Damernas tvåa utan styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 2000
Rodd Damernas tvåa utan styrman | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 17-23 september | ||
Anläggning | Schinias Olympic Rowing and Canoeing Centre | ||
| |||
|
Rodd vid olympiska sommarspelen 2000 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Damernas tvåa utan styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 2000 avgjordes mellan den 17 och 23 september 2000.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Tvåa utan styrman[1] | Georgeta Damian och Doina Ignat (ROU) | Kate Slatter och Rachael Taylor (AUS) | Karen Kraft och Melissa Ryan (USA) |
Resultat
Heat
Heat 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Georgeta Damian Doina Ignat | Rumänien | 7:16,22 | Q |
2 | Karen Kraft Melissa Ryan | USA | 7:18,74 | R |
3 | Claudia Barth Lenka Wech | Tyskland | 7:20,23 | R |
4 | Jevhenija Andrieieva Nina Proskura | Ukraina | 7:30,82 | R |
5 | Marloes Bolman Femke Dekker | Nederländerna | 7:47,99 | R |
Heat 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Helen Fleming Colleen Orsmond | Sydafrika | 7:17,83 | Q |
2 | Kate Slatter Rachael Taylor | Australien | 7:20,69 | R |
3 | Theresa Luke Emma Robinson | Kanada | 7:20,84 | R |
4 | Albina Ligattjeva Vera Potjitaeva | Ryssland | 7:22,69 | R |
5 | Dot Blackie Cath Bishop | Storbritannien | 7:40,73 | R |
Återkval
Återkval 1
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Karen Kraft Melissa Ryan | USA | 7:21,00 | A |
2 | Theresa Luke Emma Robinson | Kanada | 7:24,69 | A |
3 | Jevhenija Andrieieva Nina Proskura | Ukraina | 7:31,11 | B |
4 | Dot Blackie Cath Bishop | Storbritannien | 7:36,53 | B |
Återkval 2
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Kate Slatter Rachael Taylor | Australien | 7:19,79 | A |
2 | Claudia Barth Lenka Wech | Tyskland | 7:20,12 | A |
3 | Albina Ligattjeva Vera Potjitaeva | Ryssland | 7:20,51 | B |
4 | Marloes Bolman Femke Dekker | Nederländerna | 7:40,00 | B |
Finaler
Final B
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
1 | Albina Ligattjeva Vera Potjitaeva | Ryssland | 7:17,87 | |
2 | Jevhenija Andrieieva Nina Proskura | Ukraina | 7:20,82 | |
3 | Dot Blackie Cath Bishop | Storbritannien | 7:26,95 | |
4 | Marloes Bolman Femke Dekker | Nederländerna | 7:27,22 |
Final A
Placering | Roddare | Land | Tid | Noteringar |
---|---|---|---|---|
Georgeta Damian Doina Ignat | Rumänien | 7:11,00 | ||
Kate Slatter Rachael Taylor | Australien | 7:12,56 | ||
Karen Kraft Melissa Ryan | USA | 7:13,00 | ||
4 | Theresa Luke Emma Robinson | Kanada | 7:15,48 | |
5 | Helen Fleming Colleen Orsmond | Sydafrika | 7:16,84 | |
6 | Claudia Barth Lenka Wech | Tyskland | 7:20,08 |
Referenser
- ^ ”2000 Summer Olympics Rowing Coxless Pairs, Women” (på engelska). olympedia.org. https://www.olympedia.org/results/159507. Läst 26 juni 2020.
|