Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2012
Vista aèria del Llac Dorney, seu de les proves d'esprint de piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 2012 |
Rudolf Dombi
Edward McKeever
Franziska Weber
Danuta Kozák
Sebastian Brendel
Tate Smith
Gabriella Szabó
Tony Estanguet
Peter Kretschmer
Eirik Verås Larsen
Daniele Molmenti
Timothy Baillie
Émilie Fer
Yury Postrigay
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 2012, realitzats a la ciutat de Londres (Anglaterra, Regne Unit), es disputaren setze proves de piragüisme, les mateixes que en l'edició anterior,[1] entre elles 12 proves d'esprint/aigües tranquil·les, vuit en categoria masculina i quatre en categoria femenina; i 4 proves d'eslàlom/aigües braves, tres en categoria masculina i una en categoria femenina.
Les proves es van celebrar entre els dies 29 de juliol i 2 d'agost al Lee Valley White Water Centre pel que fa a les proves d'aigües braves/eslàlom i entre el 6 i l'11 d'agost al Dorney Lake pel que fa a les aigües tranquil·les.
Calendari
P | Preliminars | ½ | Semifinals | F | Final |
Prova↓/Data → | 29 juliol | 30 juliol | 31 juliol | 1 agost | 2 agost | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
C-1 masculí | P | ½ | F | |||||
C-2 masculí | P | ½ | F | |||||
K-1 masculí | P | ½ | F | |||||
K-1 femení | P | ½ | F |
Prova↓/Data → | 6 agost | 7 agost | 8 agost | 9 agost | 10 agost | 11 agost | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
C-1 200 m. masculí | P | ½ | F | ||||||
C-1 1000 m. masculí | P | ½ | F | ||||||
C-2 1000 m. masculí | P | ½ | F | ||||||
K-1 200 m. masculí | P | ½ | F | ||||||
K-1 1000 m. masculí | P | ½ | F | ||||||
K-2 200 m. masculí | P | ½ | F | ||||||
K-2 1000 m. masculí | P | ½ | F | ||||||
K-4 1000 m. masculí | P | ½ | F | ||||||
K-1 200 m. femení | P | ½ | F | ||||||
K-1 500 m. femení | P | ½ | F | ||||||
K-2 500 m. femení | P | ½ | F | ||||||
K-4 500 m. femení | P | ½ | F |
Resum de medalles
Eslàlom
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze |
C-1 detalls | Tony Estanguet (FRA) | Sideris Tasiadis (GER) | Michal Martikan (SVK) |
C-2 detalls | Regne Unit Tim Baillie Etienne Stott | Regne Unit David Florence Richard Hounslow | Eslovàquia Pavol Hochschorner Peter Hochschorner |
K-1 detalls | Daniele Molmenti (ITA) | Vavrinec Hradilek (CZE) | Hannes Aigner (GER) |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze |
K-1 detalls | Emilie Fer (FRA) | Jessica Fox (AUS) | Maialen Chourraut (ESP) |
Esprint
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze |
C-1 200 m. detalls | Yuriy Cheban (UKR) | Jevgenij Shuklin (LTU) | Ivan Shtyl (RUS) |
C-1 1000 m. detalls | Sebastian Brendel (GER) | David Cal (ESP) | Mark Oldershaw (CAN) |
C-2 1000 m. detalls | Alemanya Peter Kretschmer Kurt Kuschela | Belarús Andrei Bahdanovich Aliaksandr Bahdanovich | Rússia Alexey Korovashkov Ilya Pervukhin |
K-1 200 m. detalls | Ed McKeever (GBR) | Saúl Craviotto (ESP) | Mark de Jonge (CAN) |
K-1 1000 m. detalls | Eirik Verås Larsen (NOR) | Adam van Koeverden (CAN) | Max Hoff (GER) |
K-2 200 m. detalls | Rússia Yury Postrigay Alexander Dyachenko | Belarús Raman Piatrushenka Vadzim Makhneu | Regne Unit Liam Heath Jon Schofield |
K-2 1000 m. detalls | Hongria Rudolf Dombi Roland Kökény | Portugal Fernando Pimenta Emanuel Silva | Alemanya Martin Hollstein Andreas Ihle |
K-4 1000 m. detalls | Austràlia Tate Smith Dave Smith Murray Stewart Jacob Clear | Hongria Zoltán Kammerer Dávid Tóth Tamás Kulifai Dániel Pauman | Txèquia Daniel Havel Lukáš Trefil Josef Dostál Jan Štĕrba |
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze |
K-1 200 m. detalls | Lisa Carrington (NZL) | Inna Osypenko (UKR) | Natasa Dusev-Janics (HUN) |
K-1 500 m. detalls | Danuta Kozak (HUN) | Inna Osypenko (UKR) | Bridgitte Hartley (RSA) |
K-2 500 m. detalls | Alemanya Franziska Weber Tina Dietze | Hongria Katalin Kovács Natasa Dusev-Janics | Polònia Beata Mikołajczyk Karolina Naja |
K-4 500 m. detalls | Hongria Gabriella Szabó Danuta Kozák Katalin Kovács Krisztina Fazekas Zur | Alemanya Carolin Leonhardt Franziska Weber Katrin Wagner-Augustin Tina Dietze | Belarús Irina Pamiàlova Nadzeya Papok Volha Khudzenka Maryna Pautaran |
Medaller
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Alemanya | 3 | 2 | 3 | 8 |
2 | Hongria | 3 | 2 | 1 | 6 |
3 | Regne Unit | 2 | 1 | 1 | 4 |
4 | França | 2 | 0 | 0 | 2 |
5 | Ucraïna | 1 | 2 | 0 | 3 |
6 | Austràlia | 1 | 1 | 0 | 2 |
7 | Rússia | 1 | 0 | 2 | 3 |
8 | Itàlia | 1 | 0 | 0 | 1 |
Noruega | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Nova Zelanda | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Belarús | 0 | 2 | 1 | 3 |
Espanya | 0 | 2 | 1 | 3 | |
13 | Canadà | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | Txèquia | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Lituània | 0 | 1 | 0 | 1 |
Portugal | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Eslovàquia | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Polònia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Sud-àfrica | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 16 | 16 | 16 | 48 |
Referències
Enllaços externs
- (anglès) www.sports-reference.com - Canoeing at the 2012 London Summer Games Arxivat 2012-08-02 a Wayback Machine.