Olympiska sommarspelen 2004Rodd Herrarnas fyra utan styrman |
Information |
---|
Datum | 14-21 augusti |
---|
Anläggning | Schinias Olympic Rowing and Canoeing Centre |
---|
Föregående | Följande | |
---|
|
Herrarnas fyra utan styrman i rodd vid olympiska sommarspelen 2004 avgjordes mellan den 14 och 21 augusti 2004.
Medaljörer
Resultat
Heat 1 (14 augusti)
- Kanada (Cameron Baerg, Thomas Herschmiller, Jake Wetzel, Barney Williams) 6:26,38 SF
- Polen (Jarosław Godek, Mariusz Daniszewski, Artur Rozalski, Rafał Smoliński) 6:30,72 SF
- Tjeckien (Jakub Makovicka, Jan Schindler, Petr Vitásek, Karel Neffe, Jr.) 6:31,23 SF
- Kroatien (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 6:34,05 R
- Rumänien (Daniel Măstăcan, Florin Corbeanu, Ovidiu Cornea, Gheorghita Munteanu) 6:40,16 R
Heat 2 (14 augusti)
- Storbritannien (Steve Williams, James Cracknell, Ed Coode, Matthew Pinsent) 6:20,85 SF
- Italien (Lorenzo Porzio, Dario Dentale, Luca Agamennoni, Raffaello Leonardo) 6:22,58 SF
- Slovenien (Tomaž Pirih, Jani Klemenčič, Grega Sračnjek, Miha Pirih) 6:25,36 SF
- USA (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 6:30,01 R
Heat 3 (14 augusti)
- Australien (Dave McGowan, Rob Jahrling, Tom Laurich, David Dennis) 6:21,97 SF
- Nya Zeeland (Donald Leach, Mahé Drysdale, Carl Meyer, Eric Murray) 6:22,91 SF
- Tyskland (Jochen Urban, Sebastian Thormann, Philipp Stueer, Bernd Heidicker) 6:33,14 SF
- Ryssland (Sergej Matvejev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvintjev) 6:36,93 R
Återkval
Återkval 1 (17 augusti)
- Ryssland (Sergej Matvejev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvintjev) 5:56,94 SF
- USA (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 5:58,13 SF
- Kroatien (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 5:58,48 SF
- Rumänien (Daniel Măstăcan, Florin Corbeanu, Ovidiu Cornea, Gheorghita Munteanu) 6:00,10
Semifinaler
Semifinal A (18 augusti)
- Canada (Cameron Baerg, Thomas Herschmiller, Jake Wetzel, Barney Williams) 5:50,68 FA
- Australia (Dave McGowan, Rob Jahrling, Tom Laurich, David Dennis) 5:51,81 FA
- Italy (Lorenzo Porzio, Dario Dentale, Luca Agamennoni, Raffaello Leonardo) 5:52,12 FA
- Germany (Jochen Urban, Sebastian Thormann, Philipp Stueer, Bernd Heidicker) 5:54,45 FB
- Czech Republic (Jakub Makovicka, Jan Schindler, Petr Vitásek, Karel Neffe Jr,) 5:55,81 FB
- United States (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 5:56,78 FB
Semifinal B (18 augusti)
- Storbritannien (Steve Williams, James Cracknell, Ed Coode, Matthew Pinsent) 5:50,44 FA
- Nya Zeeland (Donald Leach, Mahé Drysdale, Carl Meyer, Eric Murray) 5:52,95 FA
- Polen (Jarosław Godek, Mariusz Daniszewski, Artur Rozalski, Rafał Smoliński) 5:53,32 FA
- Slovenien (Tomaž Pirih, Jani Klemenčič, Grega Sračnjek, Miha Pirih) 5:55,53 FB
- Ryssland (Sergej Matvejev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvintjev) 6:02,26 FB
- Kroatien (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 6:05,54 FB
FinalER
Final A (21 augusti)
- Storbritannien (Steve Williams, James Cracknell, Ed Coode, Matthew Pinsent) 6:06,98
- Kanada (Cameron Baerg, Thomas Herschmiller, Jake Wetzel, Barney Williams) 6:07,06
- Italien (Lorenzo Porzio, Dario Dentale, Luca Agamennoni, Raffaello Leonardo) 6:10,41
- Australien (Dave McGowan, Rob Jahrling, Tom Laurich, David Dennis) 6:13,06
- Nya Zeeland (Donald Leach, Mahé Drysdale, Carl Meyer, Eric Murray) 6:15,47
- Polen (Jarosław Godek, Mariusz Daniszewski, Artur Rozalski, Rafał Smoliński) 6:22,43
Final B (19 augusti)
- Tyskland (Jochen Urban, Sebastian Thormann, Philipp Stueer, Bernd Heidicker) 5:48,52
- Tjeckien (Jakub Makovicka, Jan Schindler, Petr Vitásek, Karel Neffe Jr,) 5:49,99
- Slovenien (Tomaž Pirih, Jani Klemenčič, Grega Sračnjek, Miha Pirih) 5:50,59
- USA (Garrett Klugh, Michael Wherley, Jamie Schroeder, Wolfgang Moser) 5:52,55
- Ryssland (Sergej Matvejev, Vladimir Volodenkov, Evgenij Jigulin, Aleksandr Litvintjev) 5:53,58
- Kroatien (Damir Vucicic, Igor Boraska, Petar Milin, Marko Dragicevic) 5:57,36
Referenser
- ^ Rowing at the 2004 Athina Summer Games: Men's Coxless Fours Arkiverad 31 maj 2009 hämtat från the Wayback Machine. sports-reference.com (engelska)
Fyra utan styrman i rodd vid olympiska sommarspelen |
---|
| Herrar | | | Damer | 1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020 |
|