Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 – ștafetă 5.000 m (masculin)
Patinaj viteză pe pistă scurtă la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 | |||
---|---|---|---|
500 m | masculin | feminin | |
1.000 m | masculin | feminin | |
1.500 m | masculin | feminin | |
Ștafetă 3.000 m | feminin | ||
Ștafetă 5.000 m | masculin |
Proba de patinaj viteză pe pistă scurtă, ștafetă 5.000 m masculin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 de la Pyeongchang, Coreea de Sud a avut loc pe 13 și 22 februarie 2018[1] la Gangneung Ice Arena.[2]
Program
Orele sunt orele Coreei de Sud (ora României + 7 ore).
Dată | Ora | Rundă |
---|---|---|
13 februarie | 19:00-21:30 | Calificări |
22 februarie | 19:00-21:45 | Finala |
Rezultate semifinale
Semifinalele au avut loc pe 13 februarie.[3]
- CA – calificată pentru finala A
- CB – calificată pentru finala B
- PEN – penalizare
Loc | Semifinală | Țară | Sportive | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | China | Wu Dajing Han Tianyu Ren Ziwei Xu Hongzhi | 6:36,605 | CA |
2 | 1 | Canada | Samuel Girard Charles Hamelin Charle Cournoyer Pascal Dion | 6:41,042 | CA |
3 | 1 | Kazahstan | Denis Nikisha Nurbergen Zhumagaziyev Abzal Azhgaliyev Yerkebulan Shamukhanov | 6:47,727 | CB |
5 | 1 | Olanda | Sjinkie Knegt Daan Breeuwsma Itzhak de Laat Dennis Visser | 9:99.99 | PEN |
1 | 2 | Coreea de Sud | Hwang Dae-heon Kim Do-kyoum Kwak Yoon-gy Lim Hyo-jun | 6:34.510 | CA |
2 | 2 | Ungaria | Shaoang Liu Shaolin Sándor Liu Viktor Knoch Csaba Burján | 6:34,866 | CA |
3 | 2 | Statele Unite ale Americii | J. R. Celski John-Henry Krueger Thomas Hong Aaron Tran | 6:36,867 | CB |
4 | 2 | Japonia | Keita Watanabe Ryosuke Sakazume Kazuki Yoshinaga Hiroki Yokoyama | 6:42,655 | CB |
Rezultate Finală
Finala B
Loc | Țară | Sportivi | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
5 | Statele Unite ale Americii | J. R. Celski John-Henry Krueger Thomas Hong Aaron Tran | 6:52,708 | |
6 | Kazahstan | Denis Nikisha Nurbergen Zhumagaziyev Abzal Azhgaliyev Yerkebulan Shamukhanov | 6:52,791 | |
7 | Japonia | Keita Watanabe Ryosuke Sakazume Kazuki Yoshinaga Hiroki Yokoyama | 7:02,554 |
Finala A
Finala a avut loc pe 22 februarie.[4]
Loc | Țară | Sportivi | Timp | Note |
---|---|---|---|---|
1 | Ungaria | Shaoang Liu Shaolin Sándor Liu Viktor Knoch Csaba Burján | 6:31,971 | |
2 | China | Wu Dajing Han Tianyu Xu Hongzhi Chen Dequan | 6:32,035 | |
3 | Canada | Samuel Girard Charles Hamelin Charle Cournoyer Pascal Dion | 6:32,282 | |
4 | Coreea de Sud | Seo Yi-ra Kim Do-kyoum Kwak Yoon-gy Lim Hyo-jun | 6:42,118 |
Referințe
- ^ „Program competiții”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Locații”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Rezultate semifinale” (PDF). Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Rezultate finală” (PDF). Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .