Herrarnas turnering i basket 3x3 vid olympiska sommarspelen 2020
Basket Herrarnas turnering | |||
Information | |||
---|---|---|---|
Datum | 24 - 28 juli | ||
Nationer | 8 lag | ||
Deltagare | 32 | ||
Arena | Aomi Urban Sports Park | ||
| |||
| |||
| |||
| |||
| |||
|
Basket vid olympiska sommarspelen 2020 | ||||
| ||||
---|---|---|---|---|
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
| ||||
|
Herrarnas turnering i tremannabasket vid olympiska sommarspelen 2020 spelades mellan den 24 och 28 juli 2021 på Aomi Urban Sports Park i Tokyo i Japan.[1] De åtta lagen spelade ett gruppspel där alla mötte alla.[2]
Kvalificering
- Huvudartikel: Kvalspelet till herrarnas turnering i basket 3x3 vid olympiska sommarspelen 2020
Turnering | Datum | Spelplats | Platser | Kvalificerade |
---|---|---|---|---|
Värdnation | i.u. | i.u. | 1 | Japan |
Fibas världsranking[3] | 1 november 2019 | i.u. | 3 | Serbien |
ROC | ||||
Kina | ||||
Olympisk kvalturnering[3] | 26–30 maj 2021 | Österrike | 3 | Lettland |
Nederländerna | ||||
Polen | ||||
Mångsidighetsbaserad olympisk kvalturnering[3] | 4–6 juni 2021 | Ungern | 1 | Belgien |
Totalt | 8 |
Gruppspel
Gruppvinnarna och grupptvåorna gick direkt till semifinalerna, de två sämst placerade lagen eliminerades och de övriga lagen spelade kvartsfinaler.[2]
Kvalificerade till semifinal | |
Kvalificerade till kvartsfinal |
Nr | Lag | S | V | O | F | PF | PM | PS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Serbien | 7 | 7 | 0 | 0 | 138 | 91 | +47 | 14 |
2 | Belgien | 7 | 4 | 0 | 3 | 126 | 127 | −1 | 8 |
3 | Nederländerna | 7 | 4 | 0 | 3 | 133 | 129 | +4 | 8 |
4 | Lettland | 7 | 4 | 0 | 3 | 132 | 129 | +3 | 8 |
5 | ROC | 7 | 3 | 0 | 4 | 116 | 125 | −9 | 6 |
6 | Japan | 7 | 2 | 0 | 5 | 123 | 134 | −11 | 4 |
7 | Polen | 7 | 2 | 0 | 5 | 120 | 130 | −10 | 4 |
8 | Kina | 7 | 2 | 0 | 5 | 119 | 142 | −23 | 4 |
3 | 24 juli 2021, 11:35 UTC+9 | Polen | 14 – 21 | Lettland | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Hicks 8 | Rapport | Miezis 7 | Domare: Markos Michaelides, Schweiz Edmond Ho, Hongkong | |||
4 | 24 juli 2021, 12:00 UTC+9 | Kina | 13 – 22 | Serbien | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Hu 6 | Rapport | Bulut 11 | Domare: Marek Maliszewski, Polen Glenn Tuitt, USA | |||
7 | 24 juli 2021, 15:00 UTC+9 | ROC | 21 – 13 | Kina | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Zujev 12 | Rapport | Hu 6 | Domare: Glenn Tuitt, USA Cecília Tóth, Ungern | |||
8 | 24 juli 2021, 15:25 UTC+9 | Serbien | 16 – 15 | Nederländerna | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Vasić 5 | Rapport | Voorn 6 | Domare: Edmond Ho, Hongkong Marek Maliszewski, Polen | |||
11 | 24 juli 2021, 18:40 UTC+9 | Lettland | 20 – 21 | Belgien | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Lasmanis 11 | Rapport | Vervoort 11 | Domare: Markos Michaelides, Schweiz Edmond Ho, Hongkong | |||
12 | 24 juli 2021, 19:05 UTC+9 | Japan | 19 – 20 | Polen | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Brown, Tominaga 7 | Rapport | Pawłowski, Zamojski 7 | Domare: Vlad Ghizdareanu, Rumänien Jasmina Juras, Serbien | |||
15 | 24 juli 2021, 22:00 UTC+9 | Nederländerna | 18 – 15 | ROC | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
van der Horst 9 | Rapport | Karpenkov 6 | Domare: Jasmina Juras, Serbien Markos Michaelides, Schweiz | |||
16 | 24 juli 2021, 22:25 UTC+9 | Belgien | 16 – 18 | Japan | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Bogaerts 5 | Rapport | Yasuoka 7 | Domare: Vlad Ghizdareanu, Rumänien Su Yu-yen, Taiwan | |||
19 | 25 juli 2021, 11:35 UTC+9 | ROC | 16 – 21 | Belgien | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
20 | 25 juli 2021, 12:00 UTC+9 | Polen | 12 – 15 | Serbien | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
23 | 25 juli 2021, 15:00 UTC+9 | Kina | 17 – 18 | Lettland | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
24 | 25 juli 2021, 15:25 UTC+9 | Serbien | 21 – 14 | Belgien | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
27 | 25 juli 2021, 18:40 UTC+9 | ROC | 16 – 21 | Polen | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
28 | 25 juli 2021, 19:05 UTC+9 | Japan | 20 – 21 | Nederländerna | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
31 | 25 juli 2021, 22:00 UTC+9 | Nederländerna | 21 – 18 | Kina | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
32 | 25 juli 2021, 22:25 UTC+9 | Lettland | 21 – 18 | Japan | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
35 | 26 juli 2021, 11:35 UTC+9 | Belgien | 20 – 21 | Kina | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
36 | 26 juli 2021, 12:00 UTC+9 | Serbien | 21 – 11 | Japan | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
39 | 26 juli 2021, 15:00 UTC+9 | Japan | 16 – 19 | ROC | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
40 | 26 juli 2021, 15:25 UTC+9 | Lettland | 16 – 22 | Serbien | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
43 | 26 juli 2021, 18:40 UTC+9 | Nederländerna | 17 – 18 | Belgien | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
44 | 26 juli 2021, 19:05 UTC+9 | Polen | 19 – 21 | Kina | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
47 | 26 juli 2021, 22:00 UTC+9 | ROC | 19 – 15 | Lettland | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
48 | 26 juli 2021, 22:25 UTC+9 | Nederländerna | 22 – 20 | Polen | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
51 | 27 juli 2021, 14:40 UTC+9 | Belgien | 16 – 14 | Polen | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
52 | 27 juli 2021, 15:05 UTC+9 | Kina | 16 – 21 | Japan | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
55 | 27 juli 2021, 18:00 UTC+9 | Serbien | 21 – 10 | ROC | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
56 | 27 juli 2021, 18:25 UTC+9 | Lettland | 22 – 18 | Nederländerna | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
Utslagsspel
Kvartsfinaler | Semifinaler | Final | ||||||||
28 juli | ||||||||||
Serbien | 10 | |||||||||
27 juli | ||||||||||
ROC | 21 | |||||||||
Nederländerna | 19 | |||||||||
28 juli | ||||||||||
ROC | 21 | |||||||||
ROC | 18 | |||||||||
27 juli | ||||||||||
Lettland | 21 | |||||||||
Lettland | 21 | |||||||||
28 juli | ||||||||||
Japan | 18 | |||||||||
Belgien | 8 | |||||||||
Lettland | 21 | Bronsmatch | ||||||||
28 juli | ||||||||||
Serbien | 21 | |||||||||
Belgien | 10 | |||||||||
Kvartsfinaler
58 | 27 juli 2021, 21:00 UTC+9 | Nederländerna | 19 – 21 | ROC | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
van der Horst 8 | Rapport | Zujev 9 | Domare: Edmond Ho, Hongkong Markos Michaelides, Schweiz | |||
60 | 27 juli 2021, 22:20 UTC+9 | Lettland | 21 – 18 | Japan | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Krūmiņš 9 | Rapport | Tominaga 8 | Domare: Jasmina Juras, Serbien Marek Maliszewski, Polen | |||
Semifinaler
62 | 28 juli 2021, 17:30 UTC+9 | Serbien | 10 – 21 | ROC | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
64 | 28 juli 2021, 18:40 UTC+9 | Belgien | 8 – 21 | Lettland | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
Bronsmatch
66 | 28 juli 2021, 21:15 UTC+9 | Serbien | 21 – 10 | Belgien | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | ||||||
Final
68 | 28 juli 2021, 22:25 UTC+9 | ROC | 18 – 21 | Lettland | Aomi Urban Sports Park, Tokyo | |
Rapport | Domare: Jasmina Juras, Serbien Markos Michaelides, Schweiz | |||||
Källor
|