Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - masculin 3x3
Turneul masculin de baschet 3x3 de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 24-28 iulie 2021 la Aomi Urban Sports Park.[1] Inițial turneul trebuia să aibă loc în 2020, dar a fost amânat din cauza pandemiei de COVID-19, CIO și comitetul de organizarea al Jocurilor Olimpice anunțând această amânare la 24 martie 2020.[2] Din cauza pandemiei, toate meciurile s-au jucat fără spectatori.[3]
Arbitri
Următorii arbitri au fost selectați pentru a oficia la acest turneu.[4]
- Vanessa Devlin
- Shi Qirong
- Su Yu-yen
- Sara El-Sharnouby
- Edmond Ho
- Cecília Tóth
- Marek Maliszewski
- Vlad Ghizdăreanu
- Evgeny Ostrovskiy
- Jasmina Juras
- Markos Michaelides
- Glenn Tuitt
Rezultate
Faza preliminară
Clasament
În caz de egalitate de victorii se vor lua în considerare meciurile directe. În cazul în care egalitatea persistă se vor lua în considerare numărul de puncte marcate.
Poz. | Echipa | J | V | Î | PM | PP | DC | Calificare în |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbia | 7 | 7 | 0 | 138 | 91 | +47 | Semifinale |
2 | Belgia | 7 | 4 | 3 | 126 | 127 | -1 | |
3 | Letonia | 7 | 4 | 3 | 133 | 129 | +4 | Sferturile de finală |
4 | Țările de Jos | 7 | 4 | 3 | 132 | 129 | +3 | |
5 | COR | 7 | 3 | 4 | 116 | 125 | -9 | |
6 | Japonia | 7 | 2 | 5 | 123 | 134 | -11 | |
7 | Polonia | 7 | 2 | 5 | 120 | 130 | -10 | |
8 | China | 7 | 2 | 5 | 119 | 142 | -23 |
Legendă: J = meciuri jucate; V = victorii; Î = înfrângeri; P = puncte; PM = puncte marcate; PP = puncte primite; DC = diferență coșaveraj;
Notă:
- Belgia 2-0; Letonia 1-1; Țările de Jos 0-2
- Japonia 1-1, 123 PM; Polonia 1-1 120 PM; China 1-1, 119 PM
Rezultate
(2021-07-24) 11:35 v |
Raport |
Polonia | 14–21 | Letonia |
Pt: Hicks 8 | Pt: Miezis 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Markos Michaelides (SUI), Edmond Ho (HKG) |
(2021-07-24) 12:00 v |
Raport |
China | 13–22 | Serbia |
Pt: Hu 6 | Pt: Domović Bulut 11 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Marek Maliszewski (POL), Glenn Tuitt (USA) |
(2021-07-24) 15:00 v |
Raport |
COR | 21–13 | China |
Pt: Zuev 12 | Pt: Hu 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Glenn Tuitt (USA), Cecília Tóth (HUN) |
(2021-07-24) 15:25 v |
Raport |
Serbia | 16–15 | Țările de Jos |
Pt: Vasić 5 | Pt: Voorn 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Marek Maliszewski (POL) |
(2021-07-24) 18:40 v |
Raport |
Letonia | 20–21 | Belgia |
Pt: Lasmanis 11 | Pt: Vervoort 11 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Markos Michaelides (SUI), Edmond Ho (HKG) |
(2021-07-24) 19:05 v |
Raport |
Japonia | 19–20 (OT) | Polonia |
Pt: Brown, Tominaga 7 | Pt: Pawłowski, Zamojski 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Vlad Ghizdăreanu (ROU), Jasmina Juras (SRB) |
(2021-07-24) 22:00 v |
Raport |
Țările de Jos | 18–15 | COR |
Pt: Van der Horst 9 | Pt: Karpenkov 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Jasmina Juras (SRB), Markos Michaelides (SUI) |
(2021-07-24) 22:25 v |
Raport |
Belgia | 16–18 (OT) | Japonia |
Pt: Bogaerts 5 | Pt: Yasuoka 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Vlad Ghizdăreanu (ROU), Su Yu-yen (TPE) |
(2021-07-25) 11:35 v |
Raport |
COR | 16–21 | Belgia |
Pt: Karpenkov 7 | Pt: Celis, Vervoort 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Vlad Ghizdăreanu (ROU), Cecília Tóth (HUN) |
(2021-07-25) 12:00 v |
Raport |
Polonia | 12–15 | Serbia |
Pt: Pawłowski 4 | Pt: Vasić 5 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Markos Michaelides (SUI) |
(2021-07-25) 15:00 v |
Raport |
China | 17–18 | Letonia |
Pt: Hu 12 | Pt: Lasmanis 11 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Vlad Ghizdăreanu (ROU) |
(2021-07-25) 15:25 v |
Raport |
Serbia | 21–14 | Belgia |
Pt: Domović Bulut 13 | Pt: Bogaerts 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Markos Michaelides (SUI), Cecília Tóth (HUN) |
(2021-07-25) 18:40 v |
Raport |
COR | 16–21 | Polonia |
Pt: Pisklov 6 | Pt: Pawłowski 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Jasmina Juras (SRB) |
(2021-07-25) 19:05 v |
Raport |
Japonia | 20–21 | Țările de Jos |
Pt: Tominaga 10 | Pt: Bekkering, Slagter 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Marek Maliszewski (POL), Vanessa Devlin (AUS) |
(2021-07-25) 22:00 v |
Raport |
Țările de Jos | 21–18 | China |
Pt: Van der Horst 8 | Pt: Hu 17 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Glenn Tuitt (USA), Jasmina Juras (SRB) |
(2021-07-25) 22:25 v |
Raport |
Letonia | 21–18 | Japonia |
Pt: Lasmanis 7 | Pt: Tominaga 9 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Marek Maliszewski (POL) |
(2021-07-26) 11:35 v |
Raport |
Belgia | 20–21 | China |
Pt: Vervoort 10 | Pt: Hu 9 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Marek Maliszewski (POL), Cecília Tóth (HUN) |
(2021-07-26) 12:00 v |
Raport |
Serbia | 21–11 | Japonia |
Pt: Domović Bulut 7 | Pt: Yasuoka 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Glenn Tuitt (USA) |
(2021-07-26) 15:00 v |
Raport |
Japonia | 16–19 | COR |
Pt: Brown 7 | Pt: Pisklov 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Glenn Tuitt (USA), Cecília Tóth (HUN) |
(2021-07-26) 15:25 v |
Raport |
Letonia | 16–22 | Serbia |
Pt: trei jucători 5 | Pt: Majstorović 11 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Marek Maliszewski (POL) |
(2021-07-26) 18:40 v |
Raport |
Țările de Jos | 17–18 (OT) | Belgia |
Pt: Voorn 10 | Pt: Vervoort 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Markos Michaelides (SUI), Evgeny Ostrovskiy (RUS) |
(2021-07-26) 19:05 v |
Raport |
Polonia | 19–21 | China |
Pt: Pawłowski 7 | Pt: Hu 12 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Vlad Ghizdăreanu (ROU), Jasmina Juras (SRB) |
(2021-07-26) 22:00 v |
Raport |
COR | 19–15 | Letonia |
Pt: Zuev 7 | Pt: Lasmanis 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Vlad Ghizdăreanu (ROU), Jasmina Juras (SRB) |
(2021-07-26) 22:25 v |
Raport |
Țările de Jos | 22–20 (OT) | Polonia |
Pt: Bekkering, Van der Horst 6 | Pt: Hicks 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Markos Michaelides (SUI), Evgeny Ostrovskiy (RUS) |
(2021-07-27) 14:40 v |
Raport |
Belgia | 16–14 | Polonia |
Pt: Vervoort 11 | Pt: Hicks 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Vlad Ghizdăreanu (ROU) |
(2021-07-27) 15:05 v |
Raport |
China | 16–21 | Japonia |
Pt: Gao 8 | Pt: Tominaga, Yasuoka 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Markos Michaelides (SUI), Jasmina Juras (SRB) |
(2021-07-27) 18:00 v |
Raport |
Serbia | 21–10 | COR |
Pt: Vasić 8 | Pt: Karpenkov 5 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Markos Michaelides (SUI), Cecília Tóth (HUN) |
(2021-07-27) 18:25 v |
Raport |
Letonia | 22–18 | Țările de Jos |
Pt: Miezis 9 | Pt: Van der Horst 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Jasmina Juras (SRB) |
Faza eliminatorie
Tablou
Sferturi de finală | Semifinale | Meciul pentru medalia de aur | ||||||||
28 iulie | ||||||||||
Serbia | 10 | |||||||||
27 iulie | ||||||||||
COR | 21 | |||||||||
Țările de Jos | 19 | |||||||||
28 iulie | ||||||||||
COR | 21 | |||||||||
COR | 18 | |||||||||
Letonia | 21 | |||||||||
28 iulie | ||||||||||
Belgia | 8 | |||||||||
27 iulie | ||||||||||
Letonia | 21 | Meciul pentru medalia de bronz | ||||||||
Letonia | 21 | |||||||||
28 iulie | ||||||||||
Japonia | 18 | |||||||||
Serbia | 21 | |||||||||
Belgia | 10 | |||||||||
Sferturile de finală
(2021-07-27) 21:00 v |
Raport |
Țările de Jos | 19–21 | COR |
Pt: Van der Horst 8 | Pt: Zuev 9 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Markos Michaelides (SUI) |
(2021-07-27) 22:20 v |
Raport |
Letonia | 21–18 | Format:3x3 |
Pt: Krūmiņš 9 | Pt: Tominaga 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Jasmina Juras (SRB), Marek Maliszewski (POL) |
Semifinale
(2021-07-28) 17:30 v |
Raport |
Serbia | 10–21 | COR |
Pt: Domović Bulut 5 | Pt: Zuev 11 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Marek Maliszewski (POL), Markos Michaelides (SUI) |
(2021-07-28) 18:40 v |
Raport |
Belgia | 8–21 | Letonia |
Pt: Vervoort 5 | Pt: Lasmanis 9 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Markos Michaelides (SUI) |
Meciul pentru medalia de bronz
(2021-07-28) 21:15 v |
Raport |
Serbia | 21–10 | Belgia |
Pt: Domović Bulut 7 | Pt: Vervoort 5 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Marek Maliszewski (POL) |
Meciul pentru medalia de aur
(2021-07-28) 22:25 v |
Raport |
COR | 18–21 | Letonia |
Pt: Karpenkov 7 | Pt: Lasmanis 10 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Jasmina Juras (SRB), Markos Michaelides (SUI) |
Clasament final
Loc | Echipă[5] |
---|---|
Letonia | |
COR | |
Serbia | |
4 | Belgia |
5 | Țările de Jos |
6 | Japonia |
7 | Polonia |
8 | China |
Referințe
- ^ „IOC announces dates for basketball events at Tokyo Games”. fiba.basketball. Accesat în .
- ^ „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee”. olympic.org. Accesat în .
- ^ „Tokyo Olympics to be held without fans after new COVID-19 state of emergency declared”. usatoday.com. Accesat în .
- ^ „Competition Officials” (PDF). olympics.com. Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Tournament Summary” (PDF). olympics.com. Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
Legături externe
- Site web oficial