Herrarnas extra lättvikt i judo vid olympiska sommarspelen 2004
Judo vid olympiska sommarspelen 2004 | ||||
---|---|---|---|---|
Extra lättvikt | herrar | damer | ||
Halv lättvikt | herrar | damer | ||
Lättvikt | herrar | damer | ||
Halv mellanvikt | herrar | damer | ||
Mellanvikt | herrar | damer | ||
Halv tungvikt | herrar | damer | ||
Tungvikt | herrar | damer |
Herrarnas -60 kg i judo vid olympiska sommarspelen 2004 avgjordes den 14 augusti 2004 i Aten i mässhallen Ano Liosia Olympic Hall.
Medaljörer
Gren | Guld | Silver | Brons |
60 kg | Tadahiro Nomura Japan | Nestor Chergiani Georgien | Khashbaataryn Tsagaanbaatar Mongoliet |
Choi Min-Ho Sydkorea |
Resultat
First round
Eftersom det fanns fler än 32 tävlande, så hölls en inledande omgång för att eliminera så att antalet tävlande blev 32.
Huvudträd
Sextondelsfinaler | Åttondelsfinaler | Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | |||||||||||||
Nomura (JPN) | W | ||||||||||||||||
Lara (DOM) | L | Nomura (JPN) | W | ||||||||||||||
Gussenberg (GER) | W | Gussenberg (GER) | L | ||||||||||||||
Novikau (BLR) | L | Nomura (JPN) | W | ||||||||||||||
Albarracin (ARG) | W | Albarracin (ARG) | L | ||||||||||||||
Labrosse (SEY) | L | Albarracin (ARG) | W | ||||||||||||||
Aburto (MEX) | W | Aburto (MEX) | L | ||||||||||||||
Fernández (CRC) | L | Nomura (JPN) | W | ||||||||||||||
Tsagaanbaatar (MGL) | W | Tsagaanbaatar (MGL) | L | ||||||||||||||
Shah (IND) | L | Tsagaanbaatar (MGL) | W | ||||||||||||||
Williams-Murray (USA) | W | Williams-Murray (USA) | L | ||||||||||||||
Yekutiel (ISR) | L | Tsagaanbaatar (MGL) | W | ||||||||||||||
Choi (KOR) | W | Choi (KOR) | L | ||||||||||||||
Paischer (AUT) | L | Choi (KOR) | W | ||||||||||||||
Darbelet (FRA) | W | Darbelet (FRA) | L | ||||||||||||||
Alvarenga (VEN) | L | Nomura (JPN) | W | ||||||||||||||
Khergiani (GEO) | W | Khergiani (GEO) | L | ||||||||||||||
Uematsu (ESP) | L | Khergiani (GEO) | W | ||||||||||||||
Donbay (KAZ) | W | Donbay (KAZ) | L | ||||||||||||||
Rebahi (ALG) | L | Khergiani (GEO) | W | ||||||||||||||
Stanev (RUS) | W | Stanev (RUS) | L | ||||||||||||||
Ahamdi (MAR) | L | Stanev (RUS) | W | ||||||||||||||
Lounifi (TUN) | W | Lounifi (TUN) | L | ||||||||||||||
Pak (PRK) | L | Khergiani (GEO) | W | ||||||||||||||
Akhondzade (IRI) | W | Akhondzade (IRI) | L | ||||||||||||||
Cameroun (CMR) | L | Akhondzade (IRI) | W | ||||||||||||||
Nazaryan (ARM) | W | Nazaryan (ARM) | L | ||||||||||||||
Lee (BRA) | L | Akhondzade (IRI) | W | ||||||||||||||
Zintiridis (GRE) | W | Zintiridis (GRE) | L | ||||||||||||||
Zokirov (UZB) | L | Zintiridis (GRE) | W | ||||||||||||||
Fallon (GBR) | W | Fallon (GBR) | L | ||||||||||||||
Fernandis (AUS) | L |
Återkval
1:a omgången | 2:a omgången | 3:e omgången | Bronsmatcher | ||||||||||
Stanev (RUS) | L | Tsagaanbaatar (MGL) | W | ||||||||||
Donbay (KAZ) | L | Uematsu (ESP) | W | Uematsu (ESP) | L | ||||||||
Uematsu (ESP) | W | Uematsu (ESP) | W | ||||||||||
Zintiridis (GRE) | L | ||||||||||||
Zintiridis (GRE) | W | ||||||||||||
Nazaryan (ARM) | L | Cameroun (CMR) | L | ||||||||||
Cameroun (CMR) | W | ||||||||||||
Choi (KOR) | W | Akhondzade (IRI) | L | ||||||||||
Williams-Murray (USA) | L | Shah (IND) | L | Choi (KOR) | W | ||||||||
Shah (IND) | W | Choi (KOR) | W | ||||||||||
Gussenberg (GER) | L | ||||||||||||
Albarracin (ARG) | L | ||||||||||||
Gussenberg (GER) | W | Gussenberg (GER) | W | ||||||||||
Lara (DOM) | L |
Referenser
- Yahoo! Sports Aten 2004, resultat
|