Европско првенство у кошарци 1983.
Европско првенство у кошарци 1983. EuroBasket 1983 | |
---|---|
Домаћин | Француска |
Време одржавања | 25. мај – 4. јун |
Екипа | 12 |
Дворане | 3 (у 3 градова) |
Шампион | Италија |
Најбољи играч | Хуан Антонио Сан Епифанио |
Европско првенство у кошарци 1983. (Еуробаскет 1983.) је 23. по реду европско кошаркашко првенство за мушкарце. Оно је одржано 1983. године у Француској. Златну медаљу је освојила Италија, сребрну Шпанија, док је бронзану медаљу освојио Совјетски Савез. Утакмице су игране у три града : Кану, Лиможу, и Нанту.
Градови домаћини
Град | Хала | Фаза првенства | Капацитет |
---|---|---|---|
Кан | Палата Спортова | Група Б | 4,000 |
Лимож | Палата Спортова Беаубланк | Група A | 6,000 |
Нант | Палата Спортова Бјулиу | Други круг | 6,000 |
Први круг
Група А - Лимож
|
|
Група Б - Кан
|
|
Други круг - Нант
Полуфинала 9-12. места
Екипа 1 | Екипа 2 | Рез. |
---|---|---|
Грчка | Чехословачка | 85-88 |
Пољска | Шведска | 82-70 |
Полуфинала 5-8. места
Екипа 1 | Екипа 2 | Рез. |
---|---|---|
Израел | Југославија | 99-88 |
Француска | Западна Немачка | 90-82 |
Полуфинала 1-4. места
Екипа 1 | Екипа 2 | Рез. |
---|---|---|
Италија | Холандија | 88-69 |
СССР | Шпанија | 94-95 |
Финалне утакмице
За | Екипа 1 | Екипа 2 | Рез. |
---|---|---|---|
11. место | Грчка | Шведска | 91-91 п. п. 102-97 |
9. место | Пољска | Чехословачка | 77-73 |
7. место | Југославија | Западна Немачка | 104-88 |
5. место | Француска | Израел | 92-88 |
3. место | СССР | Холандија | 105-70 |
Финале | Шпанија | Италија | 96-105 |
2° место Шпанија | Победник 23. Европског првенства у кошарци Италија 1° титула | 3° место Совјетски Савез |
Коначан пласман
Плаасман | Репрезентација |
---|---|
1 | Италија |
2 | Шпанија |
3 | СССР |
4 | Холандија |
5 | Француска |
6 | Израел |
7 | Југославија |
8 | Западна Немачка |
9 | Пољска |
10 | Чехословачка |
11 | Грчка |
12 | Шведска |
Састав првопласираних екипа
1 | Италија | Дино Менегин, Пјерлуиђи Марцолати, Антонело Рива, Роберто Брунамонти, Ренато Вилата, Марко Бонамико, Енрико Ђиларди, Ромео Сакети, Арио Коста, Алберто Тонут, Ренцо Векијато, Карло Каљиерис | Селектор: Сандро Гамба |
2 | Шпанија | Хуан Антонио Сан Епифанио, Хуан Антонио Карбалан, Фернандо Мартин, Кандидо Симбилио, Игнасио Солозабал, Хоан Креус, Хуан Доминго де ла Круз, Хуан Мануел Лопез Итуријага, Фернандо Ромај, Јосеп Марија Маргал, Андрес Хименез, Фернандо Арсега | Селектор: Антонио Диаз Мигел |
3 | СССР | Валдис Валтерс, Анатолиј Мишкин, Арвидас Сабонис, Александар Белостени, Валдемараш Хомичиус, Сергејус Јоваиша, Станислав Јерјомин, Сергеј Тараканов, Николај Дерјугин, Хејно Енден, Андреј Лопатов, Виктор Панкрашкин | Селектор: Александар Гомељски |
- п
- р
- у
- Швајцарска 1935.
- Летонија 1937.
- Литванија 1939.
- Швајцарска 1946.
- Чехословачка 1947.
- Египат 1949.
- Француска 1951.
- Совјетски Савез 1953.
- Мађарска 1955.
- Бугарска 1957.
- Турска 1959.
- Југославија 1961.
- Пољска 1963.
- Совјетски Савез 1965.
- Финска 1967.
- Италија 1969.
- Западна Немачка 1971.
- Шпанија 1973.
- Југославија 1975.
- Белгија 1977.
- Италија 1979.
- Чехословачка 1981.
- Француска 1983.
- Западна Немачка 1985.
- Грчка 1987.
- Југославија 1989.
- Италија 1991.
- Немачка 1993.
- Грчка 1995.
- Шпанија 1997.
- Француска 1999.
- Турска 2001.
- Шведска 2003.
- Србија и Црна Гора 2005.
- Шпанија 2007.
- Пољска 2009.
- Литванија 2011.
- Словенија 2013.
- Француска, Хрватска, Немачка, Летонија 2015.
- Финска, Израел, Румунија, Турска 2017.
- Немачка, Грузија, Чешка, Италија 2022.
- Кипар, Летонија, Пољска, Финска 2025.