Gymnastik vid europeiska spelen
Gymnastik vid europeiska spelen | |
Förbund | Fédération Internationale de Gymnastique |
---|---|
Grenar | 32 (2019) |
Debut | Baku 2015 |
Gymnastik vid europeiska spelen är gymnastiktävlingar som ingår i de europeiska spelen. Gymnastik var en av de 20 sporter som fanns med vid de första europeiska spelen 2015.[1][2][3][4][5][6] Sporten finns med på programmet även under andra upplagan 2019.[7][8][9][10][11]
Grenar
Tävlingarna har avgjorts i akrobatisk gymnastik, aerobisk gymnastik, artistisk gymnastik, rytmisk gymnastik och trampolin.
Antal grenar | 15 | 19 | ||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Gymnastik | 34 | 32 |
Medaljörer
2015
Se även Gymnastik vid europeiska spelen 2015.
- Akrobatisk gymnastik
- Damer trupp
Gren | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp | Belgien Kaat Dumarey Julie Van Gelder Ineke Van Schoor | Ryssland Valeriia Belkina Julia Nikitina Zhanna Parkhometc | Belarus Katsiaryna Barysevich Veranika Nabokina Karina Sandovich |
Balans | Belgien Kaat Dumarey Julie Van Gelder Ineke Van Schoor | Ryssland Valeriia Belkina Julia Nikitina Zhanna Parkhometc | Belarus Katsiaryna Barysevich Veranika Nabokina Karina Sandovich |
Dynamik | Belgien Kaat Dumarey Julie Van Gelder Ineke Van Schoor | Ryssland Valeriia Belkina Julia Nikitina Zhanna Parkhometc | Belarus Katsiaryna Barysevich Veranika Nabokina Karina Sandovich |
- Mixpar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp | Ryssland Marina Tjernova Georgy Pataraja | Belgien Yana Vastavel Solano Cassamajor | Storbritannien Hannah Baughn Ryan Bartlett |
Balans | Ryssland Marina Tjernova Georgy Pataraja | Belgien Yana Vastavel Solano Cassamajor | Storbritannien Hannah Baughn Ryan Bartlett |
Dynamik | Ryssland Marina Tjernova Georgy Pataraja | Belgien Yana Vastavel Solano Cassamajor | Storbritannien Hannah Baughn Ryan Bartlett |
- Aerobisk gymnastik
Gren | Guld | Silver | Brons |
Mixpar | Spanien Sara Moreno Vicente Lli | Italien Michela Castoldi Davide Donati | Ryssland Dukhik Dzhanazian Denis Soloev |
Mixtrupp | Ungern | Rumänien | Spanien |
- Artistisk gymnastik
- Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp | Oleg Verniaiev (UKR) | Oleg Stepko (AZE) | Nikita Ignatjev (RUS) |
Fristående | Rayderley Zapata (ESP) | Fabian Hambüchen (GER) | David Beljavskij (RUS) |
Räck | Fabian Hambüchen (GER) | Vlasios Maras (GRE) | Nikita Ignatjev (RUS) |
Barr | Oleg Stepko (AZE) | David Beljavskij (RUS) | Marius Berbecar (ROU) |
Bygelhäst | Sašo Bertoncelj (SLO) | Oleg Stepko (AZE) | Brinn Bevan (GBR) |
Ringar | Eleftherios Petrounias (GRE) | Nikita Ignatjev (RUS) | İbrahim Çolak (TUR) |
Hopp | Oleg Verniaiev (UKR) | Casimir Schmidt (NED) | Oleg Stepko (AZE) |
- Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp | Alija Mustafina (RUS) | Giulia Steingruber (SUI) | Lieke Wevers (NED) |
Fristående | Giulia Steingruber (SUI) | Alija Mustafina (RUS) | Lieke Wevers (NED) |
Bom | Lieke Wevers (NED) | Andreea Iridon (ROU) | Giulia Steingruber (SUI) |
Barr | Alija Mustafina (RUS) | Sophie Scheder (GER) | Andreea Iridon (ROU) |
Hopp | Giulia Steingruber (SUI) | Seda Tutkhalyan (RUS) | Lisa Top (NED) |
- Rytmisk gymnastik
- Damer individuellt
Gren | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp | Jana Kudrjavtseva (RUS) | Margarita Mamun (RUS) | Melitina Staniouta (BLR) |
Boll | Jana Kudrjavtseva (RUS) | Ganna Rizatdinova (UKR) | Melitina Staniouta (BLR) |
Käglor | Jana Kudrjavtseva (RUS) | Ganna Rizatdinova (UKR) | Melitina Staniouta (BLR) |
Tunnband | Margarita Mamun (RUS) | Melitina Staniouta (BLR) | Neta Rivkin (ISR) |
Band | Jana Kudrjavtseva (RUS) | Marina Durunda (AZE) | Salomé Pazhava (GEO) |
- Damer trupp
Gren | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp | Ryssland | Israel | Belarus |
Band | Ryssland | Ukraina | Israel |
Käglor och tunnband | Belarus | Israel | Ukraina |
- Trampolin
Gren | Guld | Silver | Brons |
Herrar individuellt | Dmitrj Usjakov (RUS) | Uladzislau Hancharou (BLR) | Ilja Gritjunin (AZE) |
Herrar par | Ryssland Dmitrj Usjakov Mikhail Melnik | Belarus Uladzislau Hancharou Mikalai Kazak | Tyskland Martin Gromowski Kyrylo Sonn |
Damer individuellt | Jana Pavlova (RUS) | Kat Driscoll (GBR) | Hanna Harchonak (BLR) |
Damer par | Ryssland Jana Pavlova Anna Kornetskaja | Frankrike Marine Jurbert Joelle Vallez | Portugal Beatriz Martins Ana Rente |
Denna tabell: visa • redigera
2019
Se även Gymnastik vid europeiska spelen 2019.
- Aerobisk gymnastik
Gren | Guld | Silver | Brons |
Mixpar[12] | Italien Michela Castoldi Davide Donati | Rumänien Dacian Barna Andreea Bogati | Ryssland Tatjana Konakova Grigorij Sjichalejev |
Mixtrupp[13] | Ryssland Garsevan Dzjanazjan Timur Kulajev Ilja Ostapenko Pjotr Perminov Roman Semjonov | Bulgarien Tijomir Barotev Ivelina Lukaki Antonio Papazov Darina Pashova Ana Maria Stoilova | Rumänien Dacian Barna Gabriel Bocser Andreea Bogati Marian Brotei Mihai Popa |
- Akrobatisk gymnastik
Pargrenar | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp[14] | Ryssland Viktorija Aksjonova Kirill Startjev | Azerbajdzjan Abdulla Əl-Məşayxi Ruhidil Qurbanlı | Belarus Artur Beljakoŭ Volha Melnik |
Balans[15] | Belarus Artur Beljakoŭ Volha Melnik | Ryssland Viktorija Aksjonova Kirill Startjev | Azerbajdzjan Abdulla Əl-Məşayxi Ruhidil Qurbanlı |
Dynamik[16] | Ryssland Viktorija Aksjonova Kirill Startjev | Azerbajdzjan Abdulla Əl-Məşayxi Ruhidil Qurbanlı | Belarus Artur Beljakoŭ Volha Melnik |
Truppgrenar | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp[17] | Belgien Talia De Troyer Britt Vanderdonckt Charlotte Van Royen | Portugal Francisca Maia Francisca Sampaio Maia Bárbara da Silva Sequeira | Belarus Veranika Nabokina Julija Ivontjik Karina Sandovitj |
Balans[18] | Belarus Veranika Nabokina Julija Ivontjik Karina Sandovitj | Belgien Talia De Troyer Britt Vanderdonckt Charlotte Van Royen | Portugal Francisca Maia Francisca Sampaio Maia Bárbara da Silva Sequeira |
Dynamik[19] | Belgien Talia De Troyer Britt Vanderdonckt Charlotte Van Royen | Portugal Francisca Maia Francisca Sampaio Maia Bárbara da Silva Sequeira | Belarus Veranika Nabokina Julija Ivontjik Karina Sandovitj |
- Artistisk gymnastik
Damernas grenar | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp[20] | Angelina Melnikova (RUS) | Lorette Charpy (FRA) | Diana Varinska (UKR) |
Barr[21] | Angelina Melnikova (RUS) | Rebecca Downie (GBR) | Anastasija Alistratava (BLR) |
Bom[22] | Nina Derwael (BEL) | Angelina Melnikova (RUS) | Diana Varinska (UKR) |
Fristående[23] | Anastasija Batjynska (UKR) | Aneta Holasová (CZE) | Jessica Castles (SWE) |
Hopp[24] | Teja Belak (SLO) | Angelina Melnikova (RUS) | Sára Péter (HUN) |
Herrarnas grenar | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp[25] | David Beljavskij (RUS) | Oleg Vernjajev (UKR) | Vladislav Poljasjov (RUS) |
Barr[26] | Oleg Vernjajev (UKR) | Marios Georgiou (CYP) | Ferhat Arıcan (TUR) |
Bygelhäst[27] | David Beljavskij (RUS) | Oleg Vernjajev (UKR) | Andrej Lichavitski (BLR) |
Fristående[28] | Emil Soravuo (FIN) | Giarnni Regini-Moran (GBR) | Petro Pachnjuk (UKR) |
Hopp[29] | Artur Davtjan (ARM) | Dmitrij Lankin (RUS) | Ihor Radivilov (UKR) |
Ringar[30] | Marco Lodadio (ITA) | Vahagn Davtjan (ARM) | Ihor Radivilov (UKR) |
Räck[31] | Robert Tvorogal (LTU) | Ahmet Önder (TUR) | Dávid Vecsernyés (HUN) |
- Rytmisk gymnastik
Individuella grenar | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp[32] | Dina Averina (RUS) | Linoy Ashram (ISR) | Katsjaryna Halkina (BLR) |
Band[33] | Dina Averina (RUS) | Linoy Ashram (ISR) | Katrin Taseva (BUL) |
Boll[34] | Linoy Ashram (ISR) | Katrin Taseva (BUL) | Dina Averina (RUS) |
Käglor[35] | Linoy Ashram (ISR) | Dina Averina (RUS) | Vlada Nikoltjenko (UKR) |
Tunnband[36] | Dina Averina (RUS) | Katsjaryna Halkina (BLR) | Vlada Nikoltjenko (UKR) |
Truppgrenar | Guld | Silver | Brons |
Mångkamp[37] | Belarus Hanna Hajdukevitj Anastasija Rybakova Aryna Tsytsylina Hanna Sjvaiba Karyna Jarmolenka | Bulgarien Simona Djankova Stefani Kirjakova Madlen Radukanova Erika Zafirova Laura Traets | Ryssland Vera Birjukova Anastasija Maksimova Anastasija Sjisjmakova Anzjelika Stubajlo Marija Tolkatjeva |
Boll[38] | Ryssland Vera Birjukova Anastasija Maksimova Anastasija Sjisjmakova Anzjelika Stubajlo Marija Tolkatjeva | Bulgarien Simona Djankova Stefani Kirjakova Madlen Radukanova Erika Zafirova Laura Traets | Belarus Hanna Hajdukevitj Anastasija Rybakova Aryna Tsytsylina Hanna Sjvaiba Karyna Jarmolenka |
Tunnband och käglor[39] | Belarus Hanna Hajdukevitj Anastasija Rybakova Aryna Tsytsylina Hanna Sjvaiba Karyna Jarmolenka | Ukraina Alina Bychno Tetjana Dovzjenko Diana Myzjerytska Anastasija Voznjak Valerija Juzvjak | Bulgarien Simona Djankova Stefani Kirjakova Madlen Radukanova Erika Zafirova Laura Traets |
- Trampolin
Gren | Guld | Silver | Brons |
Damer individuellt[40] | Léa Labrousse (FRA) | Luba Golovina (GEO) | Hanna Hantjarova (BLR) |
Herrar individuellt[41] | Uladzislau Hancharou (BLR) | Michail Melnik (RUS) | Diogo Ganchinho (POR) |
Damer par[42] | Belarus Hanna Hantjarova Maryja Macharynskaja | Ukraina Maryna Kyjko Svitlana Malkova | Ryssland Irina Kundius Jana Pavlova |
Herrar par[43] | Polen Łukasz Jaworski Artur Zakrzewski | Ukraina Anton Davydenko Mykola Prostorov | Frankrike Sébastien Martiny Allan Morante |
Denna tabell: visa • redigera
Referenser
- ^ Baku 2015 European Games - Gymnastics Acrobatic Arkiverad 24 juni 2015 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Baku 2015 European Games - Gymnastics Aerobic Arkiverad 24 juni 2015 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Baku 2015 European Games - Gymnastics Artistic Arkiverad 17 juni 2015 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Baku 2015 European Games - Gymnastics Rhytmic Arkiverad 22 juni 2015 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Baku 2015 European Games - Trampoline Arkiverad 24 juni 2015 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Exclusive: Sambo included on Minsk 2019 programme but aquatics misses out (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - Gymnastics Acrobatic Arkiverad 5 juni 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - Gymnastics Aerobic Arkiverad 5 juni 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - Gymnastics Artistic Arkiverad 5 juni 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - Gymnastics Rhytmic Arkiverad 5 juni 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ Minsk 2019 European Games - Gymnastics Trampoline Arkiverad 5 juni 2019 hämtat från the Wayback Machine. (engelska)
- ^ (24 juni 2019). Aerobic Gymnastics – Mixed Pair Medalists. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (25 juni 2019). Aerobic Gymnastics – Group Medalists. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (23 juni 2019). Acrobatic Gymnastics – All-Around Pairs. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (22 juni 2019). Acrobatic Gymnastics – Balance Pairs. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (22 juni 2019). Acrobatic Gymnastics – Dynamic Pairs. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (23 juni 2019). Acrobatic Gymnastics – Group All-Around. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (22 juni 2019). Acrobatic Gymnastics – Group Balance. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (22 juni 2019). Acrobatic Gymnastics – Group Dynamic. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (29 juni 2019). Artistic Gymnastics – Women's Individual All-Around. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Women's Uneven Bars. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Women's Balance Beam. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Women's Floor. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Women's Vault. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (29 juni 2019). Artistic Gymnastics – Men's Individual All-Around. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Men's Parallel Bars. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Men's Pommel Horse. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Men's Floor. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Men's Vault. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Men's Rings. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (30 juni 2019). Artistic Gymnastics – Men's Horizontal Bars. minsk2019.by. Läst 16 juli 2019.
- ^ (24 juni 2019). Rhythmic Gymnastics – Individual All-Around Final. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (23 juni 2019). Rhythmic Gymnastics – Individual Ribbon Final. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (23 juni 2019). Rhythmic Gymnastics – Individual Ball Final. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (23 juni 2019). Rhythmic Gymnastics – Individual Clubs Final. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (23 juni 2019). Rhythmic Gymnastics – Individual Hoop Final. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (23 juni 2019). Rhythmic Gymnastics – Group All-Around Medallists. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (23 juni 2019). Rhythmic Gymnastics – 5 Balls Medallists. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (23 juni 2019). Rhythmic Gymnastics – 3 Hoops, 4 Clubs Medallists. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (24 juni 2019). Trampoline Gymnastics – Women's Individual. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (25 juni 2019). Trampoline Gymnastics – Men's Individual. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (25 juni 2019). Trampoline Gymnastics – Women's Synchronized. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
- ^ (24 juni 2019). Trampoline Gymnastics – Men's Synchronized. minsk2019.by. Läst 15 juli 2019.
|
|