1 500 meter för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1980
1 500 meter för damer vid de XXII:a olympiska sommarspelen | ||||
Anläggning | Leninstadion | |||
---|---|---|---|---|
Datum | 30 juli och 1 augusti | |||
Deltagare | 26 från 16 nationer | |||
Vinnartid | 3:.56,56 | |||
Medaljörer | ||||
| ||||
| ||||
| ||||
← Montréal 1976 Los Angeles 1984 → |
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1980 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
1 500 meter för damer vid olympiska sommarspelen 1980 i Moskva avgjordes 1 augusti.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
1 500 meter | Tatjana Kazankina Sovjetunionen | 3.56,56 (OR) | Christiane Wartenberg Östtyskland | 3.57,71 | Nadezjda Olizarenko Sovjetunionen | 3.59,52 |
Resultat
- Q innebär avancemang utifrån placering i heatet.
- q innebär avancemang utifrån total placering.
- DNS innebär att personen inte startade.
- DNF innebär att personen inte fullföljde.
- DQ innebär diskvalificering.
- NR innebär nationellt rekord.
- OR innebär olympiskt rekord.
- WR innebär världsrekord.
- WJR innebär världsrekord för juniorer
- AR innebär världsdelsrekord (area record) (I detta fall europarekord)
- PB innebär personligt rekord.
- SB innebär säsongsbästa.
Final
Placering | Final | Tid |
---|---|---|
Tatjana Kazankina (URS) | 3.56,6 OR | |
Christiane Wartenberg (GDR) | 3.57,8 | |
Nadezjda Olizarenko (URS) | 3.59,6 | |
4. | Gabriella Dorio (ITA) | 4.00,3 |
5. | Ulrike Bruns (GDR) | 4.00,7 |
6. | Ljubov Smolka (URS) | 4.01,3 |
7. | Maricica Puică (ROU) | 4.01,3 |
8. | Ileana Silai (ROU) | 4.03,0 |
9. | Natalia Marasescu (ROU) | 4.04,8 |
Semifinaler
- Hölls onsdagen den 30 juli 1980
Placering | Heat 1 | Tid |
---|---|---|
1. | Tatjana Kazankina (URS) | 3.59,2 OR |
2. | Nadezjda Olizarenko (URS) | 3:59.5 |
3. | Christiane Wartenberg (GDR) | 4:00.4 |
4. | Ulrike Bruns (GDR) | 4:01.6 |
5. | Maricica Puică (ROU) | 4:01.7 |
6. | Vesela Yatsinska (BUL) | 4:04.7 |
7. | Cornelia Bürki (SUI) | 4:05.5 |
8. | Totka Petrova (BUL) | 4:13.8 |
9. | Janet Marlow (GBR) | 4:15.9 |
10. | Amsale Woldegibriel (ETH) | 4:25.3 |
11. | Marcellino Emmanuel (ITA) | 4:26.8 |
12. | Albertine Raheliarisoa (MAD) | 4:30.8 |
13. | Margaret Morel (SEY) | 4:37.9 |
Placering | Heat 2 | Tid |
---|---|---|
1. | Ljubov Smolka (URS) | 4.04,4 |
2. | Ileana Silai (ROU) | 4:04.7 |
3. | Gabriella Dorio (ITA) | 4:05.0 |
4. | Natalia Marasescu (ROU) | 4:05.9 |
5. | Anna Bukis (POL) | 4:06.0 |
6. | Beate Liebich (GDR) | 4:06.8 |
7. | Nikolina Shchereva (BUL) | 4:08.3 |
8. | Breda Pergar (YUG) | 4:13.2 |
9. | Agnese Possamai (ITA) | 4:14.7 |
10. | Mwinga Mwanjala (TAN) | 4:20.9 |
11. | Thi Be Trinh (VIE) | 4:38.6 |
— | Hala El-Moughrabi (SYR) | DNS |
— | Geeta Zutshi (IND) | DNS |
Referenser
- Resultat
|