Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2021
Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2021 | |
Datum | 18–22 augusti 2021 |
---|---|
Grenar | 45 grenar i 1 sport |
Deltagare | |
Nationer | 116 |
Aktiva | 958 |
Värdskap | |
Land | Kenya |
Ort | Nairobi |
Arena | Moi International Sports Center |
Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2021 (officiellt World Athletics U20 Championships) var de 18:e juniorvärldsmästerskapen och anordnades i Nairobi, Kenya mellan den 18 och 22 augusti 2021.[1] Tävlingarna var öppna för atleter födda tidigast 1 januari 2002.
Medaljörer
Herrar
Löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 m | Letsile Tebogo Botswana | 10,19 | Benjamin Richardson Sydafrika | 10,28 | Shainer Rengifo Kuba | 10,32 |
200 m | Udodi Onwuzurike Nigeria | 20,21 0NRJ0 | Letsile Tebogo Botswana | 20,38 | Sinesipho Dambile Sydafrika | 20,48 0SB0 |
400 m | Anthony Pesela Botswana | 44,58 0MR0 | Luis Avilés Mexiko | 44,95 0NRJ0 | Antonie Nortje Sydafrika | 45,32 0PB0 |
800 m | Emmanuel Wanyonyi Kenya | 1.43,76 0MR0 | Mohamed Ali Gouaned Algeriet | 1.44,45 0NRJ0 | Noah Kibet Kenya | 1.44,88 0PB0 |
1 500 m | Vincent Keter Kenya | 3.37,24 | Wegene Addisu Etiopien | 3.37,86 | Melkeneh Azize Etiopien | 3.40,22 |
3 000 m | Tadese Worku Etiopien | 7.42,09 0MR0 | Ali Abdilmana Etiopien | 7.44,55 0PB0 | Habtom Samuel Eritrea | 7.52,69 0PB0 |
5 000 m | Benson Kiplangat Kenya | 13.20,37 0PB0 | Tadese Worku Etiopien | 13.20,65 | Levy Kibet Kenya | 13.26,01 0PB0 |
110 m häck (99,0 cm) | Sasha Zhoya Frankrike | 12,72 0VRJ0 | Vashaun Vascianna Jamaica | 13,25 0PB0 | Jakub Szymański Polen | 13,43 0PB0 |
400 m häck | Berke Akçam Turkiet | 49,38 0NRJ0 | Denis Novoseltsev Authorised Neutral Athletes | 49,62 0PB0 | Devontie Archer Jamaica | 49,78 0PB0 |
Svenska Oskar Edlund slutade ursprungligen först i loppet, men blev diskvalificerad efter att grenslat en häck. | ||||||
3 000 m hinder | Amos Serem Kenya | 8.30,72 | Tadese Takele Etiopien | 8.33,15 | Simon Koech Kenya | 8.34,79 |
4×100 m stafett | Sydafrika Mihlali Xhotyeni Sinesipho Dambile Letlhogonolo Moleyane Benjamin Richardson *Henru Olivier *Bradley Oliphant | 38,51 0VRJ0 | Jamaica Alexavier Monfried Bryan Levell Andrew Gilipps Sandrey Davison | 38,61 AJR | Polen Dominik Łuczynski Patryk Krupa Jakub Pietrusa Oliwer Wdowik | 38,90 AJR |
4×400 m stafett | Botswana Busang Collen Kebinatshipi Anthony Pesela Oreeditse Masede Phenyo Bongani Majama *Thusoyaone Gabanatlhong | 3.05,22 WJL | Jamaica Malachi Johnson Jeremy Bembridge Tahj Hamm Devontie Archer *Antonio Hanson | 3.05,76 0SB0 | Kenya Joshua Wanyonyi Elkanah Kiprotich Chemelil Kennedy Kimeu Peter Kithome | 3.05,94 |
Gång 10 000 m | Heristone Wanyonyi Kenya | 42.10,84 0PB0 | Amit Indien | 42.17,94 | Paul McGrath Spanien | 42.26,11 0PB0 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Höjdhopp | Yonathan Kapitolnik Israel | 2,26 m 0PB0 | Massimiliano Luiu Italien | 2,17 m 0PB0 | Mateusz Kołodziejski Polen | 2,17 m |
Stavhopp | Matvei Volkov Belarus | 5,45 m | Juho Alasaari Finland | 5,35 m | Kyle Rademeyer Sydafrika | 5,30 m |
Längdhopp | Erwan Konaté Frankrike | 8,12 m WJL | Jhon Berrío Colombia | 7,97 m 0NRJ0 | Kavian Kerr Jamaica | 7,90 m 0PB0 |
Tresteg | Gabriel Wallmark Sverige | 16,43 m 0NRJ0 | Jaydon Hibbert Jamaica | 16,05 m 0PB0 | Simon Gore Frankrike | 15,85 m 0PB0 |
Kula (6 kg) | Juan Carley Vázquez Kuba | 19,73 m | Yauheni Bryhi Belarus | 19,70 m 0PB0 | Jephté Vogel Schweiz | 19,16 m |
Diskus | Mykolas Alekna Litauen | 69,81 m 0MR0 | Ralford Mullings Jamaica | 66,68 m | Raman Khartanovich Belarus | 62,19 m |
Slägga (6 kg) | Jan Doležálek Tjeckien | 77,83 m 0NRJ0 | Orestis Ntousakis Grekland | 77,78 m | Jean-Baptiste Bruxelle Frankrike | 77,70 m |
Spjut | Janne Läspä Finland | 76,46 m | Artur Felfner Ukraina | 76,32 m | Chinecherem Nnamdi Nigeria | 74,48 m |
Tiokamp (junior) | František Doubek Tjeckien | 8 169 p WJL, 0NRJ0 | Jente Hauttekeete Belgien | 8 053 p | José San Pastor Spanien | 7 430 p 0NRJ0 |
Damer
Löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
100 m | Tina Clayton Jamaica | 11,09 0PB0 | Beatrice Masilingi Namibia | 11,39 | Mélissa Gutschmidt Schweiz | 11,51 |
200 m | Christine Mboma Namibia | 21,84 0VRJ0 | Beatrice Masilingi Namibia | 22,18 0PB0 | Favour Ofili Nigeria | 22,23 0NRJ0 |
400 m | Imaobong Nse Uko Nigeria | 51,55 0PB0 | Kornelia Lesiewicz Polen | 51,97 0PB0 | Sylvia Chelangat Kenya | 52,23 0PB0 |
800 m | Ayal Dagnachew Etiopien | 2.02,96 | Valentina Rosamilia Schweiz | 2.04,29 | Elli Eftychia Deligianni Grekland | 2.04,66 |
1 500 m | Purity Chepkirui Kenya | 4.16,07 | Diribe Welteji Etiopien | 4.16,39 | Winnie Jemutai Kenya | 4.18,99 |
3 000 m | Teresia Muthoni Gateri Kenya | 8.57,78 | Zenah Jemutai Yego Kenya | 8.59,59 | Melknat Wudu Etiopien | 9.00,12 0PB0 |
5 000 m | Mizan Alem Etiopien | 16.05,61 | Melknat Wudu Etiopien | 16.13,16 | Prisca Chesang Uganda | 16.21,78 |
Wudu och Chesang blev ursprungligen diskvalificerade för att trampat utanför banan, men fick åter sina medaljer efter en protest. | ||||||
100 m häck | Ackera Nugent Jamaica | 12,95 | Anna Maria Millend Estland | 13,45 | Anna Tóth Ungern | 13,58 |
400 m häck | Heidi Salminen Finland | 56,94 0PB0 | Ludivine Aubert Frankrike | 57,16 0PB0 | Savannah Sutherland Kanada | 57,27 0PB0 |
3 000 m hinder | Jackline Chepkoech Kenya | 9.27,40 0PB0 | Zerfe Wondemagegn Etiopien | 9.35,22 | Faith Cherotich Kenya | 9.44,76 |
4×100 m stafett | Jamaica Serena Cole Tina Clayton Kerrica Hill Tia Clayton | 42,94 0VRJ0 | Namibia Ndawana Haitembu Beatrice Masilingi Nandi Tjanjeua Vass Christine Mboma | 43,76 0NRJ0 | Nigeria Praise Ofoku Favour Ofili Anita Taviore Tima Seikeseye Godbless | 43,90 0SB0 |
4×400 m stafett | Nigeria Opeyemi Deborah Oke Imaobong Nse Uko Ella Onojuvwevwo Favour Ofili | 3.31,46 WJL | Jamaica Annalee Robinson Aalliyah Francis Alliah Baker Daena Dyer | 3.36,57 0SB0 | Italien Alessandra Iezzi Federica Pansini Angelica Ghergo Alexandra Almici | 3.37,18 |
Gång 10 000 m | Sofía Ramos Rodríguez Mexiko | 46.23,01 | Maële Biré-Heslouis Frankrike | 47.43,87 | Eliška Martínková Tjeckien | 47.46,28 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Höjdhopp | Natalya Spiridonova Authorised Neutral Athletes | 1,91 m | Marithé Engondo Schweiz | 1,89 m | Styliana Ioannidou Cypern | 1,87 m |
Stavhopp | Mirè Reinstorf Sydafrika | 4,15 m AJR | Élise Russis Frankrike | 4,15 m | Heather Abadie Kanada | 4,05 m |
Längdhopp | Maja Åskag Sverige | 6,60 m 0PB0 | Shaili Singh Indien | 6,59 m 0PB0 | Mariia Horielova Ukraina | 6,50 m 0PB0 |
Tresteg | Maja Åskag Sverige | 13,75 m | Tessy Ebosele Spanien | 13,63 m 0PB0 | Darja Sopova Lettland | 13,60 m |
Kula | Miné de Klerk Sydafrika | 17,40 m | Pınar Akyol Turkiet | 16,72 m | Dane Roets Sydafrika | 15,61 m |
Diskus | Violetta Ignatyeva Authorised Neutral Athletes | 57,84 m | Miné de Klerk Sydafrika | 53,50 m AJR | Alina Nikitsenka Belarus | 51,47 m |
Slägga | Silja Kosonen Finland | 71,64 m 0MR0 | Rose Loga Frankrike | 67,11 m | Maryola Bukel Belarus | 65,20 m |
Spjut | Adriana Vilagoš Serbien | 61,46 m AJR | Elina Tzengko Grekland | 57,91 m | Yiselena Ballar Rojas Kuba | 55,48 m |
Sjukamp | Saga Vanninen Finland | 5 997 p | Pippi Lotta Enok Estland | 5 746 p 0PB0 | Szabina Szűcs Ungern | 5 674 p 0PB0 |
Mixed
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
4×400 m stafett | Nigeria Johnson Nnamani Imaobong Nse Uko Opeyemi Deborah Oke Bamidele Ajayi *Ella Onojuvwevwo | 3.19,70 0MR0 | Polen Kornelia Lesiewicz Alicja Kaczmarek Michał Wróbel Patryk Grzegorzewicz *Olga Rzeszewska *Mateusz Matera | 3.19,80 0SB0 | Indien Barath Sridhar Priya Mohan Summy Kapil *Abdul Razak Cherankulangara Rasheed | 3.20,60 0SB0 |
Medaljtabell
* Värdland ( Kenya)
Nr | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kenya* | 8 | 1 | 7 | 16 |
2 | Finland | 4 | 1 | 0 | 5 |
3 | Nigeria | 4 | 0 | 3 | 7 |
4 | Etiopien | 3 | 7 | 2 | 12 |
5 | Jamaica | 3 | 6 | 2 | 11 |
6 | Sydafrika | 3 | 2 | 4 | 9 |
7 | Botswana | 3 | 1 | 0 | 4 |
8 | Sverige | 3 | 0 | 0 | 3 |
9 | Frankrike | 2 | 4 | 2 | 8 |
999 – | Authorised Neutral Athletes | 2 | 1 | 0 | 3 |
10 | Tjeckien | 2 | 0 | 1 | 3 |
11 | Namibia | 1 | 3 | 0 | 4 |
12 | Belarus | 1 | 1 | 3 | 5 |
13 | Mexiko | 1 | 1 | 0 | 2 |
Turkiet | 1 | 1 | 0 | 2 | |
15 | Kuba | 1 | 0 | 2 | 3 |
16 | Israel | 1 | 0 | 0 | 1 |
Litauen | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Serbien | 1 | 0 | 0 | 1 | |
19 | Polen | 0 | 2 | 3 | 5 |
20 | Schweiz | 0 | 2 | 2 | 4 |
21 | Grekland | 0 | 2 | 1 | 3 |
Indien | 0 | 2 | 1 | 3 | |
23 | Estland | 0 | 2 | 0 | 2 |
24 | Spanien | 0 | 1 | 2 | 3 |
25 | Italien | 0 | 1 | 1 | 2 |
Ukraina | 0 | 1 | 1 | 2 | |
27 | Algeriet | 0 | 1 | 0 | 1 |
Belgien | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Colombia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
30 | Kanada | 0 | 0 | 2 | 2 |
Ungern | 0 | 0 | 2 | 2 | |
32 | Cypern | 0 | 0 | 1 | 1 |
Eritrea | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Lettland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Uganda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (35 nationer) | 45 | 45 | 45 | 135 |
Källor
- ”Resultat – Juniorvärldsmästerskapen i friidrott 2021”. worldathletics.org. https://worldathletics.org/competitions/world-athletics-u20-championships/world-athletics-u20-championships-7136587/timetable/bydiscipline. Läst 30 mars 2022.
Noter
- ^ ”New dates set for World Athletics Series events postponed due to the global Covid-19 pandemic”. worldathletics.org. 30 juli 2020. https://www.worldathletics.org/competitions/world-athletics-u20-championships/world-athletics-u20-championships-7136587/news/press-releases/new-dates-world-u20-championships. Läst 30 mars 2022.