Herrdubbel i badminton vid olympiska sommarspelen 1996
Badminton vid olympiska sommarspelen 1996 | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Singel | herrar | damer | ||||
Dubbel | herrar | damer | mixed |
Herrdubbeln i badminton vid olympiska sommarspelen 1996 i Atlanta vanns av Indonesien.
Medaljtabell
Klass | Guld | Silver | Brons |
Dubbel, herrar | Indonesien Rexy Mainaky Ricky Subagja | Malaysia Cheah Soon Kit Yap Kim Hock | Indonesien Antonius Ariantho Denny Kantono |
Turneringen
Första omgången
Första rundan | ||
---|---|---|
Vinnare | Poäng | Förlorare |
Rexy Mainaky & Ricky Subagja (INA) | () | Bye |
Michael Søgaard & Henrik Svarrer (DEN) | (15-11, 5-15, 18-15) | Kim Dong-moon & Yoo Yong-sung (KOR) |
Huang Zhanzhong & Jiang Xin (CHN) | () | Bye |
Peter Blackburn & Paul Straight (AUS) | (15-3, 15-8) | Stephan Beeharry & Eddy Clarisse (MRI) |
Rudy Gunawan & Bambang Suprianto (INA) | () | Bye |
Soo Beng Kiang & Tan Kim Her (MAS) | (15-7, 15-3) | Anil Kaul & Iain Sydie (CAN) |
Pramote Teerawiwatana & Sakrapee Thongsari (THA) | () | Bye |
Simon Archer & Chris Hunt (GBR) | (15-11, 15-12) | Chan Siu Kwong & He Tim (HKG) |
Andrey Antropov & Nikolai Zuyev (RUS) | (18-13, 7-15, 15-4) | Nick Ponting & Julian Robertson (GBR) |
Michael Helber & Michael Keck (GER) | (15-8, 15-13) | Peter Axelsson & Pär-Gunnar Jönsson (SWE) |
Jens Eriksen & Christian Jakobsen (DEN) | (15-10, 17-14) | Jaimie Dawson & Darryl Yung (CAN) |
Antonius Ariantho & Denny Kantono (INA) | () | Bye |
Ha Tae-kwon & Kang Kyung-Jin (KOR) | (15-8, 15-5) | Siripong Siripul & Khunakorn Sudhisodhi (THA) |
Jon Holst-Christensen & Thomas Lund (DEN) | () | Bye |
Ge Cheng & Tao Xiaoqiang (CHN) | (15-2, 15-3) | Darren Hall & Peter Knowles (GBR) |
Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock (MAS) | () | Bye |
Åttondelsfinaler
Åttondelsfinaler | ||
---|---|---|
Vinnare | Poäng | Förlorare |
Rexy Mainaky & Ricky Subagja (INA) | (15-10, 15-7) | Michael Søgaard & Henrik Svarrer (DEN) |
Huang Zhanzhong & Jiang Xin (CHN) | (15-7, 15-9) | Peter Blackburn & Paul Straight (AUS) |
Soo Beng Kiang & Tan Kim Her (MAS) | (18-13, 4-15, 15-6) | Rudy Gunawan & Bambang Suprianto (INA) |
Simon Archer & Chris Hunt (GBR) | (18-14, 15-11) | Pramote Teerawiwatana & Sakrapee Thongsari (THA) |
Andrey Antropov & Nikolai Zuyev (RUS) | (15-1, 15-7) | Michael Helber & Michael Keck (GER) |
Antonius Ariantho & Denny Kantono (INA) | (15-8, 15-12) | Jens Eriksen & Christian Jakobsen (DEN) |
Ha Tae-Kwon & Kang Kyung-Jin (KOR) | (15-11, 14-17, 15-11) | Jon Holst-Christensen & Thomas Lund (DEN) |
Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock (MAS) | (15-8, 15-2) | Ge Cheng & Tao Xiaoqiang (CHN) |
Kvartsfinaler
Kvartsfinaler | ||
---|---|---|
Vinnare | Poäng | Förlorare |
Rexy Mainaky & Ricky Subagja (INA) | (15-7, 15-7) | Huang Zhanzhong & Jiang Xin (CHN) |
Soo Beng Kiang & Tan Kim Her (MAS) | (15-5, 15-12) | Simon Archer & Chris Hunt (GBR) |
Antonius Ariantho & Denny Kantono (INA) | (15-5, 15-1) | Andrey Antropov & Nikolai Zuyev (RUS) |
Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock (MAS) | (18-17, 15-8) | Ha Tae-Kwon & Kang Kyung-Jin (KOR) |
Semifinaler
Semifinaler | ||
---|---|---|
Vinnare | Poäng | Förlorare |
Rexy Mainaky & Ricky Subagja (INA) | (15-3, 15-5) | Soo Beng Kiang & Tan Kim Her (MAS) |
Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock (MAS) | (15-10, 15-4) | Antonius Ariantho & Denny Kantono (INA) |
Bronsmatch
Bronsmatch | ||
---|---|---|
Vinnare | Poäng | Förlorare |
Antonius Ariantho & Denny Kantono (INA) | (15-4, 12-15, 15-8) | Soo Beng Kiang & Tan Kim Her (MAS) |
Final
Final | ||
---|---|---|
Vinnare | Poäng | Förlorare |
Rexy Mainaky & Ricky Subagja (INA) | (5-15, 15-13, 15-12) | Cheah Soon Kit & Yap Kim Hock (MAS) |
|