Atletism la Jocurile Olimpice din 2020 |
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | | feminin |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
50 km marș | masculin | |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplu salt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | | feminin |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba de 200 de metri feminin de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 2-3 august 2021 pe Stadionul Național al Japoniei.[1]
Recorduri
Înaintea acestei competiții, recordurile mondiale și olimpice erau următoarele:
Record | Atlet | Timp | Loc | Data |
Mondial | Florence Griffith Joyner (USA) | 21,34 | Seul, Coreea de Sud | 29 septembrie 1988 |
Olimpic | Florence Griffith Joyner (USA) | 21,34 | Seul, Coreea de Sud | 29 septembrie 1988 |
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Oră | Etapă |
Luni, 2 august 2021 | 09:00 19:00 | Etapa 1 Semifinale |
Marți, 3 august 2021 | 19:00 | Finala |
Rezultate
Calificări
S-au calificat în semifinale primele trei atlete din fiecare serie (C) și următoarele atlete cu cei mai buni 6 timpi (c).
Seria 1
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 6 | Marie-Josee Ta Lou | Coasta de Fildeș | 0,170 | 22,30 | C |
2 | 3 | Shaunae Miller-Uibo | Bahamas | 0,137 | 22,40 | C |
3 | 7 | Nzubechi Grace Nwokocha | Nigeria | 0,156 | 22,47 | C, PB |
4 | 4 | Gloria Hooper | Italia | 0,191 | 23,16 | c, SB |
5 | 2 | Ana Carolina Azevedo | Brazilia | 0,192 | 23,20 | SB |
6 | 5 | Olga Safronova | Kazahstan | 0,162 | 23,64 | |
| Vânt: +0,3 m/s |
Seria 2
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 6 | Shelly-Ann Fraser-Pryce | Jamaica | 0,140 | 22,22 | C |
2 | 3 | Beatrice Masilingi | Namibia | 0,185 | 22,63 | C, RN |
3 | 2 | Dafne Schippers | Olanda | 0,151 | 23,13 | C |
4 | 8 | Lisa Marie Kwayie | Germania | 0,169 | 23,14 | c |
5 | 7 | Rafaéla Spanoudaki-Hatziriga | Grecia | 0,131 | 23,16 | c |
6 | 4 | Lucia Moris | Sudanul de Sud | 0,149 | 25,24 | |
7 | 5 | Najma Parveen | Pakistan | 0,173 | 28,12 | SB |
| Vânt: +0,4 m/s |
Seria 3
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 8 | Mujinga Kambundji | Elveția | 0,129 | 22,26 | C, =RN |
2 | 5 | Anavia Battle | Statele Unite ale Americii | 0,129 | 22,54 | C |
3 | 4 | Gemima Joseph | Franța | 0,153 | 22,94 | C |
4 | 7 | Jaël Bestué | Spania | 0,171 | 23,19 | PB |
5 | 6 | Inna Eftimova | Bulgaria | 0,141 | 23,42 | |
| Vânt: -0,2 m/s |
Seria 4
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 3 | Christine Mboma | Namibia | 0,275 | 22,11 | C, RN |
2 | 2 | Gabrielle Thomas | Statele Unite ale Americii | 0,172 | 22,20 | C |
3 | 5 | Aminatou Seyni | Niger | 0,144 | 22,72 | C, SB |
4 | 8 | Roda Njobvu | Zambia | 0,145 | 23,33 | |
5 | 6 | Jessica-Bianca Wessolly | Germania | 0,176 | 23,41 | |
6 | 4 | Vitória Cristina Rosa | Brazilia | 0,187 | 23,59 | |
7 | 7 | Dutee Chand | India | 0,140 | 23,85 | SB |
| Vânt: +0,7 m/s |
Seria 5
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 4 | Anthonique Strachan | Bahamas | 0,155 | 22,76 | C, =SB |
2 | 6 | Lorene Bazolo | Portugalia | 0,130 | 23,21 | C |
3 | 7 | Dalia Kaddari | Italia | 0,144 | 23,26 (23,251) | C |
4 | 2 | Shericka Jackson | Jamaica | 0,167 | 23,26 (23.255) | |
5 | 3 | Ivet Lalova-Collio | Bulgaria | 0,158 | 23,39 | SB |
6 | 5 | Veronica Shanti Pereira | Singapore | 0,164 | 23,96 | SB |
| Vânt: -0,3 m/s |
Seria 6
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 6 | Crystal Emmanuel | Canada | 0,157 | 22,74 | C, SB |
2 | 8 | Beth Dobbin | Marea Britanie | 0,136 | 22,78 | C, =SB |
3 | 5 | Elaine Thompson Herah | Jamaica | 0,165 | 22,86 | C |
4 | 4 | Imke Vervaet | Belgia | 0,138 | 23,05 | c, PB |
5 | 7 | Phil Healy | Irlanda | 0,140 | 23,21 | SB |
| Vânt: +0,4 m/s |
Seria 7
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 2 | Jenna Prandini | Statele Unite ale Americii | 0,163 | 22,56 | C |
2 | 6 | Gina Bass | Gambia | 0,158 | 22,74 | C |
3 | 7 | Riley Day | Australia | 0,155 | 22,94 | C |
4 | 5 | Maja Mihalinec Zidar | Slovenia | 0,145 | 23,62 | SB |
5 | 4 | Kristina Marie Knott | Filipine | 0,133 | 23,80 | |
| 8 | Jamile Samuel | Olanda | | | DS |
| Vânt: +0,9 m/s |
Semifinale
S-au calificat în finală primele două atlete din fiecare semifinală (C) și următoarele atlete cu cei mai buni 2 timpi (c).
Semifinala 1
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 6 | Shelly-Ann Fraser-Pryce | Jamaica | 0.143 | 22.13 | C |
2 | 4 | Beatrice Masilingi | Namibia | 0,181 | 22,40 | C, PB |
3 | 5 | Anthonique Strachan | Bahamas | 0,153 | 22,56 (22,551) | SB |
4 | 9 | Riley Day | Australia | 0,147 | 22,56 (22,557) | PB |
5 | 7 | Jenna Prandini | Statele Unite ale Americii | 0,142 | 22,57 | |
6 | 2 | Dafne Schippers | Olanda | 0,151 | 23,03 | |
7 | 8 | Lorene Bazolo | Portugalia | 0,138 | 23,20 | |
8 | 3 | Lisa Marie Kwayie | Germania | 0,169 | 23,42 | |
| Vânt: +0,3 m/s |
Semifinala 2
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 9 | Elaine Thompson-Herah | Jamaica | 0,165 | 21,66 | C, PB |
2 | 4 | Christine Mboma | Namibia | 0,168 | 21,97 | C |
3 | 6 | Gabrielle Thomas | Statele Unite ale Americii | 0,144 | 22,01 | c |
4 | 5 | Gina Bass | Gambia | 0,117 | 22,67 | |
5 | 8 | Beth Dobbin | Marea Britanie | 0,145 | 22,85 | |
6 | 7 | Crystal Emmanuel | Canada | 0,166 | 23,05 | |
7 | 2 | Gemima Joseph | Franța | 0,168 | 23,19 | |
8 | 1 | Gloria Hooper | Italia | 0,197 | 23,28 | |
9 | 3 | Rafaéla Spanoudaki-Hatziriga | Grecia | 0,117 | 23,38 | |
| Vânt: +0,3 m/s |
Semifinala 3
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 6 | Marie-Josee Ta Lou | Coasta de Fildeș | 0,178 | 22,11 | C, SB |
2 | 5 | Shaunae Miller-Uibo | Bahamas | 0,154 | 22,14 | C |
3 | 7 | Mujinga Kambundji | Elveția | 0,139 | 22,26 | c, RN |
4 | 9 | Nzubechi Grace Nwokocha | Nigeria | 0,172 | 22,47 | PB |
5 | 8 | Aminatou Seyni | Niger | 0,156 | 22,54 | RN |
6 | 4 | Anavia Battle | Statele Unite ale Americii | 0,167 | 23,02 | |
7 | 2 | Imke Vervaet | Belgia | 0,139 | 23,31 | |
8 | 3 | Dalia Kaddari | Italia | 0,134 | 23,41 | |
| Vânt: +0,1 m/s |
Finala
Loc | Culoar | Atletă | Țară | Reacție | Timp | Note |
1 | 7 | Elaine Thompson-Herah | Jamaica | 0,173 | 21,53 | RN |
2 | 5 | Christine Mboma | Namibia | 0,169 | 21,81 | |
3 | 3 | Gabrielle Thomas | Statele Unite ale Americii | 0,159 | 21,87 | |
4 | 4 | Shelly-Ann Fraser-Pryce | Jamaica | 0,141 | 21,94 | |
5 | 6 | Marie-Josee Ta Lou | Coasta de Fildeș | 0,150 | 22,27 | |
6 | 8 | Beatrice Masilingi | Namibia | 0,166 | 22,28 | PB |
7 | 2 | Mujinga Kambundji | Elveția | 0,147 | 22,30 | |
8 | 9 | Shaunae Miller-Uibo | Bahamas | 0,145 | 24,00 | |
| Vânt: +0,8 m/s |
Referințe
- ^ „Athletics Competition Schedule”. Tokyo 2020. Accesat în .