2023 Tour de France
2023 UCI Dünya Turu, 35 yarışta, 25. yarış | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Yarış detayları | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tarihler | 1–23 Temmuz 2023 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Etaplar | 21 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mesafe | 3.406 km (2.116 mi) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Galibiyet zamanı | 82s 05' 42" | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sonuçlar | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
← 2022 2024 → |
2023 Tour de France, Tour de France'ın 110. edisyonuydu. 1 Temmuz'da İspanya'nın Bilbao kentinde başlayan yarış, 23 Temmuz'da Paris'te Champs-Élysées'deki final etabıyla sona erdi.
Son şampiyon Jonas Vingegaard (Team Jumbo-Visma ) üst üste ikinci kez genel klasmanı kazandı. İki kez şampiyon olan Tadej Pogačar (UAE Team Emirates ) ikinci olurken, Adam Yates (UAE Team Emirates) üçüncü oldu.
Yarış, Fransa'ya dönmeden önce Bask Bölgesi'ndeki Bilbao'da başladı. Yarışın ilk iki haftası Vingegaard ve Pogačar arasında yakın bir mücadeleye sahne oldu, ikinci haftanın sonunda bisikletçiler arasında sadece 10 saniye vardı. Belirleyici etaplar, Vingegaard'ın Pogačar'ın 1 dakika 38 saniye önünde kazandığı 16. etaptaki bireysel zamana karşı ve Vingegaard'ın farkını yedi dakikanın üzerine çıkardığı Alpler'deki sonraki etaptı. Vingegaard Tour'u üst üste ikinci kez kazanarak rakibi Pogačar ile Tour galibiyetlerinde eşit hale geldi. 7 dakika 29 saniyelik galibiyet marjı, 2014'ten bu yana en yüksek fark oldu.
Puan klasmanını Belçikalı Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck ) ilk kez kazandı. Dağlar klasmanını, 1992'den bu yana bu başarıya ulaşan ilk İtalyan olan Giulio Ciccone (Trek–Segafredo ) kazandı. Genç bisikletçi klasmanını üst üste dördüncü kez Pogačar kazandı ve {{{team name-2023}}} Takımı takım klasmanını kazandı. Victor Campenaerts (Lotto-Dstny ) en savaşçı bisikletçi seçildi.
Yarışı, erkekler Tour'un son gününde ilk etabı gerçekleştirilen Tour de France Femmes'in ikinci edisyonu izledi.
Takımlar
UCI Dünya Takımları
- AG2R Citroën Team
- Alpecin-Deceuninck
- Arkéa–Samsic
- Astana Qazaqstan Team
- Bora–Hansgrohe
- Cofidis
- EF Education-EasyPost
- Groupama-FDJ
- Ineos Grenadiers
- Intermarché-Circus-Wanty
- Lidl–Trek
- Movistar Team
- Soudal-Quick-Step
- Team Bahrain Victorious
- Team DSM-Firmenich
- Team Jayco-AlUla
- Team Jumbo-Visma
- UAE Team Emirates
UCI ProTakımları
- Israel-Premier Tech
- Lotto-Dstny
- Team TotalEnergies
- Uno-X Pro Cycling Team
Rota
Etap | Tarih | Parkur | Mesafe | Kazanılan irtifa[2] | Tip | Kazanan | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 Temmuz | Bilbao (İspanya) | 182 km (113 mi) | 3.242 m (10.636 ft) | Orta-dağlık etap | Adam Yates (GBR) | |
2 | 2 Temmuz | Vitoria-Gasteiz - San Sebastián (İspanya) | 209 km (130 mi) | 2.943 m (9.656 ft) | Orta-dağlık etap | Victor Lafay (FRA) | |
3 | 3 Temmuz | Amorebieta-Etxano (İspanya) - Bayonne | 1.935 km (1.202 mi) | 2.600 m (8.500 ft) | Düz etap | Jasper Philipsen (BEL) | |
4 | 4 Temmuz | Dax - Nogaro | 182 km (113 mi) | 1.434 m (4.705 ft) | Düz etap | Jasper Philipsen (BEL) | |
5 | 5 Temmuz | Pau - Laruns | 163 km (101 mi) | 3.922 m (12.867 ft) | Dağ etabı | Jai Hindley (AUS) | |
6 | 6 Temmuz | Tarbes - Cauterets (Cambasque) | 145 km (90 mi) | 3.219 m (10.561 ft) | Dağ etabı | Tadej Pogačar (SLO) | |
7 | 7 Temmuz | Mont-de-Marsan - Bordeaux | 170 km (110 mi) | 785 m (2.575 ft) | Düz etap | Jasper Philipsen (BEL) | |
8 | 8 Temmuz | Libourne - Limoges | 201 km (125 mi) | 1.812 m (5.945 ft) | Tepelik etap | Mads Pedersen (DEN) | |
9 | 9 Temmuz | Saint-Léonard-de-Noblat - Puy de Dôme | 1.825 km (1.134 mi) | 3.949 m (12.956 ft) | Dağ etabı | Michael Woods (CAN) | |
10 Temmuz | Clermont-Ferrand | Dinlenme günü | |||||
10 | 11 Temmuz | Vulcania - Issoire | 1.675 km (1.041 mi) | 3.127 m (10.259 ft) | Orta-dağlık etap | Pello Bilbao (ESP) | |
11 | 12 Temmuz | Clermont-Ferrand - Moulins | 180 km (110 mi) | 1.854 m (6.083 ft) | Düz etap | Jasper Philipsen (BEL) | |
12 | 13 Temmuz | Roanne - Belleville-en-Beaujolais | 169 km (105 mi) | 3.088 m (10.131 ft) | Orta-dağlık etap | Ion Izagirre (ESP) | |
13 | 14 Temmuz | Châtillon-sur-Chalaronne - Grand Colombier | 138 km (86 mi) | 2.413 m (7.917 ft) | Dağ etabı | Michał Kwiatkowski (POL) | |
14 | 15 Temmuz | Annemasse - Morzine | 152 km (94 mi) | 4.281 m (14.045 ft) | Dağ etabı | Carlos Rodríguez (ESP) | |
15 | 16 Temmuz | Les Gets - Saint-Gervais-les-Bains | 179 km (111 mi) | 4.527 m (14.852 ft) | Dağ etabı | Wout Poels (NED) | |
17 Temmuz | Saint-Gervais-les-Bains | Dinlenme günü | |||||
16 | 18 Temmuz | Passy - Combloux | 224 km (139 mi) | 638 m (2.093 ft) | Bireysel zamana karşı | Jonas Vingegaard (DEN) | |
17 | 19 Temmuz | Saint-Gervais-les-Bains - Courchevel | 166 km (103 mi) | 5.405 m (17.733 ft) | Dağ etabı | Felix Gall (AUT) | |
18 | 20 Temmuz | Moûtiers - Bourg-en-Bresse | 185 km (115 mi) | 1.211 m (3.973 ft) | Düz etap | Kasper Asgreen (DEN) | |
19 | 21 Temmuz | Moirans-en-Montagne - Poligny | 173 km (107 mi) | 1.950 m (6.400 ft) | Orta-dağlık etap | Matej Mohorič (SLO) | |
20 | 22 Temmuz | Belfort - Le Markstein | 133,5 km (83,0 mi) | 3.484 m (11.430 ft) | Dağ etabı | Tadej Pogačar (SLO) | |
21 | 23 Temmuz | Saint-Quentin-en-Yvelines - Paris (Champs-Élysées) | 115 km (71 mi) | 598 m (1.962 ft) | Düz etap | Jordi Meeus (BEL) | |
Total | 3.404 km (2.115 mi) | 56.482 m (185.308 ft) |
Klasman liderliği
Klasman sıralamaları
Lejant | |||
---|---|---|---|
Genel klasman galibini belirtir | Dağlar klasmanı galibini belirtir | ||
Puan klasmanı galibini belirtir | Genç bisikletçi klasmanının galibini belirtir | ||
Takım klasmanı galibini belirtir | Savaşçılık ödülünün galibini belirtir |
Genel klasman
Sıra | Bisikletçi | Takım | Zaman |
---|---|---|---|
1 | Jonas Vingegaard (DEN) | Team Jumbo-Visma | 82s 05' 42" |
2 | Tadej Pogačar (SLO) | UAE Team Emirates | + 7' 29" |
3 | Adam Yates (GBR) | UAE Team Emirates | + 10' 56" |
4 | Simon Yates (GBR) | Team Jayco-AlUla | + 12' 23" |
5 | Carlos Rodríguez (ESP) | Ineos Grenadiers | + 13' 17" |
6 | Pello Bilbao (ESP) | Team Bahrain Victorious | + 13' 27" |
7 | Jai Hindley (AUS) | Bora–Hansgrohe | + 14' 44" |
8 | Felix Gall (AUT) | AG2R Citroën Team | + 16' 09" |
9 | David Gaudu (FRA) | Groupama-FDJ | + 23' 08" |
10 | Guillaume Martin (FRA) | Cofidis | + 26' 30" |
Final Genel klasman (11–150)[4] | |||
---|---|---|---|
Sıra | Bisikletçi | Takım | Zaman |
11 | Thibaut Pinot (FRA) | Groupama-FDJ | + 28' 03" |
12 | Sepp Kuss (USA) | Team Jumbo-Visma | + 37' 32" |
13 | Tom Pidcock (GBR) | Ineos Grenadiers | + 47' 52" |
14 | Rafał Majka (POL) | UAE Team Emirates | + 56' 09" |
15 | Jonathan Castroviejo (ESP) | Ineos Grenadiers | + 56' 37" |
16 | Chris Harper (AUS) | Team Jayco-AlUla | + 57' 29" |
17 | Ben O'Connor (AUS) | AG2R Citroën Team | + 1s 04' 59" |
18 | Wilco Kelderman (NLD) | Team Jumbo-Visma | + 1s 06' 46" |
19 | Mikel Landa (ESP) | Team Bahrain Victorious | + 1s 12' 41" |
20 | Valentin Madouas (FRA) | Groupama-FDJ | + 1s 14' 10" |
21 | Emanuel Buchmann (GER) | Bora–Hansgrohe | + 1s 15' 44" |
22 | Warren Barguil (FRA) | Arkéa–Samsic | + 1s 17' 06" |
23 | Felix Großschartner (AUT) | UAE Team Emirates | + 1s 45' 21" |
24 | Tiesj Benoot (BEL) | Team Jumbo-Visma | + 1s 46' 55" |
25 | Clément Berthet (FRA) | AG2R Citroën Team | + 1s 50' 19" |
26 | Bob Jungels (LUX) | Bora–Hansgrohe | + 1s 58' 46" |
27 | Wout Poels (NLD) | Team Bahrain Victorious | + 2s 05' 44" |
28 | Jack Haig (AUS) | Team Bahrain Victorious | + 2s 10' 32" |
29 | Mattias Skjelmose (DEN) | Lidl–Trek | + 2s 15' 27" |
30 | Tobias Halland Johannessen (NOR) | Uno-X Pro Cycling Team | + 2s 15' 33" |
31 | Mathieu Burgaudeau (FRA) | Team TotalEnergies | + 2s 21' 13" |
32 | Giulio Ciccone (ITA) | Lidl–Trek | + 2s 24' 29" |
33 | Julian Alaphilippe (FRA) | Soudal-Quick-Step | + 2s 25' 43" |
34 | Harold Tejada (COL) | Astana Qazaqstan Team | + 2s 27' 46" |
35 | Dylan Teuns (BEL) | Israel-Premier Tech | + 2s 34' 28" |
36 | Egan Bernal (COL) | Ineos Grenadiers | + 2s 38' 16" |
37 | Gorka Izagirre (ESP) | Movistar Team | + 2s 38' 53" |
38 | Hugo Houle (CAN) | Israel-Premier Tech | + 2s 42' 05" |
39 | Nick Schultz (AUS) | Israel-Premier Tech | + 2s 43' 32" |
40 | Alexey Lutsenko (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | + 2s 43' 33" |
41 | Kevin Geniets (LUX) | Groupama-FDJ | + 2s 44' 14" |
42 | Dylan van Baarle (NLD) | Team Jumbo-Visma | + 2s 46' 05" |
43 | Jonas Gregaard (DEN) | Uno-X Pro Cycling Team | + 2s 47' 07" |
44 | Gregor Mühlberger (AUT) | Movistar Team | + 2s 49' 22" |
45 | Ion Izagirre (ESP) | Cofidis | + 2s 50' 09" |
46 | Chris Hamilton (AUS) | Team DSM-Firmenich | + 2s 51' 00" |
47 | Georg Zimmermann (GER) | Intermarché-Circus-Wanty | + 2s 54' 05" |
48 | Michael Woods (CAN) | Israel-Premier Tech | + 2s 54' 47" |
49 | Michał Kwiatkowski (POL) | Ineos Grenadiers | + 2s 56' 08" |
50 | Krists Neilands (LAT) | Israel-Premier Tech | + 2s 56' 21" |
51 | Clément Champoussin (FRA) | Arkéa–Samsic | + 2s 58' 07" |
52 | Alex Aranburu (ESP) | Movistar Team | + 3s 02' 59" |
53 | Nelson Oliveira (POR) | Movistar Team | + 3s 08' 26" |
54 | Stefan Küng (SUI) | Groupama-FDJ | + 3s 08' 29" |
55 | Aurélien Paret-Peintre (FRA) | AG2R Citroën Team | + 3s 09' 31" |
56 | Marc Soler (ESP) | UAE Team Emirates | + 3s 09' 56" |
57 | Mathieu van der Poel (NLD) | Alpecin-Deceuninck | + 3s 11' 24" |
58 | Matthew Dinham (AUS) | Team DSM-Firmenich | + 3s 13' 32" |
59 | Maxim Van Gils (BEL) | Lotto-Dstny | + 3s 17' 49" |
60 | Omar Fraile (ESP) | Ineos Grenadiers | + 3s 19' 04" |
61 | Kevin Vermaerke (USA) | Team DSM-Firmenich | + 3s 24' 20" |
62 | Nils Politt (GER) | Bora–Hansgrohe | + 3s 28' 47" |
63 | Quentin Pacher (FRA) | Groupama-FDJ | + 3s 33' 43" |
64 | Victor Campenaerts (BEL) | Lotto-Dstny | + 3s 34' 58" |
65 | Matis Louvel (FRA) | Arkéa–Samsic | + 3s 36' 09" |
66 | Neilson Powless (USA) | EF Education-EasyPost | + 3s 37' 30" |
67 | Rui Costa (POR) | Intermarché-Circus-Wanty | + 3s 37' 57" |
68 | Anthony Delaplace (FRA) | Arkéa–Samsic | + 3s 41' 37" |
69 | Simon Guglielmi (FRA) | Arkéa–Samsic | + 3s 41' 48" |
70 | Lars van den Berg (NLD) | Groupama-FDJ | + 3s 46' 03" |
71 | Rigoberto Urán (COL) | EF Education-EasyPost | + 3s 50' 15" |
72 | Matej Mohorič (SLO) | Team Bahrain Victorious | + 3s 51' 05" |
73 | Nans Peters (FRA) | AG2R Citroën Team | + 3s 53' 06" |
74 | Juan Pedro López (ESP) | Lidl–Trek | + 3s 54' 39" |
75 | Pierre Latour (FRA) | Team TotalEnergies | + 3s 55' 25" |
76 | Oliver Naesen (BEL) | AG2R Citroën Team | + 3s 56' 45" |
77 | Lilian Calmejane (FRA) | Intermarché-Circus-Wanty | + 4s 01' 43" |
78 | Marco Haller (AUT) | Bora–Hansgrohe | + 4s 02' 37" |
79 | Jasper Stuyven (BEL) | Lidl–Trek | + 4s 03' 24" |
80 | Christophe Laporte (FRA) | Team Jumbo-Visma | + 4s 05' 47" |
81 | Stan Dewulf (BEL) | AG2R Citroën Team | + 4s 07' 42" |
82 | Patrick Konrad (AUT) | Bora–Hansgrohe | + 4s 07' 43" |
83 | Alberto Bettiol (ITA) | EF Education-EasyPost | + 4s 08' 58" |
84 | Lawson Craddock (USA) | Team Jayco-AlUla | + 4s 12' 31" |
85 | Jonas Abrahamsen (NOR) | Uno-X Pro Cycling Team | + 4s 13' 32" |
86 | Tony Gallopin (FRA) | Lidl–Trek | + 4s 14' 49" |
87 | Kasper Asgreen (DEN) | Soudal-Quick-Step | + 4s 15' 09" |
88 | Daniel Oss (ITA) | Team TotalEnergies | + 4s 16' 19" |
89 | Valentin Ferron (FRA) | Team TotalEnergies | + 4s 19' 15" |
90 | Corbin Strong (NZL) | Israel-Premier Tech | + 4s 21' 21" |
91 | Pascal Eenkhoorn (NLD) | Lotto-Dstny | + 4s 21' 55" |
92 | Fred Wright (GBR) | Team Bahrain Victorious | + 4s 22' 51" |
93 | Nathan Van Hooydonck (BEL) | Team Jumbo-Visma | + 4s 24' 04" |
94 | Anthony Turgis (FRA) | Team TotalEnergies | + 4s 24' 22" |
95 | Torstein Træen (NOR) | Uno-X Pro Cycling Team | + 4s 26' 27" |
96 | Magnus Cort (DEN) | EF Education-EasyPost | + 4s 32' 15" |
97 | Jasper Philipsen (BEL) | Alpecin-Deceuninck | + 4s 32' 46" |
98 | Bryan Coquard (FRA) | Cofidis | + 4s 33' 15" |
99 | Anthon Charmig (DEN) | Uno-X Pro Cycling Team | + 4s 34' 51" |
100 | Edvald Boasson Hagen (NOR) | Team TotalEnergies | + 4s 37' 58" |
101 | Benoît Cosnefroy (FRA) | AG2R Citroën Team | + 4s 39' 22" |
102 | Vegard Stake Laengen (NOR) | UAE Team Emirates | + 4s 40' 23" |
103 | Mike Teunissen (NLD) | Intermarché-Circus-Wanty | + 4s 41' 35" |
104 | Yves Lampaert (BEL) | Soudal-Quick-Step | + 4s 42' 36" |
105 | Mads Pedersen (DEN) | Lidl–Trek | + 4s 43' 50" |
106 | Rémi Cavagna (FRA) | Soudal-Quick-Step | + 4s 44' 01" |
107 | Matteo Trentin (ITA) | UAE Team Emirates | + 4s 44' 34" |
108 | Rasmus Tiller (NOR) | Uno-X Pro Cycling Team | + 4s 46' 38" |
109 | Simon Clarke (AUS) | Israel-Premier Tech | + 4s 50' 33" |
110 | Andrey Amador (CRI) | EF Education-EasyPost | +4s 54' 07" |
111 | Dion Smith (NZL) | Intermarché-Circus-Wanty | + 4s 54' 13" |
112 | Luka Mezgec (SLO) | Team Jayco-AlUla | + 4s 56' 32" |
113 | Quinten Hermans (BEL) | Alpecin-Deceuninck | + 4s 58' 42" |
114 | Jonas Rickaert (BEL) | Alpecin-Deceuninck | + 5s 00' 23" |
115 | Alex Kirsch (LUX) | Lidl–Trek | + 5s 00' 55" |
116 | Danny van Poppel (NLD) | Bora–Hansgrohe | + 5s 01' 34" |
117 | Christopher Juul-Jensen (DEN) | Team Jayco-AlUla | + 5s 04' 45" |
118 | Tim Declercq (BEL) | Soudal-Quick-Step | + 5s 05' 18" |
119 | Dries Devenyns (BEL) | Soudal-Quick-Step | + 5s 06' 37" |
120 | Florian Vermeersch (BEL) | Lotto-Dstny | + 5s 06' 38" |
121 | Nikias Arndt (GER) | Team Bahrain Victorious | + 5s 08' 07" |
122 | Søren Kragh Andersen (DEN) | Alpecin-Deceuninck | + 5s 08' 38" |
123 | Mikkel Bjerg (DEN) | UAE Team Emirates | + 5s 09' 02" |
124 | Laurent Pichon (FRA) | Arkéa–Samsic | + 5s 10' 04" |
125 | Biniam Girmay (ERI) | Intermarché-Circus-Wanty | + 5s 10' 20" |
126 | Guillaume Boivin (CAN) | Israel-Premier Tech | + 5s 11' 01" |
127 | Peter Sagan (SVK) | Team TotalEnergies | + 5s 14' 17" |
128 | Jenthe Biermans (BEL) | Arkéa–Samsic | + 5s 14' 24" |
129 | Silvan Dillier (SUI) | Alpecin-Deceuninck | + 5s 15' 06" |
130 | Luke Durbridge (AUS) | Team Jayco-AlUla | + 5s 16' 18" |
131 | Olivier Le Gac (FRA) | Groupama-FDJ | + 5s 17' 09" |
132 | Luca Mozzato (ITA) | Arkéa–Samsic | + 5s 17' 22" |
133 | Michael Gogl (AUT) | Alpecin-Deceuninck | + 5s 19' 44" |
134 | Alexander Kristoff (NOR) | Uno-X Pro Cycling Team | + 5s 23' 51" |
135 | Gianni Moscon (ITA) | Astana Qazaqstan Team | + 5s 23' 59" |
136 | Jasper De Buyst (BEL) | Lotto-Dstny | + 5s 27' 04" |
137 | Dylan Groenewegen (NLD) | Team Jayco-AlUla | + 5s 27' 21" |
138 | Nils Eekhoff (NLD) | Team DSM-Firmenich | + 5s 33' 18" |
139 | Jordi Meeus (BEL) | Bora–Hansgrohe | + 5s 33' 51" |
140 | Søren Wærenskjold (NOR) | Uno-X Pro Cycling Team | + 5s 33' 52" |
141 | Elmar Reinders (NLD) | Team Jayco-AlUla | + 5s 35' 17" |
142 | Axel Zingle (FRA) | Cofidis | + 5s 39' 23" |
143 | Adrien Petit (FRA) | Intermarché-Circus-Wanty | + 5s 41' 56" |
144 | Sam Welsford (AUS) | Team DSM-Firmenich | + 5s 42' 20" |
145 | John Degenkolb (GER) | Team DSM-Firmenich | + 5s 44' 09" |
146 | Alex Edmondson (AUS) | Team DSM-Firmenich | + 5s 44' 39" |
147 | Frederik Frison (BEL) | Lotto-Dstny | + 5s 55' 20" |
148 | Yevgeniy Fedorov (KAZ) | Astana Qazaqstan Team | + 5s 56' 37" |
149 | Cees Bol (NLD) | Astana Qazaqstan Team | + 5s 57' 44" |
150 | Michael Mørkøv (DEN) | Soudal-Quick-Step | + 6s 07' 11" |
Puan klasmanı
Sıra | Bisikletçi | Takım | Puanlar |
---|---|---|---|
1 | Jasper Philipsen (BEL) | Alpecin-Deceuninck | 377 |
2 | Mads Pedersen (DEN) | Lidl–Trek | 258 |
3 | Bryan Coquard (FRA) | Cofidis | 203 |
4 | Tadej Pogačar (SLO) | UAE Team Emirates | 186 |
5 | Jonas Vingegaard (DEN) | Team Jumbo-Visma | 128 |
6 | Kasper Asgreen (DEN) | Soudal-Quick-Step | 125 |
7 | Jordi Meeus (BEL) | Bora–Hansgrohe | 123 |
8 | Matej Mohorič (SLO) | Team Bahrain Victorious | 106 |
9 | Pello Bilbao (ESP) | Team Bahrain Victorious | 103 |
10 | Dylan Groenewegen (NED) | Team Jayco-AlUla | 95 |
Dağlar klasmanı
Sıra | Bisikletçi | Takım | Puanlar |
---|---|---|---|
1 | Giulio Ciccone (ITA) | Lidl–Trek | 106 |
2 | Felix Gall (AUT) | AG2R Citroën Team | 92 |
3 | Jonas Vingegaard (DEN) | Team Jumbo-Visma | 89 |
4 | Neilson Powless (USA) | EF Education-EasyPost | 58 |
5 | Tadej Pogačar (SLO) | UAE Team Emirates | 55 |
6 | Simon Yates (GBR) | Team Jayco-AlUla | 44 |
7 | Tobias Halland Johannessen (NOR) | Uno-X Pro Cycling Team | 38 |
8 | Jai Hindley (AUS) | Bora–Hansgrohe | 31 |
9 | Michał Kwiatkowski (POL) | Ineos Grenadiers | 30 |
10 | Mattias Skjelmose (DEN) | Lidl–Trek | 29 |
Genç bisikletçi klasmanı
Sıra | Bisikletçi | Takım | Zaman |
---|---|---|---|
1 | Tadej Pogačar (SLO) | UAE Team Emirates | 82s 13' 11" |
2 | Carlos Rodríguez (ESP) | Ineos Grenadiers | + 5' 48" |
3 | Felix Gall (AUT) | AG2R Citroën Team | + 8' 40" |
4 | Tom Pidcock (GBR) | Ineos Grenadiers | + 40' 23" |
5 | Mattias Skjelmose (DEN) | Lidl–Trek | + 2s 07' 58" |
6 | Tobias Halland Johannessen (NOR) | Uno-X Pro Cycling Team | + 2s 08' 04" |
7 | Mathieu Burgaudeau (FRA) | Team TotalEnergies | + 2s 13' 44" |
8 | Clément Champoussin (FRA) | Arkéa–Samsic | + 2s 50' 38" |
9 | Matthew Dinham (AUS) | Team DSM-Firmenich | + 3s 06' 03" |
10 | Maxim Van Gils (BEL) | Lotto-Dstny | + 3s 10' 20" |
Takım klasmanı
Sıra | Takım | Zaman |
---|---|---|
1 | Team Jumbo-Visma | 247s 26' 17" |
2 | UAE Team Emirates | + 7' 13" |
3 | Team Bahrain Victorious | + 22' 01" |
4 | Ineos Grenadiers | + 26' 36" |
5 | Groupama-FDJ | + 50' 44" |
6 | AG2R Citroën Team | + 1s 44' 24" |
7 | Bora–Hansgrohe | + 1s 58' 32" |
8 | Team Jayco-AlUla | + 3s 14' 57" |
9 | Israel-Premier Tech | + 4s 27' 13" |
10 | Movistar Team | + 4s 31' 50" |
Kaynakça
- ^ "Official route of Tour de France 2023". www.letour.fr (İngilizce). 24 Haziran 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ekim 2022.
- ^ "Tour de France Stages". Ride Media Presents: The Official Tour de France Guide 2023 · Australian Edition. ridemedia.com.au. 2023. ss. 106Şablon:Hyphen147. ISSN 1448-4854.
- ^ "Official classifications of Tour de France 2022 – Combativity". www.letour.fr (İngilizce). 14 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2022.
- ^ a b c d e f "Official classifications of Tour de France 2023". Tour de France. 14 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2023.
- ^ a b c d e "Tour de France - 21 - SAINT-QUENTIN-EN-YVELINES > PARIS CHAMPS-ÉLYSÉES| Tissot Timing". www.tissottiming.com (İngilizce). 22 Temmuz 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2023.
Dış bağlantılar
- Resmî site
Önce gelen 2023 Giro d'Italia | Grand Tour | Sonra gelen 2023 Vuelta a España |