800 metres llisos
Esport | atletisme |
---|---|
Tipus | cursa de mitjana distància |
Els 800 metres llisos són una prova de mitjana distància d'atletisme en la qual cada atleta corre pel seu respectiu carrer durant els primers 110 metres, passant a partir d'aquest moment al denominat "carrer lliure" compost normalment pels carrers 1 i 2 de la pista.
Els 800 metres llisos en la seva modalitat masculina formen part del programa oficial dels Jocs Olímpics moderns des de la seva primera edició celebrada a Atenes el 1896. La modalitat femenina no debutaria en canvi fins als Jocs celebrats el 1928 a Amsterdam encara que, en ser considerada per les autoritats esportives del moment com molt dura per a les atletes va deixar d'incloure's en el programa femení dels Jocs fins a l'edició de 1960 a Roma.
Rècords
- actualitzat a 29 de maig de 2024[1][2]
Àrea | Homes | Dones | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Temps (s) | Atleta | País | Temps (s) | Atleta | País | |
Àfrica | 1:40.91 WR | David Rudisha | Kenya | 1:54.01 | Pamela Jelimo | Kenya |
Amèrica del Nord, Central i el Carib | 1:42.34 | Donavan Brazier | Estats Units | 1:54.44 | Ana Fidelia Quirot | Cuba |
Amèrica del Sud | 1:41.77 | Joaquim Cruz | Brasil | 1:56.58 | Letitia Vriesde | Surinam |
Àsia | 1:42.79 | Yusuf Saad Kamel | Bahames | 1:55.54 | Dong Liu | R.P. de la Xina |
Europa | 1:41.11 | Wilson Kipketer | Dinamarca | 1:53.28 WR | Jarmila Kratochvílová | Txecoslovàquia |
Oceania | 1:43.99 | Joseph Deng | Austràlia | 1:57.78 | Catriona Bisset | Austràlia |
Atletes amb millors marques mundials
Millors marques masculines
- actualitzat a 29 de maig de 2024.[3]
Ranking | Marca | Atleta | Federació | Data | Lloc | Ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1:40.91 | David Rudisha | Kenya | 9 d'agost de 2012 | Londres | [4] |
2 | 1:41.11 | Wilson Kipketer | Dinamarca | 24 d'agost de 1997 | Colonia | |
3 | 1:41.73 | Sebastian Coe | Regne Unit | 10 de juny de 1981 | Florència | |
1:41.73 | Nijel Amos | Botswana | 9 d'agost de 2012 | Londres | [4] | |
5 | 1:41.77 | Joaquim Cruz | Brazil | 26 d'agost de 1984 | Colonia | |
6 | 1:42.05 | Emmanuel Korir | Kenya | 22 de juliol de 2018 | Londres | [5] |
7 | 1:42.23 | Abubaker Kaki Khamis | Sudan | 4 de juny de 2010 | Oslo | [6] |
8 | 1:42.28 | Sammy Koskei | Kenya | 26 d'agost de 1984 | Colonia | |
9 | 1:42.34 | Wilfred Bungei | Kenya | 8 de setembre de 2002 | Rieti | |
Donavan Brazier | Estats Units | 1 d'octubre de 2019 | Doha | [7] |
Millors marques femenines
- actualitzat a 29 de maig de 2024.[8]
Ranking | Marca | Atleta | Federació | Data | Lloc | Ref. |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1:53.28 | Jarmila Kratochvílová | Txecoslovàquia | 26 de juliol de 1983 | Múnic | |
2 | 1:53.43 | Nadezhda Olizarenko | Unió Soviètica | 27 de juliol de 1980 | Moscou | |
3 | 1:54.01 | Pamela Jelimo | Kenya | 29 d'agost de 2008 | Zúric | |
4 | 1:54.25 | Caster Semenya | Sud-àfrica | 30 de juny de 2018 | Paris | [9] |
5 | 1:54.44 | Ana Fidelia Quirot | Cuba | 9 de setembre de 1989 | Barcelona | |
6 | 1:54.81 | Olga Mineyeva | Unió Soviètica | 27 de juliol de 1980 | Moscou | |
7 | 1:54.94 | Tatyana Kazankina | Unió Soviètica | 26 de juliol de 1976 | Mont-real | |
8 | 1:54.97 | Athing Mu | Estats Units | 17 de setembre de 2023 | Eugene | [10] |
9 | 1:55.05 | Doina Melinte | Romania | 1 d'agost de 1982 | Bucarest | |
10 | 1:55.19 | Maria de Lurdes Mutola | Moçambic | 17 d'agost de 1994 | Zúric | |
Jolanda Čeplak | Eslovènia | 20 de juliol de 2002 | Heusden-Zolder | |||
Keely Hodgkinson | Regne Unit | 17 de setembre de 2023 | Eugene | [11] |
Campions olímpics
Homes
Dones
Edició | Or | Plata | Bronze |
1928 Amsterdam detalls | Lina Radke | Kinuye Hitomi | Inga Gentzel |
1932–1956 | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1960 Roma detalls | Lyudmila Shevtsova | Brenda Jones | Ursula Donath |
1964 Tòquio detalls | Ann Packer | Maryvonne Dupureur | Marise Chamberlain |
1968 Ciutat de Mèxic detalls | Madeline Manning | Ilona Silai | Mia Gommers |
1972 Múnic detalls | Hildegard Falck | Nijolė Sabaitė | Gunhild Hoffmeister |
1976 Mont-real detalls | Tatyana Kazankina | Nikolina Shtereva | Elfi Zinn |
1980 Moscou detalls | Nadejda Olizarenko | Olga Mineyeva | Tatyana Providokhina |
1984 Los Angeles detalls | Doina Melinte | Kim Gallagher | Fita Lovin |
1988 Seül detalls | Sigrun Wodars | Christine Wachtel | Kim Gallagher |
1992 Barcelona detalls | Ellen van Langen | Liliya Nurutdinova | Ana Fidelia Quirot |
1996 Atlanta detalls | Svetlana Masterkova | Ana Fidelia Quirot | Maria Mutola |
2000 Sydney detalls | Maria Mutola | Stephanie Graf | Kelly Holmes |
2004 Atenes detalls | Kelly Holmes | Hasna Benhassi | Jolanda Čeplak |
2008 Pequín detalls | Pamela Jelimo | Janeth Jepkosgei | Hasna Benhassi |
2012 Londres detalls | Maria Savinova | Caster Semenya | Ekaterina Poistogova |
2016 Rio detalls | Caster Semenya | Francine Niyonsaba | Margaret Wambui |
2020 Tòquio detalls | Athing Mu | Keely Hodgkinson | Raevyn Rogers |
Campions mundials
Homes
Championships | Or | Plata | Bronze |
Helsinki 1983 | Willi Wülbeck (FRG) | Rob Druppers (NED) | Joaquim Cruz (BRA) |
Roma 1987 | Billy Konchellah (KEN) | Peter Elliott (GBR) | José Luíz Barbosa (BRA) |
Tokyo 1991 | Billy Konchellah (KEN) | José Luíz Barbosa (BRA) | Mark Everett (USA) |
Stuttgart 1993 | Paul Ruto (KEN) | Giuseppe D'Urso (ITA) | Billy Konchellah (KEN) |
Göteborg 1995 | Wilson Kipketer (DEN) | Arthémon Hatungimana (BDI) | Vebjørn Rodal (NOR) |
Atenes 1997 | Wilson Kipketer (DEN) | Norberto Téllez (CUB) | Rich Kenah (USA) |
Sevilla 1999 | Wilson Kipketer (DEN) | Hezekiél Sepeng (RSA) | Djabir Saïd-Guerni (ALG) |
Edmonton 2001 | André Bucher (SUI) | Wilfred Bungei (KEN) | Paweł Czapiewski (POL) |
París 2003 | Djabir Saïd-Guerni (ALG) | Yuriy Borzakovskiy (RUS) | Mbulaeni Mulaudzi (RSA) |
Helsinki 2005 | Rashid Ramzi (BHR) | Yuriy Borzakovskiy (RUS) | William Yiampoy (KEN) |
Osaka 2007 | Alfred Kirwa Yego (KEN) | Gary Reed (CAN) | Yuriy Borzakovskiy (RUS) |
Berlín 2009 | Mbulaeni Mulaudzi (RSA) | Alfred Kirwa Yego (KEN) | Yusuf Saad Kamel (BHR) |
Daegu 2011 | David Rudisha (KEN) | Abubaker Kaki (SUD) | Yuriy Borzakovskiy (RUS) |
Moscou 2013 | Mohammed Aman (ETH) | Nick Symmonds (USA) | Ayanleh Souleiman (DJI) |
Beijing 2015 | David Rudisha (KEN) | Adam Kszczot (POL) | Amel Tuka (BIH) |
Londres 2017 | Pierre-Ambroise Bosse (FRA) | Adam Kszczot (POL) | Kipyegon Bett (KEN) |
Doha 2019 | Donavan Brazier (USA) | Amel Tuka (BIH) | Ferguson Cheruiyot Rotich (KEN) |
Eugene 2022 | Emmanuel Korir (KEN) | Djamel Sedjati (ALG) | Marco Arop (CAN) |
Budapest 2023 | Marco Arop (CAN) | Emmanuel Wanyonyi (KEN) | Ben Pattison (GBR) |
Dones
Championships | Or | Plata | Bronze |
Helsinki 1983 | Jarmila Kratochvílová (TCH) | Lyubov Gurina (URS) | Yekaterina Podkopayeva (URS) |
Roma 1987 | Sigrun Wodars (GDR) | Christine Wachtel (GDR) | Lyubov Gurina (URS) |
Tokyo 1991 | Liliya Nurutdinova (URS) | Ana Fidelia Quirot (CUB) | Ella Kovacs (ROU) |
Stuttgart 1993 | Maria Mutola (MOZ) | Lyubov Gurina (RUS) | Ella Kovacs (ROU) |
Göteborg 1995 | Ana Fidelia Quirot (CUB) | Letitia Vriesde (SUR) | Kelly Holmes (GBR) |
Atenes 1997 | Ana Fidelia Quirot (CUB) | Yelena Afanasyeva (RUS) | Maria Mutola (MOZ) |
Sevilla 1999 | Ludmila Formanová (CZE) | Maria Mutola (MOZ) | Svetlana Masterkova (RUS) |
Edmonton 2001 | Maria Mutola (MOZ) | Stephanie Graf (AUT) | Letitia Vriesde (SUR) |
París 2003 | Maria Mutola (MOZ) | Kelly Holmes (GBR) | Natalya Khrushcheleva (RUS) |
Helsinki 2005 | Zulia Calatayud (CUB) | Hasna Benhassi (MAR) | Tatyana Andrianova (RUS) |
Osaka 2007 | Janeth Jepkosgei (KEN) | Hasna Benhassi (MAR) | Mayte Martínez (ESP) |
Berlín 2009 | Caster Semenya (RSA) | Janeth Jepkosgei (KEN) | Jenny Meadows (GBR) |
Daegu 2011 | Caster Semenya (RSA) | Janeth Jepkosgei (KEN) | Alysia Johnson Montaño (USA) |
Moscou 2013 | Eunice Sum (KEN) | Brenda Martinez (USA) | Alysia Johnson Montaño (USA) |
Beijing 2015 | Maryna Arzamasava (BLR) | Melissa Bishop (CAN) | Eunice Sum (KEN) |
Londres 2017 | Caster Semenya (RSA) | Francine Niyonsaba (BDI) | Ajeé Wilson (USA) |
Doha 2019 | Halimah Nakaayi (UGA) | Raevyn Rogers (USA) | Ajeé Wilson (USA) |
Eugene 2022 | Athing Mu (EUA) | Keely Hodgkinson (GBR) | Mary Moraa (KEN) |
Budapest 2023 | Mary Moraa (KEN) | Keely Hodgkinson (GBR) | Athing Mu (EUA) |
Enllaços externs
- (anglès) IAAF - Rècords dels 800 m
- (anglès) IAAF - Millors marques de tots els temps dels 800 m (homes)
- (anglès) IAAF - Millors marques de tots els temps dels 800 m (dones)
Referències
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: 800 metres llisos
- ↑ World Athletics. «Rècords - 800m masculí» (en anglès). worldathletics.org. [Consulta: 29 maig 2024].
- ↑ «Rècords - 800m femení» (en anglès). World Athletics. [Consulta: 29 maig 2024].
- ↑ «Millors marques de tots els temps - 800m masculí» (en anglès). World Athletics. [Consulta: 29 maig 2024].
- ↑ 4,0 4,1 «800 Metres Results». IAAF, 09-08-2012. [Consulta: 14 novembre 2012].
- ↑ «800m Results». sportresult.com, 22-07-2018. Arxivat de l'original el 2 d’agost 2018. [Consulta: 2 agost 2018].
- ↑ «800m Results». diamondleague-oslo.com, 04-06-2010. Arxivat de l'original el 7 juny 2010. [Consulta: 7 juny 2010].
- ↑ «800m Results». IAAF, 01-10-2019. [Consulta: 3 octubre 2019].
- ↑ «Millors marques tots els temps - 800m femení» (en anglès). World Athletics. [Consulta: 29 maig 2024].
- ↑ «800m Results». sportresult.com, 30-06-2018. Arxivat de l'original el 3 de juliol 2018. [Consulta: 3 juliol 2018].
- ↑ «Athing Mu Takes dowm women's 800m American Record at Prefontaine Classic» (en anglès). Flotrack, 17-09-2023.
- ↑ «Keely Hodgkinson breaks her own british record with time of 1:55.19 seconds as she finishes second in 800m at Diamond League meeting» (en anglès). Daily Mail, 18-09-2023.