Plebiscyt Przeglądu Sportowego 2011
Data | 7 stycznia 2012 | ||
---|---|---|---|
Miejsce | Polska | ||
Prowadzenie | Przemysław Babiarz i Maciej Kurzajewski | ||
Reżyser | Jerzy Kręcik | ||
Stacja telewizyjna | TVP1 | ||
Nawigacja | |||
|
77. Plebiscyt na 10 Najlepszych Sportowców Polski 2011 roku zorganizowany został przez Przegląd Sportowy i Telewizję Polską. Dwudziestu oficjalnych kandydatów przedstawionych zostało 24 listopada 2011 roku na konferencji w warszawskim hotelu Hilton. Głosowanie składało się z dwóch etapów. W pierwszym, który rozpoczął się 25 listopada 2011 roku, oddawano głosy za pomocą kuponów i na oficjalnej stronie internetowej, w drugim - trwającym w trakcie gali - za pomocą SMS-ów.
Gala Mistrzów Sportu, w trakcie której ogłoszone zostały nazwiska dziesięciu wybranych sportowców, odbyła się 7 stycznia 2012 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Reżyserowana była przez Jerzego Kręcika, a pokazywała ją TVP1. Galę prowadzili Przemysław Babiarz i Maciej Kurzajewski. W trakcie Gali Mistrzów Sportu wystąpili Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon Quintet oraz Kayah.
Najlepszym sportowcem Polski 2011 roku wybrana została trzeci raz z rzędu Justyna Kowalczyk.
Po gali w hotelu Hilton zorganizowany został Bal Mistrzów Sportu.
Nominowani
Nr | Kandydat | Dyscyplina sportu | Klub sportowy/ Grupa sportowa | Osiągnięcia w 2011 | Źródło |
---|---|---|---|---|---|
1 | Błaszczykowski, JakubJakub Błaszczykowski | piłka nożna | Borussia Dortmund | mistrzostwo Niemiec występ w Lidze Mistrzów | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
2 | Czerniak, KonradKonrad Czerniak | pływanie | Wisła Puławy | srebrny medal mistrzostw świata - 100 m stylem motylkowym dwa złote medale i jeden brązowy mistrzostw Europy na krótkim basenie - 100 m stylem motylkowym, 50 m stylem dowolnym i 50 m stylem motylkowym | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
3 | Fijałek, GrzegorzGrzegorz Fijałek Prudel, MariuszMariusz Prudel | siatkówka plażowa | brak | 5. miejsce mistrzostw świata 2. miejsce w turniejach Grand Slam w Stavanger i Starych Jabłonkach | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
4 | Giermaziak, JakubJakub Giermaziak | sporty motorowe | Verva Racing Team | 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Porsche Supercup | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
5 | Hampel, JarosławJarosław Hampel | żużel | Unia Leszno VMS Elit Vetlanda | złoty medal Drużynowego Pucharu Świata 3. miejsce w Grand Prix IMŚ | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
6 | Janikowski, DamianDamian Janikowski | zapasy | WKS Śląsk Wrocław | srebrny medal mistrzostw świata - styl klasyczny (kategoria 84 kg) | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
7 | Kowalczyk, JustynaJustyna Kowalczyk | biegi narciarskie | AZS-AWF Katowice | dwa srebrne i jeden brązowy medal mistrzostw świata zwycięstwo w Pucharze Świata zwycięstwo w Tour de Ski | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
8 | Kurek, BartoszBartosz Kurek | piłka siatkowa | PGE Skra Bełchatów | srebrny medal Pucharu Świata brązowy medal mistrzostw Europy brązowy medal Ligi Światowej | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
9 | Kusznierewicz, MateuszMateusz Kusznierewicz Życki, DominikDominik Życki | żeglarstwo | YKP Warszawa Spójnia Warszawa | srebrny medal otwartych mistrzostw Europy w klasie Star | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
10 | Lewandowski, RobertRobert Lewandowski | piłka nożna | Borussia Dortmund | mistrzostwo Niemiec występ w Lidze Mistrzów | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
11 | Małysz, AdamAdam Małysz | skoki narciarskie | KS Wisła Ustronianka | brązowy medal mistrzostw świata 3. miejsce w Pucharze Świata | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
12 | Polaczyk, MateuszMateusz Polaczyk | kajakarstwo górskie | AZS-AWF Kraków | srebrny medal mistrzostw świata - kategoria K-1 | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
13 | Radwańska, AgnieszkaAgnieszka Radwańska | tenis | Nadwiślan Kraków | zwycięstwa w czterech turniejach kategorii Premier (trzy w grze singlowej, jeden w grze deblowej) udział w WTA Tour Championships | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
14 | Siemionowski, PiotrPiotr Siemionowski | kajakarstwo | Zawisza Bydgoszcz | złoty medal mistrzostw świata - kategoria K-1 200 m złoty medal mistrzostw Europy - kategoria K-1 200 m | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
15 | Stoch, KamilKamil Stoch | skoki narciarskie | AZS Zakopane | 2. miejsce w Letnim Grand Prix 10. miejsce w Pucharze Świata | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
16 | Twardowski, MarekMarek Twardowski | kajakarstwo | Cresovia Białystok | złoty medal mistrzostw świata - kategoria K-1 500 m | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
17 | Walczykiewicz, MartaMarta Walczykiewicz | kajakarstwo | KTW Kalisz | srebrny i brązowy medal mistrzostw świata - kategorie K-1 200 m i K-1 4x200 m | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
18 | Włoszczowska, MajaMaja Włoszczowska | kolarstwo górskie | CCC Polkowice | srebrny medal mistrzostw świata - cross-country srebrny medal mistrzostw Europy - cross-country | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
19 | Wojciechowski, PawełPaweł Wojciechowski | lekkoatletyka (skok o tyczce) | Zawisza Bydgoszcz | złoty medal mistrzostw świata złoty medal młodzieżowych mistrzostw Europy złoty medal światowych wojskowych igrzysk sportowych rekordy Polski w hali i na stadionie | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
20 | Zieliński, AdrianAdrian Zieliński | podnoszenie ciężarów | Tarpan Mrocza | brązowy medal mistrzostw świata - kategoria do 85 kg | plebiscyt.przegladsportowy.pl |
Wyniki głosowania
Miejsce | Imię i nazwisko | Liczba punktów | Wręczający nagrodę | Uwagi |
---|---|---|---|---|
1 | Kowalczyk, JustynaJustyna Kowalczyk | 320 930 | Kalita, MarcinMarcin Kalita Szaranowicz, WłodzimierzWłodzimierz Szaranowicz | nieobecna, nagrodę odebrali rodzice Janina i Józef Kowalczykowie |
2 | Kurek, BartoszBartosz Kurek | 186 627 | Dudek, JerzyJerzy Dudek | |
3 | Małysz, AdamAdam Małysz | 166 482 | Blanik, LeszekLeszek Blanik | nieobecny, nagrodę odebrał Apoloniusz Tajner |
4 | Radwańska, AgnieszkaAgnieszka Radwańska | 161 338 | Gruchała, SylwiaSylwia Gruchała | nieobecna, nagrodę odebrał dyrektor sportowy PZT Wojciech Andrzejewski |
5 | Włoszczowska, MajaMaja Włoszczowska | 142 658 | Kołecki, SzymonSzymon Kołecki | |
6 | Wojciechowski, PawełPaweł Wojciechowski | 137 712 | Pyrek, MonikaMonika Pyrek | |
7 | Lewandowski, RobertRobert Lewandowski | 116 174 | Smuda, FranciszekFranciszek Smuda | nieobecny, nagrodę odebrała matka Iwona Lewandowska |
8 | Hampel, JarosławJarosław Hampel | 113 707 | Krzysztof WłodarczykKrzysztof Włodarczyk | |
9 | Czerniak, KonradKonrad Czerniak | 111 448 | Jeliński, MichałMichał Jeliński Kolbowicz, MarekMarek Kolbowicz Korol, AdamAdam Korol Wasielewski, KonradKonrad Wasielewski | nieobecny, nagrodę odebrali rodzice Barbara i Dariusz Czerniak |
10 | Stoch, KamilKamil Stoch | 107 012 | Gollob, TomaszTomasz Gollob | |
11 | Błaszczykowski, JakubJakub Błaszczykowski | 72 245 | – | – |
12 | Fijałek, GrzegorzGrzegorz Fijałek Prudel, MariuszMariusz Prudel | 64 595 | ||
13 | Giermaziak, JakubJakub Giermaziak | 63 532 | ||
14 | Zieliński, AdrianAdrian Zieliński | 49 509 | ||
15 | Siemionowski, PiotrPiotr Siemionowski | 40 513 | ||
16 | Twardowski, MarekMarek Twardowski | 40 344 | ||
17 | Kusznierewicz, MateuszMateusz Kusznierewicz Życki, DominikDominik Życki | 34 030 | ||
18 | Janikowski, DamianDamian Janikowski | 30 691 | ||
19 | Walczykiewicz, MartaMarta Walczykiewicz | 30 179 | ||
20 | Polaczyk, MateuszMateusz Polaczyk | 26 438 |
Nagrody specjalne
Kategoria | Zdobywca nagrody | Wręczający nagrodę | Uwagi |
---|---|---|---|
Superczempion | Adam Małysz | Ryszard Szurkowski | nieobecny, nagrodę odebrał Apoloniusz Tajner |
Drużyna roku | reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn | Piotr Szymanek | nagrodę odebrali: Andrea Anastasi, Zbigniew Bartman, Karol Kłos, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Marcin Możdżonek, Michał Winiarski i Paweł Zatorski |
Trener roku[a] | Marek Cieślak | Jerzy Kryszak | |
Nadzieja olimpijska | Paweł Wojciechowski | Tomasz Majewski | |
Odkrycie roku | Jakub Giermaziak | Dariusz Jacek Krawiec | |
Impreza roku | Tour de Pologne 2011 | Włodzimierz Kleniewski | pod nieobecność Czesława Langa nagrodę odebrał dyrektor marketingu firmy Lang Team Adam Siluta |
Mecenas sportu | Polska Grupa Energetyczna | Irena Szewińska | nagrodę odebrał wiceprezes zarządu ds. korporacyjnych i prawnych PGE Piotr Szymanek |
Patron sportu młodzieżowego | Coca-Cola | Piotr Sobczyński | nagrodę odebrał dyrektor generalny Coca-Cola Poland Services Paul Woodward |
Uwagi
- ↑ Nominowani zostali także Andrea Anastasi i Maciej Skorża.
Bibliografia
- „Przegląd Sportowy”. Nr 6 (16175), s. 13-17, 9 stycznia 2012. Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o.. (pol.).
- Gala Mistrzów Sportu 2011 NA ŻYWO. przegladsportowy.pl. [dostęp 2012-01-08]. (pol.).
- Najlepszy na świecie i najlepszy w Plebiscycie. przegladsportowy.pl. [dostęp 2012-01-08]. (pol.).
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona Plebiscytu. (pol.).
- p
- d
- e
|