Светско првенство у хокеју на леду 1978. 1978 IIHF World Championship |
---|
Домаћин | Чехословачка |
---|
Време одржавања | 26. април – 14. мај |
---|
Екипа | 8 |
---|
Дворане | 1 (у 1 граду) |
---|
Шампион | СССР (15. титула) |
---|
Други | Чехословачка |
---|
Трећи | Канада |
---|
Статистика |
---|
Одиграно утакмица | 40 |
---|
Голова | 322 (8.05 по мечу) |
---|
Гледалаца | 362 642 (9 066 по мечу) |
---|
Најефикаснији играч | Ерих Кинхакл (16 поена) |
---|
|
Светско првенство у хокеју на леду 1978. је било 45. светско хокејашко првенство које се одржало од 26. априла до 14. маја 1978. у Чехословачкој - Група А, Југославији – Група Б и Шпанији - Група Ц. Такмичење је уједно представљало и 56. европско првенство за европске репрезентације. Светско првенство је по петнаести пут освојио Совјетски Савез. Европско првенство је по осамнаести пут освојио Совјетски Савез.
Светско првенство Група А – Праг, Чехословачка
У Групи А су се такмичиле осам најбољих репрезентација које су се бориле од првог до осмог места. У првом кругу одиграно је по једнокружном Бергеровом систему. У другом кругу креиране су две групе: Група од 1-4. места и Група од 5-8. места. Репрезентације су пренеле освојене бодове у првом кругу.
Први круг
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
26. април | Шведска | Западна Немачка | 6:2 | (2:0,3:1,1:1) |
26. април | СССР | САД | 9:5 | (3:2,1:2,5:1) |
26. април | Чехословачка | Источна Немачка | 8:0 | (2:0,2:0,4:0) |
27. април | Канада | Финска | 4:6 | (4:1,0:3,0:2) |
27. април | СССР | Западна Немачка | 7:4 | (5:2,0:0,3:2) |
27. април | САД | Шведска | 1:5 | (1:2,0:0,0:3) |
28. април | Чехословачка | Финска | 6:4 | (1:3,2:1,3:0) |
28. април | Канада | Источна Немачка | 6:2 | (3:0,1:0,2:2) |
29. април | Чехословачка | Западна Немачка | 8:2 | (2:1,4:1,2:0) |
29. април | Шведска | Источна Немачка | 10:1 | (2:0,4:0,4:1) |
30. април | СССР | Финска | 6:3 | (0:2,3:0,2:2) |
30. април | Канада | САД | 7:2 | (2:0,3:0,2:2) |
1. мај | СССР | Источна Немачка | 10:2 | (2:1,0:1,8:0) |
1. мај | Канада | Западна Немачка | 6:2 | (1:0,3:1,2:1) |
1. мај | Чехословачка | САД | 8:3 | (0:0,3:0,5:3) |
1. мај | Шведска | Финска | 6:1 | (0:0,3:0,3:1) |
3. мај | Западна Немачка | САД | 7:4 | (2:1,1:3,4:0) |
3. мај | Источна Немачка | Финска | 4:3 | (1:1,2:1,1:1) |
4. мај | СССР | Шведска | 6:1 | (2:0,1:0,3:1) |
4. мај | Чехословачка | Канада | 5:0 | (1:0,1:0,3:0) |
5. мај | Западна Немачка | Финска | 5:3 | (2:0,1:1,2:2) |
5. мај | САД | Источна Немачка | 7:3 | (3:1,2:1,2:1) |
6. мај | Чехословачка | СССР | 6:4 | (1:2,3:1,2:1) |
6. мај | Канада | Шведска | 7:5 | (1:1,2:3,4:1) |
7. мај | Западна Немачка | Источна Немачка | 1:1 | (0:1,1:0,0:0) |
7. мај | Финска | САД | 3:3 | (1:0,1:2,1:1) |
8. мај | Шведска | Чехословачка | 2:3 | (1:0,1:1,0:2) |
8. мај | Канада | СССР | 2:4 | (0:1,0:0,2:3) |
| Пласман у Групу 1-4 места |
| Пласман у Групу 5-8 места |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | Чехословачка | 7 | 7 | 0 | 0 | 44 | 15 | +29 | 14 |
2 | СССР | 7 | 6 | 0 | 1 | 46 | 23 | +23 | 12 |
3 | Канада | 7 | 4 | 0 | 3 | 32 | 26 | +6 | 8 |
4 | Шведска | 7 | 4 | 0 | 3 | 35 | 21 | +14 | 8 |
5 | Западна Немачка | 7 | 2 | 1 | 4 | 23 | 35 | -12 | 5 |
6 | САД | 7 | 1 | 1 | 5 | 25 | 42 | -17 | 3 |
7 | Источна Немачка | 7 | 1 | 1 | 5 | 13 | 45 | -32 | 3 |
8 | Финска | 7 | 1 | 1 | 5 | 23 | 34 | -11 | 3 |
Други круг
Група од 5-8 места
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
9. мај | Финска | Западна Немачка | 4:4 | (1:2,0:0,3:2) |
9. мај | САД | Источна Немачка | 5:5 | (0:3,1:0,4:2) |
11. мај | САД | Финска | 4:3 | (1:0,2:2,1:1) |
11. мај | Источна Немачка | Западна Немачка | 0:0 | (0:0,0:0,0:0) |
13. мај | Финска | Источна Немачка | 7:2 | (3:1,4:0,0:1) |
13. мај | САД | Западна Немачка | 4:8 | (1:2,1:1,2:5) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
5 | Западна Немачка | 10 | 3 | 3 | 4 | 35 | 43 | -8 | 9 |
6 | САД | 10 | 2 | 2 | 6 | 38 | 58 | -20 | 6 |
7 | Финска | 10 | 2 | 2 | 6 | 37 | 44 | -7 | 6 |
8 | Источна Немачка | 10 | 1 | 3 | 6 | 20 | 57 | -37 | 5 |
Група од 1-4 места
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
4. мај | СССР | Канада | 5:1 | (0:0,3:0,2:1) |
4. мај | Чехословачка | Шведска | 6:1 | (2:0,3:0,1:1) |
6. мај | Чехословачка | Канада | 3:2 | (2:2,0:0,1:0) |
6. мај | СССР | Шведска | 7:1 | (2:0,5:1,0:0) |
8. мај | Канада | Шведска | 3:2 | (1:1,1:1,1:0) |
8. мај | СССР | Чехословачка | 3:1 | (1:0,1:0,1:1) |
# | Репрезентација | ИГ |
Д | Н | П | ГД | ГП | ГР | Б |
1 | СССР | 10 | 9 | 0 | 1 | 61 | 26 | +35 | 18 |
2 | Чехословачка | 10 | 9 | 0 | 1 | 54 | 21 | +33 | 18 |
3 | Канада | 10 | 5 | 0 | 5 | 38 | 36 | +2 | 10 |
4 | Шведска | 10 | 4 | 0 | 6 | 39 | 37 | +2 | 8 |
Светско првенство Група Б – Београд, Југославија
У Групи Б су се такмичиле осам репрезентација које су се бориле од деветог до шеснаестог места. Првопласирана селекција је остварила пласман у Групу А. Две последње пласиране селекције су испале у Групу Ц.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
17. март | Јапан | Италија | 5:4 | (3:2,1:2,1:0) |
17. март | Пољска | Швајцарска | 8:1 | (0:0,6:0,2:1) |
17. март | Норвешка | Румунија | 4:6 | (1:1,1:0,2:5) |
17. март | Мађарска | Југославија | 2:4 | (0:1,2:0,2:1) |
18. март | Мађарска | Норвешка | 4:3 | (1:1,2:1,1:1) |
18. март | Пољска | Југославија | 5:2 | (1:1,3:1,1:0) |
19. март | Румунија | Италија | 5:5 | (3:1,1:3,1:1) |
19. март | Швајцарска | Јапан | 6:1 | (2:0,1:1,3:0) |
20. март | Мађарска | Јапан | 1:2 | (0:0,1:1,0:1) |
20. март | Швајцарска | Румунија | 7:3 | (2:2,3:0,2:1) |
20. март | Пољска | Норвешка | 9:4 | (5:0,3:2,1:2) |
20. март | Југославија | Италија | 3:12 | (0:3,3:4,0:5) |
21. март | Пољска | Мађарска | 7:2 | (1:0,5:0,1:2) |
21. март | Норвешка | Југославија | 7:1 | (3:0,0:0,4:1) |
22. март | Јапан | Румунија | 5:2 | (1:0,3:0,1:2) |
22. март | Швајцарска | Италија | 7:4 | (0:1,4:1,3:2) |
23. март | Румунија | Мађарска | 8:0 | (1:0,5:0,2:0) |
23. март | Швајцарска | Норвешка | 6:6 | (3:1,2:3,1:2) |
23. март | Пољска | Италија | 12:2 | (6:1,0:0,6:1) |
23. март | Јапан | Југославија | 6:1 | (6:0,1:0,1:1) |
25. март | Швајцарска | Мађарска | 12:5 | (5:1,3:2,4:2) |
25. март | Норвешка | Италија | 4:3 | (1:1,2:2,1:0) |
25. март | Пољска | Јапан | 2:2 | (0:1,0:1,2:0) |
25. март | Румунија | Југославија | 11:0 | (5:0,4:0,2:0) |
26. март | Јапан | Норвешка | 5:1 | (0:1,3:0,2:0) |
26. март | Италија | Мађарска | 2:5 | (0:2,1:2,1:1) |
26. март | Швајцарска | Југославија | 3:5 | (0:2,2:2,1:1) |
26. март | Пољска | Румунија | 8:6 | (2:3,1:0,5:3) |
| Пласман у Групу А |
| Испали у Групу Ц |
Светско првенство Група Ц – Лас Палмас де Гран Канарија, Шпанија
У Групи Ц су се такмичиле осам репрезентација које су се бориле од седамнаестог до двадесетчетвртог места. Две првопласиране екипе оствариле су пласман у Групу Б.
Датум | Репрезентација | Репрезентација | Резултат | Трећине |
10. март | Кина | Француска | 8:4 | (1:2,3:1,4:1) |
10. март | Холандија | Белгија | 18:3 | (6:1,8:1,4:1) |
10. март | Аустрија | Данска | 7:4 | (3:1,3:1,1:2) |
10. март | Бугарска | Шпанија | 7:2 | (2:1,3:1,2:0) |
12. март | Кина | Данска | 3:2 | (1:0,0:1,2:1) |
12. март | Аустрија | Француска | 9:7 | (3:4,2:1,4:2) |
12. март | Шпанија | Белгија | 11:4 | (3:1,4:2,4:1) |
12. март | Холандија | Бугарска | 8:0 | (4:0,3:0,1:0) |
13. март | Кина | Белгија | 12:1 | (5:0,4:0,3:1) |
13. март | Данска | Француска | 7:6 | (2:1,4:3,1:2) |
13. март | Холандија | Шпанија | 19:0 | (2:0,7:0,10:0) |
13. март | Бугарска | Аустрија | 3:3 | (1:2,0:1,2:0) |
15. март | Бугарска | Белгија | 10:3 | (1:1,4:2,5:0) |
15. март | Холандија | Француска | 12:3 | (2:1,5:2,5:0) |
15. март | Аустрија | Кина | 9:4 | (3:0,2:1,4:3) |
15. март | Данска | Шпанија | 10:2 | (4:0,3:1,3:1) |
16. март | Холандија | Данска | 3:3 | (2:1,1:1,0:1) |
16. март | Француска | Белгија | 9:0 | (4:0,3:0,2:0) |
16. март | Аустрија | Шпанија | 14:4 | (5:2,4:1,5:1) |
16. март | Бугарска | Кина | 4:2 | (2:0,0:1,2:1) |
18. март | Аустрија | Белгија | 19:1 | (7:1,5:0,7:0) |
18. март | Данска | Бугарска | 8:3 | (0:0,5:1,3:2) |
18. март | Шпанија | Француска | 3:13 | (0:3,1:6,2:4) |
18. март | Холандија | Кина | 6:4 | (2:0,3:3,1:1) |
19. март | Данска | Белгија | 22:1 | (11:0,3:0,8:1) |
19. март | Француска | Бугарска | 4:0 | (0:0,2:0,2:0) |
19. март | Холандија | Аустрија | 8:4 | (5:1,1:2,2:1) |
19. март | Шпанија | Кина | 4:14 | (2:5,1:4,1:5) |
Коначни пласман учесника
Спољашње везе
- Complete results
- Duplacey, James (1998). Total Hockey: The official encyclopedia of the National Hockey League. Total Sports. стр. 498—528. ISBN 0-8362-7114-9.
- Podnieks, Andrew (2010). IIHF Media Guide & Record Book 2011. Moydart Press. стр. 146—7.
Портал:- хокеј на леду