca 2011 roku w Lahti wystąpił w biegu łączonym na 20 km, ale został zdublowany. Wystartował ponadto na mistrzostwach świata młodzieżowców w 2012 i 2013 roku, ale ani razu nie stanął na podium. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył podczas PŚ w Novym Měscie, gdzie uplasował się na pozycji 24 i zdobył 7 punktów.
Osiągnięcia
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
41. | 11 lutego | 2018 | Pjongczang | 30 km bieg łączony | 1:16:20,0 | +4:08,5 | Simen Hegstad Krüger |
35. | 16 lutego | 2018 | Pjongczang | 15 km stylem dowolnym | 33:43,9 | +2:33,3 | Dario Cologna |
4. | 18 lutego | 2018 | Pjongczang | bieg sztafetowy 4x10 km[a] | 1:33:04,9 | +1:40,5 | Norwegia |
29. | 24 lutego | 2018 | Pjongczang | 50 km stylem klasycznym | 2:08:22,1 | +10:16,4 | Iivo Niskanen |
7. | 6 lutego | 2022 | Zhangjiakou | 30 km bieg łączony | 1:16:09,8 | +3:12,6 | Aleksandr Bolszunow |
6. | 11 lutego | 2022 | Zhangjiakou | 15 km stylem klasycznym | 37:54,8 | +1:05,4 | Iivo Niskanen |
6. | 13 lutego | 2022 | Zhangjiakou | bieg sztafetowy 4 x 10 km[b] | 1:54:50,7 | +4:37,9 | Rosyjski Komitet Olimpijski |
19. | 19 lutego | 2022 | Zhangjiakou | 50 (28,4) km stylem dowolnym[c] | 1:11:32,7 | +3:16,8 | Aleksandr Bolszunow |
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
25. | 25 lutego | 2015 | Falun | 15 km stylem dowolnym | 35:01,6 | +2:08,2 | Johan Olsson |
30. | 25 lutego | 2017 | Lahti | 30 km bieg łączony | 1:09:16,7 | +3:40,4 | Siergiej Ustiugow |
44. | 5 marca | 2017 | Lahti | 50 km stylem dowolnym | 1:46:28,9 | +7:19,0 | Alex Harvey |
23. | 23 lutego | 2019 | Seefeld in Tirol | 30 km bieg łączony | 1:10:21,8 | +3:37,3 | Sjur Røthe |
19. | 27 lutego | 2019 | Seefeld in Tirol | 15 km stylem klasycznym | 38:22,6 | +1:54,2 | Martin Johnsrud Sundby |
4. | 1 marca | 2019 | Seefeld in Tirol | bieg sztafetowy 4×10 km[d] | 1:42:32,1 | +1:02,8 | Norwegia |
42. | 3 marca | 2019 | Seefeld in Tirol | 50 km stylem dowolnym | 1:49:59,3 | +6:40,3 | Hans Christer Holund |
17. | 3 marca | 2021 | Oberstdorf | 15 km stylem dowolnym | 33:48,7 | +1:24,4 | Hans Christer Holund |
6. | 5 marca | 2021 | Oberstdorf | bieg sztafetowy 4×10 km[e] | 1:52:39,0 | +1:49,4 | Norwegia |
32. | 7 marca | 2021 | Oberstdorf | 50 km stylem klasycznym | 2:10:52,9 | +6:31,1 | Emil Iversen |
10. | 24 lutego | 2023 | Planica | 30 km bieg łączony | 1:09:40,3 | +1:54,9 | Simen Hegstad Krüger |
13. | 1 marca | 2023 | Planica | 15 km stylem dowolnym | 32:17,4 | +1:31,9 | Simen Hegstad Krüger |
2. | 3 marca | 2023 | Planica | bieg sztafetowy 4×10 km[f] | 1:32:54,7 | +46,9 | Norwegia |
DNF | 5 marca | 2023 | Planica | 50 km stylem klasycznym (start masowy) | 2:01:30,2 | – | Pål Golberg |
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurs | Wynik | Strata | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
32. | 3 lutego | 2009 | Praz de Lys – Sommand | 20 km łączony | 52:54,1 | +4:07,9 | Piotr Siedow |
26. | 5 lutego | 2009 | Praz de Lys – Sommand | 10 km stylem dowolnym | 23:53,6 | +1:51,9 | Piotr Siedow |
7. | 6 lutego | 2009 | Praz de Lys – Sommand | Sztafeta 4x5 km[g] | 54:05,1 | +2:35,0 | Rosja |
9. | 27 stycznia | 2010 | Hinterzarten | 10 km stylem klasycznym | 23:58,0 | +59,1 | Pål Golberg |
13. | 29 stycznia | 2010 | Hinterzarten | 20 km łączony | 56:54,1 | +2:03,0 | Piotr Siedow |
6. | 31 stycznia | 2010 | Hinterzarten | Sztafeta 4x5 km[h] | 54:15,1 | +47,7 | Norwegia |
3. | 26 stycznia | 2011 | Otepää | 10 km stylem dowolnym | 24:05,2 | +17,5 | Sindre Bjørnestad Skar |
3. | 30 stycznia | 2011 | Otepää | 20 km łączony | 53:31,1 | +19,9 | Markus Weeger |
3. | 31 stycznia | 2011 | Otepää | Sztafeta 4x3,3 km[i] | 49:10,5 | +2,2 | Norwegia |
Miejsce | Dzień | Rok | Miejscowość | Konkurencja | Czas biegu | Strata | Zwycięzca |
---|---|---|---|---|---|---|---|
28. | 23 lutego | 2012 | Erzurum | 15 km stylem klasycznym | 37:40,1 | +2:28,7 | Jewgienij Biełow |
34. | 25 lutego | 2012 | Erzurum | 30 km łączony | 1:16:30,9 | +4:39,3 | Raul Szakirzjanow |
29. | 24 stycznia | 2013 | Liberec | 15 km stylem dowolnym | 35:44,1 | +2:35,9 | Siergiej Ustiugow |
35. | 26 stycznia | 2013 | Liberec | 30 km łączony | 1:11:37,1 | +4:29,4 | Siergiej Ustiugow |
Miejsca w klasyfikacji generalnej
Sezon | Miejsce |
---|---|
2011/2012 | niesklasyfikowany |
2012/2013 | niesklasyfikowany |
2013/2014 | niesklasyfikowany |
2014/2015 | niesklasyfikowany |
2015/2016 | 133. |
2016/2017 | 67. |
2017/2018 | 122. |
2018/2019 | 103. |
2019/2020 | 23. |
2020/2021 | 55. |
2021/2022 | 38. |
2022/2023 | 22. |
Miejsca na podium chronologicznie
Jak dotąd Hyvärinen nie stał na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.
Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata
stan na koniec sezonu 2021/2022
Sezon 2011/2012 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | lpd | - | - | - | - | - | - | - | 0 | |||||||||||||||||||||||
Sezon 2012/2013 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 70 | - | - | - | - | - | - | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2013/2014 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 33 | - | - | - | - | - | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2014/2015 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
LT | TdS | punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- | 35 | 71 | 55 | 70 | 68 | - | - | - | - | 43 | 67 | 48 | 46 | 51 | dnf | - | - | - | - | - | - | - | 40 | - | 50 | - | dns | 0 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2015/2016 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | STK | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
76 | 60 | 50 | 51 | - | 45 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 24 | - | - | - | 31 | 56 | - | 30 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 8 | ||||||||||||||||||||||||
Sezon 2016/2017 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
LT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- | 15 | 28 | 41 | 12 | 21 | 27 | - | 29 | 30 | 22 | 29 | 25 | 34 | 34 | 37 | 31 | - | - | - | - | - | - | - | 27 | - | - | - | - | - | - | 89 | |||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2017/2018 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 26 | - | 57 | - | 23 | - | 42 | 58 | 64 | 71 | 71 | 13 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2018/2019 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
LT | TdS | FPŚ | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- | 33 | - | - | - | - | 21 | - | 21 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 26 | 32 | - | - | - | - | - | - | 31 | - | - | - | - | 25 | ||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2019/2020 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | ST | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | 17 | 5 | 13 | 28 | - | 16 | - | 27 | 37 | 15 | 11 | 14 | 28 | 15 | 14 | - | 6 | 7 | 24 | - | - | 22 | - | - | - | - | - | - | - | 21 | - | - | 364 | |||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2020/2021 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
RT | TdS | punkty | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | 19 | 28 | 22 | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | - | 31 | 43 | 18 | - | - | 19 | 23 | 86 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sezon 2021/2022 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
TdS | punkty | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
- | 28 | 22 | - | 25 | - | - | - | 52 | 36 | 24 | 41 | 11 | 32 | 21 | - | 13 | - | 19 | - | 18 | 147 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Legenda | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja - – zawodnik nie wystartował |
Mistrzostwa Finlandii
Zwycięstwa w zawodach indywidualnych
Lp. | Rok | Dystans |
---|---|---|
1. | 2020 | 15 km styl. klasycznym |
Zwycięstwa w zawodach drużynowych
Lp. | Rok | Dystans | Klub | Partnerzy |
---|---|---|---|---|
1. | 2019 | sprint drużynowy | Puijon Hiihtoseura | Iivo Niskanen |
2. | 2021 | sprint drużynowy | Puijon Hiihtoseura | Iivo Niskanen |
3. | 2021 | sztafeta 4 x 10 km | Puijon Hiihtoseura | Joonas Sarkkinen, Iivo Niskanen, Petteri Koivisto |
Uwagi
- ↑ Skład drużyny: Perttu Hyvärinen, Iivo Niskanen, Matti Heikkinen, Lari Lehtonen
- ↑ Skład drużyny: Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen, Joni Mäki.
- ↑ Bieg miał odbyć się na dystansie 50 kilometrów. Dystans, został skrócony z powodu niskiej temperatury, oraz silnego wiatru.
- ↑ Skład drużyny: Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Matti Heikkinen, Perttu Hyvärinen
- ↑ Skład zespołu: Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen, Joni Mäki
- ↑ Skład zespołu: Ristomatti Hakola, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen, Niko Anttola
- ↑ Skład zespołu: Juho Mikkonen, Heikki Korpela, Perttu Hyvärinen, Tuomas Parhiala
- ↑ Skład zespołu: Juho Mikkonen, Iivo Niskanen, Perttu Hyvärinen, Jouni Komu
- ↑ Skład drużyny: Sami Lahdemaki, Iivo Niskanen, Antti Ojansivu, Perttu Hyvärinen
Linki zewnętrzne
- Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)