UCI ProSeries
Spor | Yol bisikleti yarışı |
---|---|
Ülke |
|
Eski adı | UCI ProTour |
İlk sezon | 2020 (2020) |
2024 UCI ProSeries |
UCI ProSeries, ikinci kademe erkek elit yol bisiklet turudur. 2020'de başladı. Seri, UCI Dünya Turu'nun altına, ancak çeşitli bölgesel UCI Kıta Yarışları'nın üzerine yerleştirildi.
Gelişimi
Aralık 2018'de UCI, erkeklerin profesyonel yol yarışlarının yapısı ve organizasyonuyla ilgili çeşitli reformları duyurdu.[1] En büyük değişikliklerden biri, UCI ProSeries adı verilen yeni bir yarış bölümünün getirilmesidir. UCI'nin, ProSeries'i piyasaya sürülmesiyle . HC yol yarışları takvimden kayboldu. Ekim 2019'da UCI, ProSeries de dahil olmak üzere 2020 UCI Uluslararası Yol Takvimini yayınladı.[2] ProSeries'in açılış sezonu, daha önce Dünya Turu, HC veya .1 etkinlikleri olan 57 etkinliği içerecek şekilde planlandı, ancak birçoğu pandemi nedeniyle iptal edildi.
Takım katılımı
ProSeries etkinliklerine; UCI WorldTeam Avrupa yarışlarında en fazla % 70'e, diğer yarışlarda % 65'e kadar katılabilir. Katılan takımların geri kalanı UCI ProTeam, UCI kıta takımları ve millî takımlar olabilir.[3]
Etkinlikler
Açılış UCI ProSeries takvimi, 30'u tek günlük yarışlar (1.Pro) ve 27'si etap yarışlarıydı (2.Pro). COVID-19 salgını nedeniyle, hem 2020 hem de 2021'de birden çok etkinlik iptal edildi, ertelendi veya tanıtıldı ve ProSeries takvimi birkaç kez revize edildi. Takvim, 4 kıtadaki 19 ülkedeki etkinlikleri içerir: Arjantin, Avusturya, Belçika, Çin, Danimarka, Fransa, Almanya, Büyük Britanya, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Malezya, Hollanda, Norveç, Umman, Portekiz, İspanya, Türkiye ve ABD.
Yarışa göre kazananlar
Yıl | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
---|---|---|---|---|---|
Vuelta a San Juan | Evenepoel (1/11) | İptal edildi. | López (2/2) | Takvimde yok | |
Volta a la Comunitat Valenciana | Pogačar (1/5) | Küng | Vlasov (2/2) | Costa (1/2) | McNulty (2/2) |
Figueira Champions Classic | Takvimde yok | UCI Avrupa Turu'nun parçası | Evenepoel (10/11) | ||
Clásica de Almería | Ackermann (1/2) | Nizzolo (1/2) | Kristoff (1/3) | Moschetti | Kooij (4/4) |
Tour of Oman | İptal edildi. | Hirt | Jorgenson | A Yates (2/2) | |
Tour de la Provence | Quintana (1/2) | Sosa (1/2) | Quintana (2/2) | İptal edildi. | UCI Avrupa Turu'nun parçası |
Volta ao Algarve | Evenepoel (2/11) | Rodrigues | Evenepoel (8/11) | D Martínez (2/2) | Evenepoel (11/11) |
Vuelta a Andalucía | Fuglsang | López (1/2) | Poels | Pogačar (5/5) | Kazanan yok |
Faun-Ardèche Classic | Cavagna | Gaudu | McNulty (1/2) | Alaphilippe (2/2) | Ayuso |
Kuurne-Brussel-Kuurne | Asgreen | M Pedersen (1/2) | Jakobsen (2/2) | Benoot | van Aert (4/4) |
Drôme Classic | Clarke | Bagioli (1/2) | Vingegaard | Perez | Hirschi (4/4) |
Trofeo Laigueglia | Ciccone | Mollema | Polanc | Peters | L Martinez (2/2) |
Nokere Koerse | İptal edildi. | Robeet | Merlier (3/7) | Merlier (4/7) | Merlier (6/7) |
Milano-Torino | Démare (1/6) | Roglič (2/4) | Cavendish (2/2) | de Kleijn | Bettiol |
GP de Denain | İptal edildi. | Philipsen (2/3) | Walscheid | Molano | Steimle |
Bredene Koksijde Classic | İptal edildi. | Merlier (2/5) | Ackermann (2/2) | Thijssen | Mozzato |
GP Miguel Induráin | İptal edildi. | Valverde | Barguil | I Izagirre | McNulty (3/3) |
Scheldeprijs | Ewan (1/2) | Philipsen (1/3) | Kristoff (2/3) | Philipsen (3/3) | Merlier (7/7) |
Brabantse Pijl | Alaphilippe (1/2) | Pidcock | Sheffield | Godon (1/2) | Cosnefroy (1/2) |
Tour of the Alps | İptal edildi. | S Yates | Bardet | Geoghegan Hart | JP López |
Tour of Türkiye | İptal edildi. | Díaz | Bevin | UCI Avrupa Turu'nun parçası | van den Broek |
GP du Morbihan | İptal edildi. | Marit | Simon | De Lie (1/2) | Cosnefroy (2/2) |
Tro-Bro Léon | İptal edildi. | Swift | Hofstetter | Nizzolo (2/2) | De Lie (3/3) |
Tour de Hongrie | UCI Avrupa Turu'nun parçası | Hirschi (1/4) | Nys | ||
4 Jours de Dunkerque | İptal edildi. | Gilbert | Grégoire | S Bennett | |
Tour of Norway | İptal edildi. | Hayter | Evenepoel (9/11) | Tulett | |
Boucles de la Mayenne | İptal edildi. | Démare (3/6) | Thomas | Lazkano | |
Circuit Franco-Belge | İptal edildi. | Jakobsen (1/2) | Kristoff (3/3) | De Lie (2/2) | |
Brussels Cycling Classic | Merlier (1/5) | Evenepoel (6/11) | van der Hoorn | Démare (6/6) | |
ZLM Tour | İptal edildi. | Kooij (1/3) | Kooij (3/3) | UCI Avrupa Turu'nun parçası | |
Dwars door het Hageland | Rickaert | Tiller (1/2) | Riesebeek | Tiller (2/2) | |
Mont Ventoux Dénivelé Challenge | UCI Avrupa Turu'nun parçası | L Martinez | Takvimde yok | ||
Baloise Belgium Tour | İptal edildi. | Evenepoel (4/11) | Schmid | van der Poel (2/3) | |
Tour of Slovenia | İptal edildi. | Pogačar (2/5) | Pogačar (3/5) | Zana | |
Tour of Qinghai Lake | Part of UCI Asya Turu'nun parçası | Mulubrhan | |||
Tour de Wallonie | Démare (2/6) | Simmons | Stannard | Ganna | |
Vuelta a Burgos | Evenepoel (3/11) | Landa | Sivakov | Roglič (3/4) | |
Arctic Race of Norway | İptal edildi. | Hermans | Leknessund | Williams | |
Danmark Rundt | İptal edildi. | Evenepoel (5/11) | Laporte (2/2) | M Pedersen (2/2) | |
Gran Trittico Lombardo | G Izagirre | Takvimde yok | |||
Deutschland Tour | İptal edildi. | Politt | A Yates | Van Wilder (1/2) | |
Maryland Cycling Classic | İptal edildi. | Vanmarcke | Skjelmose (2/2) | ||
Tour of Britain | İptal edildi. | van Aert (1/3) | Serrano (1/2) | van Aert (2/3) | |
GP de Fourmies | İptal edildi. | Viviani | Ewan (2/2) | Merlier (5/5) | |
GP Industria & Artigianato | İptal edildi. | Vansevenant | Ulissi (2/2) | Healy | |
GP de Wallonie | İptal edildi. | Laporte (1/2) | van der Poel (1/3) | Serrano (2/2) | |
Coppa Sabatini | Smith | Valgren | D Martínez (1/2) | Hirschi (2/34) | |
Primus Classic | İptal edildi. | Sénéchal | Meeus | van der Poel (3/3) | |
Tour de Luxembourg | Ulissi (1/2) | Almeida | Skjelmose (1/2) | Hirschi (3/4) | |
Münsterland Giro | İptal edildi. | Cavendish (1/2) | Kooij (2/3) | Hagenes | |
Tour de Langkawi | Celano | İptal edildi. | Sosa (2/2) | Carr | |
Giro dell'Emilia | Vlasov (1/2) | Roglič (1/4) | Mas | Roglič (4/4) | |
Paris-Tours | C Pedersen | Démare (4/6) | Démare (5/6) | Sheehan | |
Coppa Bernocchi | İptal edildi. | Evenepoel (7/11) | Ballerini | van Aert (3/3) | |
Tre Valli Varesine | İptal edildi. | De Marchi | Pogačar (4/5) | Van Wilder (2/2) | |
Tour of Hainan | Takvimde yok | Sevilla | Takvimde yok | ||
Gran Piemonte | Bennett | Walls | García Cortina | Bagioli (2/2) | |
Giro del Veneto | Takvimde yok | UCI Avrupa Turu'nun parçası | Godon (2/2) | ||
Tour of Taihu Lake | Takvimde yok | Jackson | |||
Japan Cup | İptal edildi. | Powless | Costa (2/2) | ||
Veneto Classic | Takvimde yok | UCI Avrupa Turu'nun parçası | Formolo |
En çok yarış kazananlar
Sıra | Bisikletçi | Galibiyet |
---|---|---|
1. | Remco Evenepoel | 11 |
2. | Tim Merlier | 7 |
3. | Arnaud Démare | 6 |
4. | Tadej Pogačar | 5 |
5. | Marc Hirschi | 4 |
Olav Kooij | ||
Primož Roglič | ||
Wout van Aert | ||
9. | Arnaud De Lie | 3 |
Alexander Kristoff | ||
Brandon McNulty | ||
Jasper Philipsen | ||
Mathieu van der Poel |
Ülkelere göre galibiyetler
Sıra | Ulus | Galibiyetler | Bisikletçiler |
---|---|---|---|
1. | Belçika | 41 | Evenepoel (11), Merlier (7), van Aert (4), De Lie (3), Philipsen (3), Van Wilder (2), Benoot, Gilbert, Hermans, Marit, Meeus, Nys, Rickaert, Robeet, Thijssen, Vanmarcke, Vansevenant |
2. | Fransa | 28 | Démare (6), Alaphilippe (2), Cosnefroy (2), Godon (2), Laporte (2), L Martinez (2), Bardet, Barguil, Cavagna, Gaudu, Grégoire, Hofstetter, Perez, Peters, Sénéchal, Simon, Sivakov, Thomas |
3. | İtalya | 17 | Bagioli (2), Nizzolo (2), Ulissi (2), Ballerini, Bettiol, Celano, Ciccone, De Marchi, Formolo, Ganna, Moschetti, Mozzato, Viviani, Zana |
4. | Hollanda | 15 | Kooij (4), van der Poel (3), Jakobsen (2), de Kleijn, Mollema, Poels, Riesebeek, van den Broek, van der Hoorn |
5. | Büyük Britanya | 13 | Cavendish (2), A Yates (2), Carr, Geoghegan Hart, Hayter, Pidcock, Swift, Tulett, Walls, Williams, S Yates |
İspanya | Serrano (2), Ayuso, Díaz, García Cortina, G Izagirre, I Izagirre, Landa, Lazkano, JP López, Mas, Sevilla, Valverde | ||
7. | Slovenya | 10 | Pogačar (5), Roglič (4), Polanc |
8. | Kolombiya | 9 | MÁ López (2), D Martínez (2), Quintana (2), Sosa (2), Molano |
Danimarka | M Pedersen (2), Skjelmose (2), Asgreen, Fuglsang, C Pedersen, Valgren, Vingegaard | ||
10. | ABD | 8 | McNulty (3), Jorgenson, Powless, Sheehan, Sheffield, Simmons |
11. | Norveç | 7 | Kristoff (3), Tiller (2), Hagenes, Leknessund |
12. | İsviçre | 6 | Hirschi (4), Küng, Schmid |
13. | Almanya | 5 | Ackermann (2), Politt, Steimle, Walscheid |
14. | Avustralya | 4 | Ewan (2), Clarke, Stannard |
Yeni Zelanda | G Bennett, Bevin, Jackson, Smith | ||
Portekiz | Costa (2), Almeida, Rodrigues | ||
17. | İrlanda | 2 | S Bennett, Healy |
Rusya | Vlasov (2) | ||
19. | Çekya | 1 | Hirt |
Eritre | Mulubrhan |
Takımlara göre galibiyetler
Eğik yazılan takımlar aktif değil.
Rank | Team | Wins | Riders |
---|---|---|---|
1. | Soudal-Quick-Step | 32 | Evenepoel (11), Merlier (4), Alaphilippe (2), Bagioli (2), Cavendish (2), Jakobsen (2), Van Wilder (2), Almeida, Asgreen, Ballerini, Cavagna, Schmid, Sénéchal, Vansevenant |
2. | UAE Team Emirates | 20 | Pogačar (5), Hirschi (4), McNulty (3), Ulissi (2), Ackermann, Ayuso, Formolo, Molano, Polanc, A Yates |
3. | Visma-Lease a Bike | 17 | Kooij (4), Roglič (4), van Aert (4), G Bennett, Benoot, Hagenes, Laporte, Vingegaard |
4. | Alpecin-Deceuninck | 12 | Merlier (3), Philipsen (3), van der Poel (3), Rickaert, Riesebeek, Stannard |
5. | Groupama-FDJ | 11 | Démare (6), L Martinez (2), Gaudu, Grégoire, Küng |
Ineos Grenadiers | D Martínez (2), Ganna, Geoghegan Hart, Hayter, Pidcock, Sheffield, Sivakov, Sosa, Tulett, A Yates | ||
7. | Movistar Team | 9 | Serrano (2), García Cortina, Jorgenson, Lazkano, MÁ López, Mas, Sosa, Valverde |
8. | Intermarché-Wanty | 8 | Kristoff (3), Costa (2), Hirt, Thijssen, van der Hoorn |
Lidl-Trek | M Pedersen (2), Skjelmose (2), JP López, Mollema, Nys, Simmons | ||
10. | Israel-Premier Tech | 7 | Bevin, De Marchi, Hermans, Nizzolo, Sheehan, Vanmarcke, Williams |
11. | Arkéa-B&B Hotels | 6 | Quintana (2), Barguil, Hofstetter, Mozzato, Swift |
Cofidis | I Izagirre, Laporte, Perez, Thomas, Viviani, Walscheid | ||
Decathlon-AG2R La Mondiale | Cosnefroy (2), Godon (2), S Bennett, Peters | ||
EF Education-EasyPost | Bettiol, Carr, Clarke, Healy, Powless, Valgren | ||
Lotto-Dstny | De Lie (3), Ewan (2), Gilbert | ||
16. | Red Bull–Bora–Hansgrohe | 5 | Ackermann, Meeus, Politt, Vlasov, Walls |
17. | Team dsm–firmenich PostNL | 4 | Bardet, Leknessund, C Pedersen, van den Broek |
18. | Astana Qazaqstan Team | 3 | Fuglsang, G Izagirre, Vlasov |
Team Jayco-AlUla | Smith, S Yates, Zana | ||
20. | Bahrain Victorious | 2 | Landa, Poels |
Team Medellín-EPM | MÁ López, Sevilla | ||
Q36.5 Pro Cycling Team | Moschetti, Steimle | ||
Uno-X Pro Cycling Team | Tiller (2) | ||
24. | Bingoal WB | 1 | Robeet |
Bolton Equities Black Spoke | Jackson | ||
Delko | Díaz | ||
Green Project-Bardiani-CSF-Faizanè | Mulubrhan | ||
Italy (national team) | Ciccone | ||
Team Flanders-Baloise | Marit | ||
Team Qhubeka NextHash | Nizzolo | ||
Team Sapura Cycling | Celano | ||
Team TotalEnergies | Simon | ||
Tudor Pro Cycling Team | de Kleijn | ||
W52-FC Porto | Rodrigues |
Kaynakça
- ^ "Men's professional road cycling: Changes for 2020". UCI. 11 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2019.
- ^ "Publication of the 2020 UCI International Road Calendar". UCI. 9 Ekim 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2019.
- ^ "PART II – ROAD RACES. Rules amendments applying on 01.01.2020" (PDF). UCI. 10 Ekim 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ekim 2019.