Kvalspelet till världsmästerskapet i fotboll 2022 (Conmebol)
- Huvudartikel: Kvalspelet till världsmästerskapet i fotboll 2022
Evenemangsfakta | |||
---|---|---|---|
Datum | 8 oktober 2020–29 mars 2022 | ||
Arrangör | Conmebol | ||
Deltagare | |||
Nationer | 10 | ||
| |||
|
Kvalspelet till världsmästerskapet i fotboll 2022 (Conmebol) är konfederationen Conmebol:s (Sydamerika) kvaltävlingar till Världsmästerskapet i fotboll 2022 i Qatar. Samtliga 10 medlemmar tävlar om fyra direktplatser och en playoffplats till mästerskapet
Nationer
Ranking per september 2020.[1]
Tabeller
Poängtabell
Kvalificerad för VM | |
Kvalificerad för interkontinentala kvalspel |
Nr | Lag v • r | S | V | O | F | GM | IM | MS | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Brasilien | 17 | 14 | 3 | 0 | 40 | 5 | +35 | 45 |
2 | Argentina | 17 | 11 | 6 | 0 | 27 | 8 | +19 | 39 |
3 | Uruguay | 18 | 8 | 4 | 6 | 22 | 22 | 0 | 28 |
4 | Ecuador | 18 | 7 | 5 | 6 | 27 | 19 | +8 | 26 |
5 | Peru | 18 | 7 | 3 | 8 | 19 | 22 | −3 | 24 |
6 | Colombia | 18 | 5 | 8 | 5 | 20 | 19 | +1 | 23 |
7 | Chile | 18 | 5 | 4 | 9 | 19 | 26 | −7 | 19 |
8 | Paraguay | 18 | 3 | 7 | 8 | 12 | 26 | −14 | 16 |
9 | Bolivia | 18 | 4 | 3 | 11 | 23 | 42 | −19 | 15 |
10 | Venezuela | 18 | 3 | 1 | 14 | 14 | 34 | −20 | 10 |
Resultattabell
Hemma \ Borta v • r | ||||||||||
Argentina | — | 3–0 | 0–0 | 1–1 | 1–0 | 1–0 | 1–1 | 1–0 | 3–0 | 3-0 |
Bolivia | 1–2 | — | 0-4 | 2–3 | 1–1 | 2–3 | 4–0 | 1–0 | 3–0 | 3–1 |
Brasilien | Uppskj. | 5–0 | — | 4-0 | 1–0 | 2–0 | 4–0 | 2–0 | 4–1 | 1–0 |
Chile | 1–2 | 1–1 | 0–1 | — | 2–2 | 0–2 | 2–0 | 2–0 | 0-2 | 3–0 |
Colombia | 2–2 | 3-0 | 0–0 | 3–1 | — | 0–0 | 0–0 | 0-1 | 0–3 | 3–0 |
Ecuador | 1-1 | 3–0 | 1–1 | 0–0 | 6–1 | — | 2–0 | 1–2 | 4–2 | 1–0 |
Paraguay | 0–0 | 2–2 | 0–2 | 0–1 | 1–1 | 3-1 | — | 2–2 | 0–1 | 2–1 |
Peru | 0–2 | 3–0 | 2–4 | 2–0 | 0–3 | 1–1 | 2-0 | — | 1–1 | 1–0 |
Uruguay | 0–1 | 4–2 | 0–2 | 2–1 | 0–0 | 1–0 | 0–0 | 1-0 | — | 4–1 |
Venezuela | 1–3 | 4-1 | 1–3 | 2–1 | 0-1 | 2–1 | 0–1 | 1–2 | 0–0 | — |
Matcher
Matchdag 1
8 oktober 2020 | Paraguay | 2 – 2 | Peru | Estadio Defensores del Chaco | ||
19:30 UTC−3 | Ángel Romero 66′, 81′ | (0 – 0) Rapport | 52′, 85′ André Carrillo | Asunción Publik: 0 Domare: Néstor Pitana (Argentina) | ||
8 oktober 2020 | Uruguay | 2 – 1 | Chile | Estadio Centenario | ||
19:45 UTC−3 | Luis Suárez 39′ (str.) Maxi Gómez 90+3′ | (1 – 0) Rapport | 54′ Alexis Sánchez | Montevideo Publik: 0 Domare: Éber Aquino (Paraguay) | ||
8 oktober 2020 | Argentina | 1 – 0 | Ecuador | La Bombonera | ||
21:30 UTC−3 | Lionel Messi 13′ (str.) | (1 – 0) Rapport | Buenos Aires Publik: 0 Domare: Roberto Tobar (Chile) | |||
9 oktober 2020 | Colombia | 3 – 0 | Venezuela | Estadio Metropolitano Roberto Meléndez | ||
18:30 UTC−5 | Duván Zapata 16′ Luis Muriel 26′, 45+3′ | (3 – 0) Rapport | Barranquilla Publik: 0 Domare: Guillermo Guerrero (Ecuador) | |||
9 oktober 2020 | Brasilien | 5 – 0 | Bolivia | Neo Química Arena | ||
21:30 UTC−3 | Marquinhos 16′ Roberto Firmino 30′, 49′ José María Carrasco 66′ (sjm.) Philippe Coutinho 73′ | (2 – 0) Rapport | São Paulo Publik: 0 Domare: Leodán González (Uruguay) | |||
Matchdag 2
13 oktober 2020 | Bolivia | 1 – 2 | Argentina | Estadio Hernando Siles | ||
16:00 UTC−4 | Marcelo Martins Moreno 24′ | Rapport | 45′ Lautaro Martínez 79′ Joaquín Correa | La Paz Publik: 0 Domare: Diego Haro (Peru) | ||
13 oktober 2020 | Ecuador | 4 – 2 | Uruguay | Estadio Rodrigo Paz Delgado | ||
16:00 UTC−5 | Moisés Caicedo 14′ Michael Estrada 45+3′, 52′ Gonzalo Plata 75′ | (2 – 0) Rapport | 83′ (str.), 90+5′ (str.) Luis Suárez | Quito Publik: 0 Domare: Wilmar Roldán (Colombia) | ||
13 oktober 2020 | Venezuela | 0 – 1 | Paraguay | Estadio Metropolitano de Mérida | ||
18:00 UTC−4 | (0 – 0) Rapport | 85′ Gastón Giménez | Mérida Publik: 0 Domare: Andrés Rojas (Colombia) | |||
13 oktober 2020 | Peru | 2 – 4 | Brasilien | Estadio Nacional | ||
19:00 UTC−5[a] | André Carrillo 5′ Renato Tapia 59′ | (1 – 1) Rapport | 28′ (str.), 83′ (str.), 90+4′ Neymar 64′ Richarlison | Lima Publik: 0 Domare: Julio Bascuñán (Chile) | ||
13 oktober 2020 | Chile | 2 – 2 | Colombia | Estadio Nacional de Chile | ||
21:30 UTC−3[b] | Arturo Vidal 37′ (str.) Alexis Sánchez 41′ | (2 – 1) Rapport | 6′ Jefferson Lerma 90+1′ Radamel Falcao | Santiago Publik: 0 Domare: Darío Herrera (Argentina) | ||
Matchdag 3
12 november 2020 | Bolivia | 2 – 3 | Ecuador | Estadio Hernando Siles | ||
16:00 UTC−4 | Juan Carlos Arce 37′ Marcelo Martins Moreno 60′ | (1 – 0) Rapport | 46′ Beder Caicedo 55′ Ángel Mena 88′ (str.) Carlos Gruezo | La Paz Publik: 0 Domare: Wilton Sampaio (Brasilien) | ||
12 november 2020 | Argentina | 1 – 1 | Paraguay | La Bombonera | ||
21:00 UTC−3 | Nicolás González 41′ | (1 – 1) Rapport | 21′ (str.) Ángel Romero | Buenos Aires Publik: 0 Domare: Raphael Claus (Brasilien) | ||
13 november 2020 | Colombia | 0 – 3 | Uruguay | Estadio Metropolitano Roberto Meléndez | ||
15:30 UTC−5 | (0 – 1) Rapport | 5′ Edinson Cavani 54′ (str.) Luis Suárez 73′ Darwin Núñez | Barranquilla Publik: 0 Domare: Fernando Rapallini (Argentina) | |||
13 november 2020 | Chile | 2 – 0 | Peru | Estadio Nacional de Chile | ||
20:00 UTC−3 | Arturo Vidal 19′, 34′ | (2 – 0) Rapport | Santiago Publik: 0 Domare: Esteban Ostojich (Uruguay) | |||
13 november 2020 | Brasilien | 1 – 0 | Venezuela | Estadio Cicero Pompeu de Toledo | ||
21:30 UTC−3 | Roberto Firmino 66′ | (0 – 0) Rapport | São Paulo Publik: 0 Domare: Juan Gabriel Benítez (Paraguay) | |||
Matchdag 4
17 november 2020 | Venezuela | 2 – 1 | Chile | Estadio Olímpico | ||
17:00 UTC−4 | Luis Mago 9′ José Salomón Rondón 81′ | (1 – 1) Rapport | 15′ Arturo Vidal | Caracas Publik: 0 Domare: Patricio Loustau (Argentina) | ||
17 november 2020 | Ecuador | 6 – 1 | Colombia | Estadio Rodrigo Paz Delgado | ||
16:00 UTC−5 | Robert Arboleda 7′ Ángel Mena 9′ Michael Estrada 32′ Xavier Arreaga 39′ Gonzalo Plata 78′ Pervis Estupiñán 90+1′ | (4 – 1) Rapport | 45+1′ (str.) James Rodríguez | Quito Publik: 0 Domare: Jesús Valenzuela (Venezuela) | ||
17 november 2020 | Uruguay | 0 – 2 | Brasilien | Estadio Centenario | ||
20:00 UTC−3 | (0 – 2) Rapport | 33′ Arthur Melo 45′ Richarlison | Montevideo Publik: 0 Domare: Roberto Tobar (Chile) | |||
17 november 2020 | Paraguay | 2 – 2 | Bolivia | Estadio Defensores del Chaco | ||
20:00 UTC−3 | Ángel Romero 19′ (str.) Alejandro Romero Gamarra 72′ | (1 – 2) Rapport | 41′ Marcelo Martins Moreno 45′ Boris Céspedes | Asunción Publik: 0 Domare: Alexis Herrera (Venezuela) | ||
17 november 2020 | Peru | 0 – 2 | Argentina | Estadio Nacional | ||
19:30 UTC−5 | (0 – 2) Rapport | 17′ Nicolás González 28′ Lautaro Martínez | Lima Publik: 0 Domare: Wilmar Roldán (Colombia) | |||
Matchdag 5
5 september 2021 | Bolivia | – | Peru | Estadio Hernando Siles | ||
(–) Rapport | La Paz | |||||
5 september 2021 | Venezuela | – | Ecuador | Estadio Olímpico de la UCV | ||
(–) Rapport | Caracas | |||||
5 september 2021 | Chile | – | Paraguay | Estadio Nacional de Chile | ||
(–) Rapport | Santiago | |||||
5 september 2021 | Colombia | – | Brasilien | Estadio Metropolitano Roberto Meléndez | ||
(–) Rapport | Barranquilla | |||||
5 september 2021 | Argentina | – | Uruguay | Estadio Único Madre de Ciudades | ||
(–) Rapport | Santiago del Estero | |||||
Matchdag 6
10 oktober 2021 | Ecuador | – | Chile | Estadio Rodrigo Paz Delgado | ||
(–) Rapport | Quito | |||||
10 oktober 2021 | Uruguay | – | Bolivia | Estadio Centenario | ||
(–) Rapport | Montevideo | |||||
10 oktober 2021 | Paraguay | – | Colombia | Estadio Defensores del Chaco | ||
(–) Rapport | Asunción | |||||
10 oktober 2021 | Brasilien | – | Argentina | Arena Pernambuco | ||
(–) Rapport | São Lourenço da Mata | |||||
10 oktober 2021 | Peru | – | Venezuela | Estadio Nacional | ||
(–) Rapport | Lima | |||||
Matchdag 7
3 juni 2021 | Bolivia | 3 – 1 | Venezuela | Estadio Hernando Siles | ||
16:00 UTC−4 | Marcelo Martins Moreno 5′, 83′ Diego Bejarano 60′ | (1 – 1) Rapport | 26′ Jhon Chancellor | La Paz Domare: Jhon Ospina (Colombia) | ||
3 juni 2021 | Uruguay | 0 – 0 | Paraguay | Estadio Centenario | ||
19:00 UTC−3 | Rapport | Montevideo Domare: Wilmar Roldán (Colombia) | ||||
3 juni 2021 | Argentina | 1 – 1 | Chile | Estadio Único Madre de Ciudades | ||
21:00 UTC−3 | Lionel Messi 23′ (str.) | (1 – 1) Rapport | 36′ Alexis Sánchez | Santiago del Estero Domare: Jesús Valenzuela (Venezuela) | ||
3 juni 2021 | Peru | 0 – 3 | Colombia | Estadio Nacional | ||
21:00 UTC−5 | (0 – 1) Rapport | 40′ Yerry Mina 49′ Mateus Uribe 55′ Luis Díaz | Lima Domare: Wilton Sampaio (Brasilien) | |||
4 juni 2021 | Brasilien | 2 – 0 | Ecuador | Estádio Beira-Rio | ||
21:30 UTC−3 | Richarlison 65′ Neymar 90+4′ (str.) | (0 – 0) Rapport | Porto Alegre Domare: Alexis Herrera (Venezuela) | |||
Matchdag 8
8 juni 2021 | Ecuador | 1 – 2 | Peru | Estadio Rodrigo Paz Delgado | ||
16:00 UTC−5 | Gonzalo Plata 90+3′ | (0 – 0) Rapport | 63′ Christian Cueva 89′ Luis Advíncula | Quito Domare: Esteban Ostojich (Uruguay) | ||
8 juni 2021 | Venezuela | 0 – 0 | Uruguay | Estadio Olímpico de la UCV | ||
18:30 UTC−4 | Rapport | Caracas Domare: Anderson Daronco (Brasilien) | ||||
8 juni 2021 | Colombia | 2 – 2 | Argentina | Estadio Metropolitano Roberto Meléndez | ||
18:00 UTC−5 | Luis Muriel 51′ (str.) Miguel Borja 90+4′ | (0 – 2) Rapport | 3′ Cristian Romero 8′ Leandro Paredes | Barranquilla Domare: Roberto Tobar (Chile) | ||
8 juni 2021 | Paraguay | 0 – 2 | Brasilien | Estadio Defensores del Chaco | ||
20:30 UTC−4 | (0 – 1) Rapport | 4′ Neymar 90+3′ Lucas Paquetá | Asunción Domare: Patricio Loustau (Argentina) | |||
8 juni 2021 | Chile | 1 – 1 | Bolivia | Estadio San Carlos de Apoquindo | ||
21:30 UTC−4 | Erick Pulgar 69′ | (0 – 0) Rapport | 81′ (str.) Marcelo Martins Moreno | Santiago Domare: Eber Aquino (Paraguay) | ||
Interkontinentalt kvalspel
v • r AFC mot Conmebol | ||
---|---|---|
AFC | Resultat | Conmebol |
Australien | 0–0 (e.f.) (5–4 str.) | Peru |
Anmärkningslista
- ^ Matchen mellan Peru och Brasilien var ursprungligen planerad ett spelas klockan 21:15,[2] men tidigarelades till 19:00 då Peru hade infört ett utegångsförbud som börjar gälla 23:00 som en åtgärd mot coronavirusutbrottet.[3][4]
- ^ Matchen mellan Chile och Colombia var ursprungligen planerad att spelas 20:00,[2] men senarelades till 21:30 för att undvika en krock med en politisk sändning om Chiles folkomröstning om en ny konstitution.[5]
Referenser
- ^ ”MEN'S RANKING”. Fifa.com. Arkiverad från originalet den 18 november 2020. https://web.archive.org/web/20201118045630/https://www.fifa.com/fifa-world-ranking/ranking-table/men/rank/id13043/#CONMEBOL. Läst 24 november 2020.
- ^ [a b] ”Conmebol” (på spanska). Twitter.com (verifierat konto). 21 september 2020. https://twitter.com/CONMEBOL/status/1308115542201511942. Läst 20 november 2020.
- ^ ”Federación Peruana de Fútbol” (på spanska). Twitter.com (verifierat konto). 23 september 2020. https://twitter.com/TuFPF/status/1308845988480720898. Läst 20 november 2020.
- ^ ”Perú vs. Brasil: Conmebol hizo oficial el cambio de horario del partido por las Eliminatorias en Lima” (på spanska). Rpp.pe. 23 september 2020. https://rpp.pe/futbol/seleccion-peruana/peru-vs-brasil-conmebol-hizo-oficial-cambio-de-horario-del-partido-por-las-eliminatorias-qatar-2022-en-lima-seleccion-peruana-noticia-1294273. Läst 20 november 2020.
- ^ ”Conmebol confirmó cambio de horario del partido entre Chile y Colombia por eliminatorias” (på spanska). 24horas.cl. 24 september 2020. https://www.24horas.cl/deportes/la-roja/conmebol-confirmo-cambio-de-horario-del-partido-entre-chile-y-colombia-por-eliminatorias-4463258. Läst 20 november 2020.
|