Lista över medaljörer i världsmästerskapen i badminton
Detta är en lista över samtliga medaljörer i världsmästerskapen i badminton.
Herrsingel
Damsingel
Herrdubbel
Spel | Guld | Silver | Brons |
Malmö 1977 | Tjun Tjun Johan Wahjudi | Christian Hadinata Ade Chandra | Bengt Fröman Thomas Kihlström |
Ray Stevens Mike Tredgett | |||
Jakarta 1980 | Ade Chandra Christian Hadinata | Hariamanto Kartono Rudy Heryanto | Flemming Delfs Steen Skovgaard |
Misbun Sidek Jalani Sidek | |||
Köpenhamn 1983 | Steen Fladberg Jesper Helledie | Mike Tredgett Martin Dew | Park Joo-bong Lee Eun-ku |
Christian Hadinata Bobby Ertanto | |||
Calgary 1985 | Park Joo-bong Kim Moon-soo | Li Yongbo Tian Bingyi | Liem Swie King Hariamanto Kartono |
Mark Christensen Michael Kjeldsen | |||
Peking 1987 | Li Yongbo Tian Bingyi | Jalani Sidek Razif Sidek | Jens Peter Nierhoff Michael Kjeldsen |
Park Joo-bong Kim Moon-soo | |||
Jakarta 1989 | Li Yongbo Tian Bingyi | Chen Kang Chen Hongyong | Razif Sidek Jalani Sidek |
Rudy Gunawan Eddy Hartono | |||
Köpenhamn 1991 | Park Joo-bong Kim Moon-soo | Jon Holst-Christensen Thomas Lund | Li Yongbo Tian Bingyi |
Bagus Setiadi Imay Hendra | |||
Birmingham 1993 | Ricky Subagja Rudy Gunawan | Cheah Soon Kit Soo Beng Kiang | Peter Axelsson Pär-Gunnar Jönsson |
Chen Kang Chen Hongyong | |||
Lausanne 1995 | Rexy Mainaky Ricky Subagja | Jon Holst-Christensen Thomas Lund | Cheah Soon Kit Yap Kim Hock |
Kim Dong-moon Yoo Yong-sung | |||
Glasgow 1997 | Candra Wijaya Sigit Budiarto | Yap Kim Hock Cheah Soon Kit | Lee Dong-soo Yoo Yong-sung |
Ricky Subagja Rexy Mainaky | |||
Köpenhamn 1999 | Ha Tae-kwon Kim Dong-moon | Lee Dong-soo Yoo Yong-sung | Zhang Wei Zhang Jun |
Simon Archer Nathan Robertson | |||
Sevilla 2001 | Tony Gunawan Halim Haryanto | Ha Tae-kwon Kim Dong-moon | Chew Choon Eng Chan Chong Ming |
Choong Tan Fook Lee Wan Wah | |||
Birmingham 2003 | Lars Paaske Jonas Rasmussen | Candra Wijaya Sigit Budiarto | Sang Yang Zheng Bo |
Fu Haifeng Cai Yun | |||
Anaheim 2005 | Tony Gunawan Howard Bach | Candra Wijaya Sigit Budiarto | Luluk Hadiyanto Alvent Yulianto |
Chan Chong Ming Koo Kien Keat | |||
Madrid 2006 | Fu Haifeng Cai Yun | Anthony Clark Robert Blair | Jens Eriksen Martin Lundgaard Hansen |
Lars Paaske Jonas Rasmussen | |||
Kuala Lumpur 2007 | Markis Kido Hendra Setiawan | Jung Jae-sung Lee Yong-dae | Choong Tan Fook Lee Wan Wah |
Shuichi Sakamoto Shintaro Ikeda | |||
Hyderabad 2009 | Fu Haifeng Cai Yun | Jung Jae-sung Lee Yong-dae | Mohd Zakry Abdul Latif Mohd Fairuzizuan Mohd Tazari |
Koo Kien Keat Tan Boon Heong | |||
Paris 2010 | Cai Yun Fu Haifeng | Koo Kien Keat Tan Boon Heong | Guo Zhendong Xu Chen |
Markis Kido Hendra Setiawan | |||
London 2011 | Cai Yun Fu Haifeng | Ko Sung-hyun Yoo Yeon-seong | Jung Jae-sung Lee Yong-dae |
Mohammad Ahsan Bona Septano | |||
Guangzhou 2013 | Hendra Setiawan Mohammad Ahsan | Mathias Boe Carsten Mogensen | Cai Yun Fu Haifeng |
Kim Ki Jung Kim Sa-rang | |||
Köpenhamn 2014 | Ko Sung-hyun Shin Baek-cheol | Lee Yong-dae Yoo Yeon-seong | Kim Ki-jung Kim Sa-rang |
Mathias Boe Carsten Mogensen | |||
Jakarta 2015 | Mohammad Ahsan Hendra Setiawan | Liu Xiaolong Qiu Zihan | Lee Yong-dae Yoo Yeon-seong |
Hiroyuki Endo Kenichi Hayakawa | |||
Glasgow 2017 | Liu Cheng Zhang Nan | Mohammad Ahsan Rian Agung Saputro | Takeshi Kamura Keigo Sonoda |
Chai Biao Hong Wei | |||
Nanjing 2018 | Li Junhui Liu Yuchen | Takeshi Kamura Keigo Sonoda | Liu Cheng Zhang Nan |
Chen Hung-ling Wang Chi-lin | |||
Basel 2019 | Mohammad Ahsan Hendra Setiawan | Takuro Hoki Yugo Kobayashi | Li Junhui Liu Yuchen |
Fajar Alfian Muhammad Rian Ardianto | |||
Huelva 2021 | Takuro Hoki Yugo Kobayashi | He Jiting Tan Qiang | Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen |
Ong Yew Sin Teo Ee Yi | |||
Tokyo 2022 | Aaron Chia Soh Wooi Yik | Mohammad Ahsan Hendra Setiawan | Fajar Alfian Muhammad Rian Ardianto |
Satwiksairaj Rankireddy Chirag Shetty | |||
Köpenhamn 2023 | Kang Min-hyuk Seo Seung-jae | Kim Astrup Anders Skaarup Rasmussen | Aaron Chia Soh Wooi Yik |
Liang Weikeng Wang Chang |
Damdubbel
Spel | Guld | Silver | Brons |
Malmö 1977 | Etsuko Toganoo Emiko Ueno | Joke van Beusekom Marjan Ridder | Margaret Lockwood Nora Perry |
Inge Borgstrøm Pia Nielsen | |||
Jakarta 1980 | Nora Perry Jane Webster | Verawaty Wiharjo Imelda Wiguna | Karen Bridge Barbara Sutton |
Yoshiko Yonekura Atsuko Tokuda | |||
Köpenhamn 1983 | Lin Ying Wu Dixi | Nora Perry Jane Webster | Wu Jianqiu Xu Rong |
Gillian Clark Gillian Gilks | |||
Calgary 1985 | Han Aiping Li Lingwei | Lin Ying Wu Dixi | Kim Yun-ja Yoo Sang-hee |
Kang Haeng-suk Hwang Sun-ae | |||
Peking 1987 | Lin Ying Guan Weizhen | Li Lingwei Han Aiping | Kim Yun-ja Chung So-young |
Chung Myung-hee Hwang Hye-young | |||
Jakarta 1989 | Lin Ying Guan Weizhen | Chung Myung-hee Hwang Hye-young | Maria Bengtsson Christine Magnusson |
Sun Xiaoqing Zhou Lei | |||
Köpenhamn 1991 | Guan Weizhen Nong Qunhua | Christine Magnusson Maria Bengtsson | Shim Eun-jung Gil Young-ah |
Hwang Hye-young Chung Soo-young | |||
Birmingham 1993 | Nong Qunhua Zhou Lei | Chen Ying Wu Yuhong | Chung Soo-young Gil Young-ah |
Lotte Olsen Lisbeth Stuer-Lauridsen | |||
Lausanne 1995 | Gil Young-ah Jang Hye-ock | Finarsih Lili Tampi | Qin Yiyuan Tang Yongshu |
Helene Kirkegaard Rikke Olsen | |||
Glasgow 1997 | Ge Fei Gu Jun | Qin Yiyuan Tang Yongshu | Eliza Nathanael Resiana Zelin |
Qiang Hong Liu Lu | |||
Köpenhamn 1999 | Ge Fei Gu Jun | Ra Kyung-min Chung Jae-hee | Qin Yiyuan Gao Ling |
Ann Jørgensen Majken Vange | |||
Sevilla 2001 | Gao Ling Huang Sui | Zhang Jiewen Wei Yili | Ra Kyung-min Lee Kyung-won |
Chen Lin Jiang Xuelian | |||
Birmingham 2003 | Gao Ling Huang Sui | Wei Yili Zhao Tingting | Shizuka Yamamoto Seiko Yamada |
Rikke Olsen Ann-Lou Jørgensen | |||
Anaheim 2005 | Yang Wei Zhang Jiewen | Gao Ling Huang Sui | Zhang Dan Zhang Yawen |
Lee Kyung-won Lee Hyo-jung | |||
Madrid 2006 | Gao Ling Huang Sui | Zhang Yawen Wei Yili | Yang Wei Zhang Jiewen |
Du Jing Yu Yang | |||
Kuala Lumpur 2007 | Yang Wei Zhang Jiewen | Gao Ling Huang Sui | Zhang Yawen Wei Yili |
Kumiko Ogura Reiko Shiota | |||
Hyderabad 2009 | Zhang Yawen Zhao Tingting | Cheng Shu Zhao Yunlei | Du Jing Yu Yang |
Ma Jin Wang Xiaoli | |||
Paris 2010 | Du Jing Yu Yang | Ma Jin Wang Xiaoli | Cheng Shu Zhao Yunlei |
Cheng Wen-hsing Chien Yu-chin | |||
London 2011 | Wang Xiaoli Yu Yang | Tian Qing Zhao Yunlei | Miyuki Maeda Satoko Suetsuna |
Jwala Gutta Ashwini Ponnappa | |||
Guangzhou 2013 | Wang Xiaoli Yu Yang | Eom Hye Won Jang Ye Na | Tian Qing Zhao Yunlei |
Christinna Pedersen Kamilla Rytter Juhl | |||
Köpenhamn 2014 | Tian Qing Zhao Yunlei | Wang Xiaoli Yu Yang | Lee So-hee Shin Seung-chan |
Reika Kakiiwa Miyuki Maeda | |||
Jakarta 2015 | Tian Qing Zhao Yunlei | Christinna Pedersen Kamilla Rytter Juhl | Nitya Krishinda Maheswari Greysia Polii |
Naoko Fukuman Kurumi Yonao | |||
Glasgow 2017 | Chen Qingchen Jia Yifan | Yuki Fukushima Sayaka Hirota | Misaki Matsutomo Ayaka Takahashi |
Kamilla Rytter Juhl Christinna Pedersen | |||
Nanjing 2018 | Mayu Matsumoto Wakana Nagahara | Yuki Fukushima Sayaka Hirota | Greysia Polii Apriyani Rahayu |
Shiho Tanaka Koharu Yonemoto | |||
Basel 2019 | Mayu Matsumoto Wakana Nagahara | Yuki Fukushima Sayaka Hirota | Du Yue Li Yinhui |
Greysia Polii Apriyani Rahayu | |||
Huelva 2021 | Chen Qingchen Jia Yifan | Lee So-hee Shin Seung-chan | Mayu Matsumoto Wakana Nagahara |
Kim So-yeong Kong Hee-yong | |||
Tokyo 2022 | Chen Qingchen Jia Yifan | Kim So-yeong Kong Hee-yong | Mayu Matsumoto Wakana Nagahara |
Puttita Supajirakul Sapsiree Taerattanachai | |||
Köpenhamn 2023 | Chen Qingchen Jia Yifan | Apriyani Rahayu Siti Fadia Silva Ramadhanti | Zhang Shuxian Zheng Yu |
Kim So-yeong Kong Hee-yong |
Mixeddubbel
Spel | Guld | Silver | Brons |
Malmö 1977 | Steen Skovgaard Lene Køppen | Derek Talbot Gillian Gilks | Mike Tredgett Nora Perry |
Billy Gilliland Joanne Flockhart | |||
Jakarta 1980 | Christian Hadinata Imelda Wiguna | Mike Tredgett Nora Perry | Steen Fladberg Pia Nielsen |
Steen Skovgaard Lene Køppen | |||
Köpenhamn 1983 | Thomas Kihlström Nora Perry | Steen Fladberg Pia Nielsen | Mike Tredgett Karen Chapman |
Jiang Guoliang Lin Ying | |||
Calgary 1985 | Park Joo-bong Yoo Sang-hee | Stefan Karlsson Maria Bengtsson | Nigel Tier Gillian Gowers |
Zhang Xinguang Lao Yujing | |||
Peking 1987 | Wang Pengren Shi Fangjing | Lee Deuk-choon Chung Myung-hee | Martin Dew Gillian Gilks |
He Yiming Yang Xinfang | |||
Jakarta 1989 | Park Joo-bong Chung Myung-hee | Eddy Hartono Verawaty Fajrin | Wu Chibing Yang Xinfang |
Wang Pengren Shi Fangjing | |||
Köpenhamn 1991 | Park Joo-bong Chung Myung-hee | Thomas Lund Pernille Dupont | Jon Holst-Christensen Grete Mogensen |
Kang Kyung-jin Shim Eun-jung | |||
Birmingham 1993 | Thomas Lund Catrine Bengtsson | Jon Holst-Christensen Grete Mogensen | Nick Ponting Gillian Clark |
Aryono Miranat Eliza Nathanael | |||
Lausanne 1995 | Thomas Lund Marlene Thomsen | Jens Eriksen Helene Kirkegaard | Jan Eric Antonsson Astrid Crabo |
Liu Jianjun Ge Fei | |||
Glasgow 1997 | Liu Yong Ge Fei | Jens Eriksen Marlene Thomsen | Trikus Heryanto Minarti Timur |
Michael Søgaard Rikke Olsen | |||
Köpenhamn 1999 | Kim Dong-moon Ra Kyung-min | Simon Archer Joanne Goode | Liu Yong Ge Fei |
Michael Søgaard Rikke Olsen | |||
Sevilla 2001 | Zhang Jun Gao Ling | Kim Dong-moon Ra Kyung-min | Michael Søgaard Rikke Olsen |
Jens Eriksen Mette Schjoldager | |||
Birmingham 2003 | Kim Dong-moon Ra Kyung-min | Zhang Jun Gao Ling | Jonas Rasmussen Rikke Olsen |
Chen Qiqiu Zhao Tingting | |||
Anaheim 2005 | Nova Widianto Lilyana Natsir | Xie Zhongbo Zhang Yawen | Daniel A Shirley Sara Runesten-Petersen |
Sudket Prapakamol Saralee Thungthongkam | |||
Madrid 2006 | Nathan Robertson Gail Emms | Anthony Clark Donna Kellogg | Koo Kien Keat Wong Pei Tty |
Sudket Prapakamol Saralee Thungthongkam | |||
Kuala Lumpur 2007 | Nova Widianto Lilyana Natsir | Zheng Bo Gao Ling | Xie Zhongbo Zhang Yawen |
Flandy Limpele Vita Marissa | |||
Hyderabad 2009 | Thomas Laybourn Kamilla Rytter Juhl | Nova Widianto Lilyana Natsir | Lee Yong-dae Lee Hyo-jung |
Joachim Fischer Nielsen Christinna Pedersen | |||
Paris 2010 | Zheng Bo Ma Jin | He Hanbin Yu Yang | Ko Sung-hyun Ha Jung-eun |
Lee Sheng-mu Chien Yu-chin | |||
London 2011 | Zhang Nan Zhao Yunlei | Chris Adcock Imogen Bankier | Xu Chen Ma Jin |
Tontowi Ahmad Lilyana Natsir | |||
Guangzhou 2013 | Tontowi Ahmad Lilyana Natsir | Xu Chen Ma Jin | Shin Baek Cheol Eom Hye Won |
Zhang Nan Zhao Yunlei | |||
Köpenhamn 2014 | Zhang Nan Zhao Yunlei | Xu Chen Ma Jin | Liu Cheng Bao Yixin |
Joachim Fischer Nielsen Christinna Pedersen | |||
Jakarta 2015 | Zhang Nan Zhao Yunlei | Liu Cheng Bao Yixin | Tontowi Ahmad Liliyana Natsir |
Xu Chen Ma Jin | |||
Glasgow 2017 | Tontowi Ahmad Liliyana Natsir | Zheng Siwei Chen Qingchen | Chris Adcock Gabrielle Adcock |
Lee Chun Hei Chau Hoi Wah | |||
Nanjing 2018 | Zheng Siwei Huang Yaqiong | Wang Yilyu Huang Dongping | Zhang Nan Li Yinhui |
Tang Chun Man Tse Ying Suet | |||
Basel 2019 | Zheng Siwei Huang Yaqiong | Dechapol Puavaranukroh Sapsiree Taerattanachai | Wang Yilyu Huang Dongping |
Yuta Watanabe Arisa Higashino | |||
Huelva 2021 | Dechapol Puavaranukroh Sapsiree Taerattanachai | Yuta Watanabe Arisa Higashino | Tang Chun Man Tse Ying Suet |
Kyohei Yamashita Naru Shinoya | |||
Tokyo 2022 | Zheng Siwei Huang Yaqiong | Yuta Watanabe Arisa Higashino | Wang Yilyu Huang Dongping |
Mark Lamsfuß Isabel Lohau | |||
Köpenhamn 2023 | Seo Seung-jae Chae Yu-jung | Zheng Siwei Huang Yaqiong | Jiang Zhenbang Wei Yaxin |
Yuta Watanabe Arisa Higashino |
Referenser
|