2004 Yaz Olimpiyatları'nda Rusya
Olimpiyat Oyunları'nda Rusya | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
2004 Yaz Olimpiyatları'nda | ||||||||||||
Sporcular | 29 sporda 446 sporcu | |||||||||||
Bayrak taşıyıcısı | Aleksandr Popov | |||||||||||
Madalyalar Derece: 3 | Altın 28 | Gümüş 27 | Bronz 38 | Toplam 93 | ||||||||
Olimpiyatlar tarihi (özet) | ||||||||||||
Yaz Olimpiyatları | ||||||||||||
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 | ||||||||||||
1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 | ||||||||||||
Kış Olimpiyatları | ||||||||||||
1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2014 | ||||||||||||
İlgili diğer katılımlar | ||||||||||||
Sovyetler Birliği (1952-1988) Birleşik Takım (1992) |
Rusya, Yunanistan'ın başkenti Atina'da düzenlenen 2004 Yaz Olimpiyatları'na 273 sporcuyla katıldı. 28 farklı sporda mücadele eden sporcular, 28'i altın olmak üzere toplamda 93 madalya kazanmayı başardı. Bu sonuçta Rusya, oyunların madalya sıralamasında 3. sırada yer aldı.
Madalya kazananlar
Madalya | Sporcu | Spor | Etkinlik |
---|---|---|---|
1 Altın | Borzakovskiy, YuriyYuriy Borzakovskiy | Atletizm | Erkekler 800 m |
1 Altın | İsinbayeva, YelenaYelena İsinbayeva | Atletizm | Kadınlar sırıkla atlama |
1 Altın | Kuzenkova, OlgaOlga Kuzenkova | Atletizm | Kadınlar çekiç atma |
1 Altın | Lebedeva, TatyanaTatyana Lebedeva | Atletizm | Kadınlar uzun atlama |
1 Altın | Sadova, NatalyaNatalya Sadova | Atletizm | Kadınlar disk atma |
1 Altın | Slesarenko, YelenaYelena Slesarenko | Atletizm | Kadınlar yüksek atlama |
1 Altın | Tishchenko, AlekseiAleksei Tishchenko | Boks | Tüy sıklet |
1 Altın | Gaydarbekov, GaydarbekGaydarbek Gaydarbekov | Boks | Orta sıklet |
1 Altın | Povetkin, AleksandrAleksandr Povetkin | Boks | Süper ağır sıklet |
1 Altın | Ignatiev, MikhailMikhail Ignatiev | Bisiklet | Erkekler puan yarışı |
1 Altın | Slyusareva, OlgaOlga Slyusareva | Bisiklet | Kadınlar puan yarışı |
1 Altın | Aznavourian, KarinaKarina Aznavourian Ermakova, OxanaOxana Ermakova Logounova, TatianaTatiana Logounova Sivkova, AnnaAnna Sivkova | Eskrim | Kadınlar takım epe |
1 Altın | Kabayeva, AlinaAlina Kabayeva | Jimnastik | Kadınlar ritmik bireysel genel toplam |
1 Altın | Beluguina, OlesiaOlesia Beluguina Glatskikh, OlgaOlga Glatskikh Kurbakova, TatianaTatiana Kurbakova Lavrova, NataliaNatalia Lavrova Murzina, ElenaElena Murzina Posevina, YelenaYelena Posevina | Jimnastik | Kadınlar ritmik takım genel toplam |
1 Altın | Moiseyev, AndreyAndrey Moiseyev | Modern pentatlon | Erkekler |
1 Altın | Fedorovtsev, SergeiSergei Fedorovtsev Kravtsov, IgorIgor Kravtsov Spinev, NikolaiNikolai Spinev Svirin, AlekseiAleksei Svirin | Kürek | Erkekler dört çifte |
1 Altın | Alipov, AlekseiAleksei Alipov | Atıcılık | Erkekler trap |
1 Altın | Nestruyev, MikhailMikhail Nestruyev | Atıcılık | Erkekler 50 m tabanca |
1 Altın | Galkina, LioubovLioubov Galkina | Atıcılık | Kadınlar 50 m tüfek üç pozisyonlu atış |
1 Altın | Davydova, AnastasiaAnastasia Davydova Yermakova, AnastasiyaAnastasiya Yermakova | Senkronize yüzme | Kadınlar düet |
1 Altın | Azarova, YelenaYelena Azarova Brusnikina, OlgaOlga Brusnikina Davydova, AnastasiaAnastasia Davydova Gromova, MariyaMariya Gromova Kiselyova, MariyaMariya Kiselyova Novokshchenova, OlgaOlga Novokshchenova Shorina, AnnaAnna Shorina Yermakova, AnastasiyaAnastasiya Yermakova | Senkronize yüzme | Kadınlar takım |
1 Altın | Berestov, DmitryDmitry Berestov | Halter | Erkekler 105 kg |
1 Altın | Batirov, MavletMavlet Batirov | Güreş | Erkekler serbest 55 kg |
1 Altın | Saitiev, BuvaisarBuvaisar Saitiev | Güreş | Erkekler serbest 74 kg |
1 Altın | Gatsalov, KhadjimouratKhadjimourat Gatsalov | Güreş | Erkekler serbest 96 kg |
1 Altın | Mishin, AlexeiAlexei Mishin | Güreş | Erkekler Grekoromen 84 kg |
1 Altın | Baroyev, KhasanKhasan Baroyev | Güreş | Erkekler Grekoromen 120 kg |
2 Gümüş | Nizhegorodov, DenisDenis Nizhegorodov | Atletizm | Erkekler 50 km yürüyüş |
2 Gümüş | Feofanova, SvetlanaSvetlana Feofanova | Atletizm | Kadınlar sırıkla atlama |
2 Gümüş | Ivanova, OlimpiadaOlimpiada Ivanova | Atletizm | Kadınlar 20 km yürüyüş |
2 Gümüş | Simagina, IrinaIrina Simagina | Atletizm | Kadınlar uzun atlama |
2 Gümüş | Tomaşova, TatyanaTatyana Tomaşova | Atletizm | Kadınlar 1500 m |
2 Gümüş | Fyodorova, OlgaOlga Fyodorova Khabarova, IrinaIrina Khabarova Kruglova, LarisaLarisa Kruglova Tabakova, YuliyaYuliya Tabakova | Atletizm | Kadınlar 4 x 100 m bayrak yarışı |
2 Gümüş | Antyukh, NatalyaNatalya Antyukh Firova, TatyanaTatyana Firova Ivanova, NatalyaNatalya Ivanova Krasnomovets, OlesyaOlesya Krasnomovets Nazarova, NatalyaNatalya Nazarova Zykina, OlesyaOlesya Zykina | Atletizm | Kadınlar 4 x 400 m bayrak yarışı |
2 Gümüş | Kostoglod, AleksandrAleksandr Kostoglod Kovalyov, AleksandrAleksandr Kovalyov | Kano | Erkekler C-2 1000 metre |
2 Gümüş | Ekimov, ViatcheslavViatcheslav Ekimov | Bisiklet | Erkekler yol zamana karşı yarış |
2 Gümüş | Abassova, TamillaTamilla Abassova | Bisiklet | Kadınlar sprint |
2 Gümüş | Ilyina, VeraVera Ilyina Pakhalina, YuliyaYuliya Pakhalina | Atlama | Kadınlar senkronize 3 m sıçrama tahtası |
2 Gümüş | Goncharova, NataliaNatalia Goncharova Koltunova, YuliaYulia Koltunova | Atlama | Kadınlar senkronize 10 metre platform |
2 Gümüş | Khorkina, SvetlanaSvetlana Khorkina | Jimnastik | Kadınlar artistik ritmik bireysel genel toplam |
2 Gümüş | Tchachina, IrinaIrina Tchachina | Jimnastik | Kadınlar ritmik bireysel genel toplam |
2 Gümüş | Moskalenko, AlexanderAlexander Moskalenko | Jimnastik | Erkekler trambolin |
2 Gümüş | Makarov, VitaliyVitaliy Makarov | Judo | Erkekler 73 kg |
2 Gümüş | Tmenov, TamerlanTamerlan Tmenov | Judo | Erkekler +100 kg |
2 Gümüş | Blinov, AleksandrAleksandr Blinov | Atıcılık | Erkekler 10 m koşan hedef |
2 Gümüş | Nestruyev, MikhailMikhail Nestruyev | Atıcılık | Erkekler 10 m havalı tabanca |
2 Gümüş | Polyakov, SergeiSergei Polyakov | Atıcılık | Erkekler 25 m çabuk atış tabanca |
2 Gümüş | Galkina, LioubovLioubov Galkina | Atıcılık | Kadınlar 10 m havalı tüfek |
2 Gümüş | Komarova, StanislavaStanislava Komarova | Yüzme | Kadınlar 200 m sırtüstü |
2 Gümüş | Artamonova, YevgeniyaYevgeniya Artamonova Olga Chukanova Yekaterina Gamova Alexandra Korukovets Olga Nikolaeva Elena Plotnikova Natalya Safronova Lioubov Shashkova Marina Sheshenina İrina Tebenihina Elizaveta Tishchenko Elena Tyurina | Voleybol | Kadınlar |
2 Gümüş | Akkayev, KhadjimouradKhadjimourad Akkayev | Halter | Erkekler 94 kg |
2 Gümüş | Zabolotnaya, NatalyaNatalya Zabolotnaya | Halter | Kadınlar 75 kg |
2 Gümüş | Maniourova, GouzelGouzel Maniourova | Güreş | Kadınlar serbest 72 kg |
2 Gümüş | Mamedaliyev, GeidarGeidar Mamedaliyev | Güreş | Erkekler Grekoromen 55 kg |
3 Bronz | Burkenya, DanilDanil Burkenya | Atletizm | Erkekler üç adım atlama |
3 Bronz | Makarov, SergeySergey Makarov | Atletizm | Erkekler cirit atma |
3 Bronz | Voyevodin, AlekseyAleksey Voyevodin | Atletizm | Erkekler 50 km yürüyüş |
3 Bronz | Antyukh, NatalyaNatalya Antyukh | Atletizm | Kadınlar 400 m |
3 Bronz | Kotova, TatyanaTatyana Kotova | Atletizm | Kadınlar uzun atlama |
3 Bronz | Krivelyova, SvetlanaSvetlana Krivelyova | Atletizm | Kadınlar gülle atma |
3 Bronz | Lebedeva, TatyanaTatyana Lebedeva | Atletizm | Kadınlar üç adım atlama |
3 Bronz | Arkhipova, AnnaAnna Arkhipova Olga Arteshina Yelena Baranova Diana Goustilina Maria Kalmykova Elena Karpova Ilona Korstin Irina Osipova Oxana Rakhmatulina Tatiana Shchegoleva Mariya Stepanova Natalia Vodopyanova | Basketbol | Kadınlar |
3 Bronz | Kazakov, SergeySergey Kazakov | Boks | Hafif sinek sıklet |
3 Bronz | Khrachev, MuratMurat Khrachev | Boks | Hafif sıklet |
3 Bronz | Saitov, OlegOleg Saitov | Boks | Welter sıklet |
3 Bronz | Opalev, MaximMaxim Opalev | Kano | Erkekler C-1 500 metre |
3 Bronz | Kostoglod, AleksandrAleksandr Kostoglod Kovalyov, AleksandrAleksandr Kovalyov | Kano | Erkekler C-2 500 metre |
3 Bronz | Slyusareva, OlgaOlga Slyusareva | Bisiklet | Kadınlar yol yarışı |
3 Bronz | Sautin, DmitriDmitri Sautin | Atlama | Erkekler 3 m sıçrama tahtası |
3 Bronz | Pakhalina, YuliyaYuliya Pakhalina | Atlama | Kadınlar 3 m sıçrama tahtası |
3 Bronz | Kolobkov, PavelPavel Kolobkov | Eskrim | Erkekler epe |
3 Bronz | Ganeev, RenalRenal Ganeev Youri Moltchan Rouslan Nassiboulline Vyacheslav Pozdnyakov | Eskrim | Erkekler takım flöre |
3 Bronz | Sharikov, SergeySergey Sharikov Aleksey Dyachenko Stanislav Pozdnyakov Aleksey Yakimenko | Eskrim | Erkekler takım kılıç |
3 Bronz | Pavlova, AnnaAnna Pavlova | Jimnastik | Kadınlar atlama |
3 Bronz | Ezhova, LudmilaLudmila Ezhova Svetlana Khorkina Maria Krioutchkova Anna Pavlova Elena Zamolodchikova Natalia Ziganchina | Jimnastik | Kadınlar artistik takım genel toplam |
3 Bronz | Bashkin, PavelPavel Bashkin Mikhail Chipurin Aleksandr Gorbatikov Vyacheslav Gorpishin Vitali Ivanov Eduard Koksharov Alexey Kostygov Denis Krivoshlykov Vasily Kudinov Oleg Kuleshov Andrey Lavrov Sergey Pogorelov Alexey Rastvortsev Dmitri Torgovanov Aleksandr Tuchkin | Hentbol | Erkekler |
3 Bronz | Nossov, DmitriDmitri Nossov | Judo | Erkekler 81 kg |
3 Bronz | Taov, KhasanbiKhasanbi Taov | Judo | Erkekler 90 kg |
3 Bronz | Donguzashvili, TeaTea Donguzashvili | Judo | Kadınlar +78 kg |
3 Bronz | Alifirenko, SergeiSergei Alifirenko | Atıcılık | Erkekler 25 m çabuk atış tabanca |
3 Bronz | Isakov, VladimirVladimir Isakov | Atıcılık | Erkekler 10 m havalı tabanca |
3 Bronz | Lykin, DimitriDimitri Lykin | Atıcılık | Erkekler 10 m koşan hedef |
3 Bronz | Abramov, PavelPavel Abramov Sergei Baranov Stanislav Dineykin Andrey Egorchev Aleksey Kazakov Vadim Khamuttskikh Taras Khtey Aleksandr Kosarev Aleksey Kuleshov Sergey Tetyukhin Konstantin Ushakov Aleksey Verbov | Voleybol | Erkekler |
3 Bronz | Roman Balashov, Roman Balashov Aleksandr Fyodorov Serguei Garbouzov Dmitry Gorshkov Nikolay Kozlov Nikolai Maximov Andrei Reketchinski Dmitri Stratan Revaz Tchomakhidze Alexander Yerishev Vitaly Yurchik Marat Zakirov Irek Zinnourov | Sutopu | Erkekler |
3 Bronz | Perepetçenov, OlegOleg Perepetçenov | Halter | Erkekler 77 kg |
3 Bronz | Tyukin, EduardEduard Tyukin | Halter | Erkekler 94 kg |
3 Bronz | Pisarevskiy, GlebGleb Pisarevskiy | Halter | Erkekler 105 kg |
3 Bronz | Kasaeva, ZaremaZarema Kasaeva | Halter | Kadınlar 69 kg |
3 Bronz | Popova, ValentinaValentina Popova | Halter | Kadınlar 75 kg |
3 Bronz | Murtazaliev, MakhachMakhach Murtazaliev | Güreş | Erkekler serbest 66 kg |
3 Bronz | Sazhidov, SazhidSazhid Sazhidov | Güreş | Erkekler serbest 84 kg |
3 Bronz | Samourgachev, VarteresVarteres Samourgachev | Güreş | Erkekler Grekoromen 74 kg |
Dış bağlantılar
- Sports-reference.com'da yer alan istatistikler19 Haziran 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce)