2023'te spor
| |
---|---|
| |
|
Bu madde 2023'te sporla ilgili konuları içermektedir.
Atletizm
Basketbol
Uluslararası turnuvalar
Turnuva | Yer | Tarih | Şampiyon | İkinci | Üçüncü |
---|---|---|---|---|---|
2023 FIBA Basketbol Dünya Kupası | Metro Manila Okinawa Cakarta | 25 Ağustos - 10 Eylül | |||
EuroBasket Women 2023 | Ljubljana Tel Aviv | 15-25 Haziran |
3x3 turnuvaları
Erkekler
Turnuva | Yer | Tarih | Şampiyon | İkinci | Üçüncü |
---|---|---|---|---|---|
2023 3x3 FIBA Dünya Kupası | Viyana | 30 Mayıs - 4 Haziran | Sırbistan | ABD | Letonya |
2023 FIBA 3x3 Asya Kupası | Singapur | 29 Mart - 2 Nisan | Moğolistan | Avustralya | Yeni Zelanda |
Kadınlar
Turnuva | Yer | Tarih | Şampiyon | İkinci | Üçüncü |
---|---|---|---|---|---|
2023 FIBA 3x3 Dünya Kupası | Viyana | 30 Mayıs - 4 Haziran | ABD | Fransa | Avustralya |
2023 FIBA 3x3 Asya Kupası | Singapur | 29 Mart - 2 Nisan | Avustralya | Yeni Zelanda | Çin |
Ölenler
- 9 Ocak - Cincy Powell, Amerikalı basketbolcu
- 15 Ocak
- George McLeod, Amerikalı basketbolcu
- Ruslan Otverchenko, Ukraynalı basketbolcu
- 17 Ocak - Chris Ford, Amerikalı basketbolcu
- 12 Nisan - James Bradley, Amerikalı kolej basketbolcusu
Futbol
Satranç
Turnuvalar
Erkekler
Turnuva | Yer | Sistem | Tarih | Oyuncu sayısı (2700+) | Şampiyon | İkinci | Üçüncü |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Tata Steel Masters | Wijk aan Zee | Çift maçlı lig usulü | 13-29 Ocak | 14 (11) | Anish Giri | Nodirbek Abdusattorov | Magnus Carlsen |
Tata Steel Challengers | Wijk aan Zee | Çift maçlı lig usulü | 13-29 Ocak | 14 (0) | Alexander Donchenko | Mustafa Yılmaz | Javokhir Sindarov |
WR Chess Masters | Düsseldorf | Lig usulü | 15-26 Şubat | 10 (7) | Levon Aronian | Gukesh D | Ian Nepomniachtchi |
Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası | Vrnjacka Banja | İsviçre sistemi | 3-13 Mart | 484 (0) | Alexey Sarana | Kirill Shevchenko | Daniel Dardha |
American Cup | St. Louis | Çift maçlı eleme usulü | 17-26 Mart | 8 (7) | Hikaru Nakamura | Wesley So | Levon Aronian |
Reykjavik Open | Reykjavik | İsviçre sistemi | 29 Mart - 4 Nisan | 401 (0) | Nils Grandelius | Mustafa Yılmaz | Abhijeet Gupta |
Spring Chess Classic | St. Louis | Lig usulü | 5-12 Nisan | 10 (0) | Benjamin Bok | Samuel Sevian | Yasser Quesada |
2023 Dünya Satranç Şampiyonası | Astana | Özel | 9-30 Nisan | 2 (2) | Ding Liren | Ian Nepomniachtchi | — |
Menorca Open | Menorca | İsviçre sistemi | 11-16 Nisan | 200 (2) | Gukesh D | Pranav V | Jorden van Foreest |
TePe Sigeman & Co | Malmö | Lig usulü | 4-10 Mayıs | 8 (3) | Peter Svidler | Gukesh D | Abhimanyu Mishra |
Superbet Chess Classic | Bükreş | Lig usulü | 6-15 Mayıs | 10 (10) | Fabiano Caruana | Alireza Firouzja | Wesley So |
Sharjah Masters | Sharjah | İsviçre sistemi | 17-25 Mayıs | 78 (8) | Arjun Erigaisi | Samuel Sevian | Gukesh D |
Dubai Open | Dubai | İsviçre sistemi | 27 Mayıs - 4 Haziran | 86 (3) | Aravindh Chithambaram | Javokhir Sindarov | Arjun Erigaisi |
Norway Chess | Stavanger | Lig usulü | 30 Mayıs - 9 Haziran | 10 (9) | Hikaru Nakamura | Fabiano Caruana | Gukesh D |
Prague Chess Festival | Prag | Lig usulü | 21-30 Haziran | 10 (3) | Ray Robson | Bogdan-Daniel Deac | Pentala Harikrishna |
Bydgoszcz Chess Festival | Varşova | Lig usulü | 24 Haziran - 2 Temmuz | 6 (0) | Jorden van Foreest | Radosław Wojtaszek | David Anton Guijarro |
No Castling World Masters | Dortmund | Lig usulü | 26 Haziran - 2 Temmuz | 4 (2) | Fabiano Caruana | Vladimir Kramnik | Dmitrij Kollars |
Hollanda Satranç Şampiyonası | Utrecht | Tek maçlı eleme usulü | 2-9 Temmuz | 13 (1) | Anish Giri | Jorden van Foreest | Erwin l'Ami Max Warmerdam |
Geza Hetenyi Memorial | Budapeşte | Lig usulü | 11-19 Temmuz | 10 (4) | R Praggnanandhaa | Amin Tabatabaei | Sanan Sjugirov |
Biel Grandmaster Triathlon | Biel | Lig usulü | 16-26 Temmuz | 8 (4) | Le Quang Liem | Vincent Keymer | David Navara |
Satranç Dünya Kupası | Bakü | Tek maçlı eleme usulü | 30 Temmuz - 24 Ağustos | 206 (25) | Magnus Carlsen | R Praggnanandhaa | Fabiano Caruana |
Rusya Satranç Şampiyonası | Sankt-Peterburg | Lig usulü | 1-12 Ekim | 12 (1) | Vladislav Artemiev | Pavel Ponkratov | Maxim Matlakov |
ABD Satranç Şampiyonası | St. Louis | Lig usulü | 5-17 Ekim | 12 (4) | Fabiano Caruana | Wesley So | Leinier Domínguez |
Qatar Masters | Doha | İsviçre sistemi | 11-20 Ekim | 158 (9) | Nodirbek Yakubboev | Nodirbek Abdusattorov | Hikaru Nakamura |
FIDE Grand Swiss | Douglas | İsviçre sistemi | 25 Ekim - 5 Kasım | 114 (20) | Vidit Gujrathi | Hikaru Nakamura | Andrey Esipenko |
Sinquefield Cup | St. Louis | Lig usulü | 21-30 Kasım | 9 (9) | Fabiano Caruana | Leinier Domínguez | Wesley So |
Kadınlar
Turnuva | Yer | Sistem | Tarih | Oyuncu sayısı (2500+) | Şampiyon | İkinci | Üçüncü |
---|---|---|---|---|---|---|---|
FIDE Women's Grand Prix | Münih | Lig usulü | 1-14 Şubat | 12 (7) | Alexandra Kosteniuk | Koneru Humpy | Nana Dzagnidze |
Avrupa Bireysel Satranç Şampiyonası | Petrovac | İsviçre sistemi | 18-29 Mart | 136 (0) | Meri Arabidze | Oliwia Kiołbasa | Aleksandra Maltsevskaya |
FIDE Women's Grand Prix | Chennai | Lig usulü | 24 Mart - 6 Nisan | 10 (5) | Aleksandra Goryachkina | Bibisara Assaubayeva | Zhu Jiner |
2022-23 Adaylar Trunuvası | Chongqing | Özel | 27 Mart - 6 Nisan | 2 (2) | Lei Tingjie | Tan Zhongyi | |
Cairns Cup | St. Louis | Lig usulü | 3-13 Haziran | 10 (4) | Anna Zatonskih | Alexandra Kosteniuk | Bella Khotenashvili |
2023 Dünya Kadınlar Satranç Şampiyonası | Şanghay & Çongçing | Özel | 5-24 Temmuz | 2 (2) | Ju Wenjun | Lei Tingjie | |
Kadınlar Satranç Dünya Kupası | Bakü | Tek maçlı eleme usulü | 30 Temmuz - 21 Ağustos | 103 (10) | Aleksandra Goryachkina | Nurgyul Salimova | Anna Muzychuk |
FIDE Women's Grand Swiss | Douglas | İsviçre sistemi | 25 Ekim - 5 Kasım | 50 (7) | Vaishali Rameshbabu | Anna Muzychuk | Tan Zhongyi |
Hızlı & yıldırım satranç
Turnuva | Yer | Sistem | Tarih | Oyuncu sayısı (2700+) | Şampiyon | İkinci | Üçüncü |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Armageddon Asia & Oceania | Berlin | Çift maçlı eleme usulü | 3-9 Nisan | 8 (7) | Gukesh D | Nodirbek Abdusattorov | Vladimir Kramnik |
Satty Zhuldyz Rapid & Blitz | Astana | Lig usulü | 20-25 Nisan | 12 (5) | Levon Aronian | Arjun Erigaisi | Haik Martirosyan |
Salamanca Chess Festival | Salamanca | Lig usulü | 26-29 Nisan | 8 (1) | Kirill Alekseenko | Jaime Santos Latasa | Vasyl Ivanchuk |
Bucharest Grand Prix Rapid | Bükreş | İsviçre sistemi | 29-30 Nisan | 317 (2) | Maksim Chigaev | Bogdan-Daniel Deac | Pentala Harikrishna |
Superbet Rapid & Blitz Poland | Varşova | Lig usulü | 17-24 Mayıs | 10 (8) | Magnus Carlsen | Jan-Krzysztof Duda | Wesley So |
Norway Chess Blitz | Stavanger | Lig usulü | 29 Mayıs | 10 (9) | Nodirbek Abdusattorov | Alireza Firouzja | Shakhriyar Mamedyarov |
Armageddon Europe & Africa | Berlin | Çift maçlı eleme usulü | 12-18 Haziran | 8 (4) | Richárd Rapport | Jan-Krzysztof Duda | Maxime Vachier-Lagrave |
SuperUnited Rapid & Blitz Croatia | Zagreb | Lig usulü | 5-9 Temmuz | 10 (8) | Magnus Carlsen | Ian Nepomniachtchi | Alireza Firouzja |
Tata Steel India Rapid | Kalküta | Lig usulü | 5-7 Eylül | 10 (10) | Maxime Vachier-Lagrave | Teimour Radjabov | R Praggnanandhaa |
Tata Steel India Blitz | Kalküta | Lig usulü | 8-9 Eylül | 10 (10) | Alexander Grischuk | Nodirbek Abdusattorov | R Praggnanandhaa |
Armageddon Grand Finale | Berlin | Lig usulü | 14-20 Eylül | 8 (5) | Jan-Krzysztof Duda | Wesley So | Nodirbek Abdusattorov |
Levitov Chess Week | Amsterdam | Lig usulü | 22-26 Eylül | 10 (8) | Ian Nepomniachtchi | Peter Svidler Levon Aronian | — |
Saint Louis Rapid & Blitz | St. Louis | Lig usulü | 14-18 Kasım | 10 (7) | Fabiano Caruana | Maxime Vachier-Lagrave | Ian Nepomniachtchi |
Ölenler
- 7 Şubat - Luc Winants, Belçikalı satranç oyuncusu
- 14 Mart - Nukhim Rashkovsky, Rus satranç büyükustası
- 1 Nisan - Włodzimierz Schmidt, Polonyalı satranç büyükustası
- 11 Mayıs
- András Adorján, Macar satranç büyükustası
- Sue Maroroa, Yeni Zelandalı satranç oyuncusu
- 5 Haziran - Vadim Malakhatko, Ukraynalı satranç büyükustası
- 9 Ağustos - Aleksandar Matanović, Sırp satranç büyükustası