Världsmästerskapen i simsport 2011
Världsmästerskapen i simsport 2011 | |
Datum | 16–31 juli 2011 |
---|---|
Grenar | 66 grenar i 5 sporter |
Arrangör | FINA |
Deltagare | |
Nationer | 181 |
Aktiva | 2220 |
Värdskap | |
Land | Kina |
Plats | Shanghai |
Arena | Shanghai Oriental Sports Center |
← Rom 2009 |
Världsmästerskapen i simsport 2011 var de fjortonde världsmästerskapen i simsport och anordnades i Shanghai, Kina mellan den 16 och 31 juli 2011.
Under mästerskapen tävlades det i följande fem sporter: tävlingssimning på långbana, öppet vatten-simning, simhopp, vattenpolo och konstsim. Arena för mästerskapen var Shanghai Oriental Sports Center i Shanghai. Öppet vatten-simningen anordnades vid Shanghai-stadsdelen Jinshans strand.
Shanghai utsågs av Internationella Simförbundet till värdstad den 24 mars 2007 och vann över den andra finalisten, Doha i Qatar.
Schema
● | Öppningsceremoni | Försöksheat | Finaler* | ● | Avslutningsceremoni |
Juli 2011 | 15 fre | 16 lör | 17 sön | 18 mån | 19 tis | 20 ons | 21 tor | 22 fre | 23 lör | 24 sön | 25 mån | 26 tis | 27 ons | 28 tor | 29 fre | 30 lör | 31 sön | Finaler |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ceremonier | ● | ● | ||||||||||||||||
Simhopp | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 10 | |||||||||
Öppet vatten-simning | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 7 | ||||||||||||
Simning | 4 | 4 | 5 | 4 | 5 | 5 | 6 | 7 | 40 | |||||||||
Konstsim | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 7 | ||||||||||
Vattenpolo | 1 | 1 | 2 | |||||||||||||||
Finaler | 1 | 2 | 3 | 4 | 2 | 3 | 4 | 4 | 5 | 4 | 5 | 4 | 5 | 6 | 7 | 7 | 66 |
*Dagar med finaler kan även innehålla försöksheat o dyl.
Medaljtabell
Värdnation
Pl. | Nation | Guld | Silver | Brons | Totalt[1] |
---|---|---|---|---|---|
1 | USA | 17 | 6 | 9 | 32 |
2 | Kina | 15 | 13 | 8 | 36 |
3 | Ryssland | 8 | 6 | 4 | 18 |
4 | Brasilien | 4 | 0 | 0 | 4 |
5 | Italien | 3 | 4 | 2 | 9 |
6 | Storbritannien | 3 | 3 | 0 | 6 |
7 | Australien | 2 | 10 | 4 | 16 |
8 | Frankrike | 2 | 4 | 5 | 11 |
9 | Nederländerna | 2 | 1 | 3 | 6 |
10 | Grekland | 2 | 1 | 1 | 4 |
11 | Danmark | 2 | 1 | 0 | 3 |
12 | Tyskland | 1 | 3 | 9 | 13 |
13 | Sverige | 1 | 1 | 0 | 2 |
14 | Ungern | 1 | 0 | 4 | 5 |
15 | Belarus | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Bulgarien | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Norge | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Sydkorea | 1 | 0 | 0 | 1 |
15 | Schweiz | 1 | 0 | 0 | 1 |
20 | Kanada | 0 | 4 | 3 | 7 |
21 | Japan | 0 | 4 | 2 | 6 |
22 | Spanien | 0 | 1 | 5 | 6 |
23 | Polen | 0 | 1 | 0 | 1 |
23 | Serbien | 0 | 1 | 0 | 1 |
25 | Sydafrika | 0 | 0 | 3 | 3 |
26 | Mexiko | 0 | 0 | 2 | 2 |
27 | Kroatien | 0 | 0 | 1 | 1 |
27 | Ukraina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totalt | 68 | 64 | 66 | 198 |
Resultat
Konstsim
Gren | Guld | Silver | Brons |
Individuellt teknisk[2] | Natalja Isjtjenko (RUS) | Huang Xuechen (CHN) | Andrea Fuentes (ESP) |
Individuellt fri | Natalja Isjtjenko (RUS) | Andrea Fuentes (ESP) | Sun Wenyan (CHN) |
Par teknisk[3] | Natalja Isjtjenko (RUS) Svetlana Romasjina (RUS) | Huang Xuechen (CHN) Liu Ou (CHN) | Ona Carbonell (ESP) Andrea Fuentes (ESP) |
Par fri | Natalja Isjtjenko (RUS) Svetlana Romasjina (RUS) | Jiang Tingting (CHN) Jiang Wenwen (CHN) | Ona Carbonell (ESP) Andrea Fuentes (ESP) |
Lag teknisk | Ryssland | Kina | Spanien |
Lag fri | Ryssland | Kina | Spanien |
Fri kombination | Ryssland | Kina | Kanada |
Simhopp
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
Individuellt 1 m | Shi Tingmao (CHN) | Wang Han (CHN) | Tania Cagnotto (ITA) |
Individuellt 3 m | Wu Minxia (CHN) | He Zi (CHN) | Jennifer Abel (CAN) |
Individuellt 10 m | Chen Ruolin (CHN) | Hu Yadan (CHN) | Paola Espinoza (MEX) |
Synchro 3 m[4] | Wu Minxia (CHN) He Zi (CHN) | Émilie Heymans (CAN) Jennifer Abel (CAN) | Anabelle Smith (AUS) Sharleen Stratton (AUS) |
Synchro 10 m[5] | Wang Hao (CHN) Chen Ruolin (CHN) | Alexandra Croak (AUS) Melissa Wu (AUS) | Christin Steuer (GER) Nora Subschinski (GER) |
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
Individuellt 1 m[6] | Li Shixin (CHN) | He Min (CHN) | Pavlo Rozenberg (GER) |
Individuellt 3 m | He Chong (CHN) | Ilja Zacharov (RUS) | Jevgenij Kuznetsov (RUS) |
Individuellt 10 m | Qiu Bo (CHN) | David Boudia (USA) | Sascha Klein (GER) |
Synchro 3 m | Qin Kai (CHN) Luo Yutong (CHN) | Ilja Zacharov (RUS) Jevgenij Kuznetsov (RUS) | Yahel Castillo (MEX) Julián Sánchez (MEX) |
Synchro 10 m[7] | Qiu Bo (CHN) Huo Liang (CHN) | Patrick Hausding (GER) Sascha Klein (GER) | Oleksandr Gorsjkovozov (UKR) Oleksandr Bondar (UKR) |
Simning
Damer
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
50 m frisim | César Cielo Brasilien | 21,52 | Luca Dotto Italien | 21,90 | Alain Bernard Frankrike | 21,92 |
100 m frisim | James Magnussen Australien | 47,63 | Brent Hayden Kanada | 47,95 | William Meynard Frankrike | 48,00 |
200 m frisim | Ryan Lochte USA | 1.44,44 | Michael Phelps USA | 1.44,79 | Paul Biedermann Tyskland | 1.44,88 |
400 m frisim | Park Tae-Hwan Sydkorea | 3.42,04 | Sun Yang Kina | 3.43,24 | Paul Biedermann Tyskland | 3.44,14 |
800 m frisim | Sun Yang Kina | 7.38,57 | Ryan Cochrane Kanada | 7.41,86 | Gergő Kis Ungern | 7.44,94 |
1500 m frisim | Sun Yang Kina | 14.34,14 VR | Ryan Cochrane Kanada | 14.44,46 | Gergő Kis Ungern | 14.45,66 |
50 m ryggsim | Liam Tancock Storbritannien | 24,50 | Camille Lacourt Frankrike | 24,57 | Gerhardus Zandberg Sydafrika | 24,66 |
100 m ryggsim | Jérémy Stravius Frankrike Camille Lacourt Frankrike | 52,76 | – | – | Ryosuke Irie Japan | 52,98 |
200 m ryggsim | Ryan Lochte USA | 1.52,96 | Ryosuke Irie Japan | 1.54,11 | Tyler Clary USA | 1.54,69 |
50 m bröstsim | Felipe França Silva Brasilien | 27,01 | Fabio Scozzoli Italien | 27,17 | Cameron van der Burgh Sydafrika | 27,19 |
100 m bröstsim | Alexander Dale Oen Norge | 58,71 | Fabio Scozzoli Italien | 59,42 | Cameron van der Burgh Sydafrika | 59,49 |
200 m bröstsim | Dániel Gyurta Ungern | 2.08,41 | Kosuke Kitajima Japan | 2.08,63 | Christian vom Lehn Tyskland | 2.09,06 |
50 m fjärilsim | César Cielo Brasilien | 23,10 | Matt Targett Australien | 23,28 | Geoff Huegill Australien | 23,35 |
100 m fjärilsim | Michael Phelps USA | 50,71 | Konrad Czerniak Polen | 51,15 | Tyler McGill USA | 51,26 |
200 m fjärilsim | Michael Phelps USA | 1.53,34 | Takeshi Matsuda Japan | 1.54,01 | Wu Peng Kina | 1.54,67 |
200 m individuellt medley | Ryan Lochte USA | 1.54,00 VR | Michael Phelps USA | 1.54,16 | László Cseh Ungern | 1.57,69 |
400 m individuellt medley | Ryan Lochte USA | 4.07,13 | Tyler Clary USA | 4.11,17 | Yuya Horihata Japan | 4.11,98 |
4×100 m lagkapp frisim | Australien James Magnussen Matt Targett Matthew Abood Eamon Sullivan | 3.11,00 | Frankrike Alain Bernard Jérémy Stravius William Meynard Fabien Gilot | 3.11,14 | USA Michael Phelps Garrett Weber-Gale Jason Lezak Nathan Adrian | 3.11,96 |
4×200 m lagkapp frisim | USA Michael Phelps Peter Vanderkaay Ricky Berens Ryan Lochte | 7.02,67 | Frankrike Yannick Agnel Grégory Mallet Jérémy Stravius Fabien Gilot | 7.04,81 | Kina Wang Shun Zhang Lin Li Yunqi Sun Yang | 7.05,67 |
4×100 m lagkapp medley | USA Nick Thoman Mark Gangloff Michael Phelps Nathan Adrian | 3.32,06 | Australien Hayden Stoeckel Brenton Rickard Geoff Huegill James Magnussen | 3.32,26 | Tyskland Helge Meeuw Hendrik Feldwehr Benjamin Starke Paul Biedermann | 3.32,60 |
Vattenpolo
- Huvudartikel: Vattenpolo vid världsmästerskapen i simsport 2011
Turnering | Guld | Silver | Brons |
Damer | Grekland | Kina | Ryssland |
Herrar | Italien | Serbien | Kroatien |
Öppet vatten-simning
Damer
Gren | Guld | Silver | Brons |
5 km | Swann Oberson (SUI) | Aurélie Muller (FRA) | Ashley Twichell (USA) |
10 km | Keri-Anne Payne (GBR) | Martina Grimaldi (ITA) | Marianna Lymperta (GRE) |
25 km | Ana Marcela Cunha (BRA) | Angela Maurer (GER) | Alice Franco (ITA) |
Herrar
Gren | Guld | Silver | Brons |
5 km | Thomas Lurz (GER) | Spyridon Gianniotis (GRE) | Jevgenij Dratsev (RUS) |
10 km | Spyridon Gianniotis (GRE) | Thomas Lurz (GER) | Sergej Bolsjakov (RUS) |
25 km | Petar Stojtjev (BUL) | Vladimir Djatjin (RUS) | Csaba Gercsak (HUN) |
Lag
Gren | Guld | Silver | Brons | |||
Lag[8] | USA Andrew Gemmell (56.59,9) Sean Ryan (57.00,0) Ashley Twichell (57.00,6) | 57.00,6 | Australien Melissa Gorman (57.01,4) Rhys Mainstone (57.01,7) Ky Hurst (57.01,8) | 57.01,8 | Tyskland Jan Wolfgarten (57.40,4) Thomas Lurz (57.42,0) Isabelle Haerle (57.44,2) | 57.44,2 |
Referenser
- ^ 2011 World Aquatics Championships: Medal Table Arkiverad 20 juli 2011 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ 2011 World Aquatics Championships: Solo technical routine Final Results[död länk]
- ^ 2011 World Aquatics Championships: Duet technical routine Final Results[död länk]
- ^ 2011 World Aquatics Championships: Women's 3 m synchro springboard final results Arkiverad 12 augusti 2011 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ 2011 World Aquatics Championships: Women's 10 m synchro platform final results[död länk]
- ^ 2011 World Aquatics Championships: Men's 1 m springboard final results[död länk]
- ^ 2011 World Aquatics Championships: Men's 10 m synchro platform final results Arkiverad 12 augusti 2011 hämtat från the Wayback Machine.
- ^ 2011 World Aquatics Championships: Lagresultat[död länk], från OmegaTiming.com
- Summons for the 14th FINA World Championships
Externa länkar
- Officiell webbplats (engelska)
|