|
Data | 2-17 maja 1962 |
Etapów | 14 |
Dystans | 2413 km |
Czas zwycięzcy | 58h 58’04’’ (40,920 km/h) |
Zgłoszenia | 121 kolarzy |
Ukończyło wyścig | 80 kolarzy |
Podium |
Pierwsze miejsce | Gajnan Sajdchużyn |
Drugie miejsce | Jurij Mielichow |
Trzecie miejsce | Stanisław Gazda |
Pozostałe klasyfikacje |
Najaktywniejszych | Aleksiej Pietrow |
Drużynowa | ZSRR |
XV Wyścig Pokoju – odbył się na trasie Berlin – Praga – Warszawa w dniach 2-17 maja 1962 roku. Do 14-etapowego wyścigu, którego trasa wynosiła 2413 km, wystartowało 121 zawodników z 20 drużyn.
Lista startowa
ANGLIA | AUSTRIA |
1 | Robert Addy | 4 | Keith Butler | 67 | Peter Deimböck | 70 | Kurt Schattelbauer |
2 | Gerard Blake | 5 | Allan Jacob | 68 | Hans-Joachim Furian | 71 | Robert Csenar |
3 | Bernard Burns | 6 | Hugh McGuire | 69 | Arnold Ruiner | 72 | Adolf Christian |
BUŁGARIA | BELGIA |
7 | Iwan Bobekow | 10 | Dymitar Kotew | 73 | Ferdinand Bracke | 76 | Alfons Hellemans |
8 | Conjo Kolew | 11 | Stefan Nejczew | 74 | Roger de Breuker | 77 | Constant Jongen |
9 | Christo Iliew | 12 | Lalju Czoczew | 75 | Roger Diercken | 78 | Michel Noppe |
DANIA | FRANCJA |
13 | Ken Holm | 16 | Per Riisberg | 79 | Pierre Carton | 82 | Albert le Dudal |
14 | Henning Jørgensen | 17 | Niels Steinman | 80 | Michel Descombin | 83 | Christian Paillier |
15 | Bent Peters | 18 | Curt Trusell | 81 | Claude Gabard | 84 | Claude Primont |
HOLANDIA | WĘGRY |
19 | Johannes de Vries | 22 | Henk Nijdam | 85 | Lajos Arányi | 88 | Antal Megyerdi |
20 | Jaap de Waard | 23 | Cor van Espen | 86 | Ferenc Horváth | 89 | József Mezei |
21 | Jan Schröder | 24 | Gerard Wesseling | 87 | János Juszkó | 90 | Győző Török |
ZSRR | NORWEGIA |
25 | Wiktor Kapitonow | 28 | Aleksiej Pietrow | 91 | Per Digerud | 94 | Per Ørn |
26 | Jurij Mielichow | 29 | Gajnan Sajdchużyn | 92 | Bjørn Johansen | 95 | Rolf Paulsen |
27 | Stanisław Moskwin | 30 | Anatolij Czerepowicz | 93 | Kjell Mikkelsen | 96 | Hans Realfsen |
SZWECJA | FINLANDIA |
31 | Sonny Green | 34 | Gösta Pettersson | 97 | Unto Hautalahti | 100 | Timo Niemi |
32 | Sune Hansson | 35 | Paul Munther | 98 | Raimo Honkanen | 101 | Raijo Palmu |
33 | Erik Diekman | 36 | Sven Stensson | 99 | Matti Hovi | 102 | Jorma Ylitalo |
CZECHOSŁOWACJA | TUNEZJA |
37 | Milan Fagala | 40 | Zdeněk Hasman | 103 | Mohamed Bahloul | 106 | Hamadi Dridi |
38 | Jaroslav Kvapil | 41 | Rudolf Schejbal | 104 | Khemais Louati | 107 | Bechir Mardassi |
39 | Jan Malten | 42 | Blažej Smíšek | 105 | Ahmed Brika | 108 | Mohamed Touati |
RUMUNIA | MAROKO |
43 | Ion Cosma | 46 | Gheorghe Rădulescu | 109 | Mohamed el Gourch | 112 | Ahmed Khandoura |
44 | Constantin Dumitrescu | 47 | Aurel Șelaru | 110 | Abdellah Kaddour | 113 | Abderrahman el Farouki |
45 | Gabriel Moiceanu | 48 | Walter Ziegler | 111 | Mohammed Braire | 114 | Mohammed Ben Larbi |
POLSKA | ZJEDNOCZONA REPUBLIKA ARABSKA |
49 | Józef Beker | 52 | Stanisław Gazda | 115 | Ali Aziz | 118 | Hassan Mahmoud |
50 | Kazimierz Domański | 53 | Jan Kudra | 116 | Mohamed Ibrahim | 119 | Nazmy Nagib |
51 | Bogusław Fornalczyk | 54 | Rajmund Zieliński | 117 | Adel Louis | 120 | Mahoud Samir |
JUGOSŁAWIA | LIBAN (INDYWIDUALNIE) |
55 | Sime Bajlo | 58 | Ivan Levačić | 121 | Tarek Abdoul Zahab | | |
56 | Andrej Boltežar | 59 | Jože Šebenik | | | | |
57 | Radoš Čubrić | 60 | Tone Ukmar | | | | |
NIEMIECKA REPUBLIKA DEMOKRATYCZNA |
61 | Klaus Ampler | 64 | Klaus Kellermann |
62 | Bernhard Eckstein | 65 | Hans Scheibner |
63 | Lothar Höhne | 66 | Dieter Wiedemann |
Wyniki
I etap, (2 maja 1962), dookoła Berlina (116 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Anatolij Czerepowicz | 2:38,36 |
2. | Alfons Hellemans | +0,00 |
3. | Rajmund Zieliński | +0,00 |
4. | Klaus Ampler | +0,00 |
5. | Gabriel Moiceanu | +0,00 |
6. | Unto Hautalahti | +0,00 |
7. | Christian Paillier | +0,09 |
8. | Henk Nijdam | +1,04 |
9. | Jurij Mielichow | +1,04 |
10. | Aleksiej Pietrow | +1,04 |
II etap, (3 maja 1962), Berlin – Lipsk (209 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Anatolij Czerepowicz | 5:18,04 |
2. | Henk Nijdam | +0,00 |
3. | Jurij Mielichow | +0,00 |
4. | Klaus Ampler | +0,00 |
5. | Roger de Breuker | +0,00 |
6. | Gösta Pettersson | +0,00 |
7. | Bogusław Fornalczyk | +0,00 |
8. | Klaus Kellermann | +0,00 |
9. | Aurel Șelaru | +0,00 |
10. | Rajmund Zieliński | +1,15 |
III etap, (4 maja 1962), Lipsk – Erfurt (192 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksiej Pietrow | 5:17,36 |
2. | Anatolij Czerepowicz | +0,00 |
3. | Henk Nijdam | +0,00 |
4. | Arnold Ruiner | +0,00 |
5. | Wiktor Kapitonow | +0,00 |
6. | Bogusław Fornalczyk | +0,00 |
7. | Zdeněk Hasman | +0,00 |
8. | Rajmund Zieliński | +0,00 |
9. | Gheorghe Rădulescu | +0,00 |
10. | Jan Kudra | +0,00 |
IV etap, część A, (5 maja 1962), Erfurt – Jena (47 km), jazda indywidualna na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Henk Nijdam | 1:12,02 |
2. | Ferdinand Bracke | +2,12 |
3. | Curt Trusell | +2,33 |
4. | Gerard Wesseling | +2,54 |
5. | Roger de Breuker | +3,10 |
6. | Gajnan Sajdchużyn | +3,14 |
7. | Klaus Ampler | +3,18 |
8. | Aleksiej Pietrow | +3,20 |
9. | Keith Butler | +3,46 |
10. | Hugh McGuire | +3,49 |
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Rajmund Zieliński | 4:03,57 |
2. | Jan Kudra | +0,03 |
3. | Dymitar Kotew | +0,07 |
4. | Zdeněk Hasman | +0,07 |
5. | Dieter Wiedemann | +0,07 |
6. | Stanisław Gazda | +0,07 |
7. | Hans Scheibner | +0,07 |
8. | Aleksiej Pietrow | +0,07 |
9. | Claude Gabard | +0,07 |
10. | Pierre Carton | +0,07 |
V etap, (7 maja 1962), Karl-Marx-Stadt – Karlowe Wary (123 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksiej Pietrow | 3:28,22 |
2. | Anatolij Czerepowicz | +0,00 |
3. | Zdeněk Hasman | +0,00 |
4. | Gheorghe Rădulescu | +0,00 |
5. | Arnold Ruiner | +0,00 |
6. | Wiktor Kapitonow | +0,00 |
7. | Jurij Mielichow | +0,00 |
8. | Constantin Dumitrescu | +0,00 |
9. | Jan Schröder | +0,00 |
10. | Bernhard Eckstein | +0,00 |
VI etap, (8 maja 1962), Karlowe Wary – Praga (172 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Christian Paillier | 4:14,33 |
2. | Constantin Dumitrescu | +0,10 |
3. | Rajmund Zieliński | +0,18 |
4. | Anatolij Czerepowicz | +0,22 |
5. | Henk Nijdam | +0,22 |
6. | Mohamed el Gourch | +0,22 |
7. | Stanisław Gazda | +0,22 |
8. | Jaroslav Kvapil | +0,22 |
9. | Gajnan Sajdchużyn | +0,22 |
10. | Ion Cosma | +0,22 |
VII etap, (9 maja 1962), Praga – Brno (220 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Stanisław Gazda | 6:10,12 |
2. | Antal Megyerdi | +0,00 |
3. | Gabriel Moiceanu | +0,00 |
4. | Jurij Mielichow | +0,00 |
5. | Gajnan Sajdchużyn | +0,00 |
6. | Lothar Höhne | +0,00 |
7. | Walter Ziegler | +0,00 |
8. | Sune Hansson | +0,00 |
9. | Pierre Carton | +0,00 |
10. | Roger de Breuker | +0,00 |
VIII etap, (10 maja 1962), Brno – Gottwaldov (137 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Gajnan Sajdchużyn | 3:18,25 |
2. | Jurij Mielichow | +0,00 |
3. | Wiktor Kapitonow | +0,00 |
4. | Stanisław Gazda | +0,00 |
5. | Hans Scheibner | +0,00 |
6. | Jan Kudra | +0,00 |
7. | Dieter Wiedemann | +0,00 |
8. | János Juszkó | +0,00 |
9. | Gheorghe Rădulescu | +6,38 |
10. | Aleksiej Pietrow | +6,42 |
IX etap, (12 maja 1962), Gottwaldov – Ostrawa (184 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Roger de Breuker | 4:29,44 |
2. | Antal Megyerdi | +0,00 |
3. | Constantin Dumitrescu | +0,00 |
4. | Jurij Mielichow | +0,42 |
5. | Zdeněk Hasman | +0,42 |
6. | Henk Nijdam | +0,42 |
7. | Stanisław Gazda | +0,42 |
8. | Keith Butler | +0,42 |
9. | Aleksiej Pietrow | +0,42 |
10. | Cor van Espen | +0,42 |
X etap, (13 maja 1962), Ostrawa – Opole (188 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Ferdinand Bracke | 4:21,46 |
2. | Klaus Ampler | +0,04 |
3. | Gajnan Sajdchużyn | +0,08 |
4. | Jurij Mielichow | +0,55 |
5. | Anatolij Czerepowicz | +0,55 |
6. | Aleksiej Pietrow | +1,12 |
7. | Zdeněk Hasman | +1,12 |
8. | Jan Malten | +1,12 |
9. | Henk Nijdam | +1,12 |
10. | Stanisław Gazda | +1,12 |
XI etap, (14 maja 1962), Opole – Wrocław (100 km), jazda drużynowa na czas
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | ZSRR | 2:59,50 |
2. | Polska | +4,19 |
3. | Niemiecka Republika Demokratyczna | +6,56 |
4. | Węgry | +10,33 |
5. | Rumunia | +14,05 |
6. | Holandia | +19,09 |
7. | Czechosłowacja | +19,25 |
8. | Anglia | +19,35 |
9. | Francja | +22,10 |
10. | Jugosławia | +22,45 |
XII etap, (15 maja 1962), Wrocław – Poznań (178 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksiej Pietrow | 4:38,38 |
2. | Gajnan Sajdchużyn | +0,00 |
3. | Bogusław Fornalczyk | +0,00 |
4. | Henk Nijdam | +0,00 |
5. | Stanisław Gazda | +0,00 |
6. | Jurij Mielichow | +0,00 |
7. | Alfons Hellemans | +0,00 |
8. | Wiktor Kapitonow | +0,00 |
9. | Zdeněk Hasman | +0,00 |
10. | Jan Kudra | +0,00 |
XIII etap, (16 maja 1962), Poznań – Bydgoszcz (140 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksiej Pietrow | 3:21,23 |
2. | Gajnan Sajdchużyn | +0,18 |
3. | Bogusław Fornalczyk | +0,18 |
4. | Stanisław Moskwin | +0,18 |
5. | Stanisław Gazda | +0,18 |
6. | Claude Primont | +0,18 |
7. | Roger de Breuker | +0,18 |
8. | Alfons Hellemans | +0,18 |
9. | Wiktor Kapitonow | +0,18 |
10. | Klaus Ampler | +0,18 |
XIV etap, (17 maja 1962), Bydgoszcz – Warszawa (250 km)
L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Aleksiej Pietrow | 6:19,57 |
2. | Jurij Mielichow | +0,09 |
3. | Rajmund Zieliński | +0,09 |
4. | Stanisław Gazda | +0,09 |
5. | Józef Beker | +0,09 |
6. | Stanisław Moskwin | +0,09 |
7. | Wiktor Kapitonow | +0,09 |
8. | Lajos Arányi | +0,09 |
9. | Claude Gabard | +0,09 |
10. | Peter Deimböck | +0,09 |
Klasyfikacja indywidualna
Koszulka żółta
L.p. | Zawodnik | Czas/strata | L.p. | Zawodnik | Czas/strata |
1. | Gajnan Sajdchużyn | 58:58,04 | 41. | Tarek Abdoul Zahab | +55,50 |
2. | Jurij Mielichow | +2,28 | 42. | Allan Jacob | +58,45 |
3. | Stanisław Gazda | +6,49 | 43. | Robert Addy | +58,47 |
4. | Roger de Breuker | +11,46 | 44. | Jan Malten | +59,41 |
5. | Aleksiej Pietrow | +12,16 | 45. | Albert le Dudal | +1:00,56 |
6. | Gabriel Moiceanu | +13,26 | 46. | Peter Deimböck | +1:02,05 |
7. | Klaus Ampler | +13,40 | 47. | Cor van Espen | +1:02,36 |
8. | Wiktor Kapitonow | +14,48 | 48. | Ferenc Horváth | +1:04,03 |
9. | Hans Scheibner | +15,55 | 49. | Adolf Christian | +1:05,10 |
10. | Anatolij Czerepowicz | +17,44 | 50. | Mohamed el Gourch | +1:15,47 |
11. | Jaap de Waard | +18,02 | 51. | Keith Butler | +1:21,02 |
12. | János Juszkó | +18,35 | 52. | Curt Trusell | +1:22,54 |
13. | Jan Kudra | +20,29 | 53. | Gerard Blake | +1:34,02 |
14. | Rajmund Zieliński | +22,33 | 54. | Kazimierz Domański | +1:36,26 |
15. | Bogusław Fornalczyk | +22,57 | 55. | Michel Descombin | +1:40,46 |
16. | Alfons Hellemans | +23,13 | 56. | Győző Török | +1:43,07 |
17. | Dieter Wiedemann | +24,31 | 57. | Constantin Dumitrescu | +1:44,09 |
18. | Zdeněk Hasman | +24,42 | 58. | Tone Ukmar | +1:54,00 |
19. | Pierre Carton | +26,40 | 59. | Radoš Čubrić | +2:02,12 |
20. | Roger Diercken | +30,37 | 60. | Raimo Honkanen | +2:08,00 |
21. | Józef Beker | +30,55 | 61. | Niels Steinman | +2:13,46 |
22. | Stanisław Moskwin | +32,04 | 62. | Christian Paillier | +2:25,54 |
23. | Iwan Bobekow | +32,56 | 63. | Claude Primont | +2:29,30 |
24. | Arnold Ruiner | +34,05 | 64. | Unto Hautalahti | +2:57,57 |
25. | Lajos Arányi | +34,23 | 65. | Abderrahman el Farouki | +3:01,34 |
26. | Ferdinand Bracke | +35,29 | 66. | Sonny Green | +3:08,06 |
27. | Antal Megyerdi | +36,07 | 67. | Milan Fagala | +3:10,21 |
28. | Walter Ziegler | +36,16 | 68. | Abdellah Kaddour | +4:12,44 |
29. | Gheorghe Rădulescu | +37,28 | 69. | Ahmed Khandoura | +4:27,15 |
30. | Jaroslav Kvapil | +40,40 | 70. | Per Digerud | +5:18,00 |
31. | Claude Gabard | +41,39 | 71. | Hugh McGuire | +5:20,34 |
32. | Jože Šebenik | +43,16 | 72. | Mohammed Ben Larbi | +5:37,35 |
33. | Dymitar Kotew | +43,16 | 73. | Khemais Louati | +5:40,24 |
34. | Lothar Höhne | +50,16 | 74. | Matti Hovi | +6:29,17 |
35. | Michel Noppe | +50,18 | 75. | Jorma Ylitalo | +7:37,50 |
36. | Sune Hansson | +50,24 | 76. | Mohammed Braire | +9:21,57 |
37. | József Mezei | +53,16 | 77. | Hans Realfsen | +9:53,18 |
38. | Klaus Kellermann | +53,33 | 78. | Rolf Paulsen | +11:03,05 |
39. | Bent Peters | +55,14 | 79. | Mohamed Bahloul | +13:45,00 |
40. | Stefan Nejczew | +55,40 | 80. | Mohamed Ibrahim | +16:51,24 |
Klasyfikacja drużynowa
Koszulka błękitna. Na wynik składa się rzeczywista suma czasów – bez bonifikat – trzech pierwszych zawodników drużyny na każdym etapie.
L.p. | Drużyna | Czas/strata | L.p. | Drużyna | Czas/strata |
1. | ZSRR | 180:07,19 | 11. | Austria | +2:38,20 |
2. | Polska | +19,46 | 12. | Jugosławia | +3:27,27 |
3. | Niemiecka Republika Demokratyczna | +35,14 | 13. | Dania | +5:23,55 |
4. | Węgry | +48,24 | 14. | Maroko | +6:53,42 |
5. | Belgia | +1:08,24 | 15. | Finlandia | +10:46,22 |
6. | Rumunia | +1:12,15 | 16. | Norwegia | +23:24,35 |
7. | Czechosłowacja | +1:51,19 | | Holandia | zdekompletowana |
8. | Francja | +1:51,51 | | Szwecja | zdekompletowana |
9. | Bułgaria | +2:03,12 | | Tunezja | zdekompletowana |
10. | Anglia | +2:22,50 | | Zjednoczona Republika Arabska | zdekompletowana |
Klasyfikacje dodatkowe
Najaktywniejszych
Koszulka fioletowa. O kolejności decyduje suma punktów zgromadzonych na lotnych i górskich premiach.
L.p. | Zawodnik | Punkty |
1. | Aleksiej Pietrow | 83 |
2. | Gajnan Sajdchużyn | 67 |
3. | Jurij Mielichow | 63 |
4. | Anatolij Czerepowicz | 58 |
5. | Stanisław Gazda | 50 |
6. | Roger de Breuker | 46 |
7. | Rajmund Zieliński | 31 |
8. | Wiktor Kapitonow | 29 |
8. | Zdeněk Hasman | 29 |
10. | Bogusław Fornalczyk | 28 |
10. | Klaus Ampler | 28 |
Bibliografia
Tuszyński, B., Wyścig Pokoju 1948-1988, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989, s. 204-208.
Linki zewnętrzne
Serwis poświęcony Wyścigowi Pokoju (niem.)