Campionatul Mondial de Atletism din 2023 - 5.000 m (masculin)
Campionatul Mondial de Atletism din 2023 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
35 km marș | masculin | feminin |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplusalt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba masculină de 5.000 m de la Campionatul Mondial de Atletism din 2023 a avut loc în perioada 24-27 august 2023 pe Centrul Național de Atletism din Budapesta, Ungaria.[1]
Program
Ora este ora Ungariei (UTC+1)
Dată | Oră | Etapă |
---|---|---|
24 august | 19:00 | Calificări |
27 august | 20:10 | Finala |
Rezultate
Calificări
S-au calificat primii 8 atleți din fiecare serie direct în finală (C).[2][3][4]
Loc | Serie | Nume | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | Luis Grijalva | Guatemala | 13:32,72 | C |
2 | 2 | Yomif Kejelcha | Etiopia | 13:32,83 | C |
3 | 2 | Mohammed Ahmed | Canada | 13:33,16 | C |
4 | 2 | Berihu Aregawi | Etiopia | 13:33,23 | C |
5 | 2 | Oscar Chelimo | Uganda | 13:33,40 | C, SB |
6 | 2 | Mohamed Ismail | Djibouti | 13:33,51 | C |
7 | 2 | Ishmael Rokitto Kipkurui | Kenya | 13:33,63 | C |
2 | Jacob Krop | Kenya | 13:33,63 | C | |
9 | 2 | Thierry Ndikumwenayo | Spania | 13:34,03 | |
10 | 2 | Rodrigue Kwizera | Burundi | 13:35,81 | |
11 | 1 | Mohamed Katir | Spania | 13:35,90 | C |
12 | 1 | Hagos Gebrhiwet | Etiopia | 13:36,15 | C |
13 | 1 | Jakob Ingebrigtsen | Norvegia | 13:36,21 | C, SB |
14 | 1 | Ouassim Oumaiz | Spania | 13:36,35 | C |
15 | 2 | Magnus Tuv Myhre | Norvegia | 13:36,36 | |
16 | 1 | Abdihamid Nur | Statele Unite ale Americii | 13:36,37 | C |
17 | 1 | Jimmy Gressier | Franța | 13:36,42 | C |
18 | 1 | Paul Chelimo | Statele Unite ale Americii | 13:36,51 | C |
19 | 1 | Narve Gilje Nordås | Norvegia | 13:36,55 | C |
20 | 1 | Andreas Almgren | Suedia | 13:36,57 | |
21 | 1 | Egide Ntakarutimana | Burundi | 13:37,53 | |
22 | 2 | Jonas Raess | Elveția | 13:37,84 | |
23 | 1 | Ben Flanagan | Canada | 13:38,69 | |
24 | 2 | Henrik Ingebrigtsen | Norvegia | 13:38,80 | |
25 | 1 | Mike Foppen | Țările de Jos | 13:38,94 | |
26 | 1 | John Heymans | Belgia | 13:39,67 | |
27 | 2 | Hugo Hay | Franța | 13:39,76 | |
28 | 2 | Sean McGorty | Statele Unite ale Americii | 13:40,28 | |
29 | 1 | Nicholas Kimeli | Kenya | 13:40,43 | |
30 | 1 | Birhanu Balew | Bahrain | 13:41,00 | |
31 | 1 | Brian Fay | Irlanda | 13:42,86 | |
32 | 2 | Morgan McDonald | Australia | 13:43,58 | |
33 | 1 | Cornelius Kemboi | Kenya | 13:44,32 | |
34 | 2 | Hyuga Endo | Japonia | 13:50,49 | |
35 | 1 | Kazuya Shiojiri | Japonia | 13:51,00 | |
36 | 2 | Emil Danielsson | Suedia | 13:54,35 | |
37 | 2 | Robin Hendrix | Belgia | 13:55,81 | |
38 | 1 | Stewart McSweyn | Australia | 13:56,81 | cA |
39 | 1 | Sam Parsons | Germania | 14:03,14 | |
40 | 2 | Samuel Freire | Capul Verde | 14:03,14 | PB |
41 | 2 | Ferenc Soma Kovács | Ungaria | 14:11,99 | SB |
42 | 2 | Mohamed Hrezi | Libia | 14:14,72 | SB |
43 | 1 | Valentin Soca | Uruguay | 14:16,15 | |
44 | 1 | Joshua Cheptegei | Uganda | NS |
Finala
Finala s-a desfășurat pe 27 august la 18:05.[5]
Loc | Sportiv | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Jakob Ingebrigtsen | Norvegia | 13:11,30 | SB |
2 | Mohamed Katir | Spania | 13:11,44 | |
3 | Jacob Krop | Kenya | 13:12,28 | |
4 | Luis Grijalva | Guatemala | 13:12,50 | |
5 | Yomif Kejelcha | Etiopia | 13:12,51 | |
6 | Hagos Gebrhiwet | Etiopia | 13:12,65 | |
7 | Mohammed Ahmed | Canada | 13:12,92 | |
8 | Berihu Aregawi | Etiopia | 13:12,99 | |
9 | Jimmy Gressier | Franța | 13:17,20 | |
10 | Ishmael Kipkurui | Kenya | 13:21,20 | |
11 | Mohamed Ismail | Djibouti | 13:23,89 | |
12 | Abdihamid Nur | Statele Unite ale Americii | 13:23,90 | |
13 | Stewart McSweyn | Australia | 13:26,58 | |
14 | Narve Gilje Nordås | Norvegia | 13:28,73 | |
15 | Paul Chelimo | Statele Unite ale Americii | 13:30,88 | |
16 | Ouassim Oumaiz | Spania | 13:31,99 | |
17 | Oscar Chelimo | Uganda | NT |
Referințe
- ^ Program
- ^ „Start List 5000 Metres Men - Round 1” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Results 5000 Metres Men - Round 1” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Summary 5000 Metres Men - Round 1” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Results 5000 Metres Men - Final” (PDF). International Association of Athletics Federations. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .