| | |
Astana Qazaqstan Team AST |
---|
# | Cyklist | Placering | 31 | Mark Cavendish (GBR) (landsväg) | 150. | 32 | Leonardo Basso (ITA) | 131. | 33 | Cees Bol (NED) | 57. | 34 | Davide Martinelli (ITA) | 127. | 35 | Alexandr Riabushenko | 142. | 36 | Gleb Siritsa | DNF | 37 | Simone Velasco (ITA) | 47. | Sportchef : Mario Manzoni, Stefano Zanini |
| | |
| Eolo-Kometa EOK |
---|
# | Cyklist | Placering | 71 | Mirco Maestri (ITA) | 105. | 72 | Mattia Bais (ITA) | 97. | 73 | Simone Bevilacqua (ITA) | 143. | 74 | Francesco Gavazzi (ITA) | 58. | 75 | David Martin (ESP) | 160. | 76 | Samuele Rivi (ITA) | 161. | 77 | Diego Sevilla (ESP) | 99. | Sportchef : Stefano Zanatta, Biagio Conte |
| Green Project-Bardiani CSF-Faizanè BCF |
---|
# | Cyklist | Placering | 81 | Henok Mulubrhan (ERI) | 162. | 82 | Davide Gabburo (ITA) | 78. | 83 | Riccardo Lucca (ITA) | 108. | 84 | Filippo Magli (ITA) | 64. | 85 | Manuele Tarozzi (ITA) | 155. | 86 | Alessandro Tonelli (ITA) | 101. | 87 | Samuele Zoccarato (ITA) | 120. | Sportchef : Roberto Reverberi, Luca Amoriello |
|
| | Intermarché-Circus-Wanty ICW |
---|
# | Cyklist | Placering | 111 | Biniam Girmay (ERI) | 28. | 112 | Niccolò Bonifazio (ITA) | 77. | 113 | Sven Erik Bystrøm (NOR) | 62. | 114 | Lorenzo Rota (ITA) | 31. | 115 | Mike Teunissen (NED) | 89. | 116 | Loïc Vliegen (BEL) | 151. | 117 | Aimé De Gendt (BEL) | 93. | Sportchef : Valerio Piva, Aike Visbeek |
|
Israel-Premier Tech IPT |
---|
# | Cyklist | Placering | 121 | Sep Vanmarcke (BEL) | 46. | 122 | Derek Gee (CAN) | 98. | 123 | Hugo Houle (CAN) | 65. | 124 | Daryl Impey (RSA) | 107. | 125 | Krists Neilands (LAT) | 27. | 126 | Mads Würtz Schmidt (DEN) | 149. | 127 | Corbin Strong (NZL) | 86. | Sportchef : Steve Bauer, René Andrle |
| | |
Movistar Team MOV |
---|
# | Cyklist | Placering | 151 | Alex Aranburu (ESP) | 26. | 152 | Iván García Cortina (ESP) | 33. | 153 | Fernando Gaviria (COL) | 129. | 154 | Johan Jacobs (SUI) | 133. | 155 | Oier Lazkano (ESP) | 134. | 156 | Lluís Mas (ESP) | 63. | 157 | Gonzalo Serrano (ESP) | 25. | Sportchef : Max Sciandri |
| Q36.5 Pro Cycling Team Q36 |
---|
# | Cyklist | Placering | 161 | Matteo Moschetti (ITA) | 156. | 162 | Negasi Abreha (ETH) | 169. | 163 | Antonio Puppio (ITA) | 117. | 164 | Gianluca Brambilla (ITA) | 42. | 165 | Mark Donovan (GBR) | 70. | 166 | Alessandro Fedeli (ITA) | 50. | 167 | Tobias Ludvigsson (SWE) | 96. | Sportchef : Gabriele Missaglia, Alex Sans Vega |
| |
Arkéa-Samsic ARK |
---|
# | Cyklist | Placering | 181 | Luca Mozzato (ITA) | 132. | 182 | Warren Barguil (FRA) | 40. | 183 | Jenthe Biermans (BEL) | 59. | 184 | Simon Guglielmi (FRA) | 102. | 185 | Matis Louvel (FRA) | 90. | 186 | Clément Russo (FRA) | 125. | 187 | Alessandro Verre (ITA) | 166. | Sportchef : Mickael Leveau |
| | Team Jayco AlUla JAY |
---|
# | Cyklist | Placering | 201 | Matteo Sobrero (ITA) | 37. | 202 | Alexandre Balmer (SUI) | 84. | 203 | Michael Hepburn (AUS) | 154. | 204 | Jan Maas (NED) | 119. | 205 | Luka Mezgec (SLO) | 23. | 206 | Lukas Pöstlberger (AUT) | 122. | 207 | Zdeněk Štybar (CZE) | 52. | Sportchef : Mathew Hayman, Matt White |
|
TotalEnergies TEN |
---|
# | Cyklist | Placering | 211 | Peter Sagan (SVK) (landsväg) | 44. | 212 | Maciej Bodnar (POL) | DNF | 213 | Sandy Dujardin (FRA) | 157. | 214 | Valentin Ferron (FRA) | 68. | 215 | Daniel Oss (ITA) | 35. | 216 | Geoffrey Soupe (FRA) | 104. | 217 | Anthony Turgis (FRA) | 9. | Sportchef : Lylian Lebreton, Ján Valach |
| | Tudor Pro Cycling Team TUD |
---|
# | Cyklist | Placering | 231 | Rick Pluimers (NED) | 49. | 232 | Tom Bohli (SUI) | 158. | 233 | Aloïs Charrin (FRA) | 165. | 234 | Luc Wirtgen (LUX) | 82. | 235 | Miká Heming (GER) | 138. | 236 | Arthur Kluckers (LUX) | 109. | 237 | Roland Thalmann (SUI) | 146. | Sportchef : Claudio Cozzi, Morgan Lamoisson |
|
|