Europamästerskapet i futsal 2014
- För Europamästerskapet anordnat av UEFS, se Europamästerskapet i futsal för herrar 2014.
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 28 januari–8 februari 2014 | ||
Arrangör | Uefa och URBSFA-KBVB | ||
Land | Belgien | ||
Spelplatser | Antwerpen | ||
Arena | Lotto Arena Sportpaleis | ||
Deltagare | |||
Kval | 44 länder i kvalspel om elva platser | ||
Nationer | 12 | ||
Statistik | |||
Matcher | 20 | ||
Mål | 121 (6,1 per match) | ||
Flest mål | Eder Lima (8) | ||
0 | |||
Mästare | Italien (2:a titeln) | ||
Tvåa | Ryssland | ||
Trea | Spanien | ||
000Fyra | Portugal | ||
| |||
|
Europamästerskapet i futsal 2014 spelades i Belgien 28 januari–8 februari, 2014, och var den 9:e upplagan av Europamästerskapet i futsal. 22 landslag deltog i kvalspelet och fick spela om 11 platser i huvudturneringen. Belgien var direktkvalificerade som värdland för turneringen.
Lottning av grupper
Lottning av grupper skedde den 4 oktober 2013 i Antwerpen vid Centrum Elzenveld.[1][2] Lagen delades in i tre grupper baserat på ranking. Lagen lottades till fyra grupper som bestod av tre lag vardera.
Lottningsgrupper | |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Urna 1 | Urna 2 | Urna 3 | |||||||||
Belgien (A1) Spanien Italien Ryssland | Portugal Ukraina Tjeckien Azerbajdzjan | Kroatien Rumänien Slovenien Nederländerna | |||||||||
Gruppspelsgrupper | |||||||||||
Grupp A | Grupp B | Grupp C | Grupp D | ||||||||
Belgien Rumänien Ukraina | Nederländerna Portugal Ryssland | Azerbajdzjan Italien Slovenien | Kroatien Spanien Tjeckien |
Gruppspel
- Huvudartikel: Europamästerskapet i futsal 2014 (gruppspel)
Grupp A
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ukraina | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 |
2 | Rumänien | 2 | 1 | 0 | 1 | 6 | 2 | +4 | 3 |
3 | Belgien | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 6 | −5 | 1 |
28 januari | Belgien | 1 – 6 | Rumänien | Lotto Arena, Antwerpen | ||
21:00 | Rahou 23′ | (0 – 2) | Răducu 3′ Matei 14′ Lupu 22′ Șotărcă 32′ Iancu 35′ Salhi 39′ (sjm.) | Domare: Alessandro Malfer (Italien) | ||
30 januari | Rumänien | 0 – 1 | Ukraina | Lotto Arena, Antwerpen | ||
18:30 | (0 – 1) | Sorokin 17′ | Domare: Ondřej Černý (Tjeckien) | |||
1 februari | Ukraina | 0 – 0 | Belgien | Lotto Arena, Antwerpen | ||
20:45 | Domare: Saša Tomić (Kroatien) | |||||
Grupp B
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ryssland | 2 | 1 | 1 | 0 | 11 | 5 | +6 | 4 |
2 | Portugal | 2 | 1 | 1 | 0 | 9 | 4 | +5 | 4 |
3 | Nederländerna | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 12 | −11 | 0 |
28 januari | Ryssland | 7 – 1 | Nederländerna | Lotto Arena, Antwerpen | ||
18:30 | Cirilo 4′, 12′ Lyskov 10′ Eder Lima 15′, 35′ Sergeev 21′ Robinho 23′ | (4 – 0) | Attaibi 28′ | Domare: Fernando Gutiérrez Lumbreras (Spanien) | ||
30 januari | Nederländerna | 0 – 5 | Portugal | Lotto Arena, Antwerpen | ||
20:45 | (0 – 2) | Matos 6′ Queirós 13′ Cardinal 36′ Coelho 38′, 39′ | Domare: Saša Tomić (Kroatien) | |||
1 februari | Portugal | 4 – 4 | Ryssland | Lotto Arena, Antwerpen | ||
18:30 | Ricardinho 23′ Gonçalo 29′, 34′ Fukin 32′ (sjm.) | (0 – 0) | Abramov 23′ Pereverzev 25′ Eder Lima 30′, 35′ | Domare: Timo Onatsu (Finland) | ||
Grupp C
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italien | 2 | 1 | 0 | 1 | 9 | 3 | +6 | 3 |
2 | Slovenien | 2 | 1 | 0 | 1 | 9 | 9 | 0 | 3 |
3 | Azerbajdzjan | 2 | 1 | 0 | 1 | 7 | 13 | −6 | 3 |
29 januari | Italien | 2 – 3 | Slovenien | Lotto Arena, Antwerpen | ||
20:45 | Fortino 24′ Saad 40′ | (0 – 1) | Vrhovec 11′ Čujec 26′ Osredkar 39′ | Domare: Oleg Ivanov (Ukraina) | ||
31 januari | Slovenien | 6 – 7 | Azerbajdzjan | Lotto Arena, Antwerpen | ||
20:45 | Vrhovec 1′, 20′, 29′ Čujec 17′ Kroflič 26′ Fetič 37′ | (2 – 1) | Amadeu 1′ Rafael 24′, 39′ Borisov 29′ Augusto 31′ Felipe 36′ Edu 40′ | Domare: Eduardo Fernandes Coelho (Portugal) | ||
2 februari | Azerbajdzjan | 0 – 7 | Italien | Lotto Arena, Antwerpen | ||
18:30 | (0 – 3) | Romano 2′ Fortino 4′ Honorio 16′ Vampeta 25′ Gabriel Lima 27′ Mammarella 32′ Miarelli 40′ | Domare: Marc Birkett (England) | |||
Grupp D
Nr | Lag | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spanien | 2 | 1 | 1 | 0 | 11 | 4 | +7 | 4 |
2 | Kroatien | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 | 6 | 0 | 2 |
3 | Tjeckien | 2 | 0 | 1 | 1 | 4 | 11 | −7 | 1 |
29 januari | Spanien | 3 – 3 | Kroatien | Lotto Arena, Antwerpen | ||
18:30 | Aicardo 16′ Lin 27′, 28′ | (1 – 2) | Babić 10′ Jelovčić 18′ Capar 38′ | Domare: Pascal Lemal (Belgien) | ||
31 januari | Kroatien | 3 – 3 | Tjeckien | Lotto Arena, Antwerpen | ||
18:30 | Jelovčić 14′ Marinović 16′ Capar 39′ | (2 – 1) | Novotný 9′ Mareš 21′ Belej 24′ | Domare: Ivan Shabanov (Ryssland) | ||
2 februari | Tjeckien | 1 – 8 | Spanien | Lotto Arena, Antwerpen | ||
20:45 | Belej 26′ | (0 – 1) | Fernandão 7′, 23′ Sergio Lozano 20′ (str.), 37′ Ortiz 25′ José Ruiz 33′ Raúl Campos 35′ Pola 38′ | Domare: Bogdan Sorescu (Rumänien) | ||
Utslagsspel
- Huvudartikel: Europamästerskapet i futsal 2014 (utslagsspel)
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
3 februari | ||||||||||
Ukraina | 1 | |||||||||
6 februari | ||||||||||
Portugal | 2 | |||||||||
Portugal | 3 | |||||||||
4 februari | ||||||||||
Italien | 4 | |||||||||
Italien | 2 | |||||||||
8 februari | ||||||||||
Kroatien | 1 | |||||||||
Italien | 3 | |||||||||
3 februari | ||||||||||
Ryssland | 1 | |||||||||
Rumänien | 0 | |||||||||
6 februari | ||||||||||
Ryssland | 6 | |||||||||
Ryssland | 4 | Bronsmatch | ||||||||
4 februari | ||||||||||
Spanien | 3 | |||||||||
Slovenien | 0 | Portugal | 4 | |||||||
Spanien | 4 | Spanien | 8 | |||||||
8 februari | ||||||||||
Kvartsfinaler
3 februari | Ukraina | 1 – 2 | Portugal | Sportpaleis, Antwerpen | ||
18:00 | Valenko 13′ | (1 – 1) | Cardinal 3′, 23′ | Domare: Balázs Farkas (Ungern) | ||
3 februari | Rumänien | 0 – 6 | Ryssland | Sportpaleis, Antwerpen | ||
20:30 | (0 – 4) | Robinho 3′ Shayakhmetov 8′ Eder Lima 9′, 16′, 37′ Sergeev 34′ | Domare: Borut Šivic (Slovenien) | |||
4 februari | Italien | 2 – 1 | Kroatien | Sportpaleis, Antwerpen | ||
18:00 | Romano 1′ Fortino 10′ | (2 – 1) | Jelovčić 7′ | Domare: Fernando Gutiérrez Lumbreras (Spanien) | ||
4 februari | Slovenien | 0 – 4 | Spanien | Sportpaleis, Antwerpen | ||
20:30 | (0 – 2) | Fernandão 11′ Rafa Usín 17′ Aicardo 36′, 39′ | Domare: Alessandro Malfer (Italien) | |||
Semifinaler
6 februari | Portugal | 3 – 4 | Italien | Sportpaleis, Antwerpen | ||
18:00 | Ricardinho 13′ Arnaldo 19′ Joel 35′ | (2 – 2) | Gabriel Lima 1′, 31′ Romano 23′ Fortino 35′ | Domare: Ondřej Černý (Tjeckien) | ||
6 februari | Ryssland | 4 – 3 (e.fl.) | Spanien | Sportpaleis, Antwerpen | ||
20:30 | Sergeev 22′ Lyskov 26′ Fukin 26′ Robinho 49′ | (0 – 1) | Pola 16′ Rafa Usín 26′ Miguelín 38′ | Domare: Saša Tomić (Kroatien) | ||
Match om tredjepris
8 februari | Portugal | 4 – 8 | Spanien | Sportpaleis, Antwerpen | ||
18:00 | Ricardinho 8′ Pedro Cary 12′ Pedro Costa 26′ Joel 36′ | (2 – 5) | Fernandão 6′, 38′ José Ruiz 7′ Sergio Lozano 7′ Miguelín 17′ Rafa Usín 18′ Raúl Campos 20′ Pola 40′ | Domare: Alessandro Malfer (Italien) | ||
Final
8 februari | Italien | 3 – 1 | Ryssland | Sportpaleis, Antwerpen | ||
20:30 | Gabriel Lima 7′ Murilo 14′ Giasson 19′ | (3 – 1) | Eder Lima 10′ | Domare: Fernando Gutiérrez Lumbreras (Spanien) | ||
Källor
Noter
- ^ ”Seedings confirmed for Futsal EURO draw”. UEFA.org. http://www.uefa.com/futsaleuro/news/newsid=2000015.html. Läst 30 januari 2014.
- ^ ”UEFA Futsal EURO 2014 draw to take place in Antwerp”. UEFA.org. Arkiverad från originalet den 15 oktober 2013. https://web.archive.org/web/20131015042334/http://www.uefa.org/mediaservices/mediainformation/newsid=2000703.html. Läst 30 januari 2014.
|