Weltervikt i fristil i brottning vid olympiska sommarspelen 1984
Brottning vid olympiska sommarspelen 1984 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Viktklass | Fristil | Grekisk- Romersk | |||
Lätt flugvikt | 48 kg | 48 kg | |||
Flugvikt | 52 kg | 52 kg | |||
Bantamvikt | 57 kg | 57 kg | |||
Fjädervikt | 62 kg | 62 kg | |||
Lättvikt | 68 kg | 68 kg | |||
Weltervikt | 74 kg | 74 kg | |||
Mellanvikt | 82 kg | 82 kg | |||
Lätt tungvikt | 90 kg | 90 kg | |||
Tungvikt | 100 kg | 100 kg | |||
Supertungvikt | +100 kg | +100 kg |
Herrarnas brottningsturnering i fristil i viktklassen weltervikt vid olympiska sommarspelen 1984 avgjordes i Anaheim Convention Center i Anaheim.
Medaljörer
Klass | Guld | Silver | Brons |
Weltervikt | David Schultz USA | Martin Knosp Västtyskland | Šaban Sejdi SFR Jugoslavien |
Resultat
- TO — Vinst genom fall
- SP — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren med poäng
- SO — Vinst genom överlägsenhet, 12-14 poängs skillnad, förloraren utan poäng
- ST — Vinst genom teknisk överlägsenhet, 15 poäng skillnad
- PP — Vinst genom poäng, förloraren med tekniska poäng
- PO — Vinst genom poäng, förloraren utan tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadas
- DQ — Vinst genom förverkande
- D2 — Båda brottarna diskvalificerade på grund av passivitet (0-0 poäng)
- DNA — Dök inte upp
- L — Förluster
- ER — Elimineringsrunda
- CP — Klassificeringspoäng
- TP — Tekniska poäng
- PA — Vinst genom att motståndaren skadats
Elimineringsrunda
Pool A
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Mohamed Hamad (EGY) | 1-3 PP | 5-8 | Romelio Salas (COL) | 1 | |
1 | Pekka Rauhala (FIN) | .5-3.5 SP | 1-9 | Dave Schultz (USA) | 0 | |
1 | Zane Coleman (NZL) | 0-4 TF | 5:03 | Šaban Sejdi (YUG) | 0 | |
1 | Ignacio Ordóñez (ESP) | 0-4 ST | 0-14 | Selahattin Sağan (TUR) | 0 | |
0 | Ali Hussain Faris (IRQ) | 4-0 TF | 1:05 | Muhammad Gul (PAK) | 1 | |
0 | Han Myung-Woo (KOR) | Bye | ||||
Omgång 2 | ||||||
0 | Han Myung-Woo (KOR) | 4-0 TF | 2:00 | Mohamed Hamad (EGY) | 2 | |
1 | Romelio Salas (COL) | 0-4 TF | 2:50 | Pekka Rauhala (FIN) | 1 | |
0 | Dave Schultz (USA) | 4-0 ST | 12-0 | Zane Coleman (NZL) | 2 | |
0 | Šaban Sejdi (YUG) | 4-0 ST | 12-0 | Ignacio Ordóñez (ESP) | 2 | |
0 | Selahattin Sağan (TUR) | 3.5-.5 SP | 9-1 | Ali Hussain Faris (IRQ) | 1 | |
1 | Muhammad Gul (PAK) | Bye | ||||
Omgång 3 | ||||||
2 | Muhammad Gul (PAK) | 0-4 TF | 0:33 | Han Myung-Woo (KOR) | 0 | |
2 | Romelio Salas (COL) | 0-4 ST | 0-12 | Dave Schultz (USA) | 0 | |
1 | Pekka Rauhala (FIN) | 3-1 PP | 9-5 | Selahattin Sağan (TUR) | 1 | |
0 | Šaban Sejdi (YUG) | 4-0 ST | 13-1 | Ali Hussain Faris (IRQ) | 2 | |
Omgång 4 | ||||||
1 | Han Myung-Woo (KOR) | 1-3 PP | 5-6 | Pekka Rauhala (FIN) | 1 | |
0 | Dave Schultz (USA) | 4-0 TF | 1:46 | Šaban Sejdi (YUG) | 1 | |
1 | Selahattin Sağan (TUR) | Bye | ||||
Omgång 5 | ||||||
2 | Selahattin Sağan (TUR) | 0-3 PO | 0-6 | Han Myung-Woo (KOR) | 1 | |
2 | Pekka Rauhala (FIN) | 1-3 PP | 7-10 | Šaban Sejdi (YUG) | 1 | |
0 | Dave Schultz (USA) | Bye | ||||
Sista omgången | ||||||
Dave Schultz (USA) | 4-0 TF | 1:46 | Šaban Sejdi (YUG) | |||
Han Myung-Woo (KOR) | 0-3 PO | 0-5 | Dave Schultz (USA) | |||
Šaban Sejdi (YUG) | 3.5-0 SO | 8-0 | Han Myung-Woo (KOR) |
Brottare | L | ER | CP | Sista |
---|---|---|---|---|
Dave Schultz (USA) | 0 | - | 15.5 | 7 |
Šaban Sejdi (YUG) | 1 | - | 15 | 3.5 |
Han Myung-Woo (KOR) | 1 | - | 12 | 0 |
Pekka Rauhala (FIN) | 2 | 5 | 11.5 | |
Selahattin Sağan (TUR) | 2 | 5 | 8.5 | |
Ali Hussain Faris (IRQ) | 2 | 3 | 4.5 | |
Romelio Salas (COL) | 2 | 3 | 3 | |
Muhammad Gul (PAK) | 2 | 3 | 0 | |
Mohamed Hamad (EGY) | 2 | 2 | 1 | |
Ignacio Ordóñez (ESP) | 2 | 2 | 0 | |
Zane Coleman (NZL) | 2 | 2 | 0 |
Pool B
L | CP | TP | L | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Omgång 1 | ||||||
0 | Marc Mongeon (CAN) | 4-0 TF | 4:30 | Fitzlloyd Walker (GBR) | 1 | |
1 | Naomi Higuchi (JPN) | 1-3 PP | 2-5 | Rajinder Singh (IND) | 0 | |
1 | Mohamed Zayar (SYR) | 0-3 P1 | 3:14 | Houkreo Bambe (CMR) | 0 | |
1 | Oscar Strático (ARG) | .5-3.5 SP | 5-15 | Seidu Olawale (NGR) | 0 | |
0 | Martin Knosp (FRG) | 4-0 TF | 1:49 | Kyriakos Bogiatzis (GRE) | 1 | |
0 | Craig Green (AUS) | Bye | ||||
Omgång 2 | ||||||
1 | Craig Green (AUS) | 1-3 PP | 2-6 | Marc Mongeon (CAN) | 0 | |
2 | Fitzlloyd Walker (GBR) | 1-3 PP | 4-7 | Naomi Higuchi (JPN) | 1 | |
0 | Rajinder Singh (IND) | 3-1 PP | 4-3 | Mohamed Zayar (SYR) | 2 | |
0 | Houkreo Bambe (CMR) | 3.5-0 PS | 1:58 | Oscar Strático (ARG) | 2 | |
1 | Seidu Olawale (NGR) | 0-4 TF | 2:20 | Martin Knosp (FRG) | 0 | |
1 | Kyriakos Bogiatzis (GRE) | Bye | ||||
Omgång 3 | ||||||
1 | Kyriakos Bogiatzis (GRE) | 3-1 PP | 4-2 | Craig Green (AUS) | 2 | |
1 | Marc Mongeon (CAN) | .5-3.5 SP | 3-11 | Naomi Higuchi (JPN) | 1 | |
0 | Rajinder Singh (IND) | 3-1 PP | 6-2 | Seidu Olawale (NGR) | 2 | |
1 | Houkreo Bambe (CMR) | 0-4 TF | 1:08 | Martin Knosp (FRG) | 0 | |
Omgång 4 | ||||||
2 | Kyriakos Bogiatzis (GRE) | 0-4 ST | 0-12 | Marc Mongeon (CAN) | 1 | |
1 | Naomi Higuchi (JPN) | 4-0 TF | 1:21 | Houkreo Bambe (CMR) | 2 | |
1 | Rajinder Singh (IND) | 0-4 TF | 1:31 | Martin Knosp (FRG) | 0 | |
Omgång 5 | ||||||
2 | Marc Mongeon (CAN) | 0-3.5 SO | 0-9 | Rajinder Singh (IND) | 1 | |
2 | Naomi Higuchi (JPN) | 0-4 TF | 1:20 | Martin Knosp (FRG) | 0 |
Brottare | L | ER | CP |
---|---|---|---|
Martin Knosp (FRG) | 0 | - | 20 |
Rajinder Singh (IND) | 1 | - | 12.5 |
Naomi Higuchi (JPN) | 2 | 5 | 11.5 |
Marc Mongeon (CAN) | 2 | 5 | 11.5 |
Houkreo Bambe (CMR) | 2 | 4 | 6.5 |
Kyriakos Bogiatzis (GRE) | 2 | 4 | 3 |
Seidu Olawale (NGR) | 2 | 3 | 4.5 |
Craig Green (AUS) | 2 | 3 | 2 |
Fitzlloyd Walker (GBR) | 2 | 2 | 1 |
Mohamed Zayar (SYR) | 2 | 2 | 1 |
Oscar Strático (ARG) | 2 | 2 | 0.5 |
Slutkamper
CP | TP | |||
---|---|---|---|---|
5:e plats | ||||
Han Myung-Woo (KOR) | 1-3 PP | 3-7 | Naomi Higuchi (JPN) | |
Bronsmatch | ||||
Šaban Sejdi (YUG) | 3-1 PP | 5-1 | Rajinder Singh (IND) | |
Final | ||||
Dave Schultz (USA) | 3-1 PP | 4-1 | Martin Knosp (FRG) |
Källor
- OS-rapport, resultat
|