Lätt flugvikt i grekisk-romersk stil i brottning vid olympiska sommarspelen 1976
Brottning vid olympiska sommarspelen 1976 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | +100 kg | +100 kg |
Herrarnas brottningsturnering i grekisk-romersk stil i viktklassen lätt flugvikt vid olympiska sommarspelen 1976 avgjordes i Maurice Richard Arena i Montréal.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Lätt flugvikt | Alexej Sjumakov Sovjetunionen | Gheorghe Berceanu Rumänien | Stefan Angelov Bulgarien |
Resultat
- Legend
- TF — Vinst genom fall
- IN — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom passivitet
- D1 — Vinst genom passivitet, vinnaren är också passiv
- D2 — Båda brottarna förlorade på grund av passivitet
- FF — Vinst genom förverkande
- DNA — Anlände inte
- TPP — Totala straffpoäng
- MPP — Matchstraffpoäng
- Straff
- 0 — Vinst genom fall, teknisk överlägsenhet, passivitet, skada och förverkande
- 0.5 — Vinst på poäng, 8-11 poängs skillnad
- 1 — Vinst på poäng, 1-7 poängs skillnad
- 2 — Vinst på passivitet, vinnaren är också passiv
- 3 — Förlust på poäng, 1-7 poängs skillnad
- 3.5 — Förlust på poäng, 8-11 poängs skillnad
- 4 — Förlust genom fall, teknisk överlägsenhet, passivitet, skada och förverkande
Elimineringsrunda
Omgång 1
TPP | MPP | Poäng | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
4 | 4 | Lee In-Chang (KOR) | 6 - 20 | Stefan Angelov (BUL) | 0 | 0 |
4 | 4 | Antonio Quistelli (ITA) | TF / 2:33 | Khalil Rashid-Mohammadzadeh (IRI) | 0 | 0 |
3 | 3 | Yoshite Moriwaki (JPN) | 3 - 4 | Gheorghe Berceanu (ROU) | 1 | 1 |
3 | 3 | Aleksander Zajączkowski (POL) | 6 - 11 | Sirvano Valdes (CUB) | 1 | 1 |
0 | 0 | Mitchell Kawasaki (CAN) | 17 - 1 | Byambajavyn Javkhlantögs (MGL) | 4 | 4 |
0 | 0 | Aleksej Sjumakov (URS) | DQ / 7:45 | Ferenc Seres (HUN) | 4 | 4 |
4 | 4 | Michael Farina (USA) | 4 - 19 | Salih Bora (TUR) | 0 | 0 |
0 | Dietmar Hinz (GDR) | Bye |
Omgång 2
TPP | MPP | Poäng | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Dietmar Hinz (GDR) | 16 - 12 | Lee In-Chang (KOR) | 3 | 7 |
0 | 0 | Stefan Angelov (BUL) | DQ / 5:19 | Antonio Quistelli (ITA) | 4 | 8 |
4 | 4 | Khalil Rashid-Mohammadzadeh (IRI) | TF / 8:09 | Yoshite Moriwaki (JPN) | 0 | 3 |
1 | 0 | Gheorghe Berceanu (ROU) | TF / 0:20 | Aleksander Zajączkowski (POL) | 4 | 7 |
5 | 4 | Sirvano Valdes (CUB) | TF / 2:25 | Mitchell Kawasaki (CAN) | 0 | 0 |
8 | 4 | Byambajavyn Javkhlantögs (MGL) | DQ / 6:24 | Aleksej Sjumakov (URS) | 0 | 0 |
8 | 4 | Ferenc Seres (HUN) | TF / 5:10 | Michael Farina (USA) | 0 | 4 |
0 | Salih Bora (TUR) | Bye |
Omgång 3
TPP | MPP | Poäng | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
3 | 3 | Salih Bora (TUR) | 18 - 22 | Dietmar Hinz (GDR) | 1 | 2 |
0 | 0 | Stefan Angelov (BUL) | DQ / 8:51 | Khalil Rashid-Mohammadzadeh (IRI) | 4 | 8 |
3 | 0 | Yoshite Moriwaki (JPN) | TF / 6:00 | Sirvano Valdes (CUB) | 4 | 9 |
1 | 0 | Gheorghe Berceanu (ROU) | 14 - 1 | Mitchell Kawasaki (CAN) | 4 | 4 |
0 | 0 | Aleksej Sjumakov (URS) | DQ / 5:50 | Michael Farina (USA) | 4 | 8 |
Omgång 4
TPP | MPP | Poäng | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
7 | 4 | Salih Bora (TUR) | DQ / 8:29 | Stefan Angelov (BUL) | 0 | 0 |
6 | 4 | Dietmar Hinz (GDR) | TF / 2:08 | Gheorghe Berceanu (ROU) | 0 | 1 |
4 | 1 | Yoshite Moriwaki (JPN) | 8 - 4 | Mitchell Kawasaki (CAN) | 3 | 7 |
0 | Aleksej Sjumakov (URS) | Bye |
Omgång 5
TPP | MPP | Poäng | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
0 | 0 | Aleksej Sjumakov (URS) | TF / 5:25 | Yoshite Moriwaki (JPN) | 4 | 8 |
3 | 3 | Stefan Angelov (BUL) | 3 - 4 | Gheorghe Berceanu (ROU) | 1 | 2 |
Sista omgångarna
TPP | MPP | Poäng | MPP | TPP | ||
---|---|---|---|---|---|---|
3 | Stefan Angelov (BUL) | 3 - 4 | Gheorghe Berceanu (ROU) | 1 | ||
1 | Aleksej Sjumakov (URS) | 5 - 4 | Stefan Angelov (BUL) | 3 | 6 | |
4 | 3 | Gheorghe Berceanu (ROU) | 6 - 10 | Aleksej Sjumakov (URS) | 1 | 2 |
Källor
- OS-rapport, resultat
|