Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 2004
Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 2004 | |||||||||||
Detalii | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Locație | Atena | ||||||||||
Perioadă | 15 - 28 august 2004 | ||||||||||
Participanți | 287 (144 de bărbați și 143 de femei) din 18 țări | ||||||||||
Nr. de probe | |||||||||||
Masculin | Feminin | Mixt | |||||||||
Individual | 0 | 0 | 0 | ||||||||
Echipe | 1 | 1 | 0 | ||||||||
Baschet la Jocurile Olimpice | |||||||||||
| |||||||||||
Probele sportive de baschet la Jocurile Olimpice de vară din 2004 s-au desfășurat în perioada 15 - 28 august 2004, la Atena în Grecia. Au fost 12 echipe masculine și 12 echipe feminine. Podiumul masculin a fost ocupat de către Argentina, Italia, respectiv Statele Unite ale Americii, iar cel feminin de către Statele Unite ale Americii, Australia, respectiv Rusia.
Podium
Categorie | Aur | Argint | Bronz |
Masculin | Argentina Ruben Wolkowyski Carlos Delfino Andres Nocioni Leonardo Gutierrez Luis Alberto Scola Hugo Ariel Sconochini Gabriel Fernandez Walter Herrmann Fabricio Oberto Alejandro Montecchia Emanuel Ginóbili Juan Ignacio Sanchez | Italia Luca Garri Roberto Chiacig Michele Mian Massimo Bulleri Rodolfo Rombaldoni Alex Righetti Denis Marconato Matteo Soragna Giacomo Galanda Gianluca Basile Nikola Radulovic | Statele Unite ale Americii Emeka Okafor Michael Redd Carmelo Anthony Carlos Boozer Lamar Odom Dwyane Wade Tim Duncan Amare Stoudemire Shawn Marion Richard Jefferson Allen Iverson Stephon Marbury LeBron James |
Feminin | Statele Unite ale Americii Yolanda Griffith Lisa Leslie Ruth Riley Swin Cash Tamika Catchings Sheryl Swoopes Tina Thompson Sue Bird Shannon Johnson Katie Smith Dawn Staley Diana Taurasi | Australia Suzy Batkovic Trish Fallon Lauren Jackson Natalie Porter Rachael Sporn Laura Summerton Penny Taylor Sandy Brondello Kristi Harrower Alicia Poto Belinda Snell Allison Tranquilli | Rusia Maria Kałmykowa Tatiana Szegolewa Maria Stefanowa Olga Arteszyna Elena Baranowa Irina Osipowa Natalia Wodopianowa Anna Archipowa Diana Gustilina Ilona Korstin Oxana Rachmatulina |
Faza eliminatorie
Masculin
Semifinale | Finala | ||||||
Argentina | 89 | ||||||
Statele Unite ale Americii | 81 | ||||||
Argentina | 84 | ||||||
Italia | 69 | ||||||
Finala mică | |||||||
Italia | 100 | Lituania | 96 | ||||
Lituania | 91 | Statele Unite ale Americii | 104 |
Feminin
Semifinale | Finala | ||||||
Australia | 88 | ||||||
Brazilia | 75 | ||||||
Statele Unite ale Americii | 74 | ||||||
Australia | 63 | ||||||
Finala mică | |||||||
Statele Unite ale Americii | 66 | Brazilia | 62 | ||||
Rusia | 62 | Rusia | 71 |
|
|