2023 Avrupa Erkekler Voleybol Ligi
Turnuva detayları | |
---|---|
Ev sahibi ülke | Dörtlü final: Hırvatistan (Altın Lig) Avusturya (Gümüş Lig) |
Tarih | 27 Mayıs - 25 Haziran |
Takım | 18 (Avrupa konfederasyondan) |
Final sıralaması | |
Şampiyon | Türkiye (3. kez) |
İkinci | Ukrayna |
Üçüncü | Hırvatistan |
Dördüncü | Çekya |
Turnuva ödülleri | |
En değerli oyuncu | Kaan Gürbüz |
2023 Avrupa Erkekler Voleybol Ligi, Milletler Ligi'ne katılamayan Avrupa ülkeleri arasında düzenlenen Erkekler Avrupa Ligi'nin 19. turnuvasıdır.
Gruplar
Altın lig
- Tüm saatler Türkiye Saati ile gösterilmiştir.
Grup A | Grup B | Grup C |
---|---|---|
Türkiye | Belçika | Çekya |
Danimarka | Hırvatistan | Estonya |
Portekiz | Kuzey Makedonya | Finlandiya |
Romanya | Ukrayna | Slovakya |
Gümüş lig
Grup A | Grup B |
---|---|
Kıbrıs Cumhuriyeti | Avusturya |
Faroe Adaları | Gürcistan |
Letonya | Macaristan |
Ayrıca bakınız
Grup sıralama kuralları
- Toplam galibiyet sayısı (kazanılan ve kaybedilen maçlar)
- Bir beraberlik durumunda, ilk sırada aşağıdaki eşitlik bozucu durum geçerli olacaktır: Takımlar, maç başına kazanılan en yüksek puanla aşağıdaki gibi sıralanacaktır:
- 3-0 veya 3-1 ile kazanılan maç: kazanan için 3 puan, kaybeden için 0 puan
- 3-2 kazanılan maç: kazanan için 2 puan, kaybeden için 1 puan
- Hükmen mağlup sayılan maç: kazanan için 3 puan, kaybeden için 0 puan (0-25, 0-25, 0-25)
- Takımlar, kazanılan galibiyetler ve puanların sayısı incelendikten sonra hala eşitse, FIVB, eşitliği kesmek için aşağıdaki sırayla sonuçları inceleyecektir:
- Set katsayısı: iki veya daha fazla takım kazanılan puan sayısına eşitse, kaybedilen tüm setlerin sayısına göre kazanılan tüm setlerin sayısının bölünmesinden elde edilen katsayıya göre sıralanırlar.
- Puan katsayısı: Eğer eşitlik belirlenen sayıya göre devam ederse, takımlar, tüm setlerde kaybedilen toplam puanların aldığı tüm puanların bölünmesinden kaynaklanan katsayıya göre sıralanır.
- Eğer eşitlik puan sırasına göre devam ederse, berabere kalan takımlar arasında Lig Usulü Aşama maçı kazanan takımı temel alır. Eşitlik puanı üç veya daha fazla takım arasında olduğunda, bu takımlar sadece söz konusu takımları içeren maçları dikkate alarak sıralanır.
Altın lig
Grup A
Maçlar | Puan | Setler | Puanlar | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sıra | Takım
| O | G | M | A | V | SO | ASP | VSP | SPO | Eleme | |
1 | Türkiye | 6 | 5 | 1 | 14 | 17 | 9 | 1,889 | 598 | 534 | 1,120 | Final turu |
2 | Portekiz | 6 | 3 | 3 | 9 | 13 | 11 | 1,182 | 534 | 535 | 0,998 | |
3 | Romanya | 6 | 2 | 4 | 7 | 10 | 15 | 0,667 | 522 | 575 | 0,908 | |
4 | Danimarka | 6 | 2 | 4 | 6 | 8 | 13 | 0,615 | 468 | 478 | 0,979 |
Kaynak: CEV
Sıralama kuralları: Kurallar
Sıralama kuralları: Kurallar
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Mayıs | 19.00 | Portekiz | 3–0 | Romanya | 25–22 | 25–21 | 25–20 | 75–63 | Rapor | ||
27 Mayıs | 20.00 | Danimarka | 0–3 | Türkiye | 18–25 | 21–25 | 15–25 | 54–75 | Rapor | ||
31 Mayıs | 20.00 | Danimarka | 3–0 | Romanya | 25–16 | 25–19 | 25–23 | 75–58 | Rapor | ||
31 Mayıs | 22.00 | Portekiz | 2–3 | Türkiye | 23–25 | 25–21 | 23–25 | 25–22 | 15–17 | 111–110 | Rapor |
3 Haziran | 20.00 | Danimarka | 3–1 | Portekiz | 25–16 | 23–25 | 25–14 | 25–16 | 98–71 | Rapor | |
4 Haziran | 17.00 | Türkiye | 2–3 | Romanya | 25–14 | 21–25 | 25–20 | 22–25 | 12–15 | 105–99 | Rapor |
10 Haziran | 17.00 | Romanya | 2–3 | Türkiye | 18–25 | 25–23 | 27–25 | 19–25 | 6–15 | 95–113 | Rapor |
10 Haziran | 21.00 | Portekiz | 3–0 | Danimarka | 26–24 | 25–22 | 25–14 | 76–60 | Rapor | ||
14 Haziran | 17.00 | Türkiye | 3–1 | Portekiz | 23–25 | 25–20 | 25–21 | 25–20 | 98–86 | Rapor | |
14 Haziran | 17.00 | Romanya | 3–1 | Danimarka | 29–27 | 22–25 | 25–21 | 25–19 | 101–92 | Rapor | |
17 Haziran | 17.00 | Türkiye | 3–1 | Danimarka | 25–21 | 21–25 | 26–24 | 25–19 | 97–89 | Rapor | |
18 Haziran | 17.00 | Romanya | 2–3 | Portekiz | 25–27 | 25–22 | 16–25 | 28–26 | 12–15 | 106–115 | Rapor |
Grup B
Maçlar | Puan | Setler | Puanlar | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sıra | Takım
| O | G | M | A | V | SO | ASP | VSP | SPO | Eleme | |
1 | Ukrayna | 6 | 6 | 0 | 18 | 18 | 0 | MAX | 451 | 348 | 1,296 | Final turu |
2 | Belçika | 6 | 2 | 4 | 6 | 8 | 13 | 0,615 | 467 | 498 | 0,938 | |
3 | Hırvatistan | 6 | 2 | 4 | 6 | 9 | 15 | 0,600 | 509 | 556 | 0,915 | |
4 | Kuzey Makedonya | 6 | 2 | 4 | 6 | 8 | 15 | 0,533 | 503 | 528 | 0,953 |
Kaynak: CEV
Sıralama kuralları: Kurallar
Sıralama kuralları: Kurallar
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Mayıs | 18.00 | Belçika | 3–1 | Hırvatistan | 25–17 | 25–21 | 23–25 | 25–23 | 98–86 | Rapor | |
27 Mayıs | 19.00 | Ukrayna | 3–0 | Kuzey Makedonya | 25–21 | 25–22 | 25–11 | 75–54 | Rapor | ||
31 Mayıs | 19.00 | Ukrayna | 3–0 | Hırvatistan | 25–19 | 25–18 | 25–19 | 75–56 | Rapor | ||
31 Mayıs | 21.15 | Kuzey Makedonya | 3–1 | Belçika | 25–21 | 25–23 | 17–25 | 25–21 | 92–90 | Rapor | |
3 Haziran | 21.00 | Belçika | 0–3 | Ukrayna | 21–25 | 21–25 | 23–25 | 65–75 | Rapor | ||
3 Haziran | 21.15 | Kuzey Makedonya | 3–2 | Hırvatistan | 25–17 | 25–22 | 22–25 | 29–31 | 16–14 | 117–109 | Rapor |
10 Haziran | 20.00 | Belçika | 3–0 | Kuzey Makedonya | 27–25 | 25–23 | 26–24 | 78–72 | Rapor | ||
11 Haziran | 21.00 | Hırvatistan | 0–3 | Ukrayna | 17–25 | 21–25 | 22–25 | 60–75 | Rapor | ||
14 Haziran | 19.00 | Ukrayna | 3–0 | Belçika | 25–21 | 25–14 | 25–13 | 75–48 | Rapor | ||
14 Haziran | 21.00 | Hırvatistan | 3–2 | Kuzey Makedonya | 20–25 | 25–17 | 25–23 | 15–25 | 15–13 | 100–103 | Rapor |
18 Haziran | 21.00 | Hırvatistan | 3–1 | Belçika | 25–22 | 25–20 | 23–25 | 25–21 | 98–88 | Rapor | |
18 Haziran | 21.15 | Kuzey Makedonya | 0–3 | Ukrayna | 18–25 | 24–26 | 23–25 | 65–76 | Rapor |
Grup C
Maçlar | Puan | Setler | Puanlar | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sıra | Takım
| O | G | M | A | V | SO | ASP | VSP | SPO | Eleme | |
1 | Çekya | 6 | 5 | 1 | 14 | 15 | 7 | 2,143 | 513 | 462 | 1,110 | Final turu |
2 | Finlandiya | 6 | 3 | 3 | 9 | 11 | 12 | 0,917 | 512 | 494 | 1,036 | |
3 | Estonya | 6 | 3 | 3 | 8 | 11 | 11 | 1,000 | 477 | 497 | 0,960 | |
4 | Slovakya | 6 | 1 | 5 | 5 | 8 | 15 | 0,533 | 485 | 534 | 0,908 |
Kaynak: CEV
Sıralama kuralları: Kurallar
Sıralama kuralları: Kurallar
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Mayıs | 17.00 | Çekya | 3–1 | Slovakya | 24–26 | 25–20 | 25–19 | 25–17 | 99–82 | Rapor | |
27 Mayıs | 21.00 | Estonya | 0–3 | Finlandiya | 17–25 | 16–25 | 15–25 | 48–75 | Rapor | ||
31 Mayıs | 20.00 | Çekya | 3–2 | Finlandiya | 16–25 | 25–22 | 25–23 | 23–25 | 16–14 | 105–109 | Rapor |
31 Mayıs | 20.00 | Estonya | 3–0 | Slovakya | 25–17 | 25–21 | 25–20 | 75–58 | Rapor | ||
3 Haziran | 20.00 | Çekya | 3–1 | Estonya | 23–25 | 25–16 | 25–16 | 25–22 | 98–79 | Rapor | |
4 Haziran | 14.00 | Finlandiya | 3–2 | Slovakya | 24–26 | 25–17 | 25–17 | 20–25 | 19–17 | 113–102 | Rapor |
10 Haziran | 19.00 | Slovakya | 3–0 | Finlandiya | 25–23 | 25–16 | 25–22 | 75–61 | Rapor | ||
10 Haziran | 19.00 | Estonya | 3–0 | Çekya | 25–15 | 26–24 | 25–21 | 76–60 | Rapor | ||
14 Haziran | 18.00 | Slovakya | 2–3 | Estonya | 25–20 | 25–21 | 20–25 | 20–25 | 17–19 | 107–110 | Rapor |
14 Haziran | 18.00 | Finlandiya | 0–3 | Çekya | 17–25 | 21–25 | 17–25 | 55–75 | Rapor | ||
17 Haziran | 17.00 | Slovakya | 0–3 | Çekya | 19–25 | 24–26 | 18–25 | 61–76 | Rapor | ||
17 Haziran | 20.00 | Finlandiya | 3–1 | Estonya | 24–26 | 25–22 | 25–23 | 25–18 | 99–89 | Rapor |
Gümüş lig
Grup A
Maçlar | Puan | Setler | Puanlar | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sıra | Takım
| O | G | M | A | V | SO | ASP | VSP | SPO | Eleme | |
1 | Letonya | 4 | 4 | 0 | 12 | 12 | 0 | MAX | 300 | 182 | 1,648 | Final turu |
2 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 4 | 2 | 2 | 6 | 6 | 6 | 1,000 | 247 | 255 | 0,969 | |
3 | Faroe Adaları | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | 12 | 0,000 | 190 | 300 | 0,633 |
Kaynak: CEV
Sıralama kuralları: Kurallar
Sıralama kuralları: Kurallar
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
29 Mayıs | 20.00 | Faroe Adaları | 0–3 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 22–25 | 15–25 | 19–25 | 56–75 | Rapor | ||
30 Mayıs | 19.00 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 3–0 | Faroe Adaları | 25–19 | 25–15 | 25–15 | 75–49 | Rapor | ||
4 Haziran | 21.00 | Faroe Adaları | 0–3 | Letonya | 17–25 | 16–25 | 16–25 | 49–75 | Rapor | ||
10 Haziran | 19.00 | Letonya | 3–0 | Faroe Adaları | 25–11 | 25–15 | 25–10 | 75–36 | Rapor | ||
13 Haziran | 19.40 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 0–3 | Letonya | 17–25 | 17–25 | 14–25 | 48–75 | Rapor | ||
14 Haziran | 20.00 | Letonya | 3–0 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 25–17 | 25–17 | 25–15 | 75–49 | Rapor |
Grup B
Maçlar | Puan | Setler | Puanlar | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sıra | Takım
| O | G | M | A | V | SO | ASP | VSP | SPO | Eleme | |
1 | Macaristan | 4 | 4 | 0 | 11 | 12 | 2 | 6,000 | 338 | 265 | 1,275 | Final turu |
2 | Avusturya | 4 | 2 | 2 | 7 | 8 | 6 | 1,333 | 318 | 281 | 1,132 | Final turu |
3 | Gürcistan | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | 12 | 0,000 | 190 | 300 | 0,633 |
Kaynak: CEV
Sıralama kuralları: Kurallar
Sıralama kuralları: Kurallar
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
27 Mayıs | 17.00 | Macaristan | 3–0 | Gürcistan | 25–11 | 25–13 | 25–15 | 75–39 | Rapor | ||
31 Mayıs | 16.00 | Gürcistan | 0–3 | Avusturya | 16–25 | 17–25 | 15–25 | 48–75 | Rapor | ||
3 Haziran | 18.30 | Avusturya | 2–3 | Macaristan | 25–21 | 19–25 | 17–25 | 29–27 | 13–15 | 103–113 | Rapor |
10 Haziran | 17.00 | Macaristan | 3–0 | Avusturya | 25–20 | 25–23 | 25–22 | 75–65 | Rapor | ||
14 Haziran | 18.00 | Avusturya | 3–0 | Gürcistan | 25–10 | 25–23 | 25–12 | 75–45 | Rapor | ||
17 Haziran | 18.00 | Gürcistan | 0–3 | Macaristan | 21–25 | 21–25 | 16–25 | 58–75 | Rapor |
Final turu
Gümüş lig
- Yer: Graz, Avusturya
- Tüm saatler Türkiye Saati ile gösterilmiştir.
Yarı finaller | Final | |||||||
Avusturya | 0 | 0 | ||||||
Letonya | 3 | 3 | ||||||
Letonya | 3 | 3 | ||||||
Macaristan | 1 | 0 | ||||||
Kıbrıs Cumhuriyeti | 3 | 1 | ||||||
Macaristan | 1 | 3 | ||||||
Yarı finaller
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 Haziran | 18.35 | Avusturya | 0–3 | Letonya | 19–25 | 19–25 | 19–25 | 57–75 | Rapor | ||
28 Haziran | 20.00 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 3–1 | Macaristan | 25–22 | 22–25 | 25–23 | 25–21 | 97–91 | Rapor | |
28 Haziran | 19.40 | Letonya | 3–0 | Avusturya | 25–19 | 25–21 | 25–23 | 75–63 | Rapor | ||
01 Temmuz | 19.00 | Macaristan | 3–1 | Kıbrıs Cumhuriyeti | 25–13 | 25–16 | 25–27 | 25–16 | 15–12 | 115–84 | Rapor |
Final
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
6 Temmuz | 20.30 | Macaristan | 1–3 | Letonya | 25–17 | 10–25 | 21–25 | 11–25 | 67–92 | Rapor | |
9 Temmuz | 16.30 | Letonya | 3–0 | Macaristan | 25–21 | 25–16 | –2518 | 50–2555 | Rapor |
Altın lig
- Yer: Varaždin, Hırvatistan
- Tüm saatler Türkiye Saati ile gösterilmiştir.
Yarı finaller | Final | |||||
24 Haziran | ||||||
Türkiye | 3 | |||||
25 Haziran | ||||||
Çekya | 2 | |||||
Türkiye | 3 | |||||
24 Haziran | ||||||
Ukrayna | 2 | |||||
Hırvatistan | 1 | |||||
Ukrayna | 3 | |||||
Üçüncülük maçı | ||||||
25 Haziran | ||||||
Çekya | 0 | |||||
Hırvatistan | 3 |
Yarı finaller
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
24 Haziran | 18.00 | Türkiye | 3–2 | Çekya | 22–25 | 25–17 | 19–25 | 25–23 | 15–12 | 106–102 | Rapor |
24 Haziran | 21.00 | Hırvatistan | 1–3 | Ukrayna | 23–25 | 25–21 | 21–25 | 12–25 | 81–96 | Rapor |
Üçüncülük maçı
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 Haziran | 18.00 | Çekya | 0–3 | Hırvatistan | 23–25 | 18–25 | 17–25 | 58–75 | Rapor |
Final
Tarih | Saat | Skor | 1. Set | 2. Set | 3. Set | 4. Set | 5. Set | Toplam | Rapor | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
25 Haziran | 21.00 | Türkiye | 3–2 | Ukrayna | 14–25 | 25–22 | 26–24 | 22–25 | 15–6 | 102–102 | Rapor |
Final sıralaması
|
|