Piłka siatkowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – turniej halowy kobiet
Turniej olimpijski w piłce siatkowej kobiet podczas XXIX Letnich Igrzysk Olimpijskich w Pekinie był dwunastą edycją w historii i odbył się w dniach od 9 do 24 sierpnia 2008 roku. Do rywalizacji przystąpiło 12 drużyn, podzielonych na dwie grupy. W każdej z nich zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu), a po cztery najlepsze zespoły uzyskały awans do ćwierćfinału. Od tej fazy pojedynki przeprowadzane były systemem pucharowym (jedno spotkanie, przegrywający odpada, a zwycięzca kwalifikuje się do kolejnej fazy). Mecze rozgrywane były w dwóch halach: Hali Uniwersytetu Pekińskiego i Capital Indoor Stadium. Po raz pierwszy w turnieju olimpijskim udział wzięła reprezentacja Wenezueli.
Obrończyniami złotych medali były Chinki, które w Atenach pokonały Rosję 3:2 (28:30, 25:27, 25:20, 25:23, 15:12).
Uczestnicy
Składy
- Osobny artykuł: Składy drużyn olimpijskich w piłce siatkowej kobiet 2008.
Rozgrywki
Faza grupowa
Grupa A
Poz. | Państwo | M | Pkt. | Punkty | Sety | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
zdob. | str. | zw. | por. | ||||
1 | Kuba | 5 | 10 | 426 | 371 | 15 | 3 |
2 | Stany Zjednoczone | 5 | 9 | 459 | 441 | 12 | 9 |
3 | Chiny | 5 | 8 | 467 | 395 | 13 | 7 |
4 | Japonia | 5 | 7 | 381 | 389 | 7 | 11 |
5 | Polska | 5 | 6 | 441 | 445 | 9 | 12 |
6 | Wenezuela | 5 | 5 | 262 | 395 | 1 | 15 |
8.30 CET | ||
Polska | 1:3 (25:21; 17:25; 20:25; 17:25) | Kuba |
14.00 CET | ||
Chiny | 3:0 (25:13; 25:13; 25:18) | Wenezuela |
16.00 CET | ||
Japonia | 1:3 (20:25; 25:20; 19:25; 21:25) | USA |
6.30 CET | ||
Stany Zjednoczone | 0:3 (15:25; 24:26; 17:25) | Kuba |
14.00 CET | ||
Chiny | 3:1 (22:25; 25:15; 25:20; 25:22) | Polska |
16.00 CET | ||
Japonia | 3:0 (25:12; 25:17; 25:12) | Wenezuela |
6.00 CET | ||
Wenezuela | 1:3 (17:25; 25:20; 14:25; 18:25) | Stany Zjednoczone |
14.00 CET | ||
Kuba | 3:2 (18:25; 14:25; 25:23; 32:30; 15:13) | Chiny |
16.00 CET | ||
Polska | 2:3 (21:25; 20:25; 25:18; 25:23; 11:15) | Japonia |
6.30 CET | ||
Wenezuela | 0:3 (12:25; 12:25; 20:25) | Polska |
14.00 CET | ||
Stany Zjednoczone | 3:2 (23:25; 25:22; 23:25; 25:20; 15:11) | Chiny |
16.00 CET | ||
Japonia | 0:3 (18:25; 22:25; 22:25) | Kuba |
6.00 CET | ||
Kuba | 3:0 (25;20 25;20 25;19) | Wenezuela |
6.30 CET | ||
Polska | 2:3 (25:18; 21:25; 25:19; 19:25; 13:15) | Stany Zjednoczone |
14.00 CET | ||
Chiny | 3:0 (26:24; 25:16; 25:14) | Japonia |
Grupa B
Poz. | Państwo | M | Pkt. | Punkty | Sety | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
zdob. | str. | zw. | por. | ||||
1 | Brazylia | 5 | 10 | 375 | 226 | 15 | 0 |
2 | Włochy | 5 | 9 | 372 | 315 | 12 | 4 |
3 | Rosja | 5 | 8 | 353 | 312 | 10 | 6 |
4 | Serbia | 5 | 7 | 343 | 349 | 6 | 10 |
5 | Kazachstan | 5 | 6 | 323 | 404 | 4 | 13 |
6 | Algieria | 5 | 5 | 230 | 392 | 1 | 15 |
4.00 CET | ||
Włochy | 3:1 (25:20; 17:25; 25:16; 25:23) | Rosja |
6.00 CET | ||
Kazachstan | 1:3 (21:25; 17:25; 25:23; 21:25) | Serbia |
6.30 CET | ||
Algieria | 0:3 (11:25; 11:25; 10:25) | Brazylia |
4.00 CET | ||
Algieria | 0:3 (14:25; 13:25; 13:25) | Serbia |
6.00 CET | ||
Kazachstan | 0:3 (19:25; 15:25; 21:25) | Włochy |
8.30 CET | ||
Brazylia | 3:0 (25:14; 25:14; 25:16) | Rosja |
4.00 CET | ||
Włochy | 3:0 (25:7; 25:20; 25:12) | Algieria |
6.30 CET | ||
Rosja | 3:0 (25:19; 25:18; 25:11) | Kazachstan |
8.30 CET | ||
Serbia | 0:3 (15:25; 13:25; 23:25) | Brazylia |
4.00 CET | ||
Algieria | 0:3 (11:25; 19:25; 20:25) | Rosja |
6.00 CET | ||
Brazylia | 3:0 (25:13; 25:6; 27:25) | Kazachstan |
8.30 CET | ||
Serbia | 0:3 (23:25; 20:25; 19:25) | Włochy |
4.00 CET | ||
Kazachstan | 3:1 (25:18; 25:20; 17:25; 25:16) | Algieria |
8.30 CET | ||
Włochy | 0:3 (16:25; 22:25; 17:25) | Brazylia |
16.00 CET | ||
Rosja | 3:0 (25:21, 25:16, 25:20) | Serbia |
Ćwierćfinały
4.00 CET | ||
Kuba | 3:0 (26:24, 25:19, 26:24) | Serbia |
6.00 CET | ||
Japonia | 0:3 (12:25, 20:25, 16:25) | Brazylia |
14.00 CET | ||
Chiny | 3:0 (25:22; 27:25; 25:19) | Rosja |
16.00 CET | ||
Stany Zjednoczone | 3:2 (20:25, 25:21, 19:25, 25:18, 15:6) | Włochy |
Zespoły z miejsc drugiego i trzeciego z grup A oraz B poznały swojego rywala w drodze losowania. |
Półfinały
6.30 CET |
Kuba | 0:3 | Stany Zjednoczone | (20:25, 16:25, 17:25) |
Kuba: Yumilka Ruiz, Yanelis Santos, Nancy Carillo, Daimi Ramirez, Yaima Ortiz, Rachel Sánchez, Yusleynis Herrera, Liana Mesa (libero), Rosir Calderon, Kenia Carcaces, Yusidey Silié, Zoila Barros Trener: Antonio Perdomo USA: Ogonna Nnamani, Danielle Scott-Arruda, Tayyiba Haneef-Park, Lindsey Berg, Stacy Sykora, Nicole Davis (libero), Heather Bown, Jennifer Joines, Kimberly Glass, Robyn Ah Mow-Santos, Kim Willoughby, Logan Tom |
14.00 CET |
Chiny | 0:3 | Brazylia | (25:27; 22:25; 14:25) |
Chiny: Wang Yimei, Feng Kun, Yang Hao, Liu Yanan, Wei Qiuyue, Xu Yunli, Zhou Suhong, Zhao Ruirui, Xue Ming, Li Juan, Zhang Na (libero), Ma Yunwen Trener: Chen Zhonghe Brazylia: Walewska Moreira de Oliveira, Carolina Albuquerque, Marianne Steinbrecher, Paula Pequeno, Thaisa Menezes, Hélia Rogério de Souza, Valeska Menezes, Fabiana Claudino, Wélissa Gonzaga, Jaqueline Maria Pereira de Carvalho, Sheilla Tavares de Castro, Fabiana de Alvim Oliveira (libero) |
Mecz o 3 miejsce
6.30 CET |
Kuba | 1:3 | Chiny | (16:25, 25:21, 13:25, 20:25) |
Kuba: Yumilka Ruiz, Yanelis Santos, Nancy Carrillo, Daimi Ramirez, Yaima Ortiz, Rachel Sánchez, Yusleynis Herrera, Liana Mesa (libero), Rosir Calderon, Kenia Carcaces, Yusidey Silié, Zoila Barros Trener: Antonio Perdomo Chiny: Wang Yimei, Feng Kun, Yang Hao, Liu Yanan, Wei Qiuyue, Xu Yunli, Zhou Suhong, Zhao Ruirui, Xue Ming, Li Juan, Zhang Na (libero), Ma Yunwen |
Finał
14.00 CET |
Medalistki
Lp. | Państwo | Medal |
---|---|---|
1 | Brazylia | |
2 | Stany Zjednoczone | |
3 | Chiny |
Nagrody indywidualne
Najlepsza punktująca | Najlepsza atakująca | Najlepsza blokująca | Najlepsza zagrywająca | Najlepsza broniąca | Najlepsza rozgrywająca | Najlepsza przyjmująca | Najlepsza libero | Najlepsza zawodniczka (MVP) |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Logan Tom | Rosir Calderón Díaz | Erika Araki | Yannelis Santos | Zhang Na | Fofão | Zhou Suhong | Fabi | Paula Pequeno |
Zobacz też
- p
- d
- e