Svenska mästerskapen i friidrott 2023
Svenska mästerskapen i friidrott utomhus 2023 | |
← 2022 2024 → |
Svenska mästerskapen i friidrott 2023 är de 128:e svenska mästerskapen, med följande deltävlingar[1]:
- SM 10 km landsväg den 23 april i Ystad; arrangör Ystads IF
- SM 24-timmarslöpning den 29 till 30 april i Växjö; arrangör Växjö LK
- SM 100 km landsväg den 13 maj i Upplands-Bro; arrangör Bålsta IK
- SM maraton den 3 juni i Stockholm; arrangörer Hässelby SK och Spårvägens FK
- SM halvmaraton den 7 juli i Anderstorp; arrangörer Villstad GIF och Hälle IF
- SM lag den 8 juli på Sollentunavallen, Sollentuna; arrangörer Hässelby SK, Spårvägens FK och Turebergs FK
- Stora SM (Friidrotts-SM) den 28 till 30 juli på Hällåsen Arena, Söderhamn; arrangör Söderhamns IF
- SM stafett den 9 till 10 september på Idrottsparken, Södertälje; arrangör Södertälje IF
- SM terräng den 21 och 22 oktober i Halmstad; arrangör IFK Halmstad
Medaljörer
Herrar
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
100 meter[2] | Henrik Larsson | IF Göta | 10,20 | Simon Plesse | Upsala IF | 10,30 | Isak Hughes Desmond Rogo | Strands IF Upsala IF | 10,44 10,44 0PB0 |
200 meter[2] | Henrik Larsson | IF Göta | 20,74 | Linus Pihl | IK Lerum FI | 21,19 | Emil Johansson | Turebergs FK | 21,22 |
400 meter[2] | Carl Bengtström | Örgryte IS | 45,97 | Emil Johansson | Turebergs FK | 46,43 0PB0 | Kasper Kadestål | Malmö AI | 46,74 0SB0 |
800 meter[2] | Andreas Kramer | Ullevi FK | 1.47,74 | Samuel Pihlström | Hälle IF | 1.48,98 | Yared Kidane | Eskilstuna FI | 1.49,75 0SB0 |
1 500 meter[2] | Andreas Almgren | Turebergs FK | 3.34,55 0MR0 | Emil Danielsson | Spårvägens FK | 3.35,23 0PB0 | Jonathan Grahn | Mölndals AIK | 3.37,06 0PB0, 0NRJ0 |
5 000 meter[2] | Emil Danielsson | Spårvägens FK | 13.30,13 0MR0 | Mohammad Reza | Keep Up RC | 13.47,39 | Oliver Löfqvist | Spårvägens FK | 14.00,69 |
10 000 meter[2] | Jonas Glans | Malmö AI | 28.25,92 0PB0 | Mohammad Reza | Keep Up RC | 28.45,72 0SB0 | Emil Millán de la Oliva | Eskilstuna FI | 28.50,53 0SB0 |
Halvmaraton[3] | Samuel Russom | Hässelby SK | 1:03.26 0SB0 | Ebba Tulu Chala | Keep Up RC | 1:06.29 | Mustafa Mohamed | Hälle IF | 1:06.37 0SB0 |
Maraton[4] | Samuel Tsegay | Hälle IF | 2:14.28 | David Nilsson | Högby IF | 2:18.14 0SB0 | Ebba Tulu Chala | Keep Up RC | 2:19.10 |
10 km landsväg[5] | Samuel Russom | Hässelby SK | 28.29 0MR0, 0PB0 | Vidar Johansson | Ullevi FK | 29.10 0SB0 | Suldan Hassan | Ullevi FK | 29.10 0SB0 |
100 km landsväg[6] | Anton Gustafsson | Axa SC | 6:30.57 0MR0, 0PB0 | Mikael Ekvall | Strömstad LK | 6:49.08 0PB0 | Linus Wirén | Hälle IF | 6:58.43 0SB0 |
4 km terräng[7] | Emil Danielsson | Spårvägens FK | 11.33 | Martin Regborn | KFUM Örebro | 11.37 | Leo Magnusson | Sävedalens AIK | 11.40 |
10 km terräng[7] | Samuel Russom | Hässelby SK | 30.21 | Martin Regborn | KFUM Örebro | 30.25 | Oliver Löfqvist | Spårvägens FK | |
4 km terräng lag[7] | Spårvägens FK | Emil Danielsson, Oliver Löfqvist, Johan Fagerberg | 17 p | Hässelby SK | Samuel Russom, Linus Rosdahl, Emil Blomberg | 19 p | Hälle IF | Olle Ahlberg, Petter Svensson, Nils Bredin | 43 p |
10 km terräng lag[7] | Hässelby SK | Samuel Russom, Linus Rosdahl, Yohannes Kiflay | 11 p | Spårvägens FK | Oliver Löfqvist, John Börjesson, John Foitzik | 22 p | Hälle IF | Olle Ahlberg, Petter Svensson, Nils Bredin | 26 p |
3 000 meter hinder[2] | Simon Sundström | IFK Lidingö | 8.22,73 0SB0 | Vidar Johansson | Ullevi FK | 8.27,08 | Axel Djurberg | Hässelby SK | 8.54,78 |
110 meter häck[2] | Max Hrelja | Malmö AI | 13,58 | Joel Bengtsson | Malmö AI | 13,60 0SB0 | Sidrak Afework | Spårvägens FK | 14,24 0PB0 |
400 meter häck[2] | Karl Wållgren | Örgryte IS | 50,30 | David Thid | Spårvägens FK | 50,45 0PB0 | Viktor Bondesson | Malmö AI | 50,93 0PB0 |
4 × 100 meter[8] | Malmö AI | Jean-Christian Zirignon William Trulsson Joel Bengtsson Max Hrelja | 40,05 | Upsala IF | Simon Plesse Lion Martinez Isak Andersson Desmond Rogo | 40,47 | Hammarby IF | Jonatan Borg Viktor Wall Alexander Pilgrim Dennis Otieno | 40,85 |
4 × 400 meter[8] | Malmö AI | Nick Ekelund-Arenander Joel Bengtsson Viktor Bondesson William Trulsson | 3.11,34 | Örgryte IS | Gustav Karlsson Jakob Zäll Carl Bengtström Samuel Wiik | 3.13,76 | Turebergs FK | Isak Stieberth Siljedahl Habtom Asgede Robin Isaksson Emil Johansson | 3.15,62 |
4 × 800 meter[8] | Hälle IF | Olle Ahlberg Nils Bredin Benjamin Åberg Jonas Magnusson | 7.42,76 | Spårvägens FK | Abdelfath Yassin Daniel Gleimar Walid Oussalah Tobias Eknor | 7.43,13 | Turebergs FK | Albert Ziegler Kalab Alemsegek Tesfay Valter Kjellberg Habtom Asgede | 7.49,35 |
4 × 1 500 meter[8] | Spårvägens FK | Daniel Gleimar Walid Oussalah Tobias Eknor Abdelfath Yassin | 16.40,96 | Hässelby SK | Erik Djurberg Emil Blomberg Miguel Palm Yohannes Kiflay | 16.41,72 | Hälle IF | Anders Grahl Olle Ahlberg Nils Bredin Jonas Magnusson | 16.56,48 |
Gång 5 000 m[2] | Ato Ibáñez | Eskilstuna FI | 21.04,88 0SB0 | Mustafa Aenenboyr | Eskilstuna FI | 24.20,57 0PB0 | Birger Fält | Mälarhöjdens IK | 24.46,19 0SB0 |
24-timmarslöpning[9] | Torbjörn Gyllebring | Umara SC | 272,086 km 0NR0, 0PB0 | Erik Olofsson | IF Mantra Sport | 260,038 km 0SB0 | Bill Öster | Karlshamns SK | 244,992 km 0SB0 |
Teknikgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
Höjdhopp[2] | Melwin Lycke Holm | Kils AIK | 2,16 m | Fabian Delryd | Täby IS | 2,14 m | Joakim Wadstein | Mölndals AIK | 2,05 m |
Stavhopp[2] | William Asker | Örgryte IS | 5,24 m | Robin Jacobsson | Ullevi FK | 5,19 m 0SB0 | Linus Jönsson | Tjalve FIF | 5,19 m |
Längdhopp[2] | Thobias Montler | Ullevi FK | 7,76 m | Joakim Hellbratt | Huddinge AIS | 7,70 m w | Carl af Forselles | Hässelby SK | 7,59 m w |
Tresteg[2] | Gabriel Wallmark | Örgryte IS | 15,98 m | Jesper Hellström | Hässelby SK | 15,69 m 0SB0 | Lukas Edqvist | Örgryte IS | 15,37 m 0SB0 |
Kulstötning[2] | Wictor Petersson | Malmö AI | 19,42 m | Jesper Arbinge | Spårvägens FK | 18,92 m 0SB0 | Jesper Ahlin | Turebergs FK | 17,13 m |
Diskus[2] | Daniel Ståhl | Spårvägens FK | 67,61 m | Simon Pettersson | Hässelby SK | 60,23 m | Jesper Ahlin | Turebergs FK | 58,82 m 0PB0 |
Släggkastning[2] | Ragnar Carlsson | Hässelby SK | 71,08 m | Ivar Moisander | Spårvägens FK | 63,72 m | Alfons Haals | Västerås FK | 62,15 m |
Spjutkastning[2] | Jakob Samuelsson | Hässelby SK | 79,42 m | Jakob Rahm | Sävedalens AIK | 71,12 m | Esa Hiltunen | Ullevi FK | 70,83 m 0SB0 |
Övrigt
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
Tiokamp[2] | Emil Uhlin | Falu IK | 7 494 p. | Andreas Gustafsson | Upsala IF | 7 207 p. 0SB0 | Vincent Arousell | Hässelby SK | 6 900 p. 0PB0 |
Lagtävling[10] | Hässelby SK | — | 100,5 p. | Spårvägens FK | — | 98 p. | Örgryte IS | — | 83 p. |
Damer
Gång- och löpgrenar
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
100 meter[2] | Julia Henriksson | Malmö AI | 11,43 0=SB0 | Filippa Sivnert | Malmö AI | 11,55 | Ida Staafgård | Malmö AI | 11,73 |
200 meter[2] | Julia Henriksson | Malmö AI | 23,50 | Nora Lindahl | Hässelby SK | 23,86 | Lisa Lilja | Örgryte IS | 24,04 |
400 meter[2] | Lisa Lilja | Örgryte IS | 52,73 0PB0 | Jonna Claesson | Spårvägens FK | 54,23 0PB0 | Linnéa Frobe | Täby IS | 54,23 0SB0 |
800 meter[2] | Hanna Hermansson | Turebergs FK | 2.03,29 | Wilma Nielsen | Örgryte IS | 2.03,58 | Julia Nielsen | Örgryte IS | 2.03,84 0PB0 |
1 500 meter[2] | Hanna Hermansson | Turebergs FK | 4.10,80 | Yolanda Ngarambe | Turebergs FK | 4.11,52 0SB0 | Wilma Nielsen | Örgryte IS | 4.12,51 |
5 000 meter[2] | Sarah Lahti | Hässelby SK | 15.32,34 | Carolina Wikström | Upsala IF | 16.04,33 0SB0 | Emilia Lillemo | Täby IS | 16.14,17 0PB0 |
10 000 meter[2] | Johanna Larsson | Örgryte IS | 34.04,68 0PB0 | Carolina Johnson | Linköpings GIF | 34.10,61 0PB0 | Hanna Lindholm | Högby IF | 34.42,86 0SB0 |
Halvmaraton[3] | Carolina Wikström | Upsala IF | 1:15.17 | Johanna Larsson | Örgryte IS | 1:15.34 0PB0 | Carolina Johnson | Linköpings GIF | 1:15.57 0PB0 |
Maraton[4] | Carolina Wikström | Upsala IF | 2:36.57 0SB0 | Hanna Lindholm | Högby IF | 2:38.36 0SB0 | Mikaela Arfwedson | Spårvägens FK | 2.40,53 0SB0 |
10 km landsväg[5] | Carolina Wikström | Upsala IF | 33.31 | Emilia Lillemo | Täby IS | 33.59 | Linn Söderholm | Sävedalens AIK | 34.42 0SB0 |
100 km landsväg[6] | Madeleine Lundell | Vänersborgs AIK | 7:59.51 0PB0 | Kajsa Berg | Enhörna IF | 8:07.49 0SB0 | Beatrice Taavo | Umara SC | 8:21.43 0PB0 |
4 km terräng[7] | Sarah Lahti | Hässelby SK | 13.01 | Emilia Lillemo | Täby IS | 13.32 | Ebba Broms | Spårvägens FK | 13.48 |
10 km terräng[7] | Sarah Lahti | Hässelby SK | 33.23 | Emilia Lillemo | Täby IS | 35.49 | Johanna Larsson | Örgryte IS36.06 | |
4 km terräng lag[7] | Spårvägens FK | Ebba Broms, Frederica Richards, Josefin Heier | 23 p | Örgryte IS | Johanna Larsson, Angelica Strandberg, Evelina Hultegård | 35 p | Torsby LK | Lovisa Modig, Wilma Modig, Lisa Jonsson | 41 p |
10 km terräng lag[7] | Spårvägens FK | Ida Andersson, Frederica Richards, Emma Hedbäck | 24 p | Örgryte IS | Johanna Larsson, Angelica Strandberg, Desiree Lilliehöök | 33 p | FK Studenterna | Anna Jonsson, Emilia Siltanen, Filipa Rodrigues | 45 p |
3 000 meter hinder[2] | Emilia Lillemo | Täby IS | 9.44,29 0PB0 | Julia Samuelsson | Högby IF | 9.55,79 0SB0 | Linn Söderholm | Sävedalens AIK | 9.59,41 |
100 meter häck[2] | Johanna Carlsson | Malmö AI | 13,57 0PB0 | Elin Lindeblad | IFK Växjö | 13,58 0SB0 | Jonna Lindéen | Kalmar SK | 13,81 |
400 meter häck[2] | Moa Granat | Vallentuna FK | 56,61 | Hanna Karlsson | IF Göta | 58,09 | Ebba Svantesson | Upsala IF | 59,32 |
4 × 100 meter[8] | Malmö AI | Filippa Sivnert Ida Staafgård Julia Henriksson Johanna Carlsson | 45,79 | Upsala IF | Maya Bergström-Weekes Klara Helander Ebba Svantesson Karolina Svensson | 47,16 | Spårvägens FK | Saga Berneryd Moa Hjelmer Isabelle Eurenius Jonna Claesson | 47,46 |
4 × 400 meter[8] | Malmö AI | Johanna Carlsson Emilia Mandl Maria Freij Julia Henriksson | 3.46,11 | Upsala IF | Tyra Landin Clara Knutsson Ebba Svantesson Klara Helander | 3.46,63 | Täby IS | Lia Cederberg Evelina Hamos Linnéa Frobe Lovisa Linde | 3.49,26 |
4 × 800 meter[8] | Hälle IF | Ellen Schoug Hanna Strand Julia Svennblad Majken Söderlund Larsson | 8.53,42 | Hässelby SK | Linn Adolfsson Wilma Marcusson Hannah Kinane Caroline Högardh | 8.55,83 | Mölndals AIK | Elin Hagelin Alma Svantesson Elsa Svantesson Wilma Ehrnborg | 9.01,13 |
3 × 1 500 meter[8] | Hälle IF | Ida Kraft Hanna Strand Majken Söderlund Larsson | 13.49,16 | Spårvägens FK | Angelica Strandberg Carmen Cernjul Josefin Heier | 13.50,87 | Hässelby SK | Wilma Marcusson Linn Adolfsson Hannah Kinane | 14.18,89 |
Gång 5 000 m[2] | Monica Svensson | Växjö AIS | 24.22,14 0SB0 | Wilma Falk | SK Svängen | 32.19,28 0PB0 | Lisa Nyberg | SK Svängen | 33.13,97 0SB0 |
24-timmarslöpning[9] | Therese Fredriksson | Borås LK | 230,930 km 0PB0 | Sara Ottinge | Umara SC | 223,857 km 0PB0 | Madeleine Wennberg | Hemlingby LK | 215,099 km 0PB0 |
Teknikgrenar
Övrigt
Gren | Guld | Silver | Brons | ||||||
Sjukamp[2] | Lovisa Karlsson | Högby IF | 5 846 p. 0PB0 | Erika Wärff | Malmö AI | 5 393 p. | Sophie Reid | IK Ymer | 5 130 p. |
Lagtävling[10] | IF Göta | — | 92,5 p. | Örgryte IS | — | 89 p. | Malmö AI | — | 87 p. |
Referenser
- ^ ”Alla SM-tävlingar 2023”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultatfri.php?season=2023&id=-1&cat=SM&lang=swe. Läst 7 september 2023.
- ^ [a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an] ”Resultat: Friidrotts-SM, Söderhamn 28‐30.7.23”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13045848&Season=2023. Läst 7 september 2023.
- ^ [a b] ”Resultat: SM-VSM Halvmaraton, Anderstorp 7.7.23”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13044614&Season=2023. Läst 7 september 2023.
- ^ [a b] ”Resultat: SM Maraton, Stockholm 3.6.23”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13042869&Season=2023. Läst 7 september 2023.
- ^ [a b] ”Resultat: SM-JSM22-VSM 10 km, Ystad 23.4.23”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13035550&Season=2023. Läst 7 september 2023.
- ^ [a b] ”Resultat: SM-VSM 100 km, Bro 13.5.23”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13039317&Season=2023. Läst 7 september 2023.
- ^ [a b c d e f g h] ”Resultat: SM-JSM-USM-VSM Terräng, Halmstad 21‐22.10.23 Terräng”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13049634&Season=2023. Läst 29 juni 2024.
- ^ [a b c d e f g h] ”Resultat: SM-JSM-USM-VSM Stafett, Södertälje 9‐10.9.23”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13047605&Season=2023. Läst 23 oktober 2023.
- ^ [a b] ”Resultat: SM-VSM 24 timmar, Växjö 29‐30.4.23”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13038334&Season=2023. Läst 7 september 2023.
- ^ [a b] ”Resultat: Lag-SM, Sollentuna 8.7.23”. friidrottsstatistik.se. https://www.friidrottsstatistik.se/resultsswe.php?CID=13044642&Season=2023. Läst 7 september 2023.
|