2022 Dünya Atletizm Şampiyonası - Kadınlar 200 metre
Kadınlar 200 metre 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mekan | Hayward Field | |||||||||
Tarih | 18 Temmuz (eleme serileri) 19 Temmuz (yarı finaller) 21 Temmuz (final) | |||||||||
Sporcu sayısı | 32 ülkeden 51 sporcu | |||||||||
Kazanan derece | 21.45 | |||||||||
Madalya kazananlar | ||||||||||
| ||||||||||
← 2019 2023 → |
2022 Dünya Atletizm Şampiyonası'ndaki müsabakalar | ||
---|---|---|
Pist etkinlikleri | ||
100 m | erkekler | kadınlar |
200 m | erkekler | kadınlar |
400 m | erkekler | kadınlar |
800 m | erkekler | kadınlar |
1500 m | erkekler | kadınlar |
5000 m | erkekler | kadınlar |
10.000 m | erkekler | kadınlar |
100 m engelli | kadınlar | |
110 m engelli | erkekler | |
400 m engelli | erkekler | kadınlar |
3000 m su engelli | erkekler | kadınlar |
4 × 100 m bayrak yarışı | erkekler | kadınlar |
4 × 400 m bayrak yarışı | erkekler | kadınlar |
karma | ||
Yol etkinlikleri | ||
Maraton | erkekler | kadınlar |
20 km yürüyüş | erkekler | kadınlar |
35 km yürüyüş | erkekler | kadınlar |
Saha etkinlikleri | ||
Yüksek atlama | erkekler | kadınlar |
Sırıkla atlama | erkekler | kadınlar |
Uzun atlama | erkekler | kadınlar |
Üç adım atlama | erkekler | kadınlar |
Gülle atma | erkekler | kadınlar |
Disk atma | erkekler | kadınlar |
Çekiç atma | erkekler | kadınlar |
Cirit atma | erkekler | kadınlar |
Kombine etkinlikler | ||
Heptatlon | kadınlar | |
Dekatlon | erkekler | |
Takım etkinliği | ||
|
2022 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda kadınlar 200 metre etkinliği, 18-21 Temmuz 2022 tarihleri arasında Eugene'deki Hayward Field'da düzenlendi.[1]
Rekorlar
Yarışma öncesi rekorlar aşağıdaki gibiydi:[2]
Rekor | Atlet ve ülkesi | Derece | Yer | Tarih |
---|---|---|---|---|
Dünya rekoru | Florence Griffith-Joyner (USA) | 21.34 | Seul, Güney Kore | 29 Eylül 1988 |
Şampiyona rekoru | Dafne Schippers (NED) | 21.63 | Pekin, Çin | 28 Ağustos 2015 |
Dünyada yılın en iyi derecesi | Shericka Jackson (JAM) | 21.55 | Kingston, Jamaika | 26 Haziran 2022 |
Afrika rekoru | Christine Mboma (NAM) | 21.78 | Zürih, İsviçre | 9 Eylül 2021 |
Asya rekoru | Li Xuemei (CHN) | 22.01 | Şanghay, Çin | 22 Ekim 1997 |
Kuzey, Orta Amerika ve Karayipler rekoru | Florence Griffith-Joyner (USA) | 21.34 | Seul, Güney Kore | 29 Eylül 1988 |
Güney Amerika rekoru | Ana Claudia Lemos (BRA) | 22.48 | São Paulo, Brezilya | 6 Ağustos 2011 |
Avrupa rekoru | Dafne Schippers (NED) | 21.63 | Pekin, Çin | 28 Ağustos 2015 |
Okyanusya rekoru | Melinda Gainsford (AUS) | 22.23 | Stuttgart, Almanya | 13 Temmuz 1997 |
Kalifikasyon standardı
Katılım için otomatik olarak hak kazanma standardı 22.80 idi.[3]
Program
Etkinlik programı, yerel saatle (UTC-7) aşağıdaki gibiydi:
Tarih | Saat | Tur |
---|---|---|
18 Temmuz | 18.00 | Eleme serileri |
19 Temmuz | 18.05 | Yarı finaller |
21 Temmuz | 19.35 | Final |
Sonuçlar
Eleme serileri
Her bir serideki ilk 3 atlet (Q) ve sonraki en hızlı 6 atlet (q) yarı finale katılmaya hak kazanır.[4]
Rüzgâr:
Seri 1: +2.5 m/s, Seri 2: -0.2 m/s, Seri 3: +1.1 m/s, Seri 4: +0.4 m/s, Seri 5: +0.9 m/s, Seri 6: +1.9 m/s
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | Aminatou Seyni | Nijer (NIG) | 21.98 | Q, |
2 | 6 | Favour Ofili | Nijerya (NGR) | 22.24 | Q |
3 | 5 | Abby Steiner | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 22.26 | Q |
4 | 3 | Shelly-Ann Fraser-Pryce | Jamaika (JAM) | 22.26 | Q |
5 | 4 | Tamara Clark | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 22.27 | Q |
6 | 2 | Beatrice Masilingi | Namibya (NAM) | 22.27 | Q |
7 | 1 | Shericka Jackson | Jamaika (JAM) | 22.33 | Q |
8 | 5 | Mujinga Kambundji | İsviçre (SUI) | 22.34 | Q |
9 | 6 | Jenna Prandini | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 22.38 | Q |
10 | 2 | Elaine Thompson-Herah | Jamaika (JAM) | 22.41 | Q |
11 | 4 | Dina Asher-Smith | Büyük Britanya (GBR) | 22.56 | Q |
12 | 1 | Anahí Suárez | Ekvador (ECU) | 22.56 | Q |
13 | 4 | Tynia Gaither | Bahamalar (BAH) | 22.61 | Q |
14 | 5 | Nzubechi Grace Nwokocha | Nijerya (NGR) | 22.61 | Q |
15 | 1 | Dalia Kaddari | İtalya (ITA) | 22.75 | Q |
16 | 4 | Gina Bass | Gambiya (GAM) | 22.78 | q |
17 | 3 | Vitoria Cristina Rosa | Brezilya (BRA) | 22.84 | Q |
18 | 2 | Ida Karstoft | Danimarka (DEN) | 22.85 | Q |
19 | 1 | Jessica-Bianca Wessolly | Almanya (GER) | 22.87 | q |
20 | 4 | Jessika Gbai | Fildişi Sahili (CIV) | 22.89 | q |
21 | 1 | Rosemary Chukwuma | Nijerya (NGR) | 22.93 | q |
22 | 1 | Edidiong Odiong | Bahreyn (BHR) | 22.98 | q |
23 | 2 | Joella Lloyd | Antigua ve Barbuda (ANT) | 22.99 | q |
24 | 3 | Beth Dobbin | Büyük Britanya (GBR) | 23.04 | |
25 | 5 | Lauren Gale | Kanada (CAN) | 23.08 | |
26 | 6 | Jacinta Beecher | Avustralya (AUS) | 23.22 | Q |
27 | 6 | Olivia Fotopulu | Kıbrıs Cumhuriyeti (CYP) | 23.25 | |
28 | 2 | Sophia Junk | Almanya (GER) | 23.27 | |
29 | 5 | Ella Connolly | Avustralya (AUS) | 23.27 | |
30 | 3 | Imke Vervaet | Belçika (BEL) | 23.28 | |
31 | 5 | Maboundou Koné | Fildişi Sahili (CIV) | 23.32 | |
32 | 6 | Catherine Léger | Kanada (CAN) | 23.35 | |
33 | 2 | Lorène Bazolo | Portekiz (POR) | 23.41 | |
34 | 4 | Ana Carolina Azevedo | Brezilya (BRA) | 23.45 | |
35 | 6 | Georgia Hulls | Yeni Zelanda (NZL) | 23.46 | |
36 | 4 | Shirley Nekhubui | Güney Afrika (RSA) | 23.46 | |
37 | 1 | Olga Safronova | Kazakistan (KAZ) | 23.50 | |
38 | 2 | Anniina Kortetmaa | Finlandiya (FIN) | 23.51 | |
39 | 3 | Veronica Shanti Pereira | Singapur (SGP) | 23.53 | |
40 | 3 | Elisabeth Slettum | Norveç (NOR) | 23.55 | |
41 | 2 | Lorraine Martins | Brezilya (BRA) | 23.60 | |
42 | 5 | Beyonce Defreitas | Britanya Virjin Adaları (IVB) | 23.81 | |
43 | 6 | Hanna Barakat | Filistin (PLE) | 26.33 | |
44 | 6 | Anthonique Strachan | Bahamalar (BAH) | 1:50.06 | |
3 | Marie-Josée Ta Lou | Fildişi Sahili (CIV) | DNS |
Yarı finaller
Her bir serideki ilk 2 atlet (Q) ve sonraki en hızlı 2 atlet (q) finale katılmaya hak kazanır.[5][6]
Rüzgâr:
Seri 1: +2.0 m/s, Seri 2: +1.4 m/s, Seri 3: -0.1 m/s
Sıra | Seri | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Shericka Jackson | Jamaika (JAM) | 21.67 | Q |
2 | 3 | Shelly-Ann Fraser-Pryce | Jamaika (JAM) | 21.82 | Q, |
3 | 2 | Tamara Clark | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 21.95 | Q |
4 | 2 | Dina Asher-Smith | Büyük Britanya (GBR) | 21.96 | Q, |
5 | 2 | Elaine Thompson-Herah | Jamaika (JAM) | 21.97 | q, |
6 | 1 | Aminatou Seyni | Nijer (NIG) | 22.04 | Q |
7 | 1 | Mujinga Kambundji | İsviçre (SUI) | 22.05 | q, |
8 | 1 | Jenna Prandini | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 22.08 | |
9 | 3 | Abby Steiner | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 22.15 | Q |
10 | 3 | Favour Ofili | Nijerya (NGR) | 22.30 | |
11 | 1 | Tynia Gaither | Bahamalar (BAH) | 22.41 | |
12 | 2 | Vitoria Cristina Rosa | Brezilya (BRA) | 22.47 | |
13 | 2 | Nzubechi Grace Nwokocha | Nijerya (NGR) | 22.49 | |
14 | 1 | Gina Bass | Gambiya (GAM) | 22.71 | |
15 | 1 | Rosemary Chukwuma | Nijerya (NGR) | 22.72 | |
16 | 3 | Anahí Suárez | Ekvador (ECU) | 22.74 | |
17 | 3 | Ida Karstoft | Danimarka (DEN) | 22.84 | |
18 | 2 | Jessika Gbai | Fildişi Sahili (CIV) | 22.84 | |
19 | 3 | Dalia Kaddari | İtalya (ITA) | 22.86 | |
20 | 1 | Jacinta Beecher | Avustralya (AUS) | 23.14 | |
21 | 2 | Edidiong Odiong | Bahreyn (BHR) | 23.31 | |
22 | 3 | Jessica-Bianca Wessolly | Almanya (GER) | 23.33 | |
23 | 3 | Joella Lloyd | Antigua ve Barbuda (ANT) | 23.38 | |
24 | 2 | Beatrice Masilingi | Namibya (NAM) | 24.78 |
Final
Final 21 Temmuz günü saat 19.35'te başladı.[7] Sonuçlar aşağıdaki gibidir:[8][9]
Rüzgâr: +0.6 m/s
Sıra | Atlet | Ülke | Derece | Notlar |
---|---|---|---|---|
Shericka Jackson | Jamaika (JAM) | 21.45 | , | |
Shelly-Ann Fraser-Pryce | Jamaika (JAM) | 21.81 | ||
Dina Asher-Smith | Büyük Britanya (GBR) | 22.02 | ||
4 | Aminatou Seyni | Nijer (NIG) | 22.12 | |
5 | Abby Steiner | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 22.26 | |
6 | Tamara Clark | Amerika Birleşik Devletleri (USA) | 22.32 | |
7 | Elaine Thompson-Herah | Jamaika (JAM) | 22.39 | |
8 | Mujinga Kambundji | İsviçre (SUI) | 22.55 |
Kaynakça
- ^ "Zaman çizelgesi". 15 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Temmuz 2022.
- ^ "Kadınlar 200 metre - Rekorlar". Dünya Atletizm Birliği. 24 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Temmuz 2022.
- ^ "Competitions Entry Standards 2022 – IAAF World Championships – PDF title, Qualification Standards for the IAAF World Athletics Championships Oregon 2022" (PDF). iaaf.org. 9 Temmuz 2022. 21 Ocak 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 15 Temmuz 2022.
- ^ "Eleme serileri özeti" (PDF). 23 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 23 Temmuz 2022.
- ^ "Yarı final başlangıç listesi" (PDF). 22 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 23 Temmuz 2022.
- ^ "Kadınlar 200 metre - Yarı final özeti" (PDF). 23 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 23 Temmuz 2022.
- ^ "Kadınlar 200 metre başlangıç listesi - Final" (PDF). Dünya Atletizm Birliği. 19 Temmuz 2022. 21 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2022.
- ^ "Kadınlar 200 metre sonuçları - Final" (PDF). Dünya Atletizm Birliği. 21 Temmuz 2022. 22 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2022.
- ^ "Kadınlar 200 metre yarış analizi - Final" (PDF). Dünya Atletizm Birliği. 21 Temmuz 2022. 22 Temmuz 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2022.