1988 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 100 metre |
Yer | Olimpiyat Stadyumu |
---|
Ülke sayısı | 69 |
---|
Sporcu sayısı | 102 |
---|
Madalya kazananlar |
|
← 1984 | 1992 → |
1988 Yaz Olimpiyatları'nda atletizm |
Pist yarışları |
100 m | | erkekler | | kadınlar |
200 m | | erkekler | | kadınlar |
400 m | | erkekler | | kadınlar |
800 m | | erkekler | | kadınlar |
1500 m | | erkekler | | kadınlar |
3000 m | | | | kadınlar |
5000 m | | erkekler | | |
10.000 m | | erkekler | | kadınlar |
100 m engelli | | | | kadınlar |
110 m engelli | | erkekler | | |
400 m engelli | | erkekler | | kadınlar |
3000 m hendekli | | erkekler | | |
4×100 m bayrak | | erkekler | | kadınlar |
4×400 m bayrak | | erkekler | | kadınlar |
Yol yarışları |
Maraton | | erkekler | | kadınlar |
20 km yürüyüş | | erkekler | | |
50 km yürüyüş | | erkekler | | |
Saha yarışları |
Uzun atlama | | erkekler | | kadınlar |
Üç adım atlama | | erkekler | | |
Yüksek atlama | | erkekler | | kadınlar |
Sırıkla atlama | | erkekler | | |
Gülle atma | | erkekler | | kadınlar |
Disk atma | | erkekler | | kadınlar |
Cirit atma | | erkekler | | kadınlar |
Çekiç atma | | erkekler | | |
Kombine yarışlar |
Heptatlon | | | | kadınlar |
Dekatlon | | erkekler | | |
1988 Yaz Olimpiyatları'nda erkekler 100 metre atletizm müsabakaları, 23-24 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. 69 ülkeden 102 atlet mücadele etti.[1]
Tarihçe
Daha önceki tüm Olimpiyatlarda takvimde yer alan 100 metre yarışı, 1988 Seul'de 21. kez yapıldı. Katılımcı sayısı ilk kez 100'ün üzerine çıktı.[2]
Mücadelede, 1920'den beri uygulanan dört aşamalı sistem (elemeler, çeyrek final, yarı final ve final) kullanıldı.
Rekorlar
1988 Seul öncesi mevcut rekorlar aşaıdaki gibiydi.
Dünya rekoru | Ben Johnson (CAN) | 9.83* | Roma, İtalya | 30 Ağustos 1987 |
Olimpiyat rekoru | Jim Hines (USA) | 9.95 | Meksiko, Meksika | 14 Ekim 1968 |
*Yarış öncesi dünya rekoru olan Johnson'un bu derecesi, aldığı doping cezası sebebiyle 1989'da iptal edildi.
Program
Tüm saatler Orta Avrupa Saati (UTC+1) iledir.
Tarih | Saat | Aşama |
23 Eylül 1988, Cuma | | Eleme serileri |
23 Eylül 1988, Cuma | | Çeyrek final |
24 Eylül 1988, Cumartesi | | Yarı final |
24 Eylül 1988, Cumartesi | | Final |
Sonuçlar
Eleme serileri
Seri 1
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Robson da Silva | Brezilya | 10.37 | Q |
2 | Ezio Madonia | İtalya | 10.40 | Q |
3 | Cheng Hsin-fu | Çin Taipeisi | 10.48 | Q |
4 | Thierry Lauret | Fransa | 10.56 | q |
5 | Boevi Lawson | Togo | 10.59 | |
6 | Leung Wing Kwong | Hong Kong | 10.82 | |
7 | Muhammed Fahd el-Bişi | Suudi Arabistan | 10.85 | |
8 | Jerry Jeremiah | Vanuatu | 10.96 | |
| Rüzgâr: +0,6 m/s |
Seri 2
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Calvin Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 10.28 | Q |
2 | Attila Kovács | Macaristan | 10.39 | Q |
3 | Mardi Lestari | Endonezya | 10.40 | Q |
4 | Andrey Razin | Sovyetler Birliği | 10.58 | |
5 | Henri Ndinga | Kongo Cumhuriyeti | 10.74 | |
6 | Fabian Muyaba | Zimbabve | 10.75 | |
7 | Mustafa Kamil Salmi | Cezayir | 11.08 | |
8 | Markus Büchel | Lihtenştayn | 11.21 | |
| Rüzgâr: +0,9 m/s |
Seri 3
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Talal Mansur | Katar | 10.42 | Q |
2 | Juan Núñez | Dominik Cumhuriyeti | 10.47 | Q |
3 | Amadou M'Baye | Senegal | 10.64 | Q |
4 | Fabian Whymns | Bahamalar | 10.70 | |
5 | Neville Hodge | Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları | 10.73 | |
6 | Horace Dove-Edwin | Sierra Leone | 10.89 | |
7 | Alexandre Yougbare | Burkina Faso | 10.90 | |
8 | Henrico Atkins | Barbados | 11.01 | |
| Rüzgâr: +0,7 m/s |
Seri 4
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Emmanuel Tuffour | Gana | 10.31 | Q |
2 | Koji Kurihara | Japonya | 10.46 | Q |
3 | Andrew Smith | Jamaika | 10.49 | Q |
4 | Zheng Chen | Çin | 10.51 | q |
5 | István Tatár | Macaristan | 10.52 | q |
6 | Christian Haas | Batı Almanya | 10.54 | q |
7 | John Hou | Papua Yeni Gine | 10.96 | |
8 | Ehab Fuad Ahmed Nagi | Güney Yemen | 11.53 | |
| Rüzgâr: +0,8 m/s |
Seri 5
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Linford Christie | Büyük Britanya | 10.19 | Q |
2 | Max Morinière | Fransa | 10.34 | Q |
3 | Sven Matthes | Doğu Almanya | 10.35 | Q |
4 | Li Tao | Çin | 10.47 | q |
5 | Samuel Nchinda-Kaya | Kamerun | 10.60 | |
6 | Lee Shiunn-long | Çin Taipeisi | 10.69 | |
7 | Bill Trott | Bermuda | 10.69 | |
8 | Frank Maziya | Esvatini | 11.52 | |
| Rüzgâr: +1,1 m/s |
Seri 6
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Chidi Imoh | Nijerya | 10.62 | Q |
2 | Charles-Louis Seck | Senegal | 10.64 | Q |
3 | Issa Alassane-Ousséni | Benin | 10.72 | Q |
4 | John Regis | Büyük Britanya | 10.76 | |
5 | Mothobi Kharitse | Lesotho | 10.97 | |
6 | Robert Loua | Gine | 11.20 | |
7 | Samuel Birch | Liberya | 11.68 | |
— | Pedro Agostinho | Portekiz | DNF | |
| Rüzgâr: +1,4 m/s |
Seri 7
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Ray Stewart | Jamaika | 10.22 | Q |
2 | Pierfrancesco Pavoni | İtalya | 10.36 | Q |
3 | Vitali Savin | Sovyetler Birliği | 10.52 | Q |
4 | György Fetter | Macaristan | 10.54 | q |
5 | Halid İbrahim Cuma | Bahreyn | 10.80 | |
6 | Muhammed Afzal | Pakistan | 10.91 | |
7 | Claude Roumain | Haiti | 11.22 | |
| Rüzgâr: +1,8 m/s |
Seri 8
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Ben Johnson | Kanada | 10.37 | Q |
2 | Cai Jianming | Çin | 10.55 | Q |
3 | Sim Deok-Seop | Güney Kore | 10.56 | Q |
4 | Carlos Moreno | Şili | 10.70 | |
5 | Abdullah Salem Al-Khalidi | Umman | 10.90 | |
6 | Mohamed Shah Jalal | Bangladeş | 10.94 | |
7 | Joseph Ssali | Uganda | 10.95 | |
8 | St. Clair Soleyne | Antigua ve Barbuda | 11.17 | |
| Rüzgâr: +2,0 m/s |
Seri 9
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Desai Williams | Kanada | 10.24 | Q |
2 | Peter Wekesa | Kenya | 10.50 | Q |
3 | Olapade Adeniken | Nijerya | 10.56 | Q |
4 | Eduardo Nava | Meksika | 10.68 | |
5 | Jailto Bonfim | Brezilya | 10.75 | |
6 | Lindel Hodge | Britanya Virjin Adaları | 10.79 | |
7 | Visut Watanasin | Tayland | 10.88 | |
8 | Arménio Fernandes | Angola | 10.92 | |
| Rüzgâr: +1,0 m/s |
Seri 10
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Vladimir Krılov | Sovyetler Birliği | 10.34 | Q |
2 | Arnaldo da Silva | Brezilya | 10.44 | Q |
3 | Michele Lazazzera | İtalya | 10.47 | Q |
4 | Kennedy Ondiek | Kenya | 10.51 | q |
5 | Takahiko Kasahara | Japonya | 10.62 | |
6 | Jimmy Flemming | Amerika Birleşik Devletleri Virjin Adaları | 10.70 | |
7 | Jihad Salame | Lübnan | 11.49 | |
8 | Gilbert Bessi | Monako | 11.55 | |
| Rüzgâr: +1,4 m/s |
Seri 11
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Dennis Mitchell | Amerika Birleşik Devletleri | 10.37 | Q |
2 | Isiaq Adeyanju | Nijerya | 10.45 | Q |
3 | Ousmane Diarra | Mali | 10.53 | Q |
4 | Oliver Daniels | Liberya | 10.68 | |
5 | Luís Cunha | Portekiz | 10.80 | |
6 | Evaristo Ortíz | Dominik Cumhuriyeti | 11.01 | |
7 | Nguyễn Đình Minh | Vietnam | 11.09 | |
8 | Secundino Borabota | Ekvator Ginesi | 11.52 | |
| Rüzgâr: +1,0 m/s |
Seri 12
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | John Myles-Mills | Gana | 10.31 | Q |
2 | Andreas Berger | Avusturya | 10.40 | Q |
3 | Barrington Williams | Büyük Britanya | 10.51 | Q |
4 | Patrick Stevens | Belçika | 10.51 | q |
5 | Enrique Talavera | İspanya | 10.61 | |
6 | Tomohiro Osawa | Japonya | 10.71 | |
7 | Dominique Canti | San Marino | 11.11 | |
8 | Ismail Asif Waheed | Maldivler | 11.49 | |
| Rüzgâr: +1,4 m/s |
Seri 13
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Carl Lewis | Amerika Birleşik Devletleri | 10.14 | Q |
2 | Jean-Charles Trouabal | Fransa | 10.39 | Q |
3 | José Javier Arqués | İspanya | 10.44 | Q |
4 | John Mair | Jamaika | 10.44 | |
5 | Harouna Pale | Burkina Faso | 10.76 | |
6 | Peauope Suli | Tonga | 10.94 | |
7 | Maloni Bole | Fiji | 11.19 | |
| Rüzgâr: +0,9 m/s |
Çeyrek final
Seri 1
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Linford Christie | Büyük Britanya | 10.11 | Q |
2 | Dennis Mitchell | Amerika Birleşik Devletleri | 10.13 | Q |
3 | Ben Johnson | Kanada | 10.17 | q |
4 | John Mair | Jamaika | 10.41 | |
5 | Charles-Louis Seck | Senegal | 10.42 | |
6 | Li Tao | Çin | 10.53 | |
7 | Kennedy Ondiek | Kenya | 10.57 | |
8 | Ousmane Diarra | Mali | 10.61 | |
| Rüzgâr: +1,2 m/s |
Seri 2
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Desai Williams | Kanada | 10.16 | Q |
2 | Arnaldo da Silva | Brezilya | 10.25 | Q |
3 | Vladimir Krılov | Sovyetler Birliği | 10.26 | q |
4 | Attila Kovács | Macaristan | 10.27 | q |
5 | Michele Lazazzera | İtalya | 10.50 | |
6 | Thierry Lauret | Fransa | 10.51 | |
7 | Zheng Chen | Çin | 10.72 | |
8 | Chidi Imoh | Nijerya | 11.44 | |
| Rüzgâr: +1,7 m/s |
Seri 3
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Ray Stewart | Jamaika | 10.25 | Q |
2 | Juan Núñez | Dominik Cumhuriyeti | 10.33 | Q |
3 | Sven Matthes | Doğu Almanya | 10.36 | |
4 | Jean-Charles Trouabal | Fransa | 10.41 | |
5 | José Javier Arqués | İspanya | 10.43 | |
6 | Amadou M'Baye | Senegal | 10.45 | |
7 | Barrington Williams | Büyük Britanya | 10.55 | |
8 | Christian Haas | Batı Almanya | 10.57 | |
| Rüzgâr: +0,9 m/s |
Seri 4
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Calvin Smith | Amerika Birleşik Devletleri | 10.16 | Q |
2 | Olapade Adeniken | Nijerya | 10.30 | Q |
3 | Andreas Berger | Avusturya | 10.34 | |
4 | Emmanuel Tuffour | Gana | 10.37 | |
5 | Talal Mansur | Katar | 10.38 | |
6 | Patrick Stevens | Belçika | 10.50 | |
7 | Cheng Hsin-Fu | Çin Taipeisi | 10.54 | |
8 | György Fetter | Macaristan | 10.55 | |
| Rüzgâr: +0,2 m/s |
Seri 5
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Carl Lewis | Amerika Birleşik Devletleri | 9.99 | Q |
2 | Robson da Silva | Brezilya | 10.24 | Q |
3 | Isiaq Adeyanju | Nijerya | 10.32 | q |
4 | Pierfrancesco Pavoni | İtalya | 10.33 | |
5 | Vitali Savin | Sovyetler Birliği | 10.36 | |
6 | Koji Kurihara | Japonya | 10.49 | |
7 | István Tatár | Macaristan | 10.68 | |
8 | Issa Alassane-Ousséni | Benin | 10.83 | |
| Rüzgâr: +1,4 m/s |
Seri 6
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | John Myles-Mills | Gana | 10.21 | Q |
2 | Mardi Lestari | Endonezya | 10.32 | Q |
3 | Max Morinière | Fransa | 10.37 | |
4 | Ezio Madonia | İtalya | 10.38 | |
5 | Peter Wekesa | Kenya | 10.43 | |
6 | Sim Deok-Seop | Güney Kore | 10.55 | |
7 | Andrew Smith | Jamaika | 10.63 | |
8 | Cai Jianming | Çin | 10.76 | |
| Rüzgâr: +0,3 m/s |
Yarı final
Seri 1
Seri 2
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
1 | Ben Johnson | Kanada | 10.03 | Q |
2 | Linford Christie | Büyük Britanya | 10.11 | Q |
3 | Dennis Mitchell | Amerika Birleşik Devletleri | 10.23 | Q |
4 | Robson da Silva | Brezilya | 10.24 | Q |
5 | Attila Kovács | Macaristan | 10.31 | |
6 | Juan Núñez | Dominik Cumhuriyeti | 10.35 | |
7 | Isiaq Adeyanju | Nijerya | 10.60 | |
– | Vladimir Krılov | Sovyetler Birliği | DNS | |
| Rüzgâr: -1,2 m/s |
Final
Kaynakça
- ^ "Athletics at the 1988 Seoul Summer Games: Men's 100 metres". Sports Reference. 17 Nisan 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Temmuz 2017.
- ^ "100 metres, Men". Olympedia. 9 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Aralık 2020.
|
---|
Erkekler | - 1896
- 1900
- 1904
- 1908
- 1912
- 1920
- 1924
- 1928
- 1932
- 1936
- 1948
- 1952
- 1956
- 1960
- 1964
- 1968
- 1972
- 1976
- 1980
- 1984
- 1988
- 1992
- 1996
- 2000
- 2004
- 2008
- 2012
- 2016
- 2020
- 2024
|
---|
Kadınlar | - 1896
- 1900
- 1904
- 1908
- 1912
- 1920
- 1924
- 1928
- 1932
- 1936
- 1948
- 1952
- 1956
- 1960
- 1964
- 1968
- 1972
- 1976
- 1980
- 1984
- 1988
- 1992
- 1996
- 2000
- 2004
- 2008
- 2012
- 2016
- 2020
- 2024
|
---|