2009-10 Taça da Liga
Turnuva detayları | |
---|---|
Tarih | 1 Ağustos 2009 - 21 Mart 2010 |
Takım | 32 |
Final durumu | |
Şampiyon | Benfica (2. kez) |
İkinci | Porto |
Turnuva istatistikleri | |
Oynanan maç | 55 |
Atılan gol | 104 (maç başına 1,89) |
Gol kralı | Carlão (3 gol) |
← 2008-09 2010-11 → |
2009-10 Taça da Liga, Portekiz futbolunun lig kupası organizasyonu Taça da Liga'nın 3. sezonudur. Ülkenin en üst düzey iki ligi olan Primeira Liga ve Liga de Honra'daki toplam 32 takım katıldı. 1 Ağustos 2009'daki maçlarla başlayıp, 21 Mart 2010'da Estádio Algarve'de oynanan finalle sona erdi. Finalde rakibi Porto'yu 3-0 mağlup eden Benfica, lig kupasını üst üste ikinci kez müzesine götürdü.[1]
Format
Tur | Bu turdan katılanlar | Önceki turdan yükselenler |
---|---|---|
Birinci tur (16 takım) |
| |
İkinci tur (18 takım) |
|
|
Üçüncü tur (12 takım) |
|
|
Eleme aşaması (4 takım) |
|
Takımlar
Üçüncü tur (Primeira Liga) | |||
---|---|---|---|
Porto (1.) | Benfica (3.) | Braga (5.) | |
Sporting (2.) | Nacional (4.) | Leixões (6.) | |
İkinci tur (Primeira Liga) | |||
Académica (7.) | Paços de Ferreira (10.) | Vitória de Setúbal (14.) | União de Leiria (Y1) |
Vitória de Guimarães (8.) | Rio Ave (12.) | Belenenses (15.) | |
Marítimo (9.) | Naval (13.) | Olhanense (Y1) | |
Birinci tur (Liga de Honra) | |||
Santa Clara (3.) | Covilhã (7.) | Beira-Mar (12.) | Penafiel (Y2) |
Estoril (4.) | Varzim (8.) | Portimonense (13.) | Carregado (Y2) |
Feirense (5.) | Gil Vicente (9.) | Oliveirense (14.) | Fátima (Y2) |
Freamunde (6.) | Desportivo das Aves (11.) | Trofense (D1) | Chaves (Y2) |
- Anahtar
- (X.): 2008-09 lig sıralaması
- Y1: Primeira Liga'ya yükselen
- Y2: Liga de Honra'ya yükselen
- D1: Liga de Honra'ya düşen
- Notlar
- Belenenses 2008-09 Primeira Liga'yı 15. bitirmiş ve ligden düşmüştü. Ancak ligi 11. bitiren Amadora'nın mali sıkıntılar sebebiyle üçüncü lige düşürülmesinin ardından ligde kaldı.
- 2008-09 Primeira Liga'yı 11. bitiren Amadora'nın üçüncü lige düşürülmesi ve 2008-09 Liga de Honra'yı 10. bitiren Vizela'nın şike soruşturması sebebiyle ceza alması sonrası 15. ve 16. olan Boavista ve Gondomar'ın ikinci ligde kalması gerekiyordu. Ancak bu kulüplerin de mali sorunları olması sebebiyle lige ve lig kupasına, üçüncü ligden yükselme maçlarında kaybeden Penafiel ile Carregado alındı.
Takvim
Tur | Kura çekimi | İlk maç | İkinci maç | Takım sayısı | Maç sayısı | |
---|---|---|---|---|---|---|
Birinci tur | 1-2 Ağustos 2009 | 8-9 Ağustos 2009 | 32 → 24 | 16 | ||
İkinci tur | Maç haftası 1 | 6 & 23 Eylül ve 9 Ekim 2009 | 24 → 12 | 18 | ||
Maç haftası 2 | 10 ve 27-28 Ekim 2009 | |||||
Maç haftası 3 | 11-12 & 15 ve 18 Kasım 2009 | |||||
Üçüncü tur | Maç haftası 1 | 3 ve 5 Ocak 2010 | 12 → 4 | 18 | ||
Maç haftası 2 | 13 Ocak 2010 | |||||
Maç haftası 3 | 23 Ocak 2010 | |||||
Eleme aşaması | Yarı final | 9-10 Şubat 2010 | 4 → 2 | 3 | ||
Final | 21 Mart 2010 (Estádio Algarve) | 2 → 1 |
Birinci tur
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Carregado | 1-2 | Covilhã | 0-1 | 1-1 |
Desportivo das Aves | 1-2 | Estoril | 1-1 | 0-1 |
Beira-Mar | 5-4 | Freamunde | 5-1 | 0-3 |
Oliveirense | 0-1 | Gil Vicente | 0-1 | 0-0 |
Fátima | 2-1 | Varzim | 2-0 | 0-1 |
Chaves | 3-3 (2-4 p) | Santa Clara | 1-0 | 2-3 |
Portimonense | 1-1 (6-5 p) | Feirense | 1-1 | 0-0 |
Penafiel | 2-2 (2-3 p) | Trofense | 2-0 | 0-2 |
İkinci tur
A Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | ACA | POR | BEI | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Académica[a] | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | Üçüncü tura yükseldi | 0-0 | |||
2 | Portimonense | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0-0 | ||||
3 | Beira-Mar | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0-0 |
Notlar:
B Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | VTG | COV | VTS | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Vitória de Guimarães | 2 | 2 | 0 | 0 | 4 | 1 | +3 | 6 | Üçüncü tura yükseldi | 2-0 | |||
2 | Sporting da Covilhã | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 | 2-0 | ||||
3 | Vitória de Setúbal | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | -3 | 0 | 1-2 |
C Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | TRO | FAT | MAR | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Trofense | 2 | 1 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 4 | Üçüncü tura yükseldi | 3-1 | |||
2 | Fátima | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | 4 | -1 | 3 | 2-1 | ||||
3 | Marítimo | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | -2 | 1 | 1-1 |
D Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | EST | PFE | OLH | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Estoril | 2 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | +2 | 4 | Üçüncü tura yükseldi | 2-0 | |||
2 | Paços de Ferreira | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | 0-0 | ||||
3 | Olhanense | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | -4 | 0 | 0-1 |
E Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | RIO | GVI | BEL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Rio Ave | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | +1 | 4 | Üçüncü tura yükseldi | 1-0 | |||
2 | Gil Vicente | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0-0 | ||||
3 | Belenenses | 2 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | -1 | 1 | 1-1 |
F Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme | LEI | NAV | SCL | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Leiria | 2 | 1 | 1 | 0 | 3 | 2 | +1 | 4 | Üçüncü tura yükseldi | 1-1 | |||
2 | Naval | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1-1 | ||||
3 | Santa Clara | 2 | 0 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 | 1 | 1-2 |
Üçüncü tur
A Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Porto | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | +3 | 7 | Eleme aşamasına yükseldi |
2 | Académica | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | |
3 | Leixões | 3 | 0 | 1 | 2 | 1 | 3 | -2 | 1 | |
4 | Estoril | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 5 | -3 | 1 |
B Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sporting CP | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 2 | +3 | 9 | Eleme aşamasına yükseldi |
2 | Trofense | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
3 | Braga | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 4 | +1 | 3 | |
4 | União de Leiria | 3 | 0 | 1 | 2 | 3 | 7 | -4 | 1 |
All times: UTC+0
3 Ocak 2010 21:15 |
Sporting CP | 2-1 | Braga |
---|---|---|
Saleiro 36' Veloso 65' | Rapor | Alan 50' |
Estádio José Alvalade, Lizbon Hakem: Jorge Sousa |
União de Leiria v Trofense
3 Ocak 2010 17:00 |
União de Leiria | 1-1 | Trofense |
---|---|---|
Tiago Luís 81' | Rapor | Silas 3' |
13 Ocak 2010 16:00 |
União de Leiria | 1-2 | Sporting CP |
---|---|---|
Carlão 70' | Rapor | Pereira 16' Veloso 36' |
Estádio Dr. Magalhães Pessoa, Leiria Hakem: Artur Soares Dias |
C Grubu
Sıra | Takım | O | G | B | M | AG | YG | GF | P | Eleme |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Benfica | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 2 | +2 | 7 | Eleme aşamasına yükseldi |
2 | Rio Ave | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 | 4 | |
3 | Nacional | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 0 | 4 | |
4 | Vitória de Guimarães | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | -2 | 1 |
All times: UTC+0
Vitória de Guimarães v Rio Ave
3 Ocak 2010 17:00 |
Vitória de Guimarães | 1-2 | Rio Ave |
---|---|---|
Moreno 30' | Wesllem 72' Tomás 77' |
Vitória de Guimarães v Benfica
13 Ocak 2010 16:00 |
Vitória de Guimarães | 1-1 | Benfica |
---|---|---|
Douglas 59' | Coentrão 75' |
Estádio D. Afonso Henriques, Guimarães Hakem: Carlos Xistra |
13 Ocak 2010 16:00 |
Rio Ave | 1-1 | Nacional |
---|---|---|
Costa 15' | Tomás 20' |
Estádio dos Arcos, Vila do Conde Hakem: Duarte Gomes |
23 Ocak 2010 16:00 |
Rio Ave | 1-2 | Benfica |
---|---|---|
Gama 54' (pen.) | Di María 49' Martins 76' |
Estádio dos Arcos, Vila do Conde |
Eleme aşaması
Yarı finaller | Final | ||||||
9 Şubat - Estádio José Alvalade | |||||||
Sporting CP | 1 | ||||||
Benfica | 4 | ||||||
21 Mart - Estádio Algarve | |||||||
Benfica | 3 | ||||||
Porto | 0 | ||||||
10 Şubat - Estádio do Dragão | |||||||
Porto | 1 | ||||||
Académica | 0 |
Yarı final
9 Şubat 2010 20:15 |
Sporting CP | 1-4 | Benfica |
---|---|---|
Liédson 37' | Rapor | David Luiz 8' Ramires 29' Luisão 68' Cardozo 90+4' |
Final
Kaynakça
Dış bağlantılar
- Resmî web sitesi (Portekizce)