Bantamvikt i fristil för herrar i brottning vid olympiska sommarspelen 2004
Brottning vid olympiska sommarspelen 2004 | ||||
---|---|---|---|---|
Fristil | ||||
Flugvikt | damer | |||
Bantamvikt | herrar | |||
Fjädervikt | herrar | |||
Lättvikt | herrar | damer | ||
Weltervikt | herrar | |||
Mellanvikt | herrar | damer | ||
Tungvikt | herrar | damer | ||
Supertungvikt | herrar | |||
Grekisk-romersk stil | ||||
Bantamvikt | herrar | |||
Fjädervikt | herrar | |||
Lättvikt | herrar | |||
Weltervikt | herrar | |||
Mellanvikt | herrar | |||
Tungvikt | herrar | |||
Supertungvikt | herrar |
Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen bantamvikt vid olympiska sommarspelen 2008 avgjordes den 27-28 augusti i Aten i Ano Liossia Olympic Hall.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Bantamvikt | Mavlet Batirov Ryssland | Stephen Abas USA | Chikara Tanabe Japan |
Resultat
Förkortningar
- EF — Vinst genom förverkande, förloraren ej plancerad
- E2 — Båda brottarna diskvalificerade för brott mot reglerna
- EV — Diskvalifikation från samtliga tävlingar för brott mot reglerna
- EX — 3 varningar eller brott mot reglerna
- PA — Skada/uteblivande
- PO — Vinst efter poäng, förloraren utan teknik-poäng
- PP — Vinst efter poäng, förloraren med teknik-poäng
- SP — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren hade poäng
- ST — Teknisk överlägsenhet, 10 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- TO — Vinst efter fall
- KP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
Utslagningsronder
Grupp 1
Tävlande | Spelade | Vunna | Förlorade | KP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Stephen Abas (USA) | 2 | 2 | 0 | 6 | 10 |
René Montero (CUB) | 2 | 1 | 1 | 4 | 8 |
Ghenadie Tulbea (MDA) | 2 | 0 | 2 | 1 | 1 |
Poäng | KP | ||
---|---|---|---|
Ghenadie Tulbea (MDA) | 0–5 | René Montero (CUB) | 0–3 PO |
Stephen Abas (USA) | 6–1 | Ghenadie Tulbea (MDA) | 3–1 PP |
René Montero (CUB) | 3–4 | Stephen Abas (USA) | 1–3 PP |
Grupp 2
Tävlande | Spelade | Vunna | Förlorade | KP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Li Zhengyu (CHN) | 2 | 2 | 0 | 6 | 13 |
Radoslav Velikov (BUL) | 2 | 1 | 1 | 5 | 19 |
Shaun Williams (RSA) | 2 | 0 | 2 | 2 | 6 |
Poäng | KP | ||
---|---|---|---|
Radoslav Velikov (BUL) | 13–2 | Shaun Williams (RSA) | 4–1 SP |
Li Zhengyu (CHN) | 8–6 | Radoslav Velikov (BUL) | 3–1 PP |
Shaun Williams (RSA) | 4–5 | Li Zhengyu (CHN) | 1–3 PP |
Grupp 3
Tävlande | Spelade | Vunna | Förlorade | KP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Kim Hyo-Sub (KOR) | 2 | 1 | 1 | 4 | 8 |
Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) | 2 | 1 | 1 | 4 | 9 |
Babak Nourzad (IRI) | 2 | 1 | 1 | 3 | 6 |
Poäng | KP | ||
---|---|---|---|
Babak Nourzad (IRI) | 0–6 | Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) | 0–3 PO |
Kim Hyo-Sub (KOR) | 4–6 | Babak Nourzad (IRI) | 1–3 PP |
Bayaraagiin Naranbaatar (MGL) | 3–4 | Kim Hyo-Sub (KOR) | 1–3 PP |
Grupp 4
Tävlande | Spelade | Vunna | Förlorade | KP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Chikara Tanabe (JPN) | 2 | 2 | 0 | 6 | 9 |
Namiq Abdullayev (AZE) | 2 | 1 | 1 | 4 | 8 |
Yogeshwar Dutt (IND) | 2 | 0 | 2 | 2 | 5 |
Poäng | KP | ||
---|---|---|---|
Chikara Tanabe (JPN) | 5–2 | Namiq Abdullayev (AZE) | 3–1 PP |
Yogeshwar Dutt (IND) | 3–4 | Chikara Tanabe (JPN) | 1–3 PP |
Namiq Abdullayev (AZE) | 6–2 | Yogeshwar Dutt (IND) | 3–1 PP |
Grupp 5
Tävlande | Spelade | Vunna | Förlorade | KP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Oleksandr Zacharuk (UKR) | 2 | 2 | 0 | 6 | 7 |
Herman Kantoyeu (BLR) | 2 | 1 | 1 | 4 | 7 |
Baurzhan Orazgaliyev (KAZ) | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 |
Poäng | KP | ||
---|---|---|---|
Oleksandr Zacharuk (UKR) | 3–1 | Baurzjan Orazgalijev (KAZ) | 3–1 PP |
Herman Kantoyeu (BLR) | 3–4 | Oleksandr Zacharuk (UKR) | 1–3 PP |
Baurzjan Orazgalijev (KAZ) | 1–4 | Herman Kantoyeu (BLR) | 1–3 PP |
Grupp 6
Tävlande | Spelade | Vunna | Förlorade | KP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Mavlet Batirov (RUS) | 2 | 2 | 0 | 7 | 23 |
Dilsjod Mansurov (UZB) | 2 | 1 | 1 | 5 | 12 |
Bashir Ahmad Rahmati (AFG) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 |
Poäng | KP | ||
---|---|---|---|
Bashir Ahmad Rahmati (AFG) | 0–11 | Dilsjod Mansurov (UZB) | 0–4 ST |
Mavlet Batirov (RUS) | 20–0 | Bashir Ahmad Rahmati (AFG) | 4–0 ST |
Dilsjod Mansurov (UZB) | 1–3 | Mavlet Batirov (RUS) | 1–3 PP |
Grupp 7
Tävlande | Spelade | Vunna | Förlorade | KP | TP |
---|---|---|---|---|---|
Amiran Kardanof (GRE) | 3 | 3 | 0 | 10 | 17 |
O Song-Nam (PRK) | 3 | 2 | 1 | 8 | 8 |
Martin Berberijan (ARM) | 3 | 1 | 2 | 5 | 9 |
Harun Doğan (TUR) | 3 | 0 | 3 | 1 | 3 |
Poäng | KP | ||
---|---|---|---|
O Song-Nam (PRK) | 3–4 | Amiran Kardanof (GRE) | 1–3 PP |
Martin Berberijan (ARM) | 5–3 | Harun Doğan (TUR) | 3–1 PP |
O Song-Nam (PRK) | 5–2 | Martin Berberijan (ARM) | 3–1 PP |
Amiran Kardanof (GRE) | 10–0 | Harun Doğan (TUR) | 4–0 ST |
O Song-Nam (PRK) | Harun Doğan (TUR) | 4–0 PA | |
Amiran Kardanof (GRE) | 3–2 | Martin Berberijan (ARM) | 3–1 PP |
Utslagningsträd
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||
Stephen Abas (USA) | 6 | ||||||||||||
Li Zhengyu (CHN) | 1 | Stephen Abas (USA) | 3 | ||||||||||
Kim Hyo-Sub (KOR) | 0 | Chikara Tanabe (JPN) | 0 | ||||||||||
Chikara Tanabe (JPN) | 10 | Stephen Abas (USA) | 1 | ||||||||||
Oleksandr Zacharuk (UKR) | 0 | Mavlet Batirov (RUS) | 9 | ||||||||||
Mavlet Batirov (RUS) | 4 | Mavlet Batirov (RUS) | 7 | ||||||||||
Amiran Kardanof (GRE) | 1 | Bronsmatch | |||||||||||
Chikara Tanabe (JPN) | 7 | ||||||||||||
Amiran Kardanof (GRE) | 0 |
5:e plats | ||||
1 | Li Zhengyu (CHN) | 6 | ||
2 | Kim Hyo-Sub (KOR) | 4 |
Källor
- Officiell OS-rapport, resultat
|