4 x 400 meter stafett för damer i friidrott vid olympiska sommarspelen 1976
Friidrott vid olympiska sommarspelen 1976 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
4 x 400 meter stafett för damer vid olympiska sommarspelen 1976 i Montréal avgjordes 30-31 juli.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4 x 400 meter | Östtyskland Doris Maletzki Brigitte Rohde Ellen Streidt Christina Brehmer | 3.19,23 (VR) | USA Debra Sapenter Sheila Ingram Pamela Jiles Rosalyn Bryant | 3.22,81 | Sovjetunionen Inta Kļimoviča Ljudmila Aksionova Natalja Sokolova Nadezjda Ilina | 3.24,24 |
Resultat
Final
- Hölls den 31 juli 1976
Placering | Nation | Löpare | Tid |
---|---|---|---|
Östtyskland | • Doris Maletzki • Brigitte Rohde • Ellen Streidt • Christina Brehmer | 3.19,23 (WR) | |
USA | • Debra Sapenter • Sheila Ingram • Pamela Jiles • Rosalyn Bryant | 3.22,81 | |
Sovjetunionen | • Inta Kļimoviča • Ljudmila Aksjonova • Natalja Sokolova • Nadezjda Iljina | 3.24,24 | |
4. | Australien | • Judith Canty • Veran Burnard • Charlene Rendina • Bethanie Nail | 3.25,56 |
5. | Västtyskland | • Claudia Steger • Dagmar Fuhrmann • Elke Barth • Rita Wilden | 3.25,71 |
6. | Finland | • Marika Lindholm • Pirjo Haggman • Mona-Lisa Pursiainen • Riitta Salin | 3.25,87 |
7. | Storbritannien | • Elizabeth Barnes • Gladys Taylor • Verona Elder • Donna Murray | 3.28,01 |
8. | Kanada | • Margaret Stride • Joice Yakubowich • Rachelle Campbell • Yvonne Saunders | 3.28,91 |
Semifinaler
- Hölls den 30 juli 1976
Heat 1
Placering | Nation | Löpare | Tid |
---|---|---|---|
1. | Sovjetunionen | • Inta Kļimoviča Ljudmila Aksjonova Natalja Sokolova Nadezjda Iljina | 3.24,54 |
2. | USA | • Debra Sapenter • Sheila Ingram • Pamela Jiles • Rosalyn Bryant | 3.25,15 |
3. | Finland | • Pirjo Haggman • Marika Lindholm • Mona-Lisa Pursiainen • Riitta Salin | 3.26,30 |
4. | Västtyskland | • Claudia Steger • Rita Wilden • Dagmar Fuhrmann • Elke Barth | 3.26,31 |
— | Jamaica | • Helen Blake • Carol Cummings • Jacquel Pusey • Ruth Simpson | DSQ |
Heat 2
Placering | Nation | Löpare | Tid |
---|---|---|---|
1. | Östtyskland | • Doris Maletzki • Brigitte Rohde • Ellen Streidt • Christina Brehmer | 3.23,38 |
2. | Australien | • Judith Canty • Veran Burnard • Charlene Rendina • Bethanie Nail | 3.25,98 |
3. | Storbritannien | • Elizabeth Barnes • Gladys Taylor • Verona Elder • Donna Murray | 3.27.09 |
4. | Kanada | • Margaret Stride • Joice Yakubowich • Rachelle Campbell • Yvonne Saunders | 3.28,81 |
5. | Bulgarien | • Yordanka Ivanova • Svetla Zlateva • Ivanka Bonova • Liliana Tomova | 3.31,08 |
Referenser
- Resultat
|