Natație la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - 100 m bras (masculin)
Natație la Jocurile Olimpice din 2020 | ||
---|---|---|
50 m liber | masculin | feminin |
100 m liber | masculin | feminin |
200 m liber | masculin | feminin |
400 m liber | masculin | feminin |
800 m liber | masculin | feminin |
1.500 m liber | masculin | feminin |
100 m spate | masculin | feminin |
200 m spate | masculin | feminin |
100 m bras | masculin | feminin |
200 m bras | masculin | feminin |
100 m fluture | masculin | feminin |
200 m fluture | masculin | feminin |
200 m mixt | masculin | feminin |
400 m mixt | masculin | feminin |
4x100 m liber | masculin | feminin |
4x200 m liber | masculin | feminin |
4x100 m mixt ștafetă | masculin | feminin |
10 km maraton | masculin | feminin |
4x100 m mixt | mixt |
Proba de 100 de metri bras masculin de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 24-26 iulie 2021 la Tokyo Aquatics Centre.[1]
Recorduri
Înaintea acestei competiții, recordurile mondiale și olimpice erau următoarele:
Record | Atlet | Timp | Loc | Data |
---|---|---|---|---|
Mondial | Adam Peaty (GBR) | 56,88 | Gwangju, Coreea de Sud | 21 iulie 2019 |
Olimpic | Adam Peaty (GBR) | 57,13 | Rio de Janeiro, Brazilia | 7 august 2016 |
Program
Orele sunt ora Japoniei (UTC+9)
Data | Timp | Etapă |
---|---|---|
Sâmbătă, 24 iulie 2021 | 20:25 | Calificări |
Duminică, 25 iulie 2021 | 11:33 | Semifinale |
Luni, 26 iulie 2021 | 11:12 | Finala |
Rezultate
Calificări
Primii 16 înotători cu cei mai buni timpi au avansat în semifinale.[2]
Loc | Serie | Culoar | Înotător | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 | 4 | Adam Peaty | Marea Britanie | 57,56 | C |
2 | 6 | 4 | Arno Kamminga | Olanda | 57,80 | C |
3 | 5 | 4 | Michael Andrew | Statele Unite ale Americii | 58,62 | C |
4 | 7 | 5 | Nicolò Martinenghi | Italia | 58,68 | C |
5 | 7 | 3 | Yan Zibei | China | 58,75 | C |
6 | 5 | 5 | James Wilby | Marea Britanie | 58,99 | C |
7 | 6 | 3 | Andrew Wilson | Statele Unite ale Americii | 59,03 | C |
8 | 7 | 8 | Felipe Lima | Brazilia | 59,17 | C |
9 | 6 | 5 | Ilya Shymanovich | Belarus | 59,33 | C |
7 | 1 | Federico Poggio | Italia | 59,33 | C | |
11 | 5 | 1 | Lucas Matzerath | Germania | 59,40 | C |
6 | 8 | Ryuya Mura | Japonia | 59,40 | C | |
13 | 5 | 7 | Andrius Šidlauskas | Lituania | 59,46 | C |
14 | 6 | 6 | Fabian Schwingenschlögl | Germania | 59,49 | C |
15 | 5 | 3 | Anton Chupkov | COR | 59,55 | C |
16 | 7 | 2 | Kirill Prigoda | COR | 59,68 | C |
17 | 5 | 6 | Dmitriy Balandin | Kazahstan | 59,75 | |
18 | 6 | 7 | Berkay Ömer Öğretir | Turcia | 59,82 | |
19 | 7 | 6 | Emre Sakçı | Turcia | 59,87 | |
20 | 4 | 5 | Cho Sung-jae | Coreea de Sud | 59,99 | |
21 | 3 | 5 | Matti Mattsson | Finlanda | 60,02 1:00,02 | |
22 | 6 | 2 | Matthew Wilson | Australia | 60,03 1:00,03 | |
23 | 7 | 7 | Shoma Sato | Japonia | 60,04 1:00,04 | |
24 | 4 | 3 | Zac Stubblety-Cook | Australia | 60,05 1:00,05 | |
25 | 5 | 8 | Caspar Corbeau | Olanda | 60,13 1:00,13 | |
26 | 6 | 1 | Čaba Silađi | Serbia | 60,19 1:00,19 | |
27 | 4 | 1 | Denis Petrashov | Kârgâzstan | 60,23 1:00,23 | |
28 | 2 | 4 | Jérémy Desplanches | Elveția | 60,29 1:00,29 | RN |
29 | 4 | 2 | Darragh Greene | Irlanda | 60,30 1:00,30 | |
30 | 3 | 4 | Bernhard Reitshammer | Austria | 60,41 1:00,41 | |
31 | 3 | 7 | Jorge Murillo | Columbia | 60,62 1:00,62 | |
32 | 3 | 2 | Lyubomir Epitropov | Bulgaria | 60,71 1:00,71 | |
33 | 4 | 7 | Théo Bussière | Franța | 60,75 1:00,75 | |
34 | 4 | 6 | Caio Pumputis | Brazilia | 60,76 1:00,76 | |
35 | 3 | 6 | André Grindheim | Norvegia | 60,86 1:00,86 | |
36 | 4 | 8 | Giedrius Titenis | Lituania | 60,92 1:00,92 | |
37 | 4 | 4 | Michael Houlie | Africa de Sud | 61,22 1:01,22 | |
38 | 3 | 3 | Gabe Mastromatteo | Canada | 61,56 1:01,56 | |
39 | 3 | 1 | Josué Domínguez | Republica Dominicană | 61,86 1:01,86 | |
40 | 3 | 8 | Izaak Bastian | Bahamas | 61,87 1:01,87 | |
41 | 2 | 6 | Amro Al-Wir | Iordania | 62,17 1:02,17 | |
42 | 2 | 3 | Adriel Sanes | Insulele Virgine Americane | 62,43 1:02,43 | |
43 | 2 | 5 | Julio Horrego | Honduras | 62,45 1:02,45 | |
44 | 2 | 2 | Sebastien Kouma | Mali | 62,84 1:02,84 | |
45 | 2 | 7 | Abobakr Abass | Sudan | 64,46 1:04,46 | |
46 | 1 | 4 | Micah Masei | Samoa Americană | 64,93 1:04,93 | |
47 | 1 | 3 | Muhammad Isa Ahmad | Brunei | 68,65 1:08,65 | |
48 | 1 | 5 | Amini Fonua | Tonga | 99 DS | |
5 | 2 | Tobias Bjerg | Danemarca | 99 DS |
Semifinale
Primii 8 înotători cu cei mai buni timpi au avansat în finală.[3]
Loc | Serie | Culoar | Înotător | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 4 | Adam Peaty | Marea Britanie | 57,63 | C} |
2 | 1 | 4 | Arno Kamminga | Olanda | 58,19 | C |
3 | 1 | 5 | Nicolò Martinenghi | Italia | 58,28 | C |
4 | 2 | 3 | Yan Zibei | China | 58,72 | C |
5 | 2 | 5 | Michael Andrew | Statele Unite ale Americii | 58,99 | C |
6 | 1 | 3 | James Wilby | Marea Britanie | 59,00 | C |
7 | 2 | 2 | Ilya Shymanovich | Belarus | 59,08 | C |
8 | 2 | 6 | Andrew Wilson | Statele Unite ale Americii | 59,18 | C |
9 | 2 | 7 | Lucas Matzerath | Germania | 59,31 | |
10 | 1 | 1 | Fabian Schwingenschlögl | Germania | 59,32 | |
11 | 1 | 8 | Kirill Prigoda | COR | 59,44 | |
12 | 1 | 6 | Felipe Lima | Brazilia | 59,80 | |
13 | 1 | 7 | Ryuya Mura | Japonia | 59,82 | |
2 | 1 | Andrius Šidlauskas | Lituania | 59,82 | ||
15 | 1 | 2 | Federico Poggio | Italia | 59,91 | |
16 | 2 | 8 | Anton Chupkov | COR | 59,93 |
Finala
Loc | Culoar | Înotător | Țară | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 4 | Adam Peaty | Marea Britanie | 57,37 | |
2 | 5 | Arno Kamminga | Olanda | 58,00 | |
3 | 3 | Nicolò Martinenghi | Italia | 58,33 | |
4 | 2 | Michael Andrew | Statele Unite ale Americii | 58,84 | |
5 | 7 | James Wilby | Marea Britanie | 58,96 | |
6 | 6 | Yan Zibei | China | 58,99 | |
8 | Andrew Wilson | Statele Unite ale Americii | 58,99 | ||
8 | 1 | Ilya Shymanovich | Belarus | 59,36 |