Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's C-2 1000 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's K-1 1000 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's K-1 500 metres (en)
Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980 - K-2, 500 metres femení
Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980 - K-4, 1.000 metres
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's K-2 500 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's C-1 1000 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's K-2 1000 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's C-2 500 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's C-1 500 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – women's K-1 500 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's K-1 1000 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's K-1 500 metres (en)
Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980 - K-2, 500 metres femení
Piragüisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1980 - K-4, 1.000 metres
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's K-2 500 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's C-1 1000 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's K-2 1000 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's C-2 500 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – men's C-1 500 metres (en)
canoeing at the 1980 Summer Olympics – women's K-1 500 metres (en)
← 1976
1984 →
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1980 celebrats a la ciutat de Moscou (Unió Soviètica) es disputaren 11 proves de piragüisme, totes elles en aigües tranquil·les. La competició tingué lloc en el Complex Esportiu de Krylatskoye entre els dies 30 de juliol i 2 d'agost de 1980.
Participaren un total de 180 piragüistes, 148 homes i 32 dones, de 23 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze |
C-1 500 m Detalls | Serguei Postrekhin | Liubomir Liúbenov | Olaf Heukrodt |
C-1 1000 m Detalls | Liubomir Liúbenov | Serguei Postrekhin | Eckhard Leue |
C-2 500 m Detalls | Hongria László Foltán István Vaskúti | Romania Ivan Potzaichin Petre Capusta | Bulgària Borislav Ananiev Nikolai Ilkov |
C-2 1000 m Detalls | Romania Ivan Potzaichin Toma Simionov | RDA Olaf Heukrodt Uwe Madeja | Unió Soviètica Vassil Iúrtxenko Iuri Lobànov |
K-1 500 m Detalls | Uladzímir Parfianòvitx | John Sumegi | Vasile Diba |
K-1 1000 m Detalls | Rüdiger Helm | Alain Lebas | Ion Bîrlǎdeanu |
K-2 500 m Detalls | Unió Soviètica Uladzímir Parfianòvitx Serguei Txukhrai | Espanya Herminio Menéndez Guillermo del Riego | RDA Rüdiger Helm Bernd Olbricht |
K-2 1000 m Detalls | Unió Soviètica Uladzímir Parfianòvitx Serguei Txukhrai | Hongria István Szabó István Joós | Espanya Luis Gregorio Ramos Herminio Menéndez |
K-4 1000 m Detalls | RDA Rüdiger Helm Bernd Olbricht Harald Marg Bernd Duvigneau | Romania Mihai Zafiu Vasile Diba Ion Geanta Nicusor Esanu | Bulgària Borislav Boríssov Bojidar Milenkov Làzar Khrístov Ivan Manev |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze |
K-1 500 m Detalls | Birgit Fischer | Vània Guèixeva | Antonina Mélnikova |
K-2 500 m Detalls | RDA Carsta Genäuss Martina Bischof | Unió Soviètica Galina Alekséieva Nina Trofímova | Hongria Éva Rakusz Mária Zakariás |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Unió Soviètica | 4 | 2 | 2 | 8 |
2 | RDA | 4 | 1 | 3 | 8 |
3 | Bulgària | 1 | 2 | 2 | 5 |
Romania | 1 | 2 | 2 | 5 | |
5 | Hongria | 1 | 1 | 1 | 3 |
6 | Espanya | 0 | 1 | 1 | 2 |
7 | Austràlia | 0 | 1 | 0 | 1 |
França | 0 | 1 | 0 | 1 |