2018 FIFA Dünya Kupası elemeleri - CAF İkinci Tur
2018 FIFA Dünya Kupası elemeleri, CAF İkinci Tur maçları 11-17 Kasım 2015 tarihlerinde oynandı.
Format
Toplam 40 takımın (FIFA sıralamasında en iyi durumdaki 27 CAF üyesi ve Birinci Tur'dan gelen 13 ülke) 20 iki ayaklı eşleşmede mücadele ettiği bu tur için kura, 25 Temmuz 2015'te Rusya'nın Sankt-Peterburg kentinde çekildi.[1][2]
Torbalar
Seri başı takımların belirlenmesinde Temmuz 2015 FIFA Sıralaması kullanıldı.
1. Torba | Birinci turdan gelenler |
---|---|
| |
2. Torba | 3. Torba |
|
Maçlar
1. Takım | Toplam skor | 2. Takım | 1. Maç | 2. Maç |
---|---|---|---|---|
Nijer | 0-3 | Kamerun | 0-3 | 0-0 |
Moritanya | 2-4 | Tunus | 1-2 | 1-2 |
Namibya | 0-3 | Gine | 0-1 | 0-2 |
Etiyopya | 4-6 | Kongo Cumhuriyeti | 3-4 | 1-2 |
Çad | 1-4 | Mısır | 1-0 | 0-4 |
Komorlar | 0-2 | Gana | 0-0 | 0-2 |
Svaziland | 0-2 | Nijerya | 0-0 | 0-2 |
Botsvana | 2-3 | Mali | 2-1 | 0-2 |
Burundi | 2-6 | Kongo DC | 2-3 | 0-3[not 1] |
Liberya | 0-4 | Fildişi Sahili | 0-1 | 0-3 |
Madagaskar | 2-5 | Senegal | 2-2 | 0-3 |
Kenya | 1-2 | Yeşil Burun Adaları | 1-0 | 0-2 |
Tanzanya | 2-9 | Cezayir | 2-2 | 0-7 |
Sudan | 0-3 | Zambiya | 0-1 | 0-2 |
Libya | 4-1 | Ruanda | 1-0 | 3-1 |
Fas | 2-1 | Ekvator Ginesi | 2-0 | 0-1 |
Mozambik | 1-1 (3-4 p) | Gabon | 1-0 | 0-1 (uz.) |
Benin | 2-3 | Burkina Faso | 2-1 | 0-2 |
Togo | 0-4 | Uganda | 0-1 | 0-3 |
Angola | 1-4 | Güney Afrika | 1-3 | 0-1 |
Kamerun toplamda 3-0 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Moritanya | 1-2 | Tunus |
---|---|---|
N'Diaye 22' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | Khazri 62' Chikhaoui 68' |
Stade Olympique, Nuakşot Hakem: Eric Otogo-Castane (Gabon) |
Tunus | 2-1 | Moritanya |
---|---|---|
Ben Youssef 51' Bguir 84' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | Bessam 71' |
Stade Olympique de Radès, Rades Hakem: Denis Batte (Uganda) |
Tunus toplamda 4-2 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Gine toplamda 3-0 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Etiyopya | 3-4 | Kongo Cumhuriyeti |
---|---|---|
Getaneh 41' Fekadu 82' Shimelis 90+1' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | Bifouma 43' Ondama 63' N'Dinga 75' Binguila 81' |
Kongo Cumhuriyeti | 2-1 | Etiyopya |
---|---|---|
N'Ganga 48' Bifouma 53' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | Getaneh 28' |
Stade Alphonse Massemba-Débat, Brazzaville Hakem: El Fadil Mohamed (Sudan) |
Kongo Cumhuriyeti toplamda 6-4 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Mısır toplamda 4-1 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Komorlar | 0-0 | Gana |
---|---|---|
Rapor (FIFA) Rapor (CAF) |
Stade Said Mohamed Cheikh, Mitsamiouli Hakem: Norman Matemera (Zimbabve) |
Gana toplamda 2-0 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Nijerya | 2-0 | Svaziland |
---|---|---|
Simon 51' Ambrose 87' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) |
Adokiye Amiesimaka Stadyumu, Port Harcourt Hakem: Jackson Pavaza (Namibya) |
Nijerya toplamda 2-0 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Botsvana | 2-1 | Mali |
---|---|---|
Gadibolae 14' Mogorosi 24' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | Sow 56' |
Francistown Stadyumu, Francistown Hakem: Ali Adelaïd (Komorlar) |
Mali toplamda 3-2 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Burundi | 2-3 | Kongo DC |
---|---|---|
Amissi 38', 83' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | Bolasie 5' Mubele 86', 88' |
Prens Louis Rwagasore Stadyumu, Bujumbura Hakem: Mbongseni Fakudze (Esvatini) |
Kongo DC | 3-0 Hükmen[not 1] | Burundi |
---|---|---|
Nkololo 17' Bolasie 78' (pen.) | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | Mbokani 28' (kk) Abdul Razak 89' (pen.) |
Stade des Martyrs, Kinşasa Hakem: Luelseghed Ghebremichael (Eritre) |
Kongo Demokratik Cumhuriyeti toplamda 6-2 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Fildişi Sahili toplamda 4-0 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Madagaskar | 2-2 | Senegal |
---|---|---|
Andriatsima 27' Rakotoharimalala 59' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | Diouf 71' Mané 81' |
Senegal | 3-0 | Madagaskar |
---|---|---|
Kouyaté 20' Konaté 53' Diouf 82' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) |
Stade Léopold Sédar Senghor, Dakar Hakem: Joshua Bondo (Botsvana) |
Senegal toplamda 5-2 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Yeşil Burun Adaları toplamda 2-1 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Cezayir | 7-0 | Tanzanya |
---|---|---|
Brahimi 1' Ghoulam 23', 59' (pen.) Mahrez 43' Slimani 49' (pen.), 75' Medjani 72' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) |
Cezayir toplamda 9-2 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Zambiya toplamda 3-0 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Libya toplamda 4-1 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Fas toplamda 2-1 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Mozambik | 1-0 | Gabon |
---|---|---|
Pelembe 54' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) |
Estádio do Zimpeto, Maputo Hakem: Parmendra Nunkoo (Mauritius) |
Gabon | 1-0 (uz.) | Mozambik |
---|---|---|
Evouna 2' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | |
Seri penaltılar | ||
Poko Evouna Tandjigora Obiang Aubameyang | 4-3 | Júnior Miquissone Baúque Domingues Miró |
Stade d'Angondjé, Libreville Hakem: Bernard Camille (Seyşeller) |
Toplamda 1-1 eşitlik oluştu. Gabon seri penaltı atışlarını 4-3 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Burkina Faso toplamda 3-2 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Uganda | 3-0 | Togo |
---|---|---|
Massa 4' Miya 41', 45' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) |
Mandela Ulusal Stadyumu, Kampala Hakem: Hamada Nampiandraza (Madagaskar) |
Uganda toplamda 4-0 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Angola | 1-3 | Güney Afrika |
---|---|---|
Gelson 2' | Rapor (FIFA) Rapor (CAF) | Rantie 13' Gabuza 20' Jali 80' (pen.) |
Estadio Nacional de Ombaka, Benguela Hakem: Bamlak Tessema Weyesa (Etiyopya) |
Güney Afrika Cumhuriyeti toplamda 4-1 kazanarak Üçüncü Tur'a yükseldi.
Golcüler
Oynanan 40 maçta maç başına 2,43, toplamda ise 97 gol kaydedildi.
- 4 gol
- 3 gol
- 2 gol
- Faouzi Ghoulam
- Cédric Amissi
- Héldon
- Thievy Bifouma
- Yannick Bolasie
- Firmin Ndombe Mubele
- Giovanni Sio
- Ahmed Hassan Mahgoub
- Getaneh Kebede
- Naby Keïta
- Mohamed El Monir
- Mame Biram Diouf
- Winston Kalengo
- 1 gol
- Yacine Brahimi
- Riyad Mahrez
- Carl Medjani
- Gelson
- Babatounde Bello
- Stéphane Sessègnon
- Tapiwa Gadibolae
- Joel Mogorosi
- Préjuce Nakoulma
- Jonathan Pitroipa
- Bertrand Traoré
- Fiston Abdul Razak
- Vincent Aboubakar
- Stéphane Mbia
- Edgar Salli
- Ezechiel N'Douassel
- Hardy Binguila
- Delvin N'Dinga
- Francis N'Ganga
- Fabrice Ondama
- Michaël Nkololo
- Gohi Bi Zoro Cyriac
- Jean Seri
- Mohamed Elneny
- Abdallah Said
- Dawit Fekadu
- Shimelis Bekele
- Rui
- Malick Evouna
- Jordan Ayew
- Wakaso Mubarak
- Idrissa Sylla
- Michael Olunga
- Faisal Al Badri
- Mohamed Al Ghanodi
- Faneva Imà Andriatsima
- Njiva Rakotoharimalala
- Cheick Diabaté
- Bakary Sako
- Samba Sow
- Bessam
- Oumar N'Diaye
- Yacine Bammou
- Yusuf el-Arabi
- Hélder Pelembe
- Efe Ambrose
- Moses Simon
- Jacques Tuyisenge
- Moussa Konaté
- Cheikhou Kouyaté
- Sadio Mané
- Thamsanqa Gabuza
- Andile Jali
- Tokelo Rantie
- Elias Maguri
- Mbwana Samatta
- Syam Ben Youssef
- Saad Bguir
- Yassine Chikhaoui
- Wahbi Khazri
- Geofrey Massa
- Lubambo Musonda
- 1 kendi kalesine gol
- Manucho Diniz (Güney Afrika karşısında)
- Dieumerci Mbokani (Burundi karşısında)
Notlar
- ^ a b FIFA, Burundi'nin cezalı Gaël Bigirimana'yı oynatması sebebiyle, Demokratik Kongo'yu 3-0 hükmen galip ilan etti.[3] Maç aslında 2-2 sonuçlanmıştı.
- ^ Gine, iç saha karşılaşmasını Batı Afrika'daki Ebola virüsü salgını sebebiyle Fas'ta oynadı.
- ^ Libya, ülkedeki iç savaş sebebiyle iç saha maçını Tunus'ta oynadı.
Kaynakça
- ^ "FIFA World Cup Russia 2018: Procedure for the preliminary draw". CAF. 21 Temmuz 2015. 6 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2016.
- ^ "Draw Procedures - African Zone" (PDF). FIFA.com. 25 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2016.
- ^ "DISCIPLINARY OVERVIEW - 2018 FIFA WORLD CUP RUSSIA™ QUALIFIERS" (PDF). FIFA. 1 Şubat 2016. 5 Şubat 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Eylül 2016.
Dış bağlantılar
- Takvim ve sonuçlar (FIFA.com)13 Ekim 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
- Takvim ve sonuçlar (CAFonline.com) 12 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.