Atletism la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - 20 km marș (masculin)
Atletism la Jocurile Olimpice din 2020 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
50 km marș | masculin | |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplu salt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba masculină de 20 de km marș de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc la data de 5 august 2021 la Sapporo.[1]
Recorduri
Înaintea acestei competiții, recordurile mondiale și olimpice erau următoarele:
Record | Atlet | Timp | Loc | Data |
---|---|---|---|---|
Mondial | Yusuke Suzuki (JPN) | 1:16:36 | Nomi, Japonia | 15 martie 2015 |
Olimpic | Chen Ding (CHN) | 1:18.46 | Londra, Marea Britanie | 4 august 2012 |
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Oră | Etapă |
---|---|---|
Joi, 5 august 2021 | 16:30 | Finala |
Rezultate
[2]
Loc | Nume | Țară | Timp | Timp față de câștigător | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | Massimo Stano | Italia | 1:21:05 | ||
2 | Koki Ikeda | Japonia | 1:21:14 | +0:09 | |
3 | Toshikazu Yamanishi | Japonia | 1:21:28 | +0:23 | |
4 | Álvaro Martín | Spania | 1:21:46 | +0:41 | |
5 | Christopher Linke | Germania | 1:21:50 | +0:45 | |
6 | Diego García | Spania | 1:21:57 | +0:52 | |
7 | Wang Kaihua | China | 1:22:03 | +0:58 | |
8 | Zhang Jun | China | 1:22:16 | +1:11 | |
9 | Perseus Karlström | Suedia | 1:22:29 | +1:24 | |
10 | Callum Wilkinson | Marea Britanie | 1:22:38 | +1:33 | |
11 | Andrés Olivas | Mexic | 1:22:46 | +1:41 | |
12 | Brian Pintado | Ecuador | 1:22:54 | +1:49 | |
13 | Caio Bonfim | Brazilia | 1:23:21 | +2:16 | |
14 | Manuel Esteban Soto | Columbia | 1:23:32 | +2:27 | |
15 | Francesco Fortunato | Italia | 1:23:43 | +2:38 | |
16 | Kévin Campion | Franța | 1:23:53 | +2:48 | SB |
17 | Declan Tingay | Australia | 1:24:00 | +2:55 | PB |
18 | Éider Arévalo | Columbia | 1:24:10 | +3:05 | |
19 | David Hurtado | Ecuador | 1:24:31 | +3:26 | |
20 | Wayne Snyman | Africa de Sud | 1:24:33 | +3:28 | |
21 | César Rodríguez | Peru | 1:24:40 | +3:35 | |
22 | Leo Kopp | Germania | 1:24:46 | +3:41 | |
23 | Sandeep Kumar | India | 1:25:07 | +4:02 | |
24 | Gabriel Bordier | Franța | 1:25:23 | +4:18 | |
25 | Tom Bosworth | Marea Britanie | 1:25:57 | +4:52 | |
26 | Cai Zelin | China | 1:26:39 | +5:34 | |
27 | Jhon Castañeda | Columbia | 1:26:41 | +5:36 | |
28 | Nils Brembach | Germania | 1:26:45 | +5:40 | |
29 | David Kenny | Irlanda | 1:26:54 | +5:49 | |
30 | José Oswaldo Calel | Guatemala | 1:26:55 | +5:50 | |
31 | Miguel Ángel López | Spania | 1:27:12 | +6:07 | |
32 | Eiki Takahashi | Japonia | 1:27:29 | +6:24 | |
33 | Marius Žiūkas | Lituania | 1:27:35 | +6:30 | |
34 | Șahin Șenoduncu | Turcia | 1:27:39 | +6:34 | |
35 | Jordy Jiménez | Ecuador | 1:27:52 | +6:47 | |
36 | Kyle Swan | Australia | 1:27:55 | +6:50 | |
37 | Choe Byeong-kwang | Coreea de Sud | 1:28:12 | +7:07 | SB |
38 | Noel Alí Chama | Mexic | 1:28:23 | +7:18 | |
39 | Georgiy Sheiko | Kazahstan | 1:28:38 | +7:33 | |
40 | José Ortiz | Guatemala | 1:28:57 | +7:52 | |
41 | Miroslav Úradník | Slovacia | 1:29:25 | +8:20 | |
42 | Jesús Tadeo Vega | Mexic | 1:30:37 | +9:32 | |
43 | Luis Henry Campos | Peru | 1:30:58 | +9:53 | |
44 | Federico Tontodonati | Italia | 1:31:19 | +10:14 | |
45 | Aliaksandr Liakhovich | Belarus | 1:31:28 | +10:23 | |
46 | Matheus Corrêa | Brazilia | 1:31:47 | +10:42 | |
47 | Rahul Rohilla | India | 1:32:06 | +11:01 | |
48 | Abdülselam İmuk | Turcia | 1:32:27 | +11:22 | |
49 | Ivan Losev | Ucraina | 1:33:26 | +12:21 | |
50 | Nick Christie | Statele Unite ale Americii | 1:34:37 | +13:32 | |
51 | Irfan Kolothum Thodi | India | 1:34:41 | +13:36 | SB |
52 | Eduard Zabuzhenko | Ucraina | 1:39:38 | +18:33 | |
53 — | Lucas Mazzo | Brazilia | Nu a terminat | ||
Łukasz Niedziałek | Polonia | ||||
Salih Korkmaz | Turcia | ||||
Vasiliy Mizinov | COR | Descalificat | |||
José Alejandro Barrondo | Guatemala |