OBOS-ligaen
| ||||
Sport | fotbal | |||
Țară/regiune | Norvegia | |||
Înființat(ă) în | 2005 1991–2004 (ca 1. divisjon) | |||
Nivelul în piramidă | 2 | |||
Periodicitate | anuală | |||
Participanți | 16 echipe | |||
Campion | IK Start | |||
Promovare în | Tippeligaen | |||
Retrogadare în | 2 Divisjon | |||
Cupe locale | Cupa Norvegiei | |||
Parteneri TV | C More Entertainment și TV2 Zebra | |||
Site oficial | Adeccoligaen | |||
Modifică date / text |
1. Divisjon este eșalonul secund și a doua cea mai importantă competiție din sistemul fotbalistic din Norvegia.
De facto, Adeccoligaen este o ligă cu statut semi-profesionist.[1][2] Din 2009 numărul echipelor participante în această competiție a fost mărit de la 14 la 16.[3]
Istorie
Între 1963 și 1990, al doilea cel mai înalt nivel din fotbalul norvegian a fost numit 2. divisjon. În 1991, din cauza rebranding-ului nivelului de vârf în 1990, a fost redenumit la numele său inițial; 1. divizie.Format:Citare necesară 1. diviziune a fost numele acestui nivel de atunci, cu excepția perioadelor în care liga a avut un nume afiliat sponsorului.Format:Citare necesară Între 2005 și 2013, nivelul a fost cunoscut sub numele de Adeccoligaen, iar din 2015 până în 2020, numele oficial al ligii este OBOS-ligaen.
Din 1963 până în 1990, al doilea nivel din fotbalul norvegian a fost numit 2. divisjon. Până în 1996, echipele diviziei 1 au fost împărțite în două grupe. Această statistică arată cluburile câștigătoare, locul secund, echipele din play-off, cel mai bun marcator și media de prezență a ligii începând cu primul sezon din grupa 1. diviziune din 1997. Echipele cu litere „îngrosate” au câștigat promovarea din play-off și au fost promovați în Eliteserien.
Sezon | Câștigător | Competitorul de pe locul 2 | Play-off de promovare | Golgheter | Prezența medie |
---|---|---|---|---|---|
2023 | Fredrikstad | KFUM Oslo | Kristiansund, Kongsvinger, Start, Bryne | 16 – Benjamin Stokke (Kristiansund) | 1 851 |
2022 | Brann | Stabæk | Start, KFUM Oslo, Sandnes Ulf and Kongsvinger | 16 – Bård Finne (Brann) and Gift Orban (Stabæk) | 2 057 |
2021 | HamKam | Aalesund | Jerv, Fredrikstad, KFUM Oslo and Sogndal | 24 – Oscar Aga (Grorud) | 917 |
2020 | Tromsø | Lillestrøm | Sogndal, Ranheim, Åsane and Raufoss | 19 – Henrik Udahl (Åsane) | 213 |
2019 | Aalesund | Sandefjord | Start, KFUM Oslo, Kongsvinger and Sogndal | 19 – Pontus Engblom (Sandefjord) | 1 434 |
2018 | Viking | Mjøndalen | Aalesund, Sogndal, Ullensaker/Kisa and Nest-Sotra | 21 – Tommy Høiland (Viking) | 1 711 |
2017 | Bodø/Glimt | Start | Mjøndalen, Ranheim, Sandnes Ulf and Ullensaker/Kisa | 28 – Kristian Fardal Opseth (Bodø/Glimt) | 1 422 |
2016 | Kristiansund | Sandefjord | Jerv, Sandnes Ulf, Kongsvinger and Mjøndalen | 26 – Pontus Engblom (Sandnes Ulf) | 1 495 |
2015 | Sogndal | Brann | Kristiansund, Hødd, Jerv and Ranheim | 17 – Pontus Engblom (Sandnes Ulf) and Robert Stene (Ranheim) | 1 998 |
2014 | Sandefjord | Tromsø | Mjøndalen, Kristiansund, Bærum and Fredrikstad | 19 – Pål Alexander Kirkevold (Sandefjord) | 1 376 |
2013 | Bodø/Glimt | Stabæk | Hødd, Ranheim, Hamarkameratene and Mjøndalen | 18 – Jo Sondre Aas (Ranheim) | 1 453 |
2012 | Start | Sarpsborg 08 | Sandefjord, Mjøndalen, Bodø/Glimt and Ullensaker/Kisa | 20 – Martin Wiig (Sarpsborg 08) | 1 330 |
2011 | Hønefoss BK | Sandnes Ulf | NFF removed the play-offs ahead of the season | 18 – Vegard Braaten (Alta) | 1 186 |
2010 | Sogndal | Sarpsborg 08 | Fredrikstad, Løv-Ham and Ranheim | 17 – Marius Helle (Bryne) | 1 544 |
2009 | Haugesund | Hønefoss | Kongsvinger, Sogndal and Sarpsborg 08 | 24 – Thomas Sørum (Haugesund) | 1 271 |
2008 | Odd Grenland | Sandefjord (2nd) and Start (3rd)[4] | Sogndal | 22 – Péter Kóvacs (Odd Grenland) | 1 984 |
2007 | Molde | Hamarkameratene | Bodø/Glimt | 23 – Kenneth Kvalheim (Notodden) | 1 726 |
2006 | Strømsgodset | Aalesund | Bryne | 19 – Mattias Andersson (Strømsgodset) | 1 981 |
2005 | Stabæk | Sandefjord | Moss | 27 – Daniel Nannskog (Stabæk) | 1 388 |
2004 | Start | Aalesund | Kongsvinger | 18 – Paul Oyuga (Bryne) | 1 696 |
2003 | Hamarkameratene | Fredrikstad | Sandefjord | 19 – Markus Ringberg (Fredrikstad) | 1 656 |
2002 | Tromsø | Aalesund | Sandefjord | 18 – Morten Gamst Pedersen (Tromsø) | 1 174 |
2001 | Vålerenga | Start | Hamarkameratene | 18 – Bala Garba (Haugesund) and Marino Rahmberg (Raufoss) | 1 490 |
2000 | Lyn | Strømsgodset | Sogndal | 25 – Jostein Flo (Strømsgodset) | 775 |
1999 | Haugesund | Bryne | Start | 17 – Anders Blomquist (Haugesund) | 1 033 |
1998 | Odd Grenland | Skeid | Kjelsås | 18 – Caleb Francis (Bryne) | 741 |
1997 | Vålerenga | Moss | Eik-Tønsberg | 16 – Espen Musæus (Vålerenga) | 1 169 |
An Câștigătorul diviziei 1 Câștigătorul diviziei 2 Calificate la baraj
1996 Lyn, Haugesund, Odd Grenland, Sogndal
1995 Moss, Skeid, Sogndal, Strømsgodset
1994 Strindheim, Hødd, Stabæk, Molde (Bekke lag direkte opprykk)
1993 Vålerenga, Sogndal, Strømsgodset, Bryne
1992 Bodø/Glimt, Fyllingen, Drøbak/Frogn, Strømmen
1991 Mjøndalen, Hamarkameratene, Bryne, Strindheim
1990 Sogndal, Lyn, Bryne, Eik
1989 Fyllingen, Strømsgodset, Djerv 1919, Hamarkameratene
1988 Viking, Mjølner Start, Hamarkameratene
1987 Sogndal, Strømmen, Djerv 1919, Lyn
1986 Moss, Brann, Drøbak/Frogn, Vidar
1985 Hamarkameratene, Strømmen, Sogndal, Tromsø
1984 Mjøndalen, Brann, Hamarkameratene, Vidar
1983 Fredrikstad, Molde, Pors, Strindheim
1982 Kongsvinger, Brann, Eik, Steinkjer
1981 Mjøndalen, Sogndal Pors, Molde
1980 Hamarkameratene, Brann, Mjøndalen, Haugar
1979 Fredrikstad, Lyn, Pors, Molde
1978 Mjøndalen, Rosenborg, Fredrikstad, Hamarkameratene, Tromsø
1977 Skeid, Lyn, Odd, Steinkjer, Mo
1976 Moss, Vålerenga, Odd, Lyn, Bodø/Glimt
1975 Bryne, Hamarkameratene, Vard Haugesund, Odd, Bodø/Glimt
1974 Os, Lillestrøm, Fredrikstad, Eidsvold Turn, Bodø/Glimt
1973 Sarpsborg FK, Molde, Vålerenga, Bryne, Mjølner
1972 Start, Frigg, Pors, Raufoss, Mo
An Câștigătorul diviziei 1 Câștigătorul diviziei 2 Câștigătorul diviziei 3 (Districtul IX-X) Cel mai bun marcator Prezență medie
1971 Mjøndalen, Skeid, Mjølner,
An Câștigător divizia 1 Câștigător divizia 2 Cel mai bun marcator Prezență medie
1970 Frigg, Lyn
1969 Pors, Hamarkameratene
1968 Start, Hødd
1967 Viking, Brann
1966 Strømsgodset, Rosenborg
1965 Lisleby, Hødd
1964 Odd, Steinkjer
1963 Sandefjord BK, Raufoss
Referințe și note
- ^ „copie arhivă” (PDF). Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Informasjon om "minstelønn" - Norges Fotballforbund”. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Tippeligaen utvides til 16 lag”. Football Association of Norway (în Norwegian). . Accesat în . Mentenanță CS1: Limbă nerecunoscută (link)
- ^ Both teams promoted directly because of the Tippeligaen extension to 16 teams in the 2009 season
Legături externe
- Site web oficial