1968 Yaz Olimpiyatları'nda voleybol
1968 Yaz Olimpiyatları Mexico-1968 | ||
---|---|---|
Turnuva Ayrıntıları | ||
Olimpiyat | 1968 Yaz Olimpiyatları | |
Ülke | Meksika | |
Kent | Meksiko | |
Tarih | 13-26 Ekim 1968 | |
Erkekler | 10 ülke katıldı | |
Madalyalar: | ||
Altın madalya | Sovyetler Birliği | |
Gümüş madalya | Japonya | |
Bronz madalya | Çekoslovakya | |
Bayanlar | 8 ülke katıldı | |
Madalyalar: | ||
Altın madalya | Sovyetler Birliği | |
Gümüş madalya | Japonya | |
Bronz madalya | Polonya |
1968 Yaz Olimpiyatları voleybolda erkeklerde on, bayanlarda sekiz ülke mücadele etti. Maçlar 13-26 Ekim 1968 tarihlerinde oynandı. Erkeklerde ve bayanlarda karşılaşmalar tek grupta ve tek devreli lig usulü yapıldı.
Erkeklerde SSCB, yaptığı dokuz maçta tek yenilgiyle olimpiyat altın madalyasına ulaştı. İkişer yenilgi alan ve averajla sıralanan Japonya gümüş, Çekoslovakya bronz madalya kazandı. Bayanlarda yedi maçını da kazanan SSCB şampiyon oldu. Sadece SSCB'ye kaybeden Japonya gümüş madalyaya, SSCB ve Japonya olmak üzere iki yenilgi alan Polonya bronz madalyaya ulaştı.
Erkekler
Maçlar
- 13 Ekim
Japonya | 3-0 | Polonya | 15-9 15-11 15-10 | |
Bulgaristan | 3-0 | Meksika | 15-9 15-4 15-6 | |
Çekoslovakya | 3-2 | Doğu Almanya | 15-12 15-17 14-16 15-11 15-9 | |
Belçika | 3-1 | Brezilya | 15-7 16-14 9-15 15-6 | |
ABD | 3-2 | Sovyetler Birliği | 11-15 15-10 10-15 15-10 15-6 |
- 16 Ekim
Çekoslovakya | 3-1 | ABD | 15-0 10-15 15-7 15-7 | |
Polonya | 3-1 | Meksika | 15-10 7-15 15-4 15-3 | |
Japonya | 3-0 | Doğu Almanya | 15-6 15-8 15-13 | |
Bulgaristan | 3-0 | Belçika | 15-10 15-1 15-5 | |
Sovyetler Birliği | 3-1 | Brezilya | 11-15 15-2 15-9 15-9 |
- 17 Ekim
Doğu Almanya | 3-0 | Meksika | 15-3 15-13 15-6 | |
Polonya | 3-0 | Belçika | 15-6 15-5 15-8 | |
Çekoslovakya | 3-2 | Japonya | 2-15 3-15 15-12 15-12 15-11 | |
Sovyetler Birliği | 3-0 | Bulgaristan | 15-10 15-9 15-10 | |
ABD | 3-0 | Meksika | 15-12, 15-7, 15-10 |
- 19 Ekim
Japonya | 3-0 | Meksika | 15-1 15-3 15-11 | |
Sovyetler Birliği | 3-0 | Polonya | 15-9 15-10 15-10 | |
Doğu Almanya | 3-0 | Belçika | 15-1 15-7 15-7 | |
Bulgaristan | 3-2 | ABD | 10-15 17-15 7-15 15-7 16-14 | |
Çekoslovakya | 3-2 | Brezilya | 15-12 15-10 13-15 13-15 15-9 |
- 20 Ekim
Japonya | 3-0 | Belçika | 15-5 15-5 15-4 | |
Çekoslovakya | 3-0 | Meksika | 15-10 15-8 15-8 | |
Sovyetler Birliği | 3-2 | Doğu Almanya | 10-15 15-9 15-11 12-15 15-5 | |
Bulgaristan | 3-0 | Brezilya | 15-8 18-16 15-3 | |
Polonya | 3-0 | ABD | 15-5 15-5 15-8 |
- 21 Ekim
Belçika | 3-2 | Meksika | 15-11 5-15 13-15 18-16 15-2 | |
Sovyetler Birliği | 3-1 | Japonya | 4-15 15-13 15-9 15-13 | |
Çekoslovakya | 3-2 | Bulgaristan | 15-7 10-15 15-9 4-15 15-7 | |
Doğu Almanya | 3-0 | ABD | 15-8 15-12 15-10 | |
Polonya | 3-0 | Brezilya | 15-12 15-4 15-7 |
- 23 Ekim
Polonya | 3-0 | Bulgaristan | 15-3 15-5 15-10 | |
Japonya | 3-0 | ABD | 15-5 15-8 15-11 | |
Çekoslovakya | 3-0 | Belçika | 15-0 15-4 15-12 | |
Sovyetler Birliği | 3-1 | Meksika | 15-5 15-8 11-15 15-5 | |
Doğu Almanya | 3-1 | Brezilya | 15-13 15-7 14-16 15-12 |
- 24 Ekim
Japonya | 3-0 | Brezilya | 15-8 15-11 15-12 | |
ABD | 3-1 | Meksika | 14-16 15-10 15-9 15-11 | |
Sovyetler Birliği | 3-0 | Belçika | 15-2 15-3 15-5 | |
Doğu Almanya | 3-2 | Bulgaristan | 15-11 8-15 15-10 10-15 15-7 | |
Polonya | 3-1 | Çekoslovakya | 15-5 15-3 12-15 15-13 |
- 25 Ekim
Brezilya | 3-1 | Meksika | 14-16 15-6 17-15 15-8 | |
Doğu Almanya | 3-0 | Polonya | 15-11 15-6 15-6 | |
Japonya | 3-0 | Bulgaristan | 15-7 15-6 15-5 | |
ABD | 3-0 | Belçika | 15-4 16-14 15-10 | |
Sovyetler Birliği | 3-0 | Çekoslovakya | 15-7 15-4 15-8 |
Sıralama
Sıra | Ülkeler | O | G | M | As | Vs | P | Av |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sovyetler Birliği | 9 | 8 | 1 | 26 | 8 | 16 | +18 | |
Japonya | 9 | 7 | 2 | 24 | 6 | 14 | +18 | |
Çekoslovakya | 9 | 7 | 2 | 22 | 15 | 14 | +7 | |
4 | Doğu Almanya | 9 | 6 | 3 | 22 | 12 | 12 | +10 |
5 | Polonya | 9 | 6 | 3 | 16 | 11 | 12 | +5 |
6 | Bulgaristan | 9 | 4 | 5 | 16 | 17 | 8 | -1 |
7 | ABD | 9 | 4 | 5 | 15 | 18 | 8 | -3 |
8 | Belçika | 9 | 2 | 7 | 6 | 24 | 4 | -18 |
9 | Brezilya | 9 | 1 | 8 | 8 | 25 | 2 | -17 |
10 | Meksika | 9 | 0 | 9 | 6 | 27 | 0 | -21 |
Kadrolar
Sıra | Ülkeler | Kadrolar |
---|---|---|
1 | Sovyetler Birliği | Eduard Sibirjakow, Waleri Krawtschenko, Wladimir Beljajew, Georgi Mondsolewski, Jewgeni Lapinskl, Oleg Antropow, Wiktor Michaltschuk, Juri Pojarkow, Boris Terestschuk, Wladimir lwanow, lwan Bugajenkow, Wasilius Matuschewas |
2 | Japonya | Naohiro lkeda, Kenji Kimura, Isao Koizumi, Masayuki Minami, Yasuaki Mitsumori, Jungo Morita, Katsutoshi Nekoda, Seiji Ohko, Tetsuo Sato, Kenji Shimaoka, Mamoru Shiragami, Tadayoshi Yokota |
3 | Çekoslovakya | Zdenek Grössel, Josef Smolka, Antonin Procházka, Pavel Schenk, Lubomir Zajicek, Vladimir Petlák, Petr Kop, Frantisek Sokol, Drahomir Koudelka, Bohumil Golian, Jiri Svoboda |
Bayanlar
Maçlar
- 13 Ekim
Polonya | 3-2 | Güney Kore | 10-15 12-15 15-10 15-12 17-15 | |
Japonya | 3-0 | ABD | 15-6 15-2 15-2 | |
Sovyetler Birliği | 3-1 | Çekoslovakya | 8-15 15-7 15-13 15-7 | |
Peru | 3-2 | Meksika | 15-17 15-5 10-15 15-2 15-7 |
- 14 Ekim
Peru | 3-0 | Güney Kore | 15-13 15-6 15-9 | |
Çekoslovakya | 3-1 | ABD | 15-8 11-15 15-9 15-11 | |
Japonya | 3-0 | Meksika | 15-7 15-3 15-2 | |
Sovyetler Birliği | 3-0 | Polonya | 15-5 15-11 15-4 |
- 15 Ekim
Çekoslovakya | 3-0 | Meksika | 15-8 15-2 16-14 | |
Japonya | 3-0 | Peru | 15-3 15-11 15-9 |
- 16 Ekim
Polonya | 3-0 | ABD | 15-3 15-1 16-14 | |
Sovyetler Birliği | 3-0 | Güney Kore | 15-9 15-6 15-2 |
- 17 Ekim
Güney Kore | 3-1 | ABD | 15-9 15-3 6-15 15-5 | |
Sovyetler Birliği | 3-0 | Peru | 15-4 15-9 15-9 |
- 19 Ekim
Japonya | 3-0 | Çekoslovakya | 15-8 15-8 15-7 | |
Polonya | 3-2 | Meksika | 15-9 12-15 15-11 11-15 15-4 |
- 20 Ekim
Japonya | 3-0 | Polonya | 15-5 15-6 15-6 | |
Çekoslovakya | 3-2 | Peru | 7-15 13-15 15-9 15-2 15-3 |
- 21 Ekim
Sovyetler Birliği | 3-1 | ABD | 15-1 6-15 15-4 15-6 | |
Güney Kore | 3-0 | Meksika | 15-5 15-4 15-6 |
- 23 Ekim
Sovyetler Birliği | 3-0 | Meksika | 15-6 15-10 15-3 | |
Peru | 3-1 | ABD | 15-11 15-0 14-16 15-12 |
- 24 Ekim
Polonya | 3-0 | Çekoslovakya | 15-13 15-7 15-12 | |
Japonya | 3-0 | Güney Kore | 15-5 15-5 15-4 |
- 25 Ekim
Polonya | 3-1 | Peru | 15-9 15-9 9-15 15-11 | |
Güney Kore | 3-1 | Çekoslovakya | 15-9 15-9 9-15 15-11 |
- 26 Ekim
Meksika | 3-0 | ABD | 15-8 15-7 15-4 | |
Sovyetler Birliği | 3-1 | Japonya | 15-10 16-14 3-15 15-9 |
Sıralama
Sıra | Ülkeler | O | G | M | As | Vs | P | Av |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sovyetler Birliği | 9 | 7 | 0 | 21 | 3 | 14 | +18 | |
Japonya | 9 | 6 | 1 | 19 | 3 | 12 | +16 | |
Polonya | 9 | 5 | 2 | 15 | 12 | 10 | +3 | |
4 | Peru | 9 | 4 | 3 | 12 | 15 | 8 | -3 |
5 | Güney Kore | 9 | 3 | 4 | 11 | 14 | 6 | -3 |
6 | Çekoslovakya | 9 | 2 | 5 | 12 | 15 | 4 | -3 |
7 | Meksika | 9 | 1 | 6 | 7 | 18 | 2 | -11 |
8 | ABD | 9 | 0 | 7 | 4 | 21 | 0 | -17 |
Kadrolar
Sıra | Ülkeler | Kadrolar |
---|---|---|
1 | Sovyetler Birliği | Ljudmila Buldakowa, Wera Galuschka, Wera Lantratowa, Galina Leontjewa, Ljudmila Michailowskaja, Tatjana Ponjajewa, Inna Ryskal, Rosa Salichowa, Tatjana Sarytschowa, Nina Smolejewa, Tatjana Weinberg, Walentina Winogradowa |
2 | Japonya | Sachiko Fukunaka, Makiko Furukawa, Keiko Hama, Setsuko Inoue, Toyoko lwahara, Yōko Kasahara, Yukiyo Kojima, Sumie Oinuma, Aiko Onozawa, Kunie Shishikura, SuzueTakayama, Setsuko Yoshida |
3 | Polonya | Halina Aszkiełowicz, Krystyna Czajkowska, Krystyna Krupa, Barbara Niemczyk, Krystyna Jakubowska, Zofia Szcześniewska, Józefa Ledwig, Lidia Chmielnicka, Krystyna Ostromęcka, Jadwiga Marko-Książek, Wanda Wiecha |