Campionatul European de Scrimă din 2006
Campionatul European de Scrimă din 2006 s-a desfășurat în perioada 4-9 iulie la İzmir în Turcia.
Rezultate
Masculin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Iván Kovács (HUN) | Bastien Sicot (FRA) | Alfredo Rota (ITA) Pavel Kolobkov (RUS) |
Spadă pe echipe | Ungaria Gábor Boczkó Iván Kovács Géza Imre Attila Fekete | Polonia Robert Andrzejuk Krzysztof Mikołajczak Tomasz Motyka Adam Wiercioch | Italia Stefano Carozzo Alfredo Rota Paolo Milanoli Diego Confalonieri |
Floretă | Ralf Bißdorf (GER) | Richard Kruse (GBR) | Brice Guyart (FRA) Benjamin Kleibrink (GER) |
Floretă pe echipe | Franța Sébastien Coutant Brice Guyart Grégory Koenig Térence Joubert | Polonia Wojciech Szuchnicki Radosław Glonek Sławomir Mocek Michał Majewski | Rusia Andrei Deev Iuri Molcean Serghei Tihonov Dmitri Petrov |
Sabie | Aleksei Iakimenko (RUS) | Volodîmîr Lukașenko (UKR) | Julien Pillet (FRA) Florin Zalomir (ROU) |
Sabie pe echipe | România Mihai Covaliu Rareș Dumitrescu Constantin Sandu Florin Zalomir | Ungaria Zsolt Nemcsik Tamás Decsi Balázs Lengyel Balázs Lontay | Rusia Aleksei Iakimenko Aleksei Frosin Stanislav Pozdniakov Nikolai Kovaliov |
Feminin
Probă | Aur | Argint | Bronz |
Spadă | Claudia Bokel (GER) | Tatiana Logunova (RUS) | Nadia Kazimirciuk (UKR) Anca Măroiu (ROU) |
Spadă pe echipe | România Ana Maria Brânză Loredana Iordăchioiu Iuliana Măceșeanu Anca Măroiu | Ungaria Adrienn Hormay Tímea Nagy Emese Szász Hajnalka Toth | Germania Claudia Bokel Imke Duplitzer Britta Heidemann Marijana Markovic |
Floretă | Iana Ruzavina (RUS) | Elisa Di Francisca (ITA) | Claudia Pigliapoco (ITA) Anna Rybicka (POL) |
Floretă pe echipe | Rusia Svetlana Boiko Iulia Hakimova Iana Ruzavina Aida Șanaeva | România Roxana Scarlat Cristina Ghiță Cristina Stahl | Polonia Karolina Chlewińska Sylwia Gruchała Magdalena Mroczkiewicz Anna Rybicka |
Sabie | Sofia Velikaia (RUS) | Olha Harlan (UKR) | Ilaria Bianco (ITA) Bogna Jóźwiak (POL) |
Sabie pe echipe | Rusia Sofia Velikaia Ekaterina Fedorkina Ekaterina Diacenko Elena Neceaeva | Polonia Bogna Jóźwiak Aleksandra Socha Irena Więckowska Lidia Sołtys | Franța Anne-Lise Touya Solène Mary Léonore Perrus Cécile Argiolas |
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 5 | 1 | 3 | 9 |
2 | Ungaria | 2 | 2 | 0 | 4 |
3 | România | 2 | 1 | 2 | 5 |
4 | Germania | 2 | 0 | 2 | 4 |
5 | Franța | 1 | 1 | 3 | 5 |
6 | Polonia | 0 | 3 | 3 | 6 |
7 | Ucraina | 0 | 2 | 1 | 3 |
8 | Italia | 0 | 1 | 4 | 5 |
9 | Marea Britanie | 0 | 1 | 0 | 1 |
Total | 12 | 12 | 18 | 42 |