Världsmästerskapen i friidrott 2019 |
|
---|
|
0 Detaljer Detaljer Detaljer | 100 m häck 110 m häck 400 m häck 3 000 m hinder | Detaljer 0 Detaljer Detaljer | |
Detaljer Detaljer | 4 × 100 m 4 × 400 m | Detaljer Detaljer | |
Detaljer Detaljer Detaljer | Maraton 20 km gång 50 km gång | Detaljer Detaljer Detaljer | |
Detaljer Detaljer | Längdhopp Tresteg | Detaljer Detaljer | |
Detaljer Detaljer | Höjdhopp Stavhopp | Detaljer Detaljer | |
Detaljer Detaljer Detaljer Detaljer | Diskus Kulstötning Spjutkastning Slägga | Detaljer Detaljer Detaljer Detaljer | |
0 Detaljer | Sjukamp Tiokamp | Detaljer 0 | |
|
Herrarnas 200 meter vid Världsmästerskapen i friidrott 2019 avgjordes 29 september–1 oktober 2019 på Khalifa International Stadium i Doha, Qatar.
Resultat
Försöksheat
De tre första i varje heat ( Q ) och de tre näst snabbaste ( q ) kvalificerade sig för semifinalerna.[1]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
1 | 1 | 7 | Adam Gemili | Storbritannien | 20,06 | Q, 0SB0 |
2 | 3 | 4 | Álex Quiñónez | Ecuador | 20,08 | Q |
3 | 5 | 4 | Aaron Brown | Kanada | 20,10 | Q |
4 | 5 | 5 | Miguel Francis | Storbritannien | 20,11 | Q |
5 | 4 | 6 | Kyle Greaux | Trinidad och Tobago | 20,19 | Q |
6 | 2 | 4 | Xie Zhenye | Kina | 20,20 | Q |
7 | 6 | 7 | Andre De Grasse | Kanada | 20,20 | Q |
8 | 7 | 8 | Jereem Richards | Trinidad och Tobago | 20,23 | Q |
8 | 3 | 8 | Yohan Blake | Jamaica | 20,23 | Q, 0SB0 |
10 | 2 | 3 | Zharnel Hughes | Storbritannien | 20,24 | Q, 0SB0 |
11 | 7 | 3 | Noah Lyles | USA | 20,26 | Q |
12 | 1 | 2 | Ramil Gulijev | Turkiet | 20,27 | Q |
13 | 6 | 9 | Clarence Munyai | Sydafrika | 20,29 | Q |
14 | 2 | 5 | Anaso Jobodwana | Sydafrika | 20,35 | Q, 0SB0 |
15 | 5 | 6 | Rasheed Dwyer | Jamaica | 20,37 | Q |
16 | 1 | 6 | Taymir Burnet | Nederländerna | 20,37 | Q |
17 | 7 | 2 | Brendon Rodney | Kanada | 20,38 | Q |
18 | 6 | 6 | Serhiy Smelyk | Ukraina | 20,39 | Q |
19 | 1 | 9 | Divine Oduduru | Nigeria | 20,40 | q |
20 | 3 | 6 | Alex Wilson | Schweiz | 20,40 | Q |
21 | 7 | 7 | Andre Ewers | Jamaica | 20,41 | q |
22 | 5 | 3 | Eseosa Desalu | Italien | 20,43 | q |
23 | 3 | 7 | Aldemir da Silva Júnior | Brasilien | 20,44 | |
24 | 2 | 8 | Yuki Koike | Japan | 20,46 | |
25 | 4 | 2 | Yancarlos Martínez | Dominikanska republiken | 20,47 | Q |
26 | 2 | 7 | Fahhad Al-Subaie | Saudiarabien | 20,51 | |
27 | 4 | 4 | Reynier Mena | Kuba | 20,52 | Q |
28 | 6 | 3 | Sydney Siame | Zambia | 20,58 | |
29 | 4 | 7 | Jeremy Dodson | Samoa | 20,60 | |
30 | 6 | 4 | Kirara Shiraishi | Japan | 20,62 | |
31 | 5 | 8 | Jun Yamashita | Japan | 20,62 | |
32 | 7 | 6 | Mouhamadou Fall | Frankrike | 20,63 | |
33 | 4 | 3 | Bernardo Baloyes | Colombia | 20,64 | |
34 | 6 | 8 | Steven Müller | Tyskland | 20,69 | |
35 | 7 | 4 | Guy Maganga Gorra | Gabon | 20,74 | |
36 | 1 | 5 | Paulo André de Oliveira | Brasilien | 20,75 | |
37 | 5 | 7 | Abdelaziz Mohamed | Qatar | 20,75 | 0SB0 |
38 | 3 | 2 | Yang Chun-han | Kinesiska Taipei | 20,80 | |
39 | 3 | 5 | Noureddine Hadid | Libanon | 20,84 | 0NR0 |
40 | 6 | 5 | Sibusiso Matsenjwa | Swaziland | 20,85 | |
41 | 4 | 8 | Emmanuel Eseme | Kamerun | 20,87 | |
42 | 3 | 9 | Antonio Infantino | Italien | 20,89 | |
43 | 1 | 8 | Rodney Rowe | USA | 20,92 | |
44 | 5 | 9 | Emmanuel Arowolo | Nigeria | 21,07 | |
45 | 1 | 3 | Fodé Sissoko | Mali | 21,30 | |
46 | 4 | 5 | Kenneth Bednarek | USA | 21,50 | |
47 | 2 | 6 | José Andrés Salazar | El Salvador | 21,64 | |
48 | 2 | 9 | Muhd Noor Firdaus Ar-Rasyid | Brunei | 21,99 | |
49 | 6 | 2 | Ahmed Al-Yaari | Jemen | 22,37 | 0NR0 |
50 | 3 | 3 | Grégory Bradai | Franska Polynesien | 22,79 | 0SB0 |
51 | 1 | 4 | Terrance Jones | Bahamas | DSQ | 163.3(a) |
5 | 2 | Jeffrey Vanan | Surinam |
7 | 5 | Alonso Edward | Panama | DNS |
Semifinaler
De två första i varje heat ( Q ) och de två näst snabbaste ( q ) kvalificerade sig för finalen.[2]
Placering | Heat | Bana | Namn | Nationalitet | Tid | Noteringar |
1 | 2 | 5 | Noah Lyles | USA | 19,86 | Q |
2 | 2 | 4 | Álex Quiñónez | Ecuador | 19,95 | Q |
3 | 2 | 6 | Xie Zhenye | Kina | 20,03 | q |
4 | 1 | 5 | Adam Gemili | Storbritannien | 20,03 | Q, 0SB0 |
5 | 3 | 6 | Andre De Grasse | Kanada | 20,08 | Q |
6 | 1 | 4 | Ramil Gulijev | Turkiet | 20,16 | Q |
7 | 1 | 6 | Aaron Brown | Kanada | 20,20 | q |
8 | 3 | 7 | Kyle Greaux | Trinidad och Tobago | 20,24 | Q |
9 | 2 | 8 | Yancarlos Martínez | Dominikanska republiken | 20,28 | 0SB0 |
10 | 1 | 7 | Jereem Richards | Trinidad och Tobago | 20,28 | |
11 | 3 | 5 | Zharnel Hughes | Storbritannien | 20,30 | |
12 | 3 | 8 | Taymir Burnet | Nederländerna | 20,34 | 0PB0 |
13 | 2 | 9 | Brendon Rodney | Kanada | 20,34 | |
14 | 3 | 9 | Anaso Jobodwana | Sydafrika | 20,34 | 0SB0 |
15 | 3 | 4 | Yohan Blake | Jamaica | 20,37 | |
16 | 1 | 8 | Rasheed Dwyer | Jamaica | 20,54 | |
17 | 1 | 9 | Clarence Munyai | Sydafrika | 20,55 | |
18 | 1 | 2 | Serhiy Smelyk | Ukraina | 20,55 | |
19 | 2 | 3 | Andre Ewers | Jamaica | 20,61 | |
20 | 3 | 3 | Reynier Mena | Kuba | 20,61 | |
21 | 2 | 2 | Eseosa Desalu | Italien | 20,73 | |
22 | 3 | 2 | Divine Oduduru | Nigeria | 20,84 | |
23 | 1 | 3 | Alex Wilson | Schweiz | DNS |
2 | 7 | Miguel Francis | Storbritannien |
Final
Finalen avgjordes den 1 oktober klockan 22:40.[3]
Referenser
- ^ ”Heats results”. IAAF. https://media.aws.iaaf.org/competitiondocuments/pdf/6033/AT-200-M-h----.RS4.pdf. Läst 2 oktober 2019.
- ^ ”Semi-finals results”. IAAF. https://media.aws.iaaf.org/competitiondocuments/pdf/6033/AT-200-M-sf----.RS4.pdf. Läst 2 oktober 2019.
- ^ ”Final results”. IAAF. https://media.aws.iaaf.org/competitiondocuments/pdf/6033/AT-200-M-f----.RS6.pdf. Läst 2 oktober 2019.