Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1988
Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1988 | |||||||||||
Detalii | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locație | Seul | ||||||||||
Perioadă | 17 - 30 septembrie 1988 | ||||||||||
Participanți | 236 (143 de bărbați și 93 de femei) din 14 țări | ||||||||||
Nr. de probe | |||||||||||
Masculin | Feminin | Mixt | |||||||||
Individual | 0 | 0 | 0 | ||||||||
Echipe | 1 | 1 | 0 | ||||||||
Baschet la Jocurile Olimpice | |||||||||||
| |||||||||||
Probele sportive de baschet la Jocurile Olimpice de vară din 1988 s-au desfășurat în perioada 17 - 30 septembrie 1988, la Seul în Coreea de Sud. Au fost 12 echipe masculine și 8 echipe feminine. Podiumul masculin a fost ocupat de către Uniunea Sovietică, Iugoslavia, respectiv Statele Unite ale Americii, iar cel feminin de către Statele Unite ale Americii, Iugoslavia, respectiv Uniunea Sovietică.
Podium
Categorie | Aur | Argint | Bronz |
Masculin | Uniunea Sovietică Aleksandr Volkov Tiit Sokk Sergei Tarakanov Šarūnas Marčiulionis Igors Miglinieks Valeri Tikhonenko Rimas Kurtinaitis Arvydas Sabonis Viktor Pankrashkin Valdemaras Chomičius Aleksandr Belostennyi Valeri Goborov | Iugoslavia Dražen Petrović Zdravko Radulović Zoran Čutura Toni Kukoč Žarko Paspalj Željko Obradović Jure Zdovc Stojko Vranković Vlade Divac Franjo Arapović Dino Rađa Danko Cvjetičanin | Statele Unite ale Americii Mitch Richmond Charles Smith IV Bimbo Coles Hersey Hawkins Jeff Grayer Charles Smith Willie Anderson Stacey Augmon Dan Majerle Danny Manning J. R. Reid David Robinson |
Feminin | Statele Unite ale Americii Teresa Edwards Kamie Ethridge Cindy Brown Anne Donovan Teresa Weatherspoon Bridgette Gordon Victoria Bullett Andrea Lloyd Katrina McClain Jennifer Gillom Cynthia Cooper Suzie McConnell | Iugoslavia Stojna Vangelovska Mara Lakić Zana Lelas Eleonora Wild Kornelija Kvesić Danira Nakić Sladjana Golić Polona Dornik Razija Mujanović Vesna Bajkuša Andjelija Arbutina Bojana Milošević | Uniunea Sovietică Olga Zhevkova Irina Gerlits Olessya Barel Irina Sumnikova Olga Buyakina Olga Yakovleva Irina Minkh Aleksandra Leonova Elena Kudashova Vitalija Tuomaite Natalya Zasulskaya Galina Savitskaya |
Faza eliminatorie
Masculin
Semifinale | Finala | ||||||
Iugoslavia | 91 | ||||||
Australia | 70 | ||||||
Iugoslavia | 63 | ||||||
Uniunea Sovietică | 76 | ||||||
Finala mică | |||||||
Uniunea Sovietică | 82 | Australia | 49 | ||||
Statele Unite ale Americii | 76 | Statele Unite ale Americii | 78 |
Feminin
Semifinale | Finala | ||||||
Iugoslavia | 57 | ||||||
Australia | 56 | ||||||
Iugoslavia | 70 | ||||||
Statele Unite ale Americii | 77 | ||||||
Finala mică | |||||||
Statele Unite ale Americii | 102 | Australia | 53 | ||||
Uniunea Sovietică | 88 | Uniunea Sovietică | 68 |
|
|