Damernas släggkastning vid de XXVII:e olympiska sommarspelen |
Anläggning | ANZ Stadium |
---|
Datum | 27 september 2000 (kval) 29 september 2000 (final) |
---|
Deltagare | 28 från 20 nationer |
---|
Vinnarmärke | 71,16 OR |
---|
Medaljörer |
---|
|
---|
|
---|
|
---|
2004 → |
Släggkastning för damer vid olympiska sommarspelen 2000 i Sydney avgjordes 27–29 september.
Medaljörer
Resultat
- Q innebär avancemang utifrån placering i heatet/klarat kvalgränsen.
- q innebär avancemang utifrån total placering.
- DNS innebär att personen inte startade.
- DNF innebär att personen inte fullföljde.
- DQ innebär diskvalificering.
- NR innebär nationellt rekord.
- OR innebär olympiskt rekord.
- WR innebär världsrekord.
- PB innebär personligt rekord.
- SB innebär säsongsbästa.
Kval
Grupp A
Placering | Idrottare | Försök | Längd | Noteringar |
1 | 2 | 3 |
1 | Olga Kuzenkova (RUS) | 70,60 | — | — | 70,60 m | OR |
2 | Kamila Skolimowska (POL) | 66,30 | — | — | 66,30 m | |
3 | Yipsi Moreno (CUB) | 65,74 | — | — | 65,74 m | |
4 | Dawn Ellerbe (USA) | 64,91 | 63,27 | 57,99 | 64,91 m | |
5 | Svetlana Sudak (BLR) | X | X | 63,83 | 63,83 m | |
6 | Lorraine Shaw (GBR) | 63,21 | 62,60 | 57,09 | 63,21 m | |
7 | Amy Palmer (USA) | 61,96 | 62,49 | 62,78 | 62,78 m | |
8 | Irina Sekatjova (UKR) | 61,44 | 60,62 | X | 61,44 m | |
9 | Tasha Williams (NZL) | 50,96 | 54,14 | 61,18 | 61,18 m | |
10 | Alla Davidova (RUS) | 60,86 | X | X | 60,86 m | |
11 | Karyne Perkins (AUS) | 55,18 | 59,49 | 55,22 | 59,49 m | |
12 | Mia Strömmer (FIN) | 57,33 | X | 59,43 | 59,43 m | |
13 | Michelle Fournier (CAN) | X | 55,72 | 59,15 | 59,15 m | |
14 | Caroline Fournier (MRI) | X | 53,60 | 56,18 | 56,18 m | |
— | Ester Balassini (ITA) | X | X | X | NM | |
Grupp B
Placering | Idrottare | Försök | Längd | Noteringar |
1 | 2 | 3 |
1 | Kirsten Münchow (GER) | 59,09 | 67,64 | — | 67,64 m | |
2 | Ivana Brkljačić (CRO) | 65,01 | 62,59 | X | 65,01 m | |
3 | Deborah Sosimenko (AUS) | 64,01 | 61,18 | 59,53 | 64,01 m | |
4 | Sini Pöyry (FIN) | 63,80 | 60,12 | 61,81 | 63,80 m | |
5 | Ljudmila Gubkina (BLR) | 62,40 | 63,13 | 63,29 | 63,29 m | |
6 | Katalin Divós (HUN) | 61,88 | X | 62,74 | 62,74 m | |
7 | Lisa Misipeka (ASA) | 61,74 | 58,74 | X | 61,74 m | |
8 | Tatjana Konstantinova (RUS) | 57,24 | 61,14 | 61,48 | 61,48 m | |
9 | Jesseca Cross (USA) | 56,98 | 60,85 | 60,51 | 60,85 m | |
10 | Zhao Wei (CHN) | 59,54 | 57,44 | 55,98 | 59,54 m | |
11 | Manuela Montebrun (FRA) | 57,60 | X | 57,77 | 57,77 m | |
12 | Anelija Jordanova (BUL) | X | 54,92 | 54,69 | 54,92 m | |
— | Olga Tsander (BLR) | X | X | X | NM | |
Totala kvalresultat
Placering | Idrottare | Grupp | Märke | Kval | Noteringar |
1 | Olga Kuzenkova (RUS) | A | 70,60 | Q | OR |
2 | Kirsten Münchow (GER) | B | 67,64 | Q | |
3 | Kamila Skolimowska (POL) | A | 66,30 | Q | |
4 | Yipsi Moreno (CUB) | A | 65,74 | Q | |
5 | Ivana Brkljačić (CRO) | B | 65,01 | q | |
6 | Dawn Ellerbe (USA) | A | 64,91 | q | |
7 | Deborah Sosimenko (AUS) | B | 64,01 | q | |
8 | Svetlana Sudak (BLR) | A | 63,83 | q | |
9 | Sini Pöyry (FIN) | B | 63,80 | q | |
10 | Ljudmila Gubkina (BLR) | B | 63,29 | q | |
11 | Lorraine Shaw (GBR) | A | 63,21 | q | |
12 | Amy Palmer (USA) | A | 62,78 | q | |
13 | Katalin Divós (HUN) | B | 62,74 | | |
14 | Lisa Misipeka (ASA) | B | 61,74 | | |
15 | Tatjana Konstantinova (RUS) | B | 61,48 | | |
16 | Irina Sekatjova (UKR) | A | 61,44 | |
17 | Tasha Williams (NZL) | A | 61,18 | | |
18 | Alla Davidova (RUS) | A | 60,68 | | |
19 | Jesseca Cross (USA) | B | 60,85 | | |
20 | Zhao Wei (CHN) | B | 59,54 | | |
21 | Karyne Perkins (AUS) | A | 59,49 | | |
22 | Mia Strömmer (FIN) | A | 59,43 | | |
23 | Michelle Fournier (CAN) | B | 59,15 | | |
24 | Manuela Montebrun (FRA) | B | 57,77 | | |
25 | Caroline Fournier (MRI) | A | 56,18 | | |
26 | Anelija Jordanova (BUL) | B | 54,92 | | |
— | Ester Balassini (ITA) | A | NM | | |
— | Olga Tsander (BLR) | B | NM | | |
Final
Placering | Idrottare | Försök | Längd | Noteringar |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
| Kamila Skolimowska (POL) | X | 66,33 | 71,16 | 66,06 | 69,91 | — | 71,16 m | OR |
| Olga Kuzenkova (RUS) | X | 67,18 | 69,64 | 69,77 | X | X | 69,77 m | |
| Kirsten Münchow (GER) | 66,42 | X | 67,81 | 66,03 | 69,28 | 67,96 | 69,28 m | NR |
4 | Yipsi Moreno (CUB) | 65,79 | 67,16 | 67,04 | 64,88 | 68,33 | 67,43 | 68,33 m | |
5 | Deborah Sosimenko (AUS) | 67,95 | 64,24 | 65,49 | 66,39 | X | X | 67,95 m | AR |
6 | Ljudmila Gubkina (BLR) | 66,04 | 66,16 | X | 67,08 | 66,77 | 66,95 | 67,08 m | |
7 | Dawn Ellerbe (USA) | 62,50 | 64,51 | 66,80 | 64,40 | 66,16 | 64,71 | 66,80 m | |
8 | Amy Palmer (USA) | X | 60,21 | 66,15 | 59,42 | X | X | 66,15 m | |
|
9 | Lorraine Shaw (GBR) | 64,27 | 56,96 | 63,65 | | 64,27 m | |
10 | Svetlana Sudak (BLR) | X | 64,21 | X | | 64,21 m | |
11 | Ivana Brkljačić (CRO) | 61,25 | 63,20 | X | | 63,20 m | |
12 | Sini Pöyry (FIN) | 62,49 | X | 62,21 | | 62,49 m | |
Referenser
Källor
- Resultat, Sports-reference.com